Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

eğitimin önemi

TubaAçık

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar münazara da yarışacağım da yardımınızı istedim. Konu: İnsanın yaşamı için eğitim mi para mı önemledir ? diye ben eğitimi savunacağım ama nelerden bahsedeyim de kazanayım münazarayı ? İgilenen varsa lütfen bana yardım etsin... Şimdiden teşekkürler...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Eğitimsiz bir insanın para kazanamıyacağınıdan,bir şekilde elde etse bile onu verimli bir şekilde değerlendiremiyeceğinden hareketle münazaranızı geliştirebilirsiniz.
Muhtemelen hiç okumamış ama parası olduğu için oldukça başarılı iş kuranlardan bahsedilecektir.
Burada eğitimden maksadın okul okuma olmadığını usta-çırak usulü ile de eğitim verilebileceğini beklirtmek mümkün.

TubaAçık

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğitimsiz bir insanın para kazanamıyacağınıdan,bir şekilde elde etse bile onu verimli bir şekilde değerlendiremiyeceğinden hareketle münazaranızı geliştirebilirsiniz.
Muhtemelen hiç okumamış ama parası olduğu için oldukça başarılı iş kuranlardan bahsedilecektir.
Burada eğitimden maksadın okul okuma olmadığını usta-çırak usulü ile de eğitim verilebileceğini beklirtmek mümkün.

Saolun teşekkür ederim yardımınız için... Birde örnek vererek açıklama yapayım değil mi ?

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bunu daha da açmanız lazım farklı örneklerle.

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eğitimin parayla satın alınamayacağını, zamanında sindirerek ve yaşayıpta edinilebilecek bir olgu olduğunu anlatın. Paranın tüm kapıları açtığını fakat bilgi ve tecrübenin tüm değerlerin önüne geçtiğini örnek vererek anlatın. Bize okulda şunu sormuşlardı: İki ülke düşünün sanayileri birbirine denk. Bir tanesi kendi kalkınma hamlesini içindeki eğitimli insanlarla kendi yapıyor. Bir diğeri ise para karşılığı yaptırıyor. İkisi de bir felaket sonucu sıfırlansa hangi ülke daha çabuk kalkınır. Bu örneği verebilirsiniz. Başarılar.

TubaAçık

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğitimin parayla satın alınamayacağını, zamanında sindirerek ve yaşayıpta edinilebilecek bir olgu olduğunu anlatın. Paranın tüm kapıları açtığını fakat bilgi ve tecrübenin tüm değerlerin önüne geçtiğini örnek vererek anlatın. Bize okulda şunu sormuşlardı: İki ülke düşünün sanayileri birbirine denk. Bir tanesi kendi kalkınma hamlesini içindeki eğitimli insanlarla kendi yapıyor. Bir diğeri ise para karşılığı yaptırıyor. İkisi de bir felaket sonucu sıfırlansa hangi ülke daha çabuk kalkınır. Bu örneği verebilirsiniz. Başarılar.

saolun yardımınız çok teşekkür ederim :smile:

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Rica ederim. Bir nebze katkım olmuşsa sevinirim. Sonucu bildirirsiniz herhalde.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
eğitimsiz insanlar gerek bu ülke'de gerek başka ülkelerde çok ciddi paralar kazanabiliyorlar... Hatta sadece ilkokul mezunları bile yine ülkemizde çok ciddi kadrolara atanabiliyorlar...

Ayrıca eğitim de bir çok benzer kavram gibi para ile satın alınabiliyor. Özel okul öğrencileri gerek öss'de gerekse hayatın içinde devlet okulu öğrencilerine nazaran açık ara önde gidiyorlar.

Bu gün yüksek maaşlar sunabilen bir çok konum koltukları için genelde yurt dışında eğitim alaiblmiş bireyleri tercih ediyor.

Hatta bir zaman önce ülkenin tüm mali geleceğini amerikada eğtim görmüş ve uzun yıllar mesleğini icra etmiş birine emanet ettiğimizi hatırlatırım.

Bu gün işşsizlik ordusunun büyük bir bölümünü üniversite mezunlarının oluşturduğunu bilmekte de yarar var.

Aksine bir çok ilköğretim mezunu insan öyle ya da böyle bir çok yeni mezundan çok daha iyi şartlarda yaşıyor.

Örnek vermek gerekirse bir ilköğretim mezunu fabrika işçisinin maaşı ve sosyal hakları bir çok yeni mezunun hayalini süslüyor şu an.

geriye kalan bir çoğu ise: "bu parayı kazanmak için mi o kadar sene dirsek çürüttüm" modunda küskünlüğünü yaşıyarak karşısına çıkan fırsatları görmezden gelebiliyor.

Belki de eğitimi akademik eğitim ile sınırlamadan hayat okulu mantalitesi üzerinden savunmak gerekebilir. Münazara da başarılı olmanız buna bağlı olabilir.

Aslında sizin savunacağınız konu ülke şartlarını da göz önüne alarak biraz ütopik kalıyor.
yani siz olanı değil umut edileni, olması istenileni savunmak durumdasınız.

Bu gerçek ile başlamanızda yarar var diye düşünüyorum.

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Aslında ben ilk mesajımda yazmıştım ama arada kaynamış.Zaten Grafink de bu konuya değinmiş.Evet eğitimi dar bir alana hapsetmek yanlış olur bence.Eğitimden maksat Grafink'in de dediği gibi sadece akademik eğitim değildir.
İlkokul mezunu olan,hatta okul okumayıp sadece okur yazar olup çok başarılı olan iş sahipleri yok mu elbette var.Ama işin aslına bakıldığında her ne kadar eğitimszi olsalar bile aslında onlarda eğitimli.Çünkü başarılı oldukları iş dalında mutlaka usta-çırak usulü de olsa belli bir eğitim almıştır.
Örneğin ; Bir inşaat ustası düşünün,bırakın okumayı okuma yazması dahi olmadığını düşünelim.Bu kişi işinde çok başarılı olabilir,çok iyi para kazanabilir.Peki bu kişi eğitimsizdir diyebilirmiyiz?
Asla. Çünkü bu kişinin de mesleğini icra edebilmek için yanında yetişitiği bir ustadan işi ile ilgili eğitimden geçtiği aşikardır.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Ben ilk mesajınızda ki fikri gördüğüm için biraz açmak istedim. Yakın geçmişe bakarsak büyükb ir holdingin sadece mesleki eğitim adına okullar açtığını ve öğrenci seçtiğini hatrılarız. Alışık olduğumuz ezbere ve yarış atı modeli eğitim sisteminin çuvalladığı bir gerçek ki bu tip holdingler belirli bir amaca yönelik eğitim ve o amaca hakim kalifiye elemanlar peşindeler. Uzun vadede varlıklarını sürdürmelerinin tek anahtarının bu olduğunun bilincindeler.

Yani devletin umursamadığı ve yök'ün tabiri caiz ise asalak olarak nitelendirdiği meslek liselesi kavramına özel sektör el atmış durumda.

Yakın zamanda göreceğiz ki bu eğitimden geçmiş insanlar genel üni mezunlarından hem entellektüel açıdan hemde maddi açıdan çok daha yukarı düzeyde olacakar.

Ancak ne yazıkki bu inssanları organize edenler ve iş manasında yönetenler yine özel okul, üniversite ve benzeri imkanlara sahip parasal gücü arkasında tutan insanlar olacaktır.

Yani holding özel universitesinde üst düzey yönetici yetiştirirken onların yönetmesi için kalifiye işçileri de kendi meslek okulunda yetiştirecek.

bu da yakın gelecekte devlet okullarını ve universitelerini belli başlı olanları dışında yok sayar hale getirecektir.

Son düzenleme:

my_manner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence birde arastırma yap mesela örnek olarak Vehbi KOÇ..

1901

Ankara'nın Çoraklık semtinde (20 Temmuz) doğdu. Babası Koçzade Hacı Mustafa Efendi (1874-1928), annesi Kütükçüzade Hacı Rıfat Efendi'nin kızı Fatma Hanım (ölümü 1963). Baba tarafından üç asırlık, anne tarafından Hacı Bayram-ı Veli sülalesine dayanan altı asırlık bir aileden geliyordu.
table3.gif (54 bytes) table2.gif (122 bytes)
1906

Beş yaşında, Hacı Bayram Camii'nin bitişiğindeki mahalle mektebi "Topal Hoca Mektebi"ne başladı.
1908

Hacı Bayram Camii'nin yanındaki kiralık bir evde faaliyet gösteren 5 yıllık ilkokula devam etti.
1914

Taş Mektep diye anılan Ankara İdadisi'ne girdi. Bina şimdiki Tıp Fakültesi İhtisas Hastanesi'nin bulunduğu yerdeydi. 15 yaşındayken İdadi'yi bitirmeden tasdikname aldı. Okul İdaresi'ne tasdikname almak için verdiği dilekçe şöyleydi: "Maişetimi temin etmek için mektebimi terk etmek mecburiyetinde kaldım. Lazım gelen tasdiknamenin verilmesini rica ederim. Ahmet Vehbi"
1917

Dedesiyle ve babasıyla görüşerek esnaflığa başladı. Karaoğlan Caddesi'nde oturdukları evin altındaki dükkan, bir sandık ayakkabı lastiği, bir sandık şeker, bir kaç teker kaşar peyniri, zeytin, makarna gibi mallarla bakkal
dükkanı haline getirildi ve üzerine "Koçzade Hacı Mustafa Rahmi" tabelası kondu.
1920

Kurtuluş Savaşı'nın başlamasıyla, 19 yaşında müsahhih yardımcısı olarak Büyük Millet Meclisi Matbaası'nda Cevat Fehmi Başkut'un yanında çalışmaya başladı.

1921

Muhafız Kıtası Kumandanı İsmail Hakkı Bey'in (Tekçe) matbaa yöneticilerine bir meseleden dolayı kızması nedeniyle, diğer matbaa işçileriyle birlikte askere sevk edildi. Muhafız Kıtası'nda 1.5 yıl sürecek askerlik görevine başladı.
1926

Ailesi, teyzesinin kızı Sadberk Hanım'la evlendirilmesine karar verdi. Bunun üzerine babası dükkanı oğluna devretti

ve "Koçzade Ahmet Vehbi" ismiyle Ankara Ticaret Odası'na kaydoldu. Artık Vehbi Koç'un ticaret hayatı başladı.

1927

Ankaralı tüccar Sadullah Aktar'ın kızı Sadberk Hanım'la evlendi.
1928

Babası Hacı Mustafa Rahmi Bey, 54 yaşında vefat etti.

Vehbi Koç, Ankara Ticaret Odası ikinci başkanı oldu.

Ford ve Standard Oil (Mobil) şirketlerinin Ankara Temsilciliklerini aldı ve işlerini büyütmeye başladı. Daha sonra taahhüt işlerine girdi.
1931

İlk Avrupa seyahatine çıktı. Dünyayı tanımaya başladı. Pheste, Viyana, Berlin ve Paris'i gördü. Paris'te devrin tanınmış kalp doktoru Dr. Vacquez'e muayene oldu. Babasının ve kayınpederinin genç denilecek yaşlarda kalp rahatsızlığından ölmeleri, henüz 30 yaşındaki Vehbi Koç'u etkiledi. Dr. Vacquez, kalbinin sağlam olduğunu söyleyince rahatladı.
1934

Sanayi alanında ilk teşebbüsünü yaptı, ama başarısızlığa uğradı. Haliç Sütlüce'de Hovagimyan Biraderler'in boru fabrikasına ortak oldu. Ancak hesaplar iyi yapılmadığı için iş battı. Bu tür bir kaç tecrübeden sonra şu karara vardı: "Başkalarının kurduğu işe ortak olmam. Kendi kurduğum işe ortak ararım."
1935

Kız kardeşi Zehra Kütükçü'nün kocası Halim Bey, çok genç yaşta vefat edince yine evhama kapıldı ve Viyana'da ünlü doktor Epinger'e muayene oldu. Doktor, açık hava ve spor tavsiye edip, ata binmesinin ona iyi geleceğini söyledi. Kısa sürede at sporunun faydasını gören Vehbi Koç, işi atçılığa, yarışçılığa kadar götürdü. Misket ve Kamelya isimli atlarıyla koşuculuk yaptı. Fakat işe kendisini tam veremediği için 14 bin lira zararla atları elden çıkardı.
1937

İstanbul'da ilk şubesini açtı. Fermenciler'de 100 bin lira sermayeli Vehbi Koç ve Ortakları Kollektif Şirketi'ni faaliyete geçirdi. Kendi sahalarında işi çok iyi bildiğine

inandığı Emin Güraç, İsrail Anastasyan ve İsak Altabef'i, şirkete ortak aldı. Ortaklık 1954'e kadar sürdü.

1938

Şahıs şirketlerinin uzun ömürlü olmadığını gördü ve Koç Ticaret Anonim Şirketi'ni kurarak, müesseseleşme yolunda önemli bir adım attı. Sermayesi 300 bin liraydı. (Bu dönemde bir Cumhuriyet Altını 11 lira 12 kuruştur). Şirketin ilk Genel Müdürlüğü'ne İş Bankası Genel Müdür Yardımcılığı'ndan ayrılan Fazıl Öziş'i getirdi.

1944

İlk otomobil ticaret şirketi olan Motor Ticaret kuruldu.
table3.gif (54 bytes)
1945

İkinci Dünya Savaşı sonrası ticarette öncelik kazanmak için New York'ta Ram Commercial Corporation adıyla bir şirket kurdu. Başına Vecihi Karabayoğlu'nu getirdi. Amerika'da Koç Ticaret adına Genel Electric, U.S. Rubber, Oliver, Burroughs, York gibi önemli şirketlerin temsilcilikleri alındı. Amaç, Amerika'ya mal almaya gelen resmi heyetlere mal satmak, danışmanlık yapmaktı. Umulan sonuç alınamadığı için Ram Commercial Corporation 1954'te kapandı.
table3.gif (54 bytes)
1946

Vehbi Koç, ilk Amerika seyahatine çıktı. Bu ülkede 52 gün kalarak yeni dünyayı tanıdı. Amerika'da ölçüler bambaşkaydı. Binaların büyüklüğü, yüksekliği. Herşey etkileyiciydi. İşadamlarının zamanı nasıl kullandıklarını, iş görüşmelerini nasıl yaptıklarını gördü. Ampul fabrikası için Genel Electric'i ikna etti. İş görüşmelerinin yanında sağlığını da ihmal etmedi, Ford Hospital'de ve Chicago'daki ünlü Mayo Clinic'te kontrolden geçti.
1947

Ankara Oksijen Şirketi�i kurdu. Bu, kendi sermayesiyle giriştiği ilk sanayi teşebbüsüydü.
1948

General Electric ortaklığıyla ilk ampul fabrikasını kurdu.
1949

Koç Ticaret�n Genel Müdürlüğü�e Sümerbank Genel Müdürlüğü�den emekliye ayrılan Hulki Alisbah� getirdi.
1951

İlk büyük sosyal yardımını, Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Öğrenci Yurdu�u yaparak gerçekleştirdi.

Belçika�a bir otomobil kazası geçirdi. Hafif yaralandı.

1954

Bozkurt Mensucat, Kavel, Türk Demirdöküm ve Türkay Fabrikaları'nı kurdu. Bozkurt Mensucat tekstil alanında, Türk Demirdöküm ilk radyatörleri ve daha sonra da otomotiv endüstrisi için dökme parçaları üretmek alanında faaliyet gösterdi.
1954

Arçelik'in temellerini atan Erol isimli şirket oluşturuldu. Fabrika başlangıçta madeni büro eşyası imal ederken, daha sonra buzdolabı, çamaşır makinası, termosifon üretmeye başladı.
1956

İlk turizm yatırımını, Divan Oteli�i kurarak gerçekleştirdi. Divan Oteli, Eylül 1955�e tam açılışı yapılmadan Dünya Para Fonu Kongresi�in delegelerini ağırlamak üzere hükümetin emrine verildi. Daha sonra eksikleri tamamlandı.
1958

Eşi Sadberk Hanım ile birlikte Hac�a gitti.
1959

İlk Türk kamyonlarını üretecek olan Otosan kuruldu. İşe montajla başlandı.
1960

DP iktidarının baskısıyla, Müdafaa-i Hukuk devrinden beri kayıtlı bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi�den istifa etti. Ama Demokrat Parti�e girmeyi reddetti.

Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi�in bulunduğu binayı Hazine�e bağışladı.
1961

Tüpgaz mutfaklarda...
İlk olarak Gazsan A.Ş. adıyla kurulan ve 1963 yılında Aygaz adını alan şirket, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) temini, depolaması ve dağıtımında öncü oldu.

Türk halkı sıvılaştırılmış petrol gazını ilk defa Aygaz ile tanıdı.
1962

Gazal kuruldu. LPG tüpleri, valf ve detantör üretimi amacıyla kurulan Gazal, 1984 yılında ilk katalitik soba ve 1990 yılında ise ilk infrared ısıtıcıların üretimini gerçekleştirdi.

Türkiye'nin ilk traktör fabrikası Türk Traktör'ü kurarak, traktör imalatına geçti.

1963

Annesi Fatma Hanım vefat etti.

Kurumsallaşma yolunda çok önemli bir adım atarak Koç Holding'i kurdu. Şirketler daha fazla büyümeden temelini sağlamlaştırmak, şirketlerin birbiriyle bağlantısını güçlendirmek, modern yönetim prensipleriyle yönetilmelerini ve en önemlisi sürekliliklerini sağlamak istiyordu.

Aygaz, çalışanlarını şirkete ortak yaptı.

Sn. Vehbi Koç şirket sermayesinin %10'u oranında Aygaz hissesinin şirket çalışanlarına verilmesini onayladı.
1964

Türk Siemens'i faaliyete geçirdi. Türkiye�in ilk kablo fabrikası olan Türk Siemens, Alman Siemens firmasının ortaklığıyla hayata geçti.

Uniroyal Lastik Fabrikası ile yerli oto lastiği üretimine başlandı.
1965

İzocam'ı Koç Topluluğu�a dahil etti. Yalıtım işlerinde kullanılmak üzere cam elyafı üretmeye başladı.

Elektrik motoru ve kompresör üretecek Türk Elektrik şirketini, General Electric ile ortak olarak kurdu.
table3.gif (54 bytes)
1966
60 yıllık rüyası gerçekleşti ve ilk Türk otomobili Anadol piyasaya çıktı. Hükümet, 26.800 liradan satılmasına izin verdi. Anadol, maliyeti düşürebilmek için plexiglass-cam elyafından üretildi. Bekoteknik, Beldesan, Otoyol, Tekiz ve Sedko tesisleri Koç Topluluğu�a katıldı.
Otoyol, FIAT lisansıyla düz treyler için çekici yapımına başladı.
table3.gif (54 bytes)

1967

Uzun yıllar projelendirdiği tarımsal yatırım düşüncesini hayata geçirdi. Tat Fabrikası konserve imalatına başladı. Büro eşyası yapımı için Bürosan kuruldu. Türk Eğitim Vakfı'nın kuruluşuna öncülük etti. Vakfın kuruluşu için 205 kişi biner lira verdi. Vakıf binlerce Türk gencinin eğitim almasını sağladı. İstanbul Amiral Bristol (Amerikan) Hastanesi, Vehbi Koç Kobalt Pavyonu hizmete girdi. Attan düştü, sol kolu üç yerden kırıldı. Bu yüzden at sporunu bıraktı.
1968

Otomobil konusunda Türkiye'nin en köklü ve büyük yatırımını gerçekleştirdi. Bursa�a FIAT lisansıyla otomobil üretecek Tofaş fabrikası, İtalyanlarla ortak kuruldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Vehbi Koç Kitaplık ve Araştırma Tesisi çalışmaya başladı.

ODTÜ Vehbi Koç Öğrenci Yurdu açıldı.
1969

Uzun yıllar uğraş verdiği vakıflaşma, yasal düzenlemelerin yapılmasıyla gerçekleşti. Vehbi Koç Vakfı�ı kurdu.
1970

Ekonomik ve ticari alanda büyük adımlar attı. İlk önce Türkiye�in ilk merkezi ihracat organizasyonunu sağlayan Ram Dış Ticaret şirketi kuruldu.
Ardından Türk özel sektörünün uzun vadeli çalışmaya yönelik ilk şirket planlama bölümü Koç Holding bünyesinde kuruldu.
Kibrit ve orman ürünleri imalatı için Kav kuruldu.
Otomotiv sanayi için elektrik donanımı üretecek Mako Topluluğa dahil oldu.
1971

İtalyan Fiat lisansıyla üretim yapan Tofaş�a Murat 124 marka otomobiller üretildi.
1972

Ticari soğuk hava dolapları yapacak olan Mesan kuruldu.
1973

Eşi Sadberk Hanım vefat etti.

Otomotiv sektörü için döküm yapmak üzere Döktaş kuruldu.

Koç Yatırım ve Sanayi Mamülleri Pazarlama A.Ş.�in yüzde 56�ı halka açıldı. Şirket yaklaşık 9.000 ortaklı kuruluş haline geldi.
1974

Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Büyük Haç Rütbesi'ne layık görüldü.

Migros Gıda Mağazaları zinciri Koç Holding� dahil oldu.

Çeşitli büro makinelerinin satışı, ithali, kiralanması ve bakımı gibi konularda faaliyet göstermek üzere Bilar kuruldu.
1975

İtalyan Grande Ufficiale Liyakat Nişanı aldı.
Bisiklet ve belediye hizmet vasıtaları üretmek üzere Bebimot kuruldu.
Emaye hammaddesi imal etmek için Özemay kuruldu.
Antalya�a Talya Oteli hizmete girdi.
Koç Otomotiv araştırma bölümü yeniden düzenlenip geliştirilerek Arge adını aldı. Böylece özel sektörün ilk Araştırma ve Geliştirme bölümü doğdu.
1976

Taksim Atatürk Kitaplığı'nı İstanbul Belediyesi�e devretti.

Aymar ve Tüpko tesisleri açıldı.

Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Lisesi hizmete girdi.
1977

Mutfak fırınları, tekerlek jantı, göstergeler üreten otomotiv yan sanayi kuruluşları Ardem, Tekersan, Endiksan, Kimkat, Eko, Sedko, Takosan, Tekiz ve Tarko kuruluşları Koç Topluluğu�a dahil oldu.
1979

Asil Çelik üretime geçti. Özel sektörün bu en büyük ağır sanayi tesisi, kur garantisinin kaldırılmasından doğan ekonomik nedenlerle 1982 yılında devlete devredildi.
Fransız sermayesiyle işbirliğinin adımı atıldı. Peugot marka araç üretmek için Karsan kuruldu.
Kaliteli çelik hammaddesi üretmek üzere Mavi Çelik faaliyete geçti.
Kimkatsan kuruldu.
1980

Eşinin vasiyetini yerine getirerek Sadberk Hanım Müzesi'ni hizmete soktu. Türkiye�in ilk özel müzesinde, Sadberk Koç�n hayatı boyunca biriktirdiği Türk ve Anadolu kültürü sanat eserleri ve sonradan alınmış eserler sergilendi.

Destek, Kumsan ve Petrorama şirketleri kuruldu.
1982

Türkiye�in işyerinde eğitim veren ilk Yönetim Çalışmaları Merkezi KOGEM kuruldu ve kurslara başladı.
1983

1.Uluslararası Altın Merküri Ödülü aldı.

Besan ve İstanbul Fruehauf şirketleri kuruldu.
table3.gif (54 bytes)
1984

Koç Holding İdare Meclisi Başkanlığı�ı oğlu Rahmi Koç� devrederek, aktif olarak yönetimden çekildi. Ama, çalışmayı bir an bile bırakmayan bir insan olarak, Koç Holding Şeref Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü. Ve zamanın büyük bölümünü vakıf ve hayır işlerine yönlendirdi.
Anadolu Üniversitesi tarafından Fahri İşletme Doktoru ünvanı verildi. Fahri Galatasaray�ılık ünvanı aldı. Yüksekova Hemşerilik Belgesi aldı.
Et mamulleri üretmek üzere Maret Şirketi kuruldu.
table3.gif (54 bytes)
1985

Ford�a 60 yıla yaklaşan birliktelik, Türkiye�in ilk Ford otomobil üretimini getirdi. Ford Taunus piyasaya sunuldu. Eğitim yardımları dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı�ca takdirname verildi. Koç şirketleri, İstanbul Şehri�e Etiler-Ulus üstgeçidini (Koç Köprüsü) yaptırarak hediye etti. Trafik kazaları ve 1. Basamak Tedavi Hizmetleri Ünitesi hizmete girdi. Öncülüğüyle Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı kuruldu. Tugev Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı kuruldu.
1986

Vehbi Koç Vakıf Eğitim Kampusü�ün temeli atıldı.

Otosan dizel motor üretimine başlandı.

