Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Web Sitesinde Transparan Menü Yapımı?

kobraercan

🌱Yeni Üye🌱
Web Sitemizin Ana Sayfa, Hakkımızda, Foto Galeri, Ürünlerimiz gibi linklerin verildiği linkbar'ın içinde mesela Ürünlerimizin üzerine gelindiğinde farklı ürün grupları açılmalı ve bu ürün grupları aşağıya doğru açıldığında linkbar altındaki resim ya da herhangi bir yazının üzerinde açılmalı. Yani üzerine fare ile gidildiğinde açılan menü transparan olmalı. Bunu nasıl yapabiliriz?

Benzer konular

erdemirs

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.re-imagination.com
Açılan ikincil menüyü bir "div" düşün, bu div'in style'ına position:absolute; değerini ver, bu o div i üst layer olarak gösterir, bir de display:block; de bu da görünmez eder.. sonra ürünlerimiz in üzerine geldiinde açılacaksa eğer, misal.. <a href="#" onmouseover="divinidsi.style.display='block'">Ürünlerimiz</a> şeklinde onmouseover ile uygulayacaksın.. bu tabiiki görebileceğin en acemi en basit yolu.. bunun daha detaylananları için google, w3c gibi güzel siteler var..

Kolay Gelsin..

kobraercan

🌱Yeni Üye🌱
Mesela Dreamweaver ile linkbar'ı eklediğimde oluşan kod aşağıda... Yukarıda bahsettiğiniz div ve diğer kodları bunun neresine eklemeliyim?

<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="https://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,28,0" width="624" height="190">
<param name="movie" value="file:///C|/Documents and Settings/Ecem/Belgelerim/linkbar.swf" />
<param name="quality" value="high" />
<embed src="file:///C|/Documents and Settings/Ecem/Belgelerim/linkbar.swf" quality="high" pluginspage="https://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" type="application/x-shockwave-flash" width="624" height="190"></embed>
</object>

erdemirs

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.re-imagination.com
üstad sen flash yapmışın linkbar dediğin alanı, o zaman flashta yapacan açılan alanı da, ya da flashtan dışardıdaki açılan ikincil menüyü tetiklicen ama hiç gerek yok, bahsettiğim şey zaten senin yaptığın işle çok alakasız..

kobraercan

🌱Yeni Üye🌱
Evet linkbar swf dosyası yani flashancak Flash programı ile yapmadım. 123 flash menü programı ile yaptım. Peki o halde bu sorunu nasıl çözebilirim? Bunun yolu nedir? 123 flash menü programını kullandınız mı? Menüyü daha hazırlarken bu sorunu çözecek birşey yapılabilir mi?

Not: Verdiğim kodlardaki benim flash dosyama ait değil. Sadece örnek olsun diye bu kodları vermiştim. Benim dosyam 123 flash menü programı ile hazırlanmış swf uzantılı bir menü.....

erdemirs

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.re-imagination.com
Evet linkbar swf dosyası yani flashancak Flash programı ile yapmadım. 123 flash menü programı ile yaptım. Peki o halde bu sorunu nasıl çözebilirim? Bunun yolu nedir? 123 flash menü programını kullandınız mı? Menüyü daha hazırlarken bu sorunu çözecek birşey yapılabilir mi?

Not: Verdiğim kodlardaki benim flash dosyama ait değil. Sadece örnek olsun diye bu kodları vermiştim. Benim dosyam 123 flash menü programı ile hazırlanmış swf uzantılı bir menü.....

hiç 123 flash kullanmadım malesef, normal flashla aynı mantıktamıdır bilmiyorum ama normalde sana üstte açılacak menüyüde flashta yapmanı önerirdim tabii bu 123flash sana olanak sağlıyor mu cidden hiç bir bilgim yok.

kolay gelsin.

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
123 flash ta yaptığın menülerden size fazla hayır gelmez. Dikey menülerde belki kullanabilirsiniz. Flashta açılır menü yapabilmeniz için actionscript bilmeniz gerekir ve her grafiker bunu bilmeyebilir. Flashın programlama kısmıdır. Grafiker programcı değildir. Neyse.

DHTML menüyü size önerebilirim. Çok güzel efektleri var. Kendi tasarımınızı %100 olarak adapte edebiliyorsunuz. Program arkada script yazdığı için mac de sorun çıkartabilir. Yaparken her browserda test etmeniz daha iyi olur. En sağlamı flash olandır. daha uzun sürede yapılır ama sadece ie de açıyor firefox ta açmıyor safaride kaydırıyor gibi sorunlarınız olmaz. Bu işi tam bilmiyorsanız yapmayın çünkü piyasada iş kirliliği oluşur. Apartmandaki çocuğa yaptıralım ajansa veya freelance tasarımcıya gitmeyelim veririz 50-100 YTL yapar mantığı daha çok yayılır.

piyasada iş kirliliği oluşur.