Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

word belgesini indesigne aktarırken resimler çıkmıyor

nuhtufan

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar,

Elimde ikiyüz küsür sayfalık bir word belgesi var, kitap taslağı. Bunu indesigne aktarmak istiyorum. Bunun için place komutunu kullandım. Linkle bağladım. Yazılar geldi ancak word dosyasındaki resimlerin yeri indesign sayfalarında boş gözüküyor, resimler indesign'da çıkmıyor. Bunun için ne yapabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tam olarak verilen uyarı şu: "cannot show link the selected item is hidden in overset text".

word belgesini indesign'e link olarak bağladığım için linkin gösterilmediğini söylüyor sanırım. Ama yazılar çıkıyor, sadece görseller çıkmıyor. Görseller de jpeg.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
1.InDesign sürümünüz nedir?
2.Dokümanınız Mac mi hazırlanmış ?
3.Dokümandan bir kaç sayfa paylaşambilirmisiniz (fotoğraflı)?

*InDesign aktardıktan sonra üzerinde düzenleme yapmayıcaksanız ise pdf dönüştürün InDesign aktarın deneyin

*Biraz uzun bir yol; Masaüstüne bir klasör oluşturun Word dosyasını bu klasörün için web sayfası olarak kaydedin word içinde bulunan resimleri bir klasörün içinde topyacaktır bunlardan bir kaç tanesini Photoshop da tif kaydedin tekrar word dosyasına bulunan jpegle degiştirin ve kaydedin ; InDesign aktarın degiştirdiklerinizin gelip gelmediğine bakın

nuhtufan

🌱Yeni Üye🌱
1 - İlginiz için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Bir üye mesaj göndermiş bu soruyla ilgili olarak, sayfa ebatını büyütün diye. Önce onu denedim ve oldu gerçekten. İndesigndaki sayfa ebatlarını wordle eşitleyince resimler geldi. Ancak düzensiz olarak geldi. Resimler olması gerektiği yerde değil. Onları selection tool ile seçip taşımaya çalıştığımda ise hareket ettiremiyorum. Hatta resim taşınıyor gibi oluyor ama resmin dışındaki çerçeve oynamıyor hiç yerinden. Dolayısıyla resmin yarısı gözüküyor bu sefer, sadece o çerçeveye denk gelen kısmı gözüküyor. Bunun için bir fikriniz var mı acaba?

-----
indesign sürümü cs5
doküman office wordde hazırlanmış

https://p1305.hizliresim.com/19/1/mntuy.jpg

Vecdi Merhaba, resimden bir örnek yükledim, linki de paylaştım yukarıda.

Resimleri kes yapıştır yapınca hareket etti. Ancak bunları tek tek yerleştirmek çok sıkıntılı. Wordden aktarıldığında neden aynı metin gibi sıralı gelmiyor görseller? Bu hep mi böyle olur yoksa benim beceriksizliğimden kaynaklanan bir şey mi acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
1. Object > Anchored Object > Options açılan pencereden yada
seçmiş olduğunuz resmin üzeri sağ tıklayın Anchored Object > Options (Abo Live ) bölümünden hareket hareket ettirebilirsin

2. Sayfanızda serbest hareket ettirmek istiyorsanız Anchored Object Options penceresinden Position bölümünden Custom secin açılan pencerde Keep within Top / Bottom Columns Boundaries işeretini kaldırın OK basın ardından selection tool ile hareket ettirebilirsiniz burada dikkate etmeniz gereken metin alanı resminizin altında kalacaktır

3. Yol en kolay yol (benim için) ;Word belgesini indesig içine aktardınız selection tool ile sayfanın için için çift tıklayın (imleç yanıp sönmeli) hemen ardından CTRL+Y yapın açılan pencereden ÇAPA simgeleri resimlerinizi ifade eder buradan istediğiniz resmi istediğiniz yere kesip yapıştırabilirsiniz ve klavyede boşluk tuşu (SPACE) sağa –sola enter aşağı vs vs yapabilirsiniz

nuhtufan

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim Vejdi... Dediğiniz gibi yaptım, "keep within Top.."taki işareti kaldırdığımda resimleri sayfalar arasında taşıyabildim. Indesign'ı hemen hiç bilmiyorum gibi, öğrenmeye çalışıyorum henüz. Anchored Object konusunu araştıracağım daha detaylı, önemli bir menü gibi.. Fark etmemi sağladığınız için de ayrıca teşekkür ediyorum.