Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Speed Painter

🌱Yeni Üye🌱
Nazmiye hanım, yazınızı okuyunca gerçekten üzüldüm.

Çok şükür bir şirkette çalışmaya başlayabildim 1 yıl aradan sonra, zamanında bahsi geçen kendini grafiker sanan tiplerle çok uğraştım. Ama çoğu zaman anlayışla karşılayabiliyorum, yaptığımız iş sanal, bu benim bakış açım tabii ki. Yani yaptığımız elle tutulur birşey değil.

Yapmayan için konuşmak kolaydır. Zamanında çok haksızlığa uğradım bu yüzden. Adam şirket kurmuş hesapta ama web sitesi için bana 100 lira teklif etti. " Ya ne yapacaksın ki 2 resim 2 tane yazı yazacaksın, al sana web sitesi " gibi düşüncesiz söylemlerle de karşılaştım.

Bir dergide çalışırken de grafiker olarak işe başlayıp 1 tane tasarım yapamadan dergi dağıtmaktan bıktığım için ayrılmıştım... Grafik işinden para kazandım diyemeyeceğim. Sadece getirdiğini götürdü bugüne kadar..

Nasip işi biraz da, ama hayalimdeki iştir, grafik tasarımcılık, askerden gelir gelmez de bu hayalim için uğraşmaya başlayacağım.. :)

KaleminELiFHali

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.kaleminelifhali.com
Bizde reklam şirketi olarak logo tasarımları, baskı hariç tasarımlar da parayı söz konusu bile edemiyoruz. Müşteri kaçar korkusu yaşıyoruz. Halbuki emeğimiz paha biçilemez bile. Lakin herkes grafiker olunca, çantayı koluna takan seyyar reklamcı olunca saçma sapan korkular yaşıyoruz.. .. Ne yazık !

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ben aracılık yapanlardan da sıkıldım zamanında benimde aracılık yaptığım işlerim oldu olmadı değil ama kimsenin emeğine haksızlık etmedim üzerinde emeğim olmayan işi yapmıyorum bilenine yönlendiriyorum çünkü bu durumlarda iş imalattan çıkıyo ben kar koyuyom aracı kar koyuyo müşteriye gidiyo 100 liralık iş müşteriye gidiyo 1000 liraya yazık hakkaten

ctrl+f4

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya kızacaksın biliyorum..ama senin kadar tecrübeli olmamama rağmen, senin kadar hızlı olmamama rağmen ödemelerde sorun yaşarmıyım diye düşünmeden aylık 700 + sigortaya aylardır huzur içinde çalışıyorum/ sen adına oparatörlük desende...
bence durum ekonomik olunca/ yani döndürmemiz gereken çarklar olduğunda idealizmi bi kenara bırakmak lazm.. ben dükkanım battıktan sonra borçlarımı kapatmak istediğimde palyaçoluk bile yaptım/ mesleği küçümsediğimden değil bende eğreti durduğundan..
adına organizasyon dedim..bugün kendi aramızda vur-geç dediğimiz sistemde çalışıyoruz evet,tasarıma ücret alınıyorsa evet o zaman kendi bildiğimiz şekilde emek sarfediyoruz..eğer çağırdığımda, sen ve kuzen gelseydiniz 900-1000 arası maaşla çalışıyor olacaktınız...peki işe saygını yitirmek mi..bence geçim kaygın olduğun sürece, ideallerinin,ideolojinin olması anlamsız..haykıra bilmek için korkun olmamalı..bu gün mesleği öldürdüğüm düşünüldüğü için fazla takılmıyorum bu siteye / ki yaptığım şeyi sonuna kadar savunuyorum ( ki tartışmıyacam seninle...) ama bir şeyleri gerçekten değişmesini istiyorsanız eğer, önce haykıracak gücünüz olmalı..iş verenin elindeyken her koz, bir şey yapmalı demek/ bana sadece bulutsuzluk özlemini hatırlatıyor... naçizane, emek vermişsin içindekini akıtmışsın, emeğine saygı tadında paylaşmak istedim, elimden gelen..iyi kal..

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ya kızacaksın biliyorum..ama senin kadar tecrübeli olmamama rağmen, senin kadar hızlı olmamama rağmen ödemelerde sorun yaşarmıyım diye düşünmeden aylık 700 + sigortaya aylardır huzur içinde çalışıyorum/ sen adına oparatörlük desende...
bence durum ekonomik olunca/ yani döndürmemiz gereken çarklar olduğunda idealizmi bi kenara bırakmak lazm.. ben dükkanım battıktan sonra borçlarımı kapatmak istediğimde palyaçoluk bile yaptım/ mesleği küçümsediğimden değil bende eğreti durduğundan..
adına organizasyon dedim..bugün kendi aramızda vur-geç dediğimiz sistemde çalışıyoruz evet,tasarıma ücret alınıyorsa evet o zaman kendi bildiğimiz şekilde emek sarfediyoruz..eğer çağırdığımda, sen ve kuzen gelseydiniz 900-1000 arası maaşla çalışıyor olacaktınız...peki işe saygını yitirmek mi..bence geçim kaygın olduğun sürece, ideallerinin,ideolojinin olması anlamsız..haykıra bilmek için korkun olmamalı..bu gün mesleği öldürdüğüm düşünüldüğü için fazla takılmıyorum bu siteye / ki yaptığım şeyi sonuna kadar savunuyorum ( ki tartışmıyacam seninle...) ama bir şeyleri gerçekten değişmesini istiyorsanız eğer, önce haykıracak gücünüz olmalı..iş verenin elindeyken her koz, bir şey yapmalı demek/ bana sadece bulutsuzluk özlemini hatırlatıyor... naçizane, emek vermişsin içindekini akıtmışsın, emeğine saygı tadında paylaşmak istedim, elimden gelen..iyi kal..

düş bi yakamdan yaa :D burda bile buldun ya beni bişiy demiyorum sen ne kuzenini nede beni bu yüzden anlamayacaksın ki tartışsak ne yazar nihayetinde birbirimizi kırmadıktan sonra ki medeni insanlarız gayet rahat tartışabiliriz ama ben küçümsemiyorum operatörlük diye değerlendirmiyorum olayı sende biliyosun sektörde bişeylerin sorun olduğunu ama aylık 700 liranı alıp susmayı tercih ediyorsun kuzenin ve benim yapmadığımız şey bu sen yada başkaları 700e çalışmasa durum farklı olacak ki bu ihtiyac bile olsa neyse ben yaptığım işten de sıkıldım sektör değiştirmeye karar verdim grafik dahil başka ne olursa yapar 700 lira maaş alırım :D:D

ctrl+f4

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yok yok ben sizi çok iyi anlıyor ve ayakta alkışlıyorum / sektör değiştirmeye giden bu idealist yaklaşımını ;)
ki yetmezmiş gibi bide yok sende çalışma tavrın gözümde daha bi büyümene neden oldu...
bİde burda bile buldun derken? bıdı bıdı anlattın öle böle yazdım die dedim bakiim ne yazdın, yoksa buldumda bulaşiim değil yani...
neyse sana yeni sektörlerde başarılar ;)

bu arada yeni kartvizitlerinin tasarımını ben yapiiim mi :D

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
yok yok ben sizi çok iyi anlıyor ve ayakta alkışlıyorum / sektör değiştirmeye giden bu idealist yaklaşımını ;)
ki yetmezmiş gibi bide yok sende çalışma tavrın gözümde daha bi büyümene neden oldu...
bİde burda bile buldun derken? bıdı bıdı anlattın öle böle yazdım die dedim bakiim ne yazdın, yoksa buldumda bulaşiim değil yani...
neyse sana yeni sektörlerde başarılar ;)

bu arada yeni kartvizitlerinin tasarımını ben yapiiim mi :D

komik çocuk:p kurda sormuşlar neden boynun kalın die kendi işimi kendim görürüm demiş.:)neyse daha fazla uzatmayalım, bir ara görüşelim senle yüzyüze

kayra

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mesleğimizide piyasayıda bu duruma getirin bizleriz maalesef ve şimdide şikayet ediyoruz. Yanlış anlamayın size katılmıyor değilim. Sonuna kadar söylediklerinize hak veriyorum. Hepimiz aynı sıkınları yaşıyoruz. Kullandığımız programları sadece uzaktan görmüş olan grafikerim diye çantayı eline alan reklamcıyım diye ortaya çıkıyor. İş yeri, vergi vs. gibi giderleri olmadığı için düşük maliyetlerle iş yapıyorlar. Buna karşılık bizde ayakta durabilmek ve onlara direnebilmek için bizde aynı şeyi yapıp fiyat kırıyoruz ama yanlış yapıyoruz. Bu durum sadece müşteriye yarıyor sanki kıymet biliyorlarmış gibi. Emeğe saygı maalesef kalmadı. Başta dediğim gibi bu durumu birazda biz yarattık. Yaptığımız işten ve kendimizden ödün vermemeli hak ettiğimizi talep etmeliyiz. Sonunda mutlaka işini iyi yapanlar diğerlerinin arasından sıyrılıp hak ettiği yeri bulacaktır diye düşünüyorum.

VivaLaKinG

🌱Yeni Üye🌱
bunun sebebi bilinçsiz aç tasarımcıların türemesinden kaynaklanıyor diyebiliriz.yaşanan olaylar çok kötü üzüntü verici.tasarımdır bu emek gerektirir senelerin iş tecrübesini gerektirir adam dönüp derki taş atıpta kolunmu yoruldu bu zihniyetteki insana sen senelerce eğitim aldın veya kendini bi şekilde yetiştirdin vs. bunları anlatamassın.bir logo tasarımı nasıl 2,5 lira olur bu meslekte emeği geçen insanlara senelerce biryerlere gelmeye çalışan insanlara yapılan çok büyük terbiyesizliktir.tasarımlarımızı ne olursa olsun pazarlığa açmayalım !... çok geçmiş olsun bu işten sıkılmaya başladım...

ayatcan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sevgili meslektaşım anladığım kadarıyla uğradığın firmlara küçük ölçekli firmalar bunların yaşanması gayet doğal ssk sorunu- para sorunu -yemek sorunu. Özellikle yemek sorunu
işin gerçekten zor anlıyorum. Fakat 7-8 sene tecrübesi ola birisinin daha kurumsal bir firma arayışına girmelidir. Geç olsun güç olsun ama temiz olsun. ^/antiparantez^\ bulda girelim olmasın mutlaka bulunur. Saygılarımla

Miraç ÖZTÜRK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhabalar nazmiye hanım,
yaşadıklarınızı eminim birçok kişi yaşamıştır ve hala yaşamaktadır. ben bilgisayar mühendisiyim ama çalıştığım firmalarda benden tasarım yapmamı da istiyorlardı. yöneticilerde şöyle bir fikir var; ben bu adama hem yazılım işlerimi hem tasarım işlerimi yaptırayım tek maaşla işi kapatırım olur biter :) ne yazık ki böyle bir zihniyete sahip bir toplum içerisindeyiz özellikle bayanlar açısından iş olanakları oldukça zor. hem güvenilir yer bulacaksın hem tasarımı bileceksin ve dahası..

görüyoruz ki ilanlar içerisinde webtasarım kaçınılmaz oldu, dilerseniz ben size html,css, asp.net ve ajax konularında özel ders verebilirim. lütfen buradan yanlış anlaşılmasın hiçbir beklentim yok sadece yardımcı olmak istiyorum. bunları bilirseniz eminim iş bulma olasılığınız artacaktır. Allah C.C. hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

sevgiler,

aloha34

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.vimeo.com
Biraz agır konusacam kusura bakmayın
Bir insanı calıstırıp (Ki o ınsan ev gecındıren bırıyse) emegını kullanıpta parasını vermemek nasıl bır duygudur acaba? o ınsan gece nasıl uyur karısının cocuklarının yuzune nasıl bakabılır ben ADAMIM diye .. Sanırım vıcdan ve insanlık yoksunlugundandır.

Boyle patronlar bence pantolonla dolasmamalılar , cunku adam gıbı adam olan oyle dolasır.

Isveren olmak cok zor bırseydır , her sorumluluk sırtınızdadır,ama bu sorumlulugu yerıne getıremıyor ıseler bırakmalılar kımsenın hayallerıyle hayatıyla oynamamalılar. yanı ya bu deveyi güdeceksin,yada bu diyardan gideceksin.
Bankanın,yemekcının,musterının,avukatın,kıranın,elektiriğin v.s. nın odemesını nasıl atlatamıyorsanız.İşçinizinde sesı cıkmıyor dıye YALAN soyleyıp atlaatmayın.

Unutmayın bu yazıyı okuyan iş verenler (okudugunuzu bılıyorum) işçinin parasını veremıyorsan sen becerıksız bır ınsansın demektır.Gıdeceksın becerebılecegın ısle ugrasacaksın.