American Express Company ortaklığıyla Koç-Amerikan Bank kuruldu.
1987

Vehbi Koç, Milletlerarası Ticaret Odası tarafından Yılın İşadamı ödülüne layık görüldü. Hindistan�n merkezi Yeni Delhi�eki törende ödülü Hindistan Başbakanı Rajiv Ghandi verdi. Uluslararası ticaretin Nobel� sayılan ödül, yurtiçi ve dışında büyük yankılar uyandırdı.
1988

Koç Özel Lisesi�i kurdu. İlk mezunlarını 1992 yılında veren lise, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kurumu olarak, başarılı öğrencilere de burs veriyor.
1991

Kav İnegöl Oluklu Mukavva Tesisleri üretime başladı.
table3.gif (54 bytes)
1993

Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikası işletmeye açıldı. Koç-Amerikan Bank�aki Amerikan Express Company hisseleri satın alınarak, banka Koçbank oldu. Otosan, Ford Escort model otomobil üretimine başladı.
Koç Üniversitesi Türkiye�in ikinci özel üniversitesi olarak öğretim hayatına başladı. Kar amacı gütmeyen bu eğitim kurumu, ABD ve Avrupa üniversitelerinde kariyer yapmış akademik kadroya sahip.
1994

Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Planlaması Ödülü, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı adına Vehbi Koç� verildi. 14 Haziran 1994 tarihinde Cenevre�e düzenlenen törenle, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Boutros Boutros Ghali, ödülü Koç� verdi.

Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM) açıldı.
table3.gif (54 bytes)
1995

Tüketici finansmanı sağlamak üzere Koç Finans kuruldu.

Finansal kiralama işlemleri için Koç Finansal Kiralama (Koç Lease) kuruldu.

Tat Balıkesir Fabrikası hizmete açıldı.

Koç Topluluğu, Ulukartal Makarnacılık şirketini satın aldı.

1996

Amerikan Hastanesi Vehbi Koç Vakfı bünyesine kazandırıldı.

Türk Demir ve Çelik Döküm Sanayicileri Derneği tarafından onur üyeliği ve şeref plaketi verildi.

Türkiye�in �umhuriyet Çınarı� 25 Şubat 1996 günü saat 18.33�e Antalya�a yaşama veda etti.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Flood yapan üye:

https://www.grafikerler.net/forum-kurallari-mutlaka-okuyunuz-t48.html#post84

Yaptığınız kural ihlali ile ilgili madde aşağıdaki gibidir:

Alt alta aynı içerikli veya ayrı içerikli mesaj atmak flood (arka arkaya aynı içerikli veya farklı içerikli mesajın aynı kullanıcı tarafından foruma gönderilmesi ) olduğu için yasaktır! Aklınıza sonradan bir şey gelirse, yanlış yazdığınız bir şeyi ya da yanlış grafikleri mesaj içeriğinden düzenlemek için mesajınızın altında cevap yoksa mesajınızda ki
edit.gif
butonuna tıklayarak ekleme yapınız. Düzenleme işlemi belirli bir zaman sonra gerçekleştirilemeyeceğinden düzenleme butonu aktif olma özelliğini kaybedecektir. Flood içerikli mesajlar silinir. Tekrarı halinde kullanıcıda art niyet tespit edilirse forumdan uzaklaştırılır...

my_manner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sadece yardımdı okadar:) özür dilerim...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yardım amaçlı olduğundan şüphem yok.
Zaten o maksatla bende size yardımcı olmaya çalışıyorum.
Forumdaki her türlü faaliyetimiz kurallara uygun olmalı değil mi?

my_manner

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kesinlikle haklısınız! kusura bakmayın daha dikketli olucam tekrar özür dilerim...

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
inşallahlar ve maşşallahlar üzerine geleceğimi kurmayı düşünmediğim için mesleki/kişisel eğitimim konusunda senelerce emek harcadım. ha eğitim çok önemli ama dimi? hayır ben eğitimimi tamamlarken gördüğüm sınıfımda başka eğitim alan insanların ilgisizliği bilgisizliği derslerden kaçıp bütün okul hayatını kantinde orda burda geçirenleri de gördüm. şimdi kıyas yapacak olursak senelerce kendini bir hedefe adayan bunun için uraşan gerçekten iyi işler yapan eğitimsiz biriyle, o örnekteki eğitimli olan bir kağıt parçası diplomaya sahip olan üste geliyor ya ben onu hazmedemiyorum arkadaş. eğitim geleceğimiz adına bir garanti gibi gözüküyor bu gerçek fakat yukarıda yazdığım gibi başka gerçeklerde var.

TubaAçık

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Rica ederim. Bir nebze katkım olmuşsa sevinirim. Sonucu bildirirsiniz herhalde.

yenildim 3 puancıkla inanamıyorum... :sweating:
ama hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için kazanmamış olsam bile bir şeyler öğrendim minnettarım size :smile: