Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.

dizaynplus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web 2.0 nedir?​
Basit bir dille web 2.0 yeni bir siteme geçişimizi anlatan bir deymimdir. O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners-Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.
Yani web 2.0 sitenizi açık bir dille tartışmak gerekirse diğer sitelerden kaynak bilgiler çekerek sitenizi güncel dinamik tutmanıza yarar bi diğer özellikleri ile sunucuda kurulan yada kullanıcıda kurulan programlarla site kullanımını kolaylaştırmakla birlikte kullanıcıyı site sahibi gibi benimsetmektir.

yani web 2.0 bir sitede üyeliğiniz varsa o site size izin verdiği gibi kendi alanınızı oluşturabilir (facebook örneğidir.) ve resimler yükleyebilirsiniz bunları arkadaşlarınız ve tüm dünya ile paylaşabilirsiniz. aynı zamanda sitenin web 2.0 olarak size tanıdığı en güzel özellikler sistemin verdiği programlar ile resimlerinizi site üzerinde boyutunda oynayabilir rengini değiştirebilirsiz. Hatta ve hatta kendi bilgisayarınıza kurduğunuz javalar ile hızlı resim upload etmek gibi oyunlarda oynayabilirsiniz.

Görsellikte Web 2.0​
Görsellik olarak web 2.0 ı anlatarak bitirmek çok zordur. Fakat web 2.0 olabilmenin kurallarıda yeni sezonda sıklıkla kullandığımız cam, yansıma, 3 boyutlu görsel butonlar bannerlar ve arkaplanlardır. Kısacası Flash veya resim olarak sitenizde 3d görseller (yansıma, cam, saydam) kullanarak web 2.0 olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Örnek web 2.0 Buton, ikon v.s.ler

gibi gibisinden çok geniş bir kapsam altındadır.

Web 2.0 da sunucuda kurulan örnek yazılaımlar​
örneğin sunucuda kurulan ekstra yazılımlar ile yüklediğiniz resimlerin üzerine logo yazabilir ve her yüklediğiniz resim üzerine hızlı bir şekilde size ait olduğunu anlatan bir logo (saydam bir şekilde istediğiniz x,y ekseninde) atabilirsiniz.

ve zip unzip yazılımları ile sunucuya yüklediğiniz 10 resmi sıkıştırarak sunucudan rar olarak inmesini sağlayabilirsiniz. yada tam tersi rar bir dosya attığınız sunucuda ki dosyayı sunucuda açabilirsiniz..

Bilgisayarımıza kuduğumuz web 2.0 yardımcıları​
Öncelikle face bookta sıklıkla kullandığımız bir yardımcı çoklu resim için bilgisayarımıza kurduğumuz hızlı resim yükleme javası.

Yada Rss(yayın akışı) yayını alabilmek için kurduğumuz ekstra araç çubukları.
Web 2.0 da başarı sırasıyla öyküleri;​
MySpace
YouTube
Giriş Yap | Facebook
Wikipedia
www.bebo.com
Digg - All News, Videos, & Images
Welcome to Flickr - Photo Sharing
Netvibes
Delicious
meebo - online web IM for AIM, MSN, Yahoo, Google Talk messengers

Bu siteleri gezerek web 2.0 hakkında hem görsel hemde programsal olarak örneklere bakabilirsiniz.

Eksiklerimizi zamanla burada beraber tamamlama dileğiyle..

Benzer konular

solmaz1981c

🌱Yeni Üye🌱
Web Grafikerleri açısından dikkat edilecek nokta web 2.0 stilinin görsellik boyutudur.Benim gibi Photoshop ile tasarımı yapıyorsanız ilk uzmanlaşmanız gereken menü blending option bölümüdür.@dizaynplus'un dediği gibi yansımalar,3 boyutluluk,saydamlık vs gibi efektler web 2.0 stilinin göze çarpan yanlarıdır...

attrition

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bilgiler için teşekkür ederim!
Artık vveb 3.0 bile çıkmış.Tebrik ederim. :)

dizaynplus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hazklısın attrition şimdi web 3.0 üzerinde bir makale hazırlıyorum yarım yamalak bilgim var ama detaylı ve kusursuz olarak açıklamak isterim :)

solmaz1981c ın dediği gibi web 2.0 olarak çalışmalar yapmak istiyorsanız photoshopta layeri çift tıklayarak (yada sağ click blending operations [KARIŞIM ÖZELLİKLERİ] ) biraz daha görsel buton, banner, backgroundlar hazırlayabilirsiniz.