Bizler calısan olarak bu sartlar altında bırbırımıze kırdırılmaya mahkumuz kımse kalkıpta sucu kendımızde aramalıyız demesın lutfen.Sorun işveren kalıbındakı kalıpsızlardan kaynaklanıyor.

Siz sanıyormusunuzkı paraları yok , inanmıyorum.Nazmıye hanımın dedıgı ıs yerındekı hanı 5 lırayı bıle veremeyen adam eminimki hafta sonu ailesiyle mukemmel bır tatıl yapmıstır.Buna emın ol.

Son olarak ;
-Çalısanı yol parası bulamazken kendısı özel arabayla evıne gıden
-hafta sonu geldıgınde para vermek yerıne "İyi tatiller arkadaslar" diyene
-İşçisi sıkıntısını dıle getırdıgınde kendısı daha cok aglıyana
-İstedıgınız fıyatın gozunuzun ıcıne baka baka YALAN soylıyerek fazla oldugunu soylıyene
-Komşusu yada işçisi aç iken kendisi tok yatan'a

Gece yatağına yattıgında Allah rahat uykular nasib etsin...

Allah yardımcımız olsun hepimizin arkadaslar.

Sabır......

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
valla arkadaşlar bu kadar bunalıpta buraya bi konu açacağımı hiç düşünmüyordum ki insanın başına bu hayatta herşey gelebiliyor, çok sıkıldım artık son bi senedir tam 6 iş yerinden ayrıldım diyeceksiniz şimdi yahu nazmiye bu 6 iş yerinin hepsi mi sorunluydu diye valla ölçüyorum biçiyorum tartıyorum ama evt 6 iş yeride problemli 2 yerden maaş alamadım batmak üzere olan firmalar çıktı 2 yerde taciz benzeri olayları yaşamamak için ayrıldım 1 yer battı 1 yerde de koltuk sevdasını gördüm bu sektörde tam 7. yılım doldu 8. yılıma girdim ve ben ne zaman iş arasam nette gazetede vs grafik tasarımcı ilan başlıklarının altında hep şunu görüyorum ilgili branşın üniversitelerinden mezun olmak en az 3 yıl branşında tecrübe sahibi olmak ilgili grafik programları burası önemli parantez içinde yazılan program isimleri corel draw,adobe ps, freehand, ılustrator, buraya kadar normal bundan sonra eklenenler bi tuhaf tabi css action script asp .net php ve web sayfamızın tasarımı yapabilecek olanlar tercih nedenidir gibi bir yazıyla devam ediliyor yahu çok merak ediyorum grafiker arkadaşlarım kaçınız uzman olarak hem proje bazlı web sitesi yapıp aynı zamandada matbaa tekniklerini biliyorsunuz ve ne kadar maaşla çalışıyorsunuz? yada web tasarımcı arkadaşlar kaçınız matbaaya iş yollarken matbaada çalışan grafiker sizin işinize müdahale etmiyor?? birde web tasarımı yapan arkadaşlara bir sorum daha olacak kaçınız hazır template kullanmadan ordan burdan yazılmış kodları kopyalamadan çalışıyorsunuz şimdi herkez dürüst olsun elinizide taşın altına koyun 300 500 lira cebime para gircek diye herkes herkesin kuyusunu kazmaya başlar oldu ve saçma sapan istekleri olan müşteriler oluşturduk diye düşünüyorum şuna benziyo ben evimi boyatıcam ama boyacı hem evi boyasın hemde su tesisatımı yapsın su tesisatı için başkasını aramayayım söleyin kaçınız boyacıdan su tesisatınızı yapmasını beklersiniz boyacı derse böle birşey ancak o zaman dimi yoruldum artık insanlara laf anlatmaktan herkes işini yapsın artık herkes bir konuda en iyi olmaya çalışsın herşeyi bilemeyiz bunun nedeni ise teknoloji işi yapıyor olmamız öyle bir derya ki bi çoğumuz o deryada kum tanesini biliyor ama deryayı bildiğini zannediyor. neyse gelelim iş verenlerde gördüğüm diğer bir eksi tavıra iş veren gibi düşünüyorum ama yinede anlam veremiyorum yav ordan kıs burdan kıs vergi maaşlar ssk derken bedava iş yaptırmanın peşine düştük hepimiz bende istiyorum matbaaya gittiğimde matbaacı benden para almasın yada filmciye kalıpcıya para vermeyeyim vermeyen varmı yok sabit maliyet dediğimiz birşey varmı var e peki kardeşim bu sabit maliyetlerin içinde neden işçilerin sigorta maliyetleri yok beşeri sermaye kullanıyosunda neden bedelini ödemiyorsun? ee daha onla çalışıp çalışmayacağım belli değil iki ay bi çalışsın göreyim sonra yapacam 2 ay geçincede eleman çıkartılıyor bu 6 iş yerinde 2 ay 2 ay çalışım ben ssk yapcaklar diye yok arkadaş yok 2 ayda iş verenlere kendi maaşımın 3 katını kazandırdım ama benim sigortam yapılmadı yav madem para veremiceksiniz sigorta yapamıcaksınız neden işe alıyosunuz freelance çalışalım diyoruz yanaşmıyorlar illa tam zamanlı olcak gidiyoz tam zamanlı çalıştığımız paralara gelince onuda anlamış değilim kaç yerle görüşmeye gittiysem duyduğum en yüksek rakam 800 verebilirimdi (maaş konusuna extra girmek istiyorum) tmm diyorum bu paraya razı oluyorum 200lira avans istiyorum yok 50 lira da iş görür diyorum yok 20 oda yok :D artık e abi 5 lira verde bari sigara alayım diyosun yok sonra zaten kendi kendine söylenmeye başlıyosun :) para yok ssk yok hatta bazen öğlen yemekleri unutulabiliyo saen açsın senden tasarım bekliyolar aç aç çalışmaya çalışırken birileri gelip orası burası olmamış vs diyo ondan sonra dinden imandan çıkınca vay efendim sen sinirlisin çalışamıcaz oluyo :S gelelim maaşlar konusuna az önce yazdığım gibi işverenlerin çoğundan duyduğum verilebilir rakam 800dü. bu iş verenler karşılarında beni saf görüpte mi bu rakamı söylüyorlar yoksa arkadaşlar sizmi maaşlarınızı uçuk düzeylerde söylüyorsunuz hele birde onu anlamak istiyorum şu izmir çukurunda gördüğüm cebime nakit giren en yüksek rakam 1250 liraydı firma battı :D ondan sonada 800e bile yuhh diyen işverenlerle karşılaştım şimdide piyasadan duyduğum rakamlar 500-700 arasında ama birde işin içler acısı vahim olan bir yanı daha var konak asmalı köprünün oralarda sekreter ilanları var 750+ssk fln yazıyor hatta yine asmalı köprünün oralarda 900 ytl maaş +ssk ile ilan görmüşlüğümde var yahu sekreter diye aradıkları insanın muhtemelen aranılan nitelikleri yok çünkü sekreterlik mesleği bile ele ayağa düştü şimdi vasıflı olmayan bir sekreterden 50 lira fazla maaşa çalışmak benim canımı sıkıyo işi yapan ben hatta ara ara sekreterin işini yapanda ben kazandıran ben maaşı 50 lira fazla olanda ben sanki o 50 lirayıda lutfedip veriyolarlarmış gibi kalifiye personelle kalifiye olmayan personelin arasındaki fark 50 liramıdır yahu :( insanlar bazen ciddimi söylüyor dalga geçmek için mi bilmiyorum grafik tasarımcıyım dediğimde aa bana bi logo yaparmısın diye atlıyolar :D çok merak ediyorum diğer meslek gruplarındaki insanlarda yaşıyormu bunu atıyorum şoförüm dersem bi tur gezdir mi dicekler aceba :D ya çok komik geliyo artık çok da sinirleniyorum daraldım bunaldım ben bu işi yaparak geçimimi sağlıyorum ailemi bakıyorum biliyorum bi çoğunuzda benim gibi ya allah aşkına lütfen artık hepimiz bi ağız olalım 3e5e düşmeyelim ya yalvarıyorum artık hadi 3e 5e çalışıyonuz o zamanda söleyin ya evt 3e 5e çalışıyoz die yada eskiden insanlar birbirlerine yardımcı olurken bundan bi kar sağlamaya çalışmazdı şimdi bide komisyonculuk diye bişiy var tmm sana o konuda yardımcı olurum ama bedeli bukadar gibi insanlar var yav yeter artık ya bilmediğiniz işlerle uğraşıp paslamayın kim yapıyosa direk yönlendirin yada kendi emeğinizle yardımcı olacaksanız olun bilmiyorsanız bilmiyorum diyin reklamcılara bu zihniyetteki grafiker arkadaşlarıma sesleniyorum nolur yaa yarın öbür gün hepimiz bedavaya çalışır olacağız çünkü parayı kazanan biz değil bu komisyon işini yapanlar kazanacak sonra bi bakmışız herkez dolandırıcı BUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEK LAZIM çok dağınık yazmış olabilirm ordan oraya dağıtmış olarabilirim devrik cümleler kurmuş olabilirim hoş görün cidden artık çok doldum işçide iş verende kendine bi çeki düzen getirsin yav.

yorum yazın arkadaşlar bu kadar yazıyı bi benmiyim diye yazmadım yoksa bende 20 liraya logo tasarlamaya başlıcam :D

özel sektörde işyeri sahipleri tek bir şey istiyorlar
hem en az ücretle çalışacak bir eleman olsun hem de
tüm işleri üstüne yıkıp canını cıkarana kadar çalıştıralım

ama gerçek hayatta böyle olmuyor olamıyor
ben özellikle bazı konularda işi yavaşlatıyorum
yetişmiyor. web tasarım gelirse hiç bakmıyorum

çünkü benim işim değil, web tasarımı yapan profesyoınel
firmalar var onlara yaptırabilirler neden sana yaptırıyorlar

bunun tek nedeni sana web tasarım için ayrıca para vermeyecekler
"bizim işlerin arasında bu da çıakr canım" diyecekler
tabi yersen

logo tasarım gelirse iki harfi yanyana çakıp
resmen çakma logo yapıyorum
nasıl olsa logo tasarım için ayrıca para vermeyecek
"Logo tasarımını da mı ekleyeceksin. Yok artık" benzeri konuşmaları
çok duydum

hem matbaa sektöründen anlasın, hem web tasarımı yapsın hem serigrafi
bilgisi olsun üstekil aylık 600 - 650 arası çalışşın (yemezler)

yukarıdaki özellikelr bir elemanda olursa . aylık 4 milyar maaş verirsen elemana
(sıkar elbette) o da olur

almanyada grafikerlik yapan çok yakın bir arkadaşım var
sadece yarım gün çalışarak 1500 Euro alıyor üstelik corel dışında
hiçbir program kullanıyor ve web tasaım vs. işlerle de ilgilenmiyor

walla benim işe girerken işyeri sahibine söylediğim şuydu

"bakın, bir iki gün sonra bana hem matbba hem web, hem serigrafi yapacaksın
iş bitmeden eve gidemeyeceksin" türü sözler söyleyecekseniz
en baştan hiç pazarlık yapmayalım"

sabah 8.30'da işe başlarım akşam saat: 19.00 - 19.30 arası mesaim biter
çok zorunlu bir durum olmadıkça gece çalışamam "benim de dinlenmem gerekir"
iş alınırken mutlaka müşteriyle ben de muhatap olmalıyım
aksi takdirde onun ne istediğini anlayamam

işin teslim süresini müşteriye ben söylerim. işi ben yaptığıma göre
nasıl yapılacağını ve ne zaman çıkacağını tam olarak ben bilebilirim
bugün sabah alınan bir iş elimizde hiç bir iş olmasa ve iş çok acil olsa bile
en erken iki gün süre verilmelidir.

müşteriyi yanıma oturtup saatlerce "şu yazıyı kuulan, şu puntoda yaz, resmi oraya koyma
efekt uygula, biraz da süsle çok sade oldu vb. çalışamam.
Eğer böyle çalışacaksam bir müşteriyle en az 2-3 saat ilgilenmem gerekeceğinden
diğer işler aksayacaktır. Benim bu kadar vaktim bol değil

adamlarla oturdum bütün şartlarımı tek tek en baştan konuştum
astronomik maaşlarla benim işim olmaz ben çalıştığım işte
rahat olmak isterim dedim. ve çalışmaya başladım

Son düzenleme:

ANIL YÜNCÜ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dbrajans.com
yorum yazın arkadaşlar bu kadar yazıyı bi benmiyim diye yazmadım yoksa bende 20 liraya logo tasarlamaya başlıcam :D

valla 20 lira logo tasarımı diye geçme sen kendin diyorsun bu işin ne kadar zor oluğunu ve her türlü sıkıntıyı yaşadığını mesleğini yapamadığını ve bu şartlarda bence 20 lira iyi para türkiye şartlarında :) ben de hemem hemen aynı sorunarı yaşadım sigortam yatmadı ücretimi alamadım çalıştığım yerler battı veya iş olmuyordu ama ben ne yaptım ? çarpık kapitalizmin kural dışı mesleği :) nedir bu yasa dışı çalıştım yani kendi adıma sabahdan akşama kadar geziyorum ve iş topluyorum bu kötü bişe deyil topladığım işleri de aracılar vasıtasıyla yaptırıyorum matbaa işlerini falan bence böylesi daha iyi :) gün geliyor bir gün 15-20 kartvizit işi aldığım oluyor buda nerden baksan 200 tl para bırakıyor bana kötü paramı bir günde bence değil :) yani böyle işte yaf :) kısıntı herkeste var parasızlık herkeste var açlık desen yanıbaşımızdaki insanlar aç !! göz görüyor kulak işitiyor ama elimizden ne geliyor hiçbişey düzen artık çok değişti dünya artık eski dünya değil insanlar hele artık insanlıktan çıkmış çıkar menfaat peşinde dediğin gibi koltuk peşinde para peşinde çok nadir insan aldığı işin karşılığını hak ederek alıyor kimse önemsemiyor bile ben paramı alırım çekilirim kenara diyorlar...
Saygınlığını, içinde yaşadığın ortam belirler.
Peki sana soruyorum böyle bir ülkede böyle bir ortamda sence saygınlığını yitirmemek mümkün mü ?

usatr

🌱Yeni Üye🌱
Biz bir böyle çalışma arkadaşı bulamadık grafiker arkadaşa 1250 maaş veriyorduk bir haftalığına tatile gidecem dedi 1000 lira da avans aldı.yirmi gün oldu daha gelmedi telefonu da kapalı herhalde artık gelmeye de niyeti yok.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Biz bir böyle çalışma arkadaşı bulamadık grafiker arkadaşa 1250 maaş veriyorduk bir haftalığına tatile gidecem dedi 1000 lira da avans aldı.yirmi gün oldu daha gelmedi telefonu da kapalı herhalde artık gelmeye de niyeti yok.

hemen şehir değiştiririm şartlarınız nasıldı :)

ANIL YÜNCÜ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dbrajans.com
hemen şehir değiştiririm şartlarınız nasıldı :)

eğer şehir değiştirmek istersen sana bir teklifim olabilir yani işi bağlarım :)ama sanmıyorum bir bayan olarak şehir değiştrireceğini :) burda iş var ama bayana :) valla peruk falan mı taksam diyorum ya :) yaklaşık 1200 - 1300 lira maaş var ama bayan diyor başka bişe demiyor :) yapacağın iç çizim tasarım ve bunların baskıya aktarılması :)

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Sevgili meslektaşım anladığım kadarıyla uğradığın firmlara küçük ölçekli firmalar bunların yaşanması gayet doğal ssk sorunu- para sorunu -yemek sorunu. Özellikle yemek sorunu
işin gerçekten zor anlıyorum. Fakat 7-8 sene tecrübesi ola birisinin daha kurumsal bir firma arayışına girmelidir. Geç olsun güç olsun ama temiz olsun. ^/antiparantez^\ bulda girelim olmasın mutlaka bulunur. Saygılarımla

çalıştığım firmalar o kadar da küçük ölçekli işletmeler değildi malesef sorunda burdan kaynaklanıyor kendini kurumsal zanneden kurumsallaşmaktan da uzaklaşan firmalardı... o yüzden artık yerim kurumsalını bile diyebiliyorum :))

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
eğer şehir değiştirmek istersen sana bir teklifim olabilir yani işi bağlarım :)ama sanmıyorum bir bayan olarak şehir değiştrireceğini :) burda iş var ama bayana :) valla peruk falan mı taksam diyorum ya :) yaklaşık 1200 - 1300 lira maaş var ama bayan diyor başka bişe demiyor :) yapacağın iç çizim tasarım ve bunların baskıya aktarılması :)

illa bayan diyolarsa yapılacak işin görünen yüzü çizim tasarım ve bunların baskıya atılmasıdır bide bunun görünmeyeni vardır oda rahatsız edici olabilir:S