Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yeryüzündeki İlk Fotoğraflar

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Mammoth Kamera (Dünyanın En Büyük Kamerası)...

1900 lerde George R. Lawrence Dünyanın en büyük kamerasını yaptı. 5000 USD harcadı ve kamerayı 15 kişi taşıyabiliyordu. Bu makinayla dünyanın en büyük fotoğrafı çekildi.
cKxCr.jpg

Dünyanın En Eski Hava Fotoğrafı
jlV3w.jpg

Bilinen Dünyanın ilk fotoğrafını görüyorsunuz. Le Gras'ın pencersinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826 da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine 'heliography' adını vermiş. Bu fotoğrafın basılması tam 8 saat sürmüş.
Dünyanın İlk Negatif Kullanılmadan Basılan Fotoğrafı...

Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna* daguerreotype deniyor
bqmO1.jpg

İlk Hareketli Objelerin Fotoğrafı... Fakat facebook hareketsiz sevdiği için görünenle idare edin.

1872 de İngiltere doğumlu fotoğrafçı Eadweard Muybridge, bir at yarışında atın dört ayağınında yerde olmadığı anı fotoğraflamayı başarmış. Oniki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğraflamış. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturmaya başlamış. Aslında bir anlamda günümüz at yarışı fotofiniş ininde babası olmuş.

Eadweard Muybridge
1We5l.jpg

Dorothy Catherine Draper'e ait. Amerikada 1839 da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı.,

Fransız Louis Daguerre1839 da Amerika'da bulunmuş.Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış ve ilk insan portresini çekmiş. Kızkardeşi Dorothy Catherine Draper de çekilmiş ilk bayan portresi olarak tarihe geçmiş.
8Dx0X.jpg

1939'da Alman Kimyacı Robert Cornelius Philadelphia'da aile mağazasında kendi fotoğrafını çekmiş. Dünyanın ilk insan fotoğrafını çekerek tarihte yerini almış
mMfzv.jpg

Dünyanın İlk Renkli Fotoğrafı...
Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872 de çekilmiş.Fotoğrafta Güney Fransa'dan bir görünüş bulunmakta.
WL33Y.jpg

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafı...

Şu an Dünyanın en pahalı fotoğrafına bakıyorsunuz. Edward Steichen'ın olan bu fotoğraf 1904 de çekilmiş. 2006 yılında 2.9 milyon USD a satılmış. Şu tarih denen şey nelere kadir.
BkIve.jpg

1880 lerde Fransız bilimadamı I Étienne-Jules Marey kuşların nasıl uçtuğunu öğrenmek istedi.Bir saniyede 12 fotoğraf çekecek bir fotoğraf tabancasıyla aşağıdaki fotoğrafı çekti.
dDMfd.jpg

Dünya'nın İlk Fotomontajı...

1858 de Henry Peach Robinson dünyanın ilk fotomontajını yapmış. Birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf yaratmış.

Robinson'un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi "Fading Away"
GB7VK.jpg

twist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
birinci fotoğraftaki devasa makinayı görüpte şimdiki dijital makinaları kıyaslayınca gülümsememek elde değil... hepi topu 100 yıl öncesi çok değil... paylaşım için teşekkürler..

seventh

🏆Pro Tasarımcı🏆
teşekkürler paylaşım için

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Kovboy filmlerindeki meşhur fotoğraf çekimleri sırasındaki kükürtlü patlamalara hastayımdır ama kesinlikle 2.9 Milyonluk eserler değil. :)

niLqün.672

♾️Grafik Gurusu♾️
Teşekkürler, kesinlikle görülmesi ve bilinmesi gereken fotoğraflar.

Mukadderat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu faydalı paylaşım için teşekkürler.

grfkr_ce

🏅Acemi Tasarımcı🏅
fotoğraflar her zaman ilgimi çekmiştir,özellikle Güney Fransa fotoğrafı güzelmiş..Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
birinci fotoğraftaki devasa makinayı görüpte şimdiki dijital makinaları kıyaslayınca gülümsememek elde değil... hepi topu 100 yıl öncesi çok değil... paylaşım için teşekkürler..

Çantamızda taşınabilen makinalar için bile bazı anlar şikayet edebiliyorum :rolleyes:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
:angel: Onu da düşünüyorum
Bu arada hepimiz ölücez değil mi ?:tongueout:

:) Ne tür pamuk kullanılacak merak içindeyim. Umarım sentetik olmaz. Sırat köprüsünde sırayı beklerken kıpır kıpır olmak istemem :)

Son düzenleme:

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
:) Ne tür pamuk kullanılacak merak içindeyim. Umarım sentetik olmaz. Sırat köprüsünde sırayı beklerken kıpır kıpr olmak istemem :)

Karşılaşmamak dileklerimle :p
Ölüm anımda zamanım olur da bir şeyler düşünebilirsem aklıma sen geleceksin:angel:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Karşılaşmamak dileklerimle :p
Ölüm anımda zamanım olur da bir şeyler düşünebilirsem aklıma sen geleceksin:angel:

:) Karşılaşmasakta farkedersin zaten.. Ön sıralarda kıpır kıpır, kalçalar bir sağa bir sola pamuktan gıcık kapmış birinini :) Ne güzel şey yahu ölmek..

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
o anı ölümsüzleştirmek istiyorum nasıl olur ki acaba :D

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
o anı ölümsüzleştirmek istiyorum nasıl olur ki acaba :D

ilk karedeki 15 kişide sanırım sırada olur :) Hali hatrı sayılır fotocular olduğundan yardım dileklerini kabul edebilirler sanırım..Ama fotojenik değilim şimdiden söylüyeyim :)

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafikerler'net ten hatırı sayılır 15 kişi bulabiliriz :)

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
:) Karşılaşmasakta farkedersin zaten.. Ön sıralarda kıpır kıpır, kalçalar bir sağa bir sola pamuktan gıcık kapmış birinini :) Ne güzel şey yahu ölmek..

Kusura bakmayın arkadaşlar üçüncü şahıs gibi daldım, creedwar pamuk acısına ben kendi adıma bi çare buldum sana da tavsiye ederim "buzlu badem". :D:D:D

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Kusura bakmayın arkadaşlar üçüncü şahıs gibi daldım, creedwar pamuk acısına ben kendi adıma bi çare buldum sana da tavsiye ederim "buzlu badem". :D:D:D

333. şahısta olsan bizdensin Martin :) Buzlu badem için o kadar marjinal olamadım:) Ve hakikatten şu an sıkıntıdan ATV açık :)

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑

Hatırı sayılır 15 kiş arasına girdin :angel: