Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Program bilmek gerektiği kanısındayım tabiki ama farklı dallara ait aynı işe yarayan programları kullanabiliyo olmanın gereksiz olduğuna inanıyorum
aynı işe yaramıyor... aynı işe yarasa bunu diretmemin bir anlamı kalmaz
bahsettiğim programlar workflow destekli iş bitirici programlar
hem
konu zaten program değil
konu, bilgisayar destekli grafiğe ilgi duyan arkadaşlara başka bir geçerli yol sunmak

MİRATA/FETHİYE

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,
Nazmiye arkadaşımızın açmış olduğu konu üzerine yapılan ve kendisinin de yazmış olduklarını satır satır okudum...

Kendimden bahsetmek çok becerebildiğim birşey değil.Ancak sizlerden biri olduğumu söylemek istiyorum.Aslında Okulluyum alaylı değilim gibi bir yakşlaşımda olabilirdi ancak sanırım bu da az sonra bahsedeceklerimle alakalı yerine oturacak bir cümle olmayacaktır.

Ben MİRATA Reklam Tanıtım Şirketinin Yöneticisiyim.16 Kişilik bir kadro ile tek noktada tüm reklam çözümlerini üretmeye çalışan bir firma. Ve içinizden gelmiş bir işveren olarak sizlere konuyla ilgili bir takım açıklamalar yapmak istiyorum.

Eleştiri yapma hakkım olduğunu sizlerden biri olmakla alakalı kendimde buluyorum.Öncelikle burada yada grafikerler.net bünyesinde kayıtlı olan ve ortalıkta eleştiriler savuran birçok arkadaşımın Grafik Tasarımcı olduğunu düşünmüyorum daha çok grafiker yardımcısının elinden çıkacak nitelikte işler olduğunu düşünüyorum.Bu cümleyi bu işi başarı ile yapan ve grafikerler.nette kayıtlı olan birçok arkadaşımda var aynı zamanda ki onlarda diğer arkadaşlara gördüğüm kadarı ile öncülük yapmakta.Bu söylediğimi de üstlerine almayacaklardır.Elbette programları kullanabilme yetisi gereklilik, ancak dikkat edin Grafik tasarımcı diyoruz.İçerisinde tasarımı barındıran grafik.Tasarım olmazssa bu iş olmaz.Sadece vektörel çizimler yapabiliyor olmak, pantoneyi tanımak birkaç programı bilmek grafik tasarımcı yapmaz kişiyi.Bunu iyi anlamalı önce tasarım yaratıcılık işi, bilgi işi, birikim işi,beceri işi.

Olaylara bakış açısı sürekli olarak edinilen bedellerde iş verenin tutumu.Arkadaşlar işveren açısından da düşünün lütfen.Sizn 800 TL olarak gördüğünüz bedelin firmaya yansıması 1820 dür.Bende bir iş ilanı verdim grafikerler nette ve bu rakamı önerdim.Ancak muhassebeci arkadaşımın önüme getirdiği dökümde gördüğüm maliyet buydu 1820...Peki bu yeterlimidir.HAYIR KOSKOCA bir HAYIR...Fakat şartlar sizi buna itiyor.Çünkü artık matbaalar da ajans hizmeti veriyor çünkü artık 2 pc alan bir büro tutanda bu işi yapıyor çünkü artık arkadaşlarımız bir lira vergi ödemeden çantasıyla bu işe soyunuyor.Ve artık her firma fiyat araştırması yapıyor.

Bakın!!!Bölgede kurumsal olan birçok firmanın reklam çalışmalarını yürütüyoruz.Ancak piyasanın getirdiği rekabet ve krizle alakalı yürütülen fiyat politikaları bizleri ciddi anlamda zorlarken; ödeme politikalarında ki sapmalarda tüm dengeleri altüst etmekte.Artık insanlar ödeme yapamıyor arkadaşlar inanın buna.Çeklerin % 60 ı geri dönüyor.Zamanında ödemeler alınamıyor evrakları avukatlara vermek durumunda kalıyor ve firmalarla olan iletişimlerinizi bozuyorsunuz.Şartlar gerçekten ağırlaştı...

Peki bir işveren olara biz ne yapmalıyız; inanın bunu çok düşündüm ya birkaç arkadaşın işine son verecek yada maaşları belli bir dengede tutacaktık.Biz kimseyi çıkartmayı istemedik ve arkadaşlarımızla bu durumu paylaştık.Ve düşünün bir rakam vaad ediyorsunuz ve ödeyemiyorsunuz bununla yaşamak cidden zor.Sizce biz bilmiyormuyuz bu arkadşalarımızın bir yaşamları olduğunu ...böyle düşünmeyin bakın okullar açıldı çalışan arkadaşlarımdan çocuk sahibi olanlar var bugün okula gidecek çocuğu için alması gerekenler var belki alışveriş yaparken birde oyuncak almak isteyecek cebinde olmazssa canını incitmesi var.Bir arkadaşımın babası hasta evi kira evine bakıyor ona para veremezssem babasına gerekli olan ilaçları alamayacak belki,bir diğeri sevgilisi ile hafta sonu yemeğe çıkacak belki evlenme teklif edece ya para veremezssem yada diğeri diğeri hepsinin bir sorunu bir yaşamı var ...hepsinin kişisel olan sorunlarının tümü benim sorunum ve bunları düşünerek uyumak çok zor bunun nasıl bir his olduğunu yaşamadanda anlayamazssınız.Bu yüzden tüm arkadaşlara ödeme yapmamız gerekiyor ve doğru olanda ödeyebileceğimiz rakamların teklifidir.Ve şartları baştan söylememizdir.

Arkadaşalar kendi işlerini yaparak daha çok kazanacaklarını düşünüyorlar 12 ay bunu başarmak mümkün mü.Yada sizler kartvizite bedava logo dan bahsederken bir firma ne kadar üret alabilir bi kurumsal çalışmaya.Peki yapılan makine parkı yatırımları bunları görmek gerekmiyor mu.Bu bedellerin geri dönüşümleri.Ödenen sigortalar vergiler kiralar stopajlar bir düşünün arkadaşalar..

Sizinle küçük bir matematik yapalım.Bunu kendi firmamam üzerinden yapmak istiyorum.Ortlama 600-1200 arası maaşlar ödüyoruz.Ayda ödediğimiz personel maaşı 15.000 TL. ve yıllık 180.000 TL 62.000 TL sigorta yaklşakı 60.000 TL vergi 14.000 TL yemek ücreti 12.000 TL Telefon ve ADSL giderleri 45.000 kira giderleriniz vs. diye giden bir çetvel sadece var olan bu kısmı aldığımızda yıllık 400.000 TL ödemeniz gereken bir bedel var oysa siz bundan sadece 800 TL alıyorsunuz ve sizi ilgilendiren kısımıda burası.İş yapmaz ve takım yatarsa bu firmanın problemi doğru değil mi.Çünkü biz bu rakamlar vaad etmi ve ödemekle yükülüyüz iş olsadaaa olmasadaaa....Peki 400.000 TL %40 kar marj ı ile çalışan bir firma için ne kadarlık bir ciro.1.000.000 TL yani firmanın hergün yaklaşık sadece maliyetlerini karşılaması adına yapması gereken ciro 3.500 TL bunu bir ay yapamazssa katlanarak devam eder.Evet tablo böyle...Ve sonrasında firma kendini yenilemk adına yatırım adına kazançlar üretecek ancak kapıyı açtığı anda hergün bunu önce kazanıp sonra devam edecek.

Çok şükür firma olarak bunların üstesinden gelebiliyoruz ancak daha çok iş üretip daha az rakamlara satarak ve aynı ciroları elde ederek.Piyasa birbirine bağlı olarak hareket ediyor.Ödemeler zamanlı yapılsa bizlerde belki iyileştirmler yapacağız ancak sanırım sizlerinde bizlere destek olup el birliği ile bu dönemden çıkmamız gerekiyor.

Size özel birşey daha söylemek istiyorum.Siz gerçekten iyiyseniz ve siz gerçekten firmanızı kazandırıyorsanız.Yöneticiniz bunu mutlak görür ve size hakkettiğinizi birşekilde verir.Ancak bizim işimiz bir takım işidir takımda herkes iyi olursa ancak sonuç başarılı olur.Siz on numara taarımlar yaparken üretim hatalı iş basar yada firelerle yüyürse firma yine kaybeder ve sizde bundan payınızı alırsınız.Bence olması gereken talım hareketidir.Samimiyettir.Aynı kabtan yediğini unutmamaktadir.Verilen her zararın kişilere değil bütüne verilmiş zarar olduğunun bilincinde olmaktır.Firmada adam adama kızdığı için işi yapmıyor bu nasıl bir mantık düşünün.

