Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kesim çizgileri

osm.dmr

🌱Yeni Üye🌱
Slm arkadaslar illustrator'da kesim çizgilerini nasıl tanımlıyoruz ki baskıda çıkmasınlar yardımcı olursanız sevinirim.

Benzer