Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yetenek Sınavları?

roberta

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle herkese merhaba,

Benim sorum grafik bölümü olan, İstanbul da ki 4 yıllık devlet üniversiteleriyle ilgili...
Yıldız Teknik üniversitesinde 4 yıllık grafik bölümü var mı? Varsa eğitim fakültesinde mi yoksa güzel sanatlar fakültesinde mi? Web sitesini inceledim ama pek bir şey anlamadım.

Ben Marmara Üniversitesinde Eğitim Fakültesinin yetenek sınavlarına girmeyi düşünüyorum. Resim iş öğretmenliğini 1 yıl okuduktan sonra bölümlere ayrılıyormuş. Grafik, heykel, resim vs. diye. Buradan grafik bölümü okuyup mezun olursam, grafik öğretmeni olarak mezun oluyorum değil mi?

Marmara üni. nin Güzel Sanatlar Fakültesinde de grafik bölümü var. Marmara üni. nin Atatürk Eğitim fakültesin de grafik var. İkisi arasındaki fark eğitim fakültesini okursak artı öğretmenlik hakkı oluyor. Güzel sanatlar fakültesinde ise sanatçı olarak mezun oluyoruz değil mi?

Kocaeli üni. nin eğitim fakültesinde grafik bölümü var mı? 4 yıllık mı?

Çok soru soru sorduğumun farkındayım. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Son olarak yetenek sınavlarıyla ilgili bir soru sormak istiyorum.

-Sınav süresi ne kadar oluyor?
-35*50 kağıtmı yoksa 50*70 mi?
-Ben grafik bölümü istediğim için, dosyaya grafik ile ilgili, bilgisayarda yaptığım çalışmaları koymam doğru olur mu?
-Mülakatta ne gibi sorular oluyor? Sanat tarihi ile ilgili sorular oluyor mu?

:smile: Bilen arkdaşlar cevaplarsa çok mutlu olacağım. :smile:

mrt syr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yıldız teknik te 4 yıllık grafik yok bende geçen sene yetenek sınavları için başvurcaktım ama kaldırmış :)

marmara ünversitesi mimar sinan a göre daha güzel sınavlar 3 aşamada ibaret marmarada ilk sınav obje koymuşlardı kağıt 50x70 ikincisinde bölüm seçiyosun grafik mi endüstriyal tasarım vs. ona göre soru geliyor işte ikinci aşamada yarım saat içinde kitap kapağı yapılması istenmişti ben 3. aşamaya yani mülakata geçemedim :) mimir sinan 70x100 kağıt istiyor 3 saat süre mülakatları zor sanat tarahi genel kültür herşey soruyolar men çizimlerini hem de grafikle ilgili yaptığın tasarımları koyabilirsin. ilk girişte kazanan çok nadir oluyor :) orda okuyanlarda genelde 25 sinden sonra fln kazanmış zorluyolar baya

onurkolayy

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba
1-M. Egitim fakültesinden mezun olduğunda seçtiğin dalda ögretmen oluyosun MGSF mezun olduğnda meslek sahibi oluyosun araındaki fark bu
2-Kocaelinde 4 senelik grafik var
3-Kagıt ebatları okula göre değişiyo bu üç okulda 35-50 byunda kağıt kullanıyo fakat Marmara Eğitim iki tane çalışma yaptırıyo süreler 90 dk ile 150 dk arası değişiyo garfik dosyanı götürmende hiç bir sorun olmaz hatta bu sana avantaj sağlar mülakatta sergi,okuduğun kitap,çeşitli sorular ,takip ettiğin dergiler gibi değişik sorular soruyolar birde dosyana bakıyolar .

Umarım açıklayıcı olmuştur sana başarılar .........

diyojan

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar benimde bu yetenek sınavları ile ilgili bir korkum var çevremdeki herkes torpil olduğunu çok az bir kişinin yeteneğine bakılarak alındığını söylüyorlar bu benim aşırı derecede kendime güvenimi ve heycanımı kaybettirdi acaba doğruluk payı nedir bu torpil olaylarının gerçekten şuan çok kötü moral bozukluğu yaşıyorum..