Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Web tasarımından anlıyanlar bakabilirmi acaba :)

uzman1991

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilimanaokulu.com
Front pagede hazırladığım tüm sitelerde hiçbir sorun yok.Zaten html olarak çalışıyorum çoğunda.Baya beyenide alıyor yaptığım siteler.Fakat şu soruna takıldım düzelmedikçede sinir oluyorum.Frontpagede yaptığım siteler Windows Explorerda düzgün açılıyor.Fakat Mozilla Fire foxta ise mesela tamlolar kaymış.Yazılar üst üste binmiş vs.

Bunu nasıl düzeltebiliriz?
Neyden kaynaklanıyordur acaba?:sweating:

Herkese iyi günler...

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu sorun bendede var umarım biri açıklayacı bir şekilde yardımcı olur

sercan_90

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.sercandulger.com
Ben hiç firefox kullanmadım ama tablolaların ölçülerini vermemiş olabilir misiniz.. yaptığınız her tabloyu boyutlandırmak zorundasınız.. inş. yardımcı olabilmişimdir.

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Explorerda düzgün görünen tablolar mozilla da bu şekilde kayabiliyor. Hatta başka tarayıcılara da bir göz atabilirsiniz. Keşke tek tarayıcı olsaydı da bu sorunlar olmasaydı. :p Tavsiyem ; css kullanmanız. Css kullanırken de aynı sorunu yaşarsanız, Css reset kodlarını inceleyiniz. Tablo uzunluklarını verirken piksel piksel vermek yerine %yüzdeleri kullanmaya çalışırsanız sorununuz ortadan kalkar diye düşünüyorum. :)

uzman1991

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilimanaokulu.com
Explorerda düzgün görünen tablolar mozilla da bu şekilde kayabiliyor. Hatta başka tarayıcılara da bir göz atabilirsiniz. Keşke tek tarayıcı olsaydı da bu sorunlar olmasaydı. :p Tavsiyem ; css kullanmanız. Css kullanırken de aynı sorunu yaşarsanız, Css reset kodlarını inceleyiniz. Tablo uzunluklarını verirken piksel piksel vermek yerine %yüzdeleri kullanmaya çalışırsanız sorununuz ortadan kalkar diye düşünüyorum. :)

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.Deniyeyim.Olursa yada başka çözüm yolu bulursam burda yayınlıcam.Anlaşılan tek benim başıma gelmiyor :)

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Rica ederim. Haklısınız bu evrensel bir sorun. :)

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
css standartlarına göre kodlarsanız table yerine div ile yaparsanız sorun çözüğlecektir

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr
css stil dosyasıdır. ben de çok profesyonel değilim bu konuda ama yardımcı olayım css ile ilgili ders notlarımı upload ettim RapidShare: Easy Filehosting buradan indirebilirsin. işine yarayacağını düşünüyorum. kolay gelsin

uzman1991

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilimanaokulu.com
css stil dosyasıdır. ben de çok profesyonel değilim bu konuda ama yardımcı olayım css ile ilgili ders notlarımı upload ettim RapidShare: Easy Filehosting buradan indirebilirsin. işine yarayacağını düşünüyorum. kolay gelsin

İlginden dolayı çok teşekkür ederim.Yardımın için çok saol hemen indiriyorum:rofl::rofl:

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Evet, bu sorunu ancak div ile çözebilirsiniz.
(Div ile sayfanızın herhangi bir yerine resim, tablo veya yazı koyabilir ve özelliklerini değiştirebilirsiniz)

Çünkü tabloları yüzdelik veya pixel olarak bağıntılasanız bile, farklı tarayıcılarda mutlaka kaymalar olacaktır.Div ile sabitleyebilir, bu sorunu çözebilirsiniz.
Site içinde arama yaparsanız, kaynak kodlara erişebilirsiniz.

Div tagının kullanımı:

<div id="deniz">
style="position: absolute; left: 20; top: 10">
Yazı tarayıcınızın solundan 20,
üstünden 10 pixel içerden başlar

</div>

Position: girilen elemanların sayfaya kesin olarak verilen doğrultuda mı yerleşecegini, yoksa içerisindeki diğer elemanlara göre mi yerleşecegini belirler.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:

Dexoy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
D3niz gayet iyi açıklamış katılmaktan başka yapabileceğim bişey yok :( :D

uzman1991

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilimanaokulu.com
Evet, bu sorunu ancak div ile çözebilirsiniz.
(Div ile sayfanızın herhangi bir yerine resim, tablo veya yazı koyabilir ve özelliklerini değiştirebilirsiniz)

Çünkü tabloları yüzdelik veya pixel olarak bağıntılasanız bile, farklı tarayıcılarda mutlaka kaymalar olacaktır.Div ile sabitleyebilir, bu sorunu çözebilirsiniz.
Site içinde arama yaparsanız, kaynak kodlara erişebilirsiniz.

Div tagının kullanımı:

Position: girilen elemanların sayfaya kesin olarak verilen doğrultuda mı yerleşecegini, yoksa içerisindeki diğer elemanlara göre mi yerleşecegini belirler.

Kolay gelsin...

Evvvett işte tam olarak öğrenmek istediğim buydu.Gayet açıklayıcı olmuş. tşk.:wink:

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
css bile tarayıcı farklılığından kaynaklanan bozulmaları engellemeye yetmiyor.
bu kodlama ile ilgili değildir. tarayıcının kodları ne mantıkla okuduğuyla alakalıdır. ama divler table lara göre daha sağlıklı sonuçlar verir

Rawkon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sayfa genelindeki dizgilemeyi ölçülü ve her tarayıcıda sağlıklı sonuç vericek şekilde yapmadığın sürece div veya table kullanman bi şeyi değiştirmez. ayrıca css ile sayfa dizgilemek zordur ve table'a kıyasla daha çok baş ağrıtır.

sorun yaşadığın sayfayı görmeden "şurada hata yapmışsın" demek zor...

Rawkon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sayfa genelindeki dizgilemeyi ölçülü ve her tarayıcıda sağlıklı sonuç vericek şekilde yapmadığın sürece div veya table kullanman bi şeyi değiştirmez. ayrıca css ile sayfa dizgilemek zordur ve table'a kıyasla daha çok baş ağrıtır.

sorun yaşadığın sayfayı görmeden "şurada hata yapmışsın" demek zor...

soneriax

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
grafik34.com
css ve div diyen arkadaşlara katılıyorum ben de böyle bir sorunla karşılaşmıstım ama width gibi bazı boyut tanımlamalarını artık piksel (sayısal)olarak değil % yüzdesel olarak giriyorum. yani widht:"300" yerine ölçüsüne göre %35 diye
bende işe yarıyor

computerman

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
seyfettinkahveci.awardspace.biz
Tablonun boyutları girilmediği için boyutları otomatik olarak algılanır durum böyle olunca görüntüleyen ekranın görüntülenme boyutuna göre otomatik olarak kendini ayarlar. Explorerda işlem yapılan sayfanın gösterim yeri ile mozilladaki gösterim yeri çok azda olsa farklıdır(mozilla daha geniştir.) Tabloya kesin değer girilmediği için kayması bu durumda normaldir.

computerman

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
seyfettinkahveci.awardspace.biz
css ve div diyen arkadaşlara katılıyorum ben de böyle bir sorunla karşılaşmıstım ama width gibi bazı boyut tanımlamalarını artık piksel (sayısal)olarak değil % yüzdesel olarak giriyorum. yani widht:"300" yerine ölçüsüne göre %35 diye
bende işe yarıyor

burada width: değerini 300 verir isek senin genişliğin 300 de sabit kalsın deriz. eğer %35 veririsek sen ekranın boyutuna göre kendini değiştir ekran büyür ise kendini ekranın %35 inikaplayacak şekilde ayarla ekran küçür ise yine kendini ekranın %35 ini kaplayacak şekilde ayarla diye söylemiş bulunuruz.