Şimdi bence öncelikli olarak kendiniz bir sınayın reel örnekler var önünüzde iyi işler başarılı arkadaşlar var.Şu na piyasada kurumsal yapı içinde çalışan reklam şirketlerinde tavan ücret 1.600 TL net tabansa 600 TL siz neresindesiniz bu işin buna bakın ve fiyatınız belirleyin.İsimlerle ifade edebilsem kimlerin hangi maaşlarına çalıştığı söylesem inanın yıkılırsınız o yüzden rakamınızı SİZ belirleyin.Fakat lütfen kendinize samimi davranın.Hatta Gerçekten ben bir Grafik Tasarımcımıyım sorusunu kendinize bir sorun.

Mutlukalın.Allah hepinizi yüreğinizdeki işle ve hakkettiğiniz rakamlarla karşılaştırsın.

MİRATA Reklam Tanıtım Ltd. Şti.

fairtail79

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
taylanozgurcaliskan.wordpress.com
Bende yazdıklarınızın hepsini teker teker okudum, bu anlattıklarınızdan sonra gelen Mutlu kalın kelimesi bana bir hayli ütopik geldi...
Birde 800 TL maaşın size görünen 1820 liralık faturasını verdiğiniz rakamlar dahilinde aritmatiğini yapsamda 1820 TL ye ulaşamadım.
İyi çalışmalar, verdiğiniz savaşta başarılar diliyorum...

MİRATA/FETHİYE

🌱Yeni Üye🌱
ilanda var arkadaşım 800 TL maaş + 320 sigorta+400 kira bedeli + 300 yemek toplarsan sanırım 1820 yapıyor...
Herkes için kolaylık diliyorum....Bizim şartlarımız bu en azından bunları karşılıyoruz.ve vicdanen de rahatım.Uymayan arkadaşa da saygı duyarım.Dah uygun bir iş bulmalarını bende isterim.Biz olanaklarımız doğrultusunda bu rakamları verebiliyoruz.
Saygılar...

whampir19

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tamamını okuyamadım k.b. içim karadı artık benim 4. senem bu meslekte dediklerinin hepsinde haklsın

berguvan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
birşeyler yazayım dedim inanın yazacak bişey bulamadım bu konuda Nazmiye yazılabilecek herşeyi yazmış zaten üşenmeden ellerine sağlık emek vermişsin...

ByGraphArt

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerce.com
arkadaşım şua an vaktim yok ama konu ile ilgili nbenimde yazacaklarım var şimdi yazmamın sebebi konunun popüler kalmasını sağlamak için ufak tefek işlerim var elimde onları bitireyim bu konu hakkında yorumumu yollayacağım...

ugurekinci

🌱Yeni Üye🌱
Vay be ne konuymuş tam 6 aydır tartışılıyor.. Majestic Seni bu konuda tebrik ediyorum hepimizin yaşadığı bir sorunu açık yüreklilikle dile getirmişsin ve 6 ay boyunca tartışılabilmesine sebep olmuşsun. Demekki birçok meslektaşımız aynı sorunu yaşamakta ve çözüm aramaktadır.. Kendimden bahsedeyim biraz Makine üretim firmasında grafiker çalışıyorum ilk aylar katalogları brosulerı web sitesi felan derken suan o kadar bı yogunluk yok gercekten..
aldığım maaş 1000 tl + ssk ha memnunmuyum şimdilik evet ama değeri bumu değil tabi grafikerlik sıradan bir meslek değildir bence sadece programları bilip okul okuyup varılabilecek bir mertebede değildir.. Bildiğin programları gördüğün eğitimleri vs vs bunların hepsı bır yana Senın hayal gücün düşündüklerin bir yana.. Mesela su bı kac ay ıcerısınde askere gitmeyi dusunuyorum ilerde ne olucak evlenıcem grafikerlikle nasıl geçinicem ( Uzgunum ama suan bu cumleyı kurabılıyorumm Ne yazıkkı ) gerçekten biri bunun cevabını verebilirmi bana. Şuan belki 800 900 1000 her grafiker arkadasımızı kurtarabilir ama ya ileride ? Millet 20 tl ye Bırak 20 yi 2.5 e logo yaparken biz nasıl hakkımızı arıyacağız Onu bırak Kataloğunun tasarımını bile baskıcı arkadaşlara iteleyen var...
Gerçekten bu konu son zamanlarda beynimi kemiriyor.. İlerde ne olucak bu meslekle ne kadar ve nasıl geçinebilirim çevreme bakıyorum birçok grafik ve web ajansları sureklı batmanın eşiğindeler kime sorsan durumlar çok kötü.. Buraya gelmesinin sebepleri nedir sizce.. Bunda bizimde suçumuz çok mesleğimize olan ilgiyi yine biz yükselttik bu ilgi sonucunda insanlar buna yoğunlaştılar ee sonuc? her program kuran artık grafiker diye geciniyor.. bu kadar abest bir durum anca türkiyede olur zaten.. grafikerlik üzerine ilgi yogunlastı hemen bi grafik kursu ac web uzerıne yogunlastı hemen kurs ac kurslar cogaldı hemen ucretsız egıtım ver ucretsız egıtım vs ve buna benzer bır cok eğitim piyasayı gercekten cok kotu etkıledı ve etkılemeye devam ediyor.. Sadece 8 Sene önce bu işe ilk atıldığım dönemlerdeki hevesimi anımsayıp gülümsüyorum..
Majestic bu konuyu samimiyetinle dile getirdiğin ve konuya katılan tum arkadaslara tesekkur edıyorum.

cLubTaXiM

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim başımada geçen hafta ilginç bir durum geldi;

Geçen hafta staj yeri için telefonda bir ajansla görüşüyorum, telefonda ki bayan bana bu sektörde tecrübeniz var mı diye sordu ve haliyle yok cevabını alınca biz tecrübeli arıyoruz dedi.

İşe bak sen, tecrübeli olsam neden stajyer olarak başvuru yapayım ki ben senin ajansına.

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence balık baştan kokar :( neden böyle diyorum biliyor musunuz? sektörün böyle olmasının sebebi denetimsizlik.

öncelikle iş yerlerinde veya internet kafelerde kullanılan programların kaçı lisanslı. evinizde kullandığınız programların kaçı lisanslı. denetim olmadığı için matbaa sayısı çok fazla. denetim olmadığı hal böle olunca grafiker sayısı çok fazla. ipini alan grafiker oluyor.

kaçınızın evinde linsanslı grafik prgramları var. kaçınız lisanslı programların kullanıdığı matbaa yada ajanslarda çalıştınız? benim cevabım =0. hal böle olunca ne oluyor. sen bir fotoşopa hiç para ödemen corele hiç para ödemen sahip olursan/ yada iş yerinde kullanırsan kalite beklemen anlamsız olur. kalite olmayınca etraf grafiker kaynar. grafiker fazla olunca iş bulamazsın...

bu işin bir boyutu. bana göre bence en önemli boyutu. avrupada bilidiğim kadarıyla evlerde bile lisanslı program kullanılıyor. hatta grafik hocam evlere bile baskın yaptıklarını söylemişti (ne kadar doğru?!). ama bildiğim en önemli şey linsansız iş yeri olmadığı. olmadığı için çok fazla matbaa ve ajans yok. ajans ve matbaa olmadığı için bilişim sektörü hayli revaçta... grafikerler de öle. hal böle olunca fazla grafikçi yok. yani 2,5 yltlye logo yapan da yok...

sonuç; bizim sorunlarımızın giderilmesi için, ilk önce avrupadaki gibi lisans olayına önem verilmeli. kaliteyi artıracağını düşünyrum. hatta bu iş evlerdeki bilgisayalara kadar uzanmalı. bunun başka yolu yok... kalite artarsa grafik ve web tasarım olayı adam gibi iş sınıfına girer..

size ve bize gelince. ben 1 yıl grafikerlikten ayrı kalmıştım. sağlık problemleri yüzünden. tekrar iş dünyasına geri dönmeyi düşünüyordum. daha önce bilgisayar öğretmenliği yapmıştım. matbaada bir kere çalışmıştım. yazdıklarınızı görünce sektörün şu an berbat durumda olduğunu anladım. bedava çalışmaktansa boş durmak en iyisi.... gibi geliyor.

bu arada bir arkadaşım sizin gibi uzun süre matbaalarda çalıştı. daha sonra freelance yaptı şimdi iş yeri açtı. ben de onun gibi olmayı düşünüyorum ama çok riskli de gibi bakalım hayat n gösterecek...

sizinle irtibat kurabilir miyim? (mail/msn) eğer ben de o arkadaş gibi freelance tasarım yaparsam hayata geçirmeyi düşündüğüm projler var. belki olur...

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
ilanda var arkadaşım 800 TL maaş + 320 sigorta+400 kira bedeli + 300 yemek toplarsan sanırım 1820 yapıyor...
Herkes için kolaylık diliyorum....Bizim şartlarımız bu en azından bunları karşılıyoruz.ve vicdanen de rahatım.Uymayan arkadaşa da saygı duyarım.Dah uygun bir iş bulmalarını bende isterim.Biz olanaklarımız doğrultusunda bu rakamları verebiliyoruz.
Saygılar...

400 kira bedeli ne demek oluyor onu anlamadım
300 yemek masrafı oldukça abartılı ayda 26 gün çalışsa günde 11.5 tl yemek parası ederki bu devirde hiçbir işveren bunu ödemez kadıki bu 300 tl yemek belki firmanızın aylık toplam yemek masrafıdırç siz bu masrafı her çalışan için ayrıca mı katlandırarak hesap yapıyorsunuz

sanırım sizin yada muhasebecinizin ciddi matematik problemi var

800 maaşlı elemanın masrafı max 1250 dir

amacım sizi bozmak değil ama insanlara bilgi verirken doğru hesaplarla konuşmak lazım

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
bence balık baştan kokar :( neden böyle diyorum biliyor musunuz? sektörün böyle olmasının sebebi denetimsizlik.

öncelikle iş yerlerinde veya internet kafelerde kullanılan programların kaçı lisanslı. evinizde kullandığınız programların kaçı lisanslı. denetim olmadığı için matbaa sayısı çok fazla. denetim olmadığı hal böle olunca grafiker sayısı çok fazla. ipini alan grafiker oluyor.

kaçınızın evinde linsanslı grafik prgramları var. kaçınız lisanslı programların kullanıdığı matbaa yada ajanslarda çalıştınız? benim cevabım =0. hal böle olunca ne oluyor. sen bir fotoşopa hiç para ödemen corele hiç para ödemen sahip olursan/ yada iş yerinde kullanırsan kalite beklemen anlamsız olur. kalite olmayınca etraf grafiker kaynar. grafiker fazla olunca iş bulamazsın...

bu işin bir boyutu. bana göre bence en önemli boyutu. avrupada bilidiğim kadarıyla evlerde bile lisanslı program kullanılıyor. hatta grafik hocam evlere bile baskın yaptıklarını söylemişti (ne kadar doğru?!). ama bildiğim en önemli şey linsansız iş yeri olmadığı. olmadığı için çok fazla matbaa ve ajans yok. ajans ve matbaa olmadığı için bilişim sektörü hayli revaçta... grafikerler de öle. hal böle olunca fazla grafikçi yok. yani 2,5 yltlye logo yapan da yok...

sonuç; bizim sorunlarımızın giderilmesi için, ilk önce avrupadaki gibi lisans olayına önem verilmeli. kaliteyi artıracağını düşünyrum. hatta bu iş evlerdeki bilgisayalara kadar uzanmalı. bunun başka yolu yok... kalite artarsa grafik ve web tasarım olayı adam gibi iş sınıfına girer..

size ve bize gelince. ben 1 yıl grafikerlikten ayrı kalmıştım. sağlık problemleri yüzünden. tekrar iş dünyasına geri dönmeyi düşünüyordum. daha önce bilgisayar öğretmenliği yapmıştım. matbaada bir kere çalışmıştım. yazdıklarınızı görünce sektörün şu an berbat durumda olduğunu anladım. bedava çalışmaktansa boş durmak en iyisi.... gibi geliyor.

bu arada bir arkadaşım sizin gibi uzun süre matbaalarda çalıştı. daha sonra freelance yaptı şimdi iş yeri açtı. ben de onun gibi olmayı düşünüyorum ama çok riskli de gibi bakalım hayat n gösterecek...

sizinle irtibat kurabilir miyim? (mail/msn) eğer ben de o arkadaş gibi freelance tasarım yaparsam hayata geçirmeyi düşündüğüm projler var. belki olur...

lisans satın alma doğru bir tespit sayılabilir ama avrupadaki lisans bedelleri ile türkiyedeki lisans bedelleri de tartışılır avrupalı 15 dolara lisans satın alırken biz 350 400 dolara yakın lisan bedelleri ödüyoruz bunun sebebi ise türkiye korsandan çok daha fazla gelir sağlıyor bunun üzerinden gelecek vergiler falanlar filanlar tartışılır. yanı sıra artık bedelediyeler dahi ücretsiz meslek kursları eğitimi verip sertifika dağıtıyor nedeni ise çok basit kazanan belediye bi bakıyoki çevresindeki siyasetçi diye koşturan çevresi çok geniş sözü geçer ağa oğlunun mesleği yok lafta mesleği olsun sertifikası var mı var hikaye aynen böle .

Buarada yukarıda başka bir arkadaş işveren maliyet hesabı yapmış istemsiz bir şekilde sinirlendim herhangi bir çalışanın maaşının, üzerine açtığınız işyerinin kira bedelini yüklemek çok mantıksız değil mi :D:D hatta mantıksızlıkla birlikte komik değil mi ben çalışan kesimden birisi olarak iş yerimdeki patronum kirayı ödedi mi elektrik su interneti ödedimi diye düşünmek ve bunların maliyetlendirmeleri üzerinden kar sağlamadığım gibi ne zararımın olacağınıda düşünmek istemeyenlerdenim 800 tlye çalıştırdığınız elemana çok büyük haksızlık ediyorsunuz yada muhasebeceniz sizi fena halde yiyor... bunun başka açıklaması yok. Kira bedelinide maaşıyla brilikte gider olarak yüklediğiniz kişi çalışan diil maaşlı ortaktır diyebilmekten başkada birşey söyleyemiyorum, aynı zamanda da maliye okuyan biri olarak sizi kınıyor ve sineğin yağını çıkartıp satmanızı öneriyorum zaten yaptığını çokta farklı birşey değil...

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
lisans satın alma doğru bir tespit sayılabilir ama avrupadaki lisans bedelleri ile türkiyedeki lisans bedelleri de tartışılır avrupalı 15 dolara lisans satın alırken biz 350 400 dolara yakın lisan bedelleri ödüyoruz bunun sebebi ise türkiye korsandan çok daha fazla gelir sağlıyor bunun üzerinden gelecek vergiler falanlar filanlar tartışılır. yanı sıra artık bedelediyeler dahi ücretsiz meslek kursları eğitimi verip sertifika dağıtıyor nedeni ise çok basit kazanan belediye bi bakıyoki çevresindeki siyasetçi diye koşturan çevresi çok geniş sözü geçer ağa oğlunun mesleği yok lafta mesleği olsun sertifikası var mı var hikaye aynen böle .

Buarada yukarıda başka bir arkadaş işveren maliyet hesabı yapmış istemsiz bir şekilde sinirlendim herhangi bir çalışanın maaşının, üzerine açtığınız işyerinin kira bedelini yüklemek çok mantıksız değil mi :D:D hatta mantıksızlıkla birlikte komik değil mi ben çalışan kesimden birisi olarak iş yerimdeki patronum kirayı ödedi mi elektrik su interneti ödedimi diye düşünmek ve bunların maliyetlendirmeleri üzerinden kar sağlamadığım gibi ne zararımın olacağınıda düşünmek istemeyenlerdenim 800 tlye çalıştırdığınız elemana çok büyük haksızlık ediyorsunuz yada muhasebeceniz sizi fena halde yiyor... bunun başka açıklaması yok. Kira bedelinide maaşıyla brilikte gider olarak yüklediğiniz kişi çalışan diil maaşlı ortaktır diyebilmekten başkada birşey söyleyemiyorum, aynı zamanda da maliye okuyan biri olarak sizi kınıyor ve sineğin yağını çıkartıp satmanızı öneriyorum zaten yaptığını çokta farklı birşey değil...

15 dolara lisans bedeli olduğunu pek sanmıyorum. lakin adobe aras sıra kampanyalar yapıp öğrencilere 40 dolara kadar sattığı oluyor. internet sitelerine baktığınız da bize satılan fiyatlarla aynı odluğunu görürdünüz. bir de avrupada bildiğim kadarıyla sadece corel bilmek bile başlı başına bir marifet. hal böle olunca sizin zaten 400 dolara çalışmanız imkansız. ama sorun şu bu sefer bu programları nasıl öğreneceksiniz? eğer avrupada olsam herhalde bilgisayarıma virtual box kurar ordan craklı olarak kullanırdım. yada internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda kullanırdım ama işin en güzeli mantar gibi her yerden türeyen ne renklerden ne tasarımdan hiçbir şeyden anlamayan işverenler topluluğunun olmaması olurdu. :) tasarımcı olucaksak orda olmak en iyisi...

bir de türkiyede genel bir sorun daha var. iş verenlerin hakkı korunuyor ama ya işçilerin. tam bir kapitalist düzen söz konusu. iş yerlerine hiçbir denetim yok. yine malum avrupada sigortasız işçi çalıştıramazsın. ama yine malum avrupada sigorta ücretleri bu kadar pahalı değil. bizde sigortasız işçi çalıştırmak gelenek haline geldiği için iş veren işçiyi istediği gibi kullanıyor.

aslında sigoratsız işçi çalıştırmak suç size sigorta vermeyen iş yerlerini şikayet edin derim de ben bu devletten "hiç bir şey beklemediğimi eklemek istiyorum.

yani aslında sorun ne işçi de ne de iş veren de . her alanda olduğu gibi bu alanda da 3. dünya ülkesi olduğumuzu en güzel şekilde kanıtlıyoruz....

ayrıca 800 ytl konusunda yazdıklarınıza tam destek vermekle birlikte. iş veren açısından baktığımızda. onların da haklı olduğu bir kısım var. elektrik masrafı :) son zamlarla birlikte resmen iliğimizi kuruttular. eskiden 300 ödeyen iş yeri 500 ödemeye başladı.

yani kızmamız gereken yer devlet...

malicandan

🌱Yeni Üye🌱
Senin yazıdığın şeyler aslında hepimizin yaşadığı gerçekler, Maalesef eline sazı alan nasıl bu ülkede sanatçı oluyor orasını burasını açan nasıl manken oluyorsa bilgisayar kullanan herkeste grafiker oluyor...Bu sadece bizim mesleğimize karşı saygısızlık değil tüm Türkiye vatandaşlarının yaşadığı dibi olmayan bir girdaptır...

grafipapatya

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar sanırım ki rekor bende...

3. senemdeyim daha.
14. iş yerimdeyim.
Tam grafiker değilim ve bunun farkındayım.
Neler mi yapıyorum?
Gazete, dergi, ajans işleri, matbaa işleri ... vs.
Çoğunu da buradan öğrendiklerimle başardım.
Diyeceksiniz 13 iş yeri neden değiştirilir.
1. battı.
2. ssk sorunu yaşadık ve maaş düştü
3. sarkıntlık
4. maaş alamama
5. maaş alamama
(1dk unuttum cv ye bakayım:D)
6. gazeteyi yapan az maasa anlasılan baska eleman
7. firma batması
8. sarkıntılık
9. din sorunu
10. iş yerindeki olumsuz ortam
11. sekreter de gazete yapıyormuş
12. saz evi idi. sazların üzerine yapılan işlemelere olan merakımdan girmiştim işe. gayet de güzel gidiyordu. kendim kaşındım ve işten ayrıldım. kendi işimi yapmak istediğim için.
13. iş yerimdeyim şuan. sanırsam buranında diğerlerinden bir farkı yok.

Kafamda oluşan düşünce ise; BU MESLEĞİ BIRAKMAK.

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar sanırım ki rekor bende...

3. senemdeyim daha.
14. iş yerimdeyim.
Tam grafiker değilim ve bunun farkındayım.
Neler mi yapıyorum?
Gazete, dergi, ajans işleri, matbaa işleri ... vs.
Çoğunu da buradan öğrendiklerimle başardım.
Diyeceksiniz 13 iş yeri neden değiştirilir.
1. battı.
2. ssk sorunu yaşadık ve maaş düştü
3. sarkıntlık
4. maaş alamama
5. maaş alamama
(1dk unuttum cv ye bakayım:D)
6. gazeteyi yapan az maasa anlasılan baska eleman
7. firma batması
8. sarkıntılık
9. din sorunu
10. iş yerindeki olumsuz ortam
11. sekreter de gazete yapıyormuş
12. saz evi idi. sazların üzerine yapılan işlemelere olan merakımdan girmiştim işe. gayet de güzel gidiyordu. kendim kaşındım ve işten ayrıldım. kendi işimi yapmak istediğim için.
13. iş yerimdeyim şuan. sanırsam buranında diğerlerinden bir farkı yok.

Kafamda oluşan düşünce ise; BU MESLEĞİ BIRAKMAK.

merak ettiğim bir şey var. bu sarkıntılık olayı hemen hemen çoğu iş yerinde var galiba. bayan üylerin çoğu bunu yazmış

biz nereye gidiyoruz böleeee....

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu arada tam grafiker olsanız da bir şey farketmez. çok fazla grafiker var. ve bunların çoğu doğru dürüst programları bile bilmiyor. ilk işimde yanımda bir tane webmaster vardı. ama fotoşop bilmiyen bir webmaster. yaptığı sitelerde de görüntülenme problemi çıkıyordu. ben ise yeni başlamıştım. ama ondan daha çok bilgim vardı.
yani evinde bilgisayar olan adam kendine grafikerim diyebiliyor. daha iki rengin uyumunu bilmeyen adam grafiker oluyor.

sonuç böle olunca kalite düşüyor. alite düşünce de iyi iş bulmak zorlaşıyor

ne yapacaz ;

1- devlet sigortasız işçi çalıştırmanın önüne geçmeli. büyük cezalar gelmeli. cezalardan çok denetim olmalı

2-lisanslı program kullanımı konusunda ciddi tedbirler alınmalı. bu sorunun çözümünde önemli bir konu. hatta en önemlisi

3- bizler bu işe yeni başlamamışsak bu işin ustasıysak... belirli bir deneyimimiz varsa. istediğimiz maaşı vermeyen yerlere girmemeliyiz...

bu 3 madde bence yeterli...

grafipapatya

♾️Grafik Gurusu♾️
merak ettiğim bir şey var. bu sarkıntılık olayı hemen hemen çoğu iş yerinde var galiba. bayan üylerin çoğu bunu yazmış

gittiğimiz bir yer yok; geldiğimiz de...ne yapacağız nasıl çözüm bulacağız bilmiyorum..
ama artık bayan grafiker ilanlarına bile bakmaz oldum..
tavsiye etmiyorum...

cLubTaXiM

🏅Acemi Tasarımcı🏅

bu konuya özellikle tilt oluyorum, aklı uçkurunda heriflerin saçmalıkları yüzünden hem biz iş bulmakta zorlanıyoruz, hemde işe ihtiyacı olan bayanlar böyle adamlar yüzünden zorda kalıyorlar.

ne demektir ajansa şunu bilen, bunu bilen 'bayan' arıyoruz? böyle iş ilanı gördükçe cinlerim tepeme çıkıyor. sanki o işi yapan erkek olunca o iş olmuyor mu? ya da söyledikleri programları bir tek bayanlar mı kullanıyor? neden hiç şunu bilen, bunu bilen 'erkek' eleman arıyoruz diye iş ilanı yok? ya da varsa ben hiç denk gelmedim ve kolay kolay geleceğimide düşünmüyorum.

ciddi ciddi sinir olmuş durumdayım, ileride iş yeri sahibi olursam sırf çektiğim iş bulma zorluklarını düşünerek sadece erkek personel alcam işe :D (bayan arkadaşlarımız yanlış anlamasın espri babında yazdım bunu)

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
bu konuya özellikle tilt oluyorum, aklı uçkurunda heriflerin saçmalıkları yüzünden hem biz iş bulmakta zorlanıyoruz, hemde işe ihtiyacı olan bayanlar böyle adamlar yüzünden zorda kalıyorlar.

ne demektir ajansa şunu bilen, bunu bilen 'bayan' arıyoruz? böyle iş ilanı gördükçe cinlerim tepeme çıkıyor. sanki o işi yapan erkek olunca o iş olmuyor mu? ya da söyledikleri programları bir tek bayanlar mı kullanıyor? neden hiç şunu bilen, bunu bilen 'erkek' eleman arıyoruz diye iş ilanı yok? ya da varsa ben hiç denk gelmedim ve kolay kolay geleceğimide düşünmüyorum.

ciddi ciddi sinir olmuş durumdayım, ileride iş yeri sahibi olursam sırf çektiğim iş bulma zorluklarını düşünerek sadece erkek personel alcam işe :D (bayan arkadaşlarımız yanlış anlamasın espri babında yazdım bunu)

Sanayide kaynakçılık yapan erkek elemalar aranıyor canım abartmayalım :)) ama söz konusu iş masabaşı ise bayanlar makbuldur :) buda ataerkil toplumun baış açıcı hiç bayan boyacı sıvacı gördünüz mü :) Türkiyegibi az gelişmiş ülkelerde malesef yok kadına bakış açısı çok farklı ben bizzat gazetede sarışısın mavi gözlü etine dolgun bayan sekreter aranıyor ilanı görmüş biri olarak yorum yapamaycak kadar içim doluyor yoruma dökersem zaten forumdan atarlar :p