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Benim bidiğim kadarıyla web 2.0 ın görsellikten çok sadece text reklamlar , text alanlar , seo lara ağırlık yazılı banner sistemi , panel uygulamalarına yatkınlık anlamına geliyor . Web 3.0 da rss ve xml olayları ağırlıkta css dışında xml çekimi kullanabileceğiniz ,performans ve dataların artık veri tabanı haricinde xml entegrastyonlarında kullanılması arama entegrasyonları mashups lar ön planda butonla yada görsellikle ilişki li değil web 2.0 veya 3.0 örneğin web 1.0 yok iken web sitelerinde data panel olayları yok idi web 1.0 ile access panelin veri tabanı olarak kullanılmaya başlandı .

Facebook gibi bir site tamamen web 2.0 , 3.0 widgetleri mevcut ama site tam 3.0 olamadı , ama wikipedia 3.0 şu anda

şu anda web 3.0 için sementic databaseler ve sementic searchler ve mashubslar agırlıkta ve tabiki full flash ile değil mashups sistemli widgetsler gelmiştir .Bu terimlerin zaten internette farklı nelerdir gibi konuları rahatlıkla bulabilirsiniz.

dizaynplus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Benim bidiğim kadarıyla web 2.0 ın görsellikten çok sadece text reklamlar , text alanlar , seo lara ağırlık yazılı banner sistemi , p.................... internette farklı nelerdir gibi konuları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Web 2.0 bir görsellikle belli olur diye ibare yoktur. web 2.0 sitelerde hızlı kullanım ve kişiye özel siteler için server tarafında yardımcı programlar kurulabilir kısacası dinamik + görsel + daha hızlı sistem ve kişiye özelleştirilebilir olmalarıdır.

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web 2.0 bir görsellikle belli olur diye ibare yoktur. web 2.0 sitelerde hızlı kullanım ve kişiye özel siteler için server tarafında yardımcı programlar kurulabilir kısacası dinamik + görsel + daha hızlı sistem ve kişiye özelleştirilebilir olmalarıdır.

İşte bende diyorum ki görsel liğin 2.0 daki yeri nedir bilmiyorum ama butonlarla yada kullandığınız hareketli ifadelerle web 2.0 olmadığını biliyorum . Katılıyorum dinamik + sistem + data teknolojisi ve yukardaki yazdığım teknolojilerin kullanımıyla 2.0 veya 3.0 ölçülüyor . Aksi halde web 2.0 teknolojisi denmez web 2.0 siteleri denirdi . Ha evet işin tasarım boyutunda elemanlar şöyle aranır web 2.0 veya 3.0 teknolojiye uygun tasarımlar yapabilecek tasarımcılar diye . Bunun anlamı bazı kriterler vardır , css kullanımını çok ii bilmesi , xml veri yapılarına uygun tasarım çıkarabilmesi , seo kontrollerine uyum sağlayan yazı formatlı text butonları çok ii optime edip tasarlayabilmesi gibi web 2.0 teknolojisindeki tasarımcılar genelde bu kriterde aranır ama buton koyup görselleştirmek tasarımcının bileceğin iştir. Aksi halde görsellik çok önemli olsa facebook sırf yazı karakterlerine sahip görsellikte ve ajax ile kullanılmıştır . Wikipedia 3.0 dır ve görsellik yoktur. Örnekler çoğaltılabilir....

gkbrkbykn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web 2.0 internetin bugün günlük hayatımızla bu kadar iç içe olmasında en büyük etmendir. Web 2.0 görsellikten ziyade artık internet ortamında bağzı şeylerin değişmesinden sonra ortaya çıkan bir kavramdır. İnternet siteleri önceleri site yöneticisi odaklı iken artık kullanıcı odaklı olmaya başladı. Yani daha önceleri internet sitelerinde sadece yöneticilerin ekledikleri kısıtlı verilere ulaşabilirken ziyaretçilerinde site üzerinde söz sahibi olmaya başlamalarıyla site içerikleri birden patlama yaşadı ve buda interneti olan ilgiyi arttırdı. Forumlar, wiki'ler vs. Web 2.0'ın yenilikleri denilebilir yani kısaca...

dizaynplus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

aslında yazıları okumaktan çok görselleri incelediğin belli olmuş gökberk :) fakat benim satırlarca yazdığım yazıyı gerçekten 3 satıra herkezin anlayabileceği bir dilde açıkladığın için saol ;)

Web 2.0 görsellikten ziyade artık internet ortamında bağzı şeylerin değişmesinden sonra ortaya çıkan bir kavramdır. İnternet siteleri önceleri site yöneticisi odaklı iken artık kullanıcı odaklı olmaya başladı. Yani daha önceleri internet sitelerinde sadece yöneticilerin ekledikleri kısıtlı verilere ulaşabilirken ziyaretçilerinde site üzerinde söz sahibi olmaya başlamalarıyla site içerikleri birden patlama yaşadı ve buda interneti olan ilgiyi arttırdı. Forumlar, wiki'ler vs. Web 2.0'ın yenilikleri denilebilir yani kısaca

gkbrkbykn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aslında yazıları okumaktan çok görselleri incelediğin belli olmuş gökberk :) fakat benim satırlarca yazdığım yazıyı gerçekten 3 satıra herkezin anlayabileceği bir dilde açıkladığın için saol ;)

Web 2.0 görsellikten ziyade artık internet ortamında bağzı şeylerin değişmesinden sonra ortaya çıkan bir kavramdır. İnternet siteleri önceleri site yöneticisi odaklı iken artık kullanıcı odaklı olmaya başladı. Yani daha önceleri internet sitelerinde sadece yöneticilerin ekledikleri kısıtlı verilere ulaşabilirken ziyaretçilerinde site üzerinde söz sahibi olmaya başlamalarıyla site içerikleri birden patlama yaşadı ve buda interneti olan ilgiyi arttırdı. Forumlar, wiki'ler vs. Web 2.0'ın yenilikleri denilebilir yani kısaca

Yok hayır, yanlış anlamayın ben sizin öyle birşey söylediğinizi kastedmedim. Sadece bağzı arkadaşlar açıklamanıza rağmen web2.0da görselliğin yerini sormuşlar, mesajı onları ve wikipedia web3.0'dır diyen arkadaşlara cevaben yazmıştım. Herhangibir art niyetim yoktu yani:)

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yok hayır, yanlış anlamayın ben sizin öyle birşey söylediğinizi kastedmedim. Sadece bağzı arkadaşlar açıklamanıza rağmen web2.0da görselliğin yerini sormuşlar, mesajı onları ve wikipedia web3.0'dır diyen arkadaşlara cevaben yazmıştım. Herhangibir art niyetim yoktu yani:)

Arkadaş çok güldürdün beni , benim üstteki yazılarımı okuyup anlayabiliyormusun ben görsellik mi dedim yada bir sorumu soruyorum orda ? :)) web 3.0 a yada 2.0 a beni böyle anlayan bir kişi bana 2.0 yada 3.0 dersi veriyor . Ben 3.0 da açıklamışım madem biliyorsun açıkla 2.0 la 3.0 arasındaki farkı , bana benim yazdıklarımı yüzeysel açıklamışsın tekrar ki ben senden daha çok açıklama yapmışım orda :) .. Maashup teknolojisini bilsen yada widgets bunları yazmazdın zaten anlardın yazdıklarımı :)) ...Önce yazdıklarımın anlamını öğren sonrada bana itafen savunma yap, ben arkadaşa istinaden bişey yazmadım daha açıklayıcı olması için 2.0 ile 3.0 arasındaki fark paylaşımı yaptım . Ama illa sen wikipedia nın şu anda 3.0 mantığında veri madenciliği yapmadığını idda ediyorsan gülerim sana ve aradaki farkı 3 ile 2 nin açıkla da ansiklopeik bilgi tarzında diğer forumlardan copy paste yapılmış gibi üç satır kalıbına sokmadan, bilmeyen arkadaşlarda aydınlansın:))...

Mesela Mashups nedir ? yada widgets teknolojisi içerisinde ne değişiklikler oldu ?Bu teknolojilerde artık css değilde xml nasıl kullanılır,avantajı nedir? veri tabanları artık neden veri madencilik yöntemiyle gömülüyor ? Bunların 3.0 yada 2.0 teknik detayları nedir ? :)) Flashın teknoloji değişikliğine uğradı bu değişiklik nedir ve 3.0 da artık nasıl kullanılıyor avantajları nedir ki adıda artık flash değil? Bana bunları açıkla konuyu açan arkadaş zaten bilmeyen arkadaşlara yazmış , benim içinse ; İşte benim sorularım bunlar bunların cevaplarını ver , geç görselliği hala 2.0 nediri ? :)

Son düzenleme:

gkbrkbykn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaş çok güldürdün beni , benim üstteki yazılarımı okuyup anlayabiliyormusun ben görsellik mi dedim yada bir sorumu soruyorum orda ? :)) web 3.0 a yada 2.0 a beni böyle anlayan bir kişi bana 2.0 yada 3.0 dersi veriyor . Ben 3.0 da açıklamışım madem biliyorsun açıkla 2.0 la 3.0 arasındaki farkı , bana benim yazdıklarımı yüzeysel açıklamışsın tekrar ki ben senden daha çok açıklama yapmışım orda :) .. Maashup teknolojisini bilsen yada widgets bunları yazmazdın zaten anlardın yazdıklarımı :)) ...Önce yazdıklarımın anlamını öğren sonrada bana itafen savunma yap, ben arkadaşa istinaden bişey yazmadım daha açıklayıcı olması için 2.0 ile 3.0 arasındaki fark paylaşımı yaptım . Ama illa sen wikipedia nın şu anda 3.0 mantığında veri madenciliği yapmadığını idda ediyorsan gülerim sana ve aradaki farkı 3 ile 2 nin açıkla da ansiklopeik bilgi tarzında diğer forumlardan copy paste yapılmış gibi üç satır kalıbına sokmadan, bilmeyen arkadaşlarda aydınlansın:))...

Mesela Mashups nedir ? yada widgets teknolojisi içerisinde ne değişiklikler oldu ?Bu teknolojilerde artık css değilde xml nasıl kullanılır,avantajı nedir? veri tabanları artık neden veri madencilik yöntemiyle gömülüyor ? Bunların 3.0 yada 2.0 teknik detayları nedir ? :)) Flashın teknoloji değişikliğine uğradı bu değişiklik nedir ve 3.0 da artık nasıl kullanılıyor avantajları nedir ki adıda artık flash değil? Bana bunları açıkla konuyu açan arkadaş zaten bilmeyen arkadaşlara yazmış , benim içinse ; İşte benim sorularım bunlar bunların cevaplarını ver , geç görselliği hala 2.0 nediri ? :)

What Is Web 2.0 | O'Reilly Media . Ha O Reilly neymiş ben varken diyorsan tamam, haklısın.
Web 3.0 ile ilgili çok iyi bir bilgim olduğunu söylediğim postayı gösterirsen birde sevinirim sanki öyle birşey demişim gibi sormuşsun ama senin için daha önce okuduğum bir paragrafta web 3.0'a örnek olarak gösterilen sitenin adresini vereyim www.youos.com,

Moderatör tarafında düzenlendi:

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
What Is Web 2.0 | O'Reilly Media . Ha O Reilly neymiş ben varken diyorsan tamam, haklısın.
Web 3.0 ile ilgili çok iyi bir bilgim olduğunu söylediğim postayı gösterirsen birde sevinirim sanki öyle birşey demişim gibi sormuşsun ama senin için daha önce okuduğum bir paragrafta web 3.0'a örnek olarak gösterilen sitenin adresini vereyim www.youos.com,

Ya arkadaş ne saçmalıyorsun ben o Reilly sonuna kadar okuduğum , 2.0 ne demek olduğunu bildiğim web 3.0 arasındaki açıklamayı bildiğim belli yazdıklarımdan anlayabiliyormusun acaba sen yazdıklarımı , daha anlayamadınmı ? Neyin savunmasını yapıyosun ki sen :) ben web 3.0 kriterlerinin de ne olduğunu sana açıklıyorum dünyada bi tek site mi var 3.0 :))üstelik o site 3.0 tamam ben sana o siteyle ilgili bişey mi dedim ,dahada komiği ben sanki soru sormuşum yada nedir 2.0 demişim, bir açıklama istemişim gibi bişeyler yazıyosun , ...arkadaşa da öyle açıklama yapıyorsun bide görsel diyosun çok komik yha aaaa :)) :)) öyle dersen bende sorarım ASIL SORULARIMI , sen neyi paylaşıyosun benimle , yada neyi kanıtlamaya çalışıyosun ? :)) :)) :)) ...bana böyle laf kalabalığı yapacağına hakkaten bilmediğim soruları sormuşum onların cevaplarını ver , web 2.0 ı da bilsen sorularım hakkında fikir sahibi olurdun , bu teknolojiler 2.0 la başladı 3.0 da ağırlık verildi :)) boşver benle burda bilmediğin konularda laf atışı yapmayı ?

,

Bide böyle demişsin haha :)) merak ettim ya hangi mantıktır bu ... Bu mantıkta olan bir arkadaş benim sorularımın cevabını imkanı yok veremez ? ??. Boşver arkadaşım hepsini unut şu dakka silme imkanım olsa tüm yazılarımı silerim ... Sen bu mantıkla devam et , ben sana neyin açıklamasını yapıyorum ki igg iğrendim kendimden o kadar yazı yazdım diye bu mantıktaki bi kişiye , yolun açık olsun arkadaş bana böyle örnek gösterip , böyle bir açıklama yapabilecek bir kişiye bu kadar yazı ne yazıyorum ki bende kabahat :)) :S... ....

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle Adem konu için teşekkürler, aydınlatıcı ve bilgi verici bir konu olmuş.

Web 2.0 ve web 3.0 konusuna gelince; relaX olalım...lütfen, her iki açıklamalarda doğru verilmek istenen bilgi(son bir kaç yorum hariç), anlatılmak istenen sanırım çelişilen en büyük nokta şu:

Web 3.0 - Wikipedia, the free encyclopedia

Şuna açıklık getirelim: Yukarıda da görüldügü gibi ve benimde bildigim kadarıyla wikipedia web 3.0' a geçildi...
Evet ilk başta 2.0 olarak karşımıza çıksada(kullanıcalarında sitede değişiklik yapabildigi, tamamen kullanıcıların oluşturabildigi), 3.0 ile birlikte geçiş yaptı.

Web 2.0 sosyal network sitelerin kullanım bazında çok yardımcı oldu fakat Web3.0 biraz daha düzenlenmiş olarak ve daha çok olanak sınan şekilde görebilecegiz.

Web 1.0 insanlar tarafından yaratılan internet uygulamalarının kullanıldığı bir dünya iken; Web 2.0 insanlar tarafından Web 1.0 geliştirildigi ve üzerinde değişiklik yapabildiği bir sistem ken, kontrolün insan eline geçtiği bir dünya olmuştur. Web 3.0 iletişim internetin kendi kendini yaratacağı bir web dünyasıdır. Sadece doğal dille değil geliştir,len yazılımlar aracılıgıylada, kontrol; düzeyli ve sistemli; kolayca bulunabilme ve doğruya çabuk erişme v.b göz önünde bulundurularak geliştirilen bir sistem olmuştur.

İnsan yaşamında yazılımların etkisi ile biraz daha + laştırlmış bir yapı görüyoruz.Tabi zamanla bunu kullanım yaygınlaştıgında anlayacagız.

Web 3.0; 2.0 a göre biraz daha geliştirilmiş ve sunulmuştur.Örnegin arama motorlarında bir robot gibi değilde bir insan gibi davranma ve bu doğrultuda bilgiye ulaşma mantıgı temel alınmıştır.Daha kapsamlı ve ulaşılmak istenen bilgiye daha yakın sistem olarak hedeflenmesi karşımıza çıkmaktadır.Kısaca makinelerin okuyup, anlama ve yorumlama ifadesi...

Teşekkürler...

dizaynplus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Öncelikle Adem konu içi....

.... makinelerin okuyup, anlama ve yorumlama ifadesi...
Teşekkürler...

Rica ederim denizcim.

Aradaki Farklar :)

New%20Picture_thumb%5B1%5D.png

webvolution.jpg

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Son noktayı koymuşsun bence dizaynplus çok başarılı bir şema işte bu şemaya çok güzel derim +1

ben 3.0 ın içinde asp optional konusunu bilmiyordum ,asp optional konusu .net üzerindeki web servislerimidir ki acaba ,asp optional nasıl kullanılıyor 3.0 da yada kodlama sisteminde teknik özellikleri ? Aydınlatabilirmisin yada okumam için bir link verirmisin bu konuda elinde varsa? :S.

Bende 3.0 ile widgets kullanarak küçük bir kod örneği vermeye çalıştım umarım aydınlatıcı olur ....https://www.grafikerler.net/widget-...saplarini-gozden-gecirme-programi-t40785.html

Son düzenleme:

solmaz1981c

🌱Yeni Üye🌱
İçerik olarak web 3.0 kesinlikle 2.0 dan daha çok yenilik içeriyor.Ama biz web grafikerler için web 3.0 a entegre edeceğimiz grafikler hala 2.0 stili ile hazırlanacaktır.Uzun bir sürede web garfiğinde v2.0 ın geçerliğinin süreceğini düşünüyorum...

dizaynplus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İçerik olarak web 3.0 kesinlikle 2.0 dan daha çok yenilik içeriyor.Ama biz web grafikerler için web 3.0 a entegre edeceğimiz grafikler hala 2.0 stili ile hazırlanacaktır.Uzun bir sürede web garfiğinde v2.0 ın geçerliğinin süreceğini düşünüyorum...

Ewet haklısınız 3.0 dada 2.0 grafikleri geçerli olacak yani cam ve daha oval şekilller gibi daha gerçeksi resimler.

3.o da tek fark ise sistemde önceden bilgisayara soru soruyorduk şimdi ise biz emrediyoruz bilgisayarlar bilgisayara soruyor yani bir siteden RSS(radyo yayın akışı) alırcasına başka sitelerden veri çekebiliyoruz.

Sevimlisi senin soruna gelincede asp.net2 ile başlayarak web servisleri ve dış kaynaklı olarak dinamik alabileceğimiz yazılımlardır. Asp de opsiyonel olan yazılımlar manasına geliyor. web partslar 3.0 için çok idealdir. Asp.net2 de WebParts ları kurcalamanızı tavsiye ederim ki webpart lı bir site kişiden kişiye özel bir sayfa yaratılmasına yardımcı olur.

Örnek olarak : Pageflakes Bu sitede üye girişi yaparak sayfanı düzenlersen sadece senin sayfan değişir her üye kendi sayfasını istediği gibi düzenler ve ziyaretçilerde senin sayfanı ziyaret ederken senin stilin ile sayfanı görürler myspace gibi fakat bunda dizginler bizim elimizde.

Şuan üzerinde çalışmalarım devam eden bir site var herşeyi ile flash olan bir site ve sitede yönetim paneli ve sanal ürün satışı dahi var site dinamik bir flash AS3 ile yazıyorum ki Swf Decompiler bile kodlarını göremiyor. :)

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çok teşekkür ederim dizaynplus ancak kafamda soru işaretleri oluştu ? Web 3.0 statüsünde bir site yapmanın kuralları arasında acaba sadece aspx yada asp mi kullanılacak yani bir sayfa aspx ise ve diğer kurallarıda alıyorsa 3.0 mı denilecek .

Ben bunu php ile yapma olanagı tanıyabiliyorum ancak bu durumda 3.0 ibaresi koyamayacakmıyım ? Mesela php ile kendi apilerimi oluşturarak bu apileri tüm dünyaya dağıtabiliyorum ve başka portalların kullanmasını ve haberleşmesini karşı site php olmasada sağlayabiliyorum ancak asp yi bilmiyorum aspx de de çok az fikir sahibi olarak böyle api kuralları olmadığını çok ii biliyorum . Mesela facebookun buğün kendi sayfanı yap ve kullan olayını apilerini yakın zamanda inceledim ve mantığını kendi projelerim üzerinde de uygulama fırsatım oldu ve facebook kendi portalımla haberleşebiliyor verdiğim ölçüde yetkilendirme doğrultusunda kullanıcılarımla iletişim kurabiliyor ve hatta ürün sayfam varsa oradan çekip kendi reklam bölümünde hiç bir işlem yapmadan yayınlatabiliyor üstelik bunu asp olan portallardada çalıştırabildim . Ama bu yapıyı aspx le yapma olayının olmadığını data ve kodlar kendi kurallarında döndüğünü ve kapalı kod sistemiyle çalıştığını biliyorum .

Peki bu durumda aspx kapalı kodlama sistemine mahkummu kalacağız ?

Bu arada projenin fikri çok güzel , bittiğinde görmek isterim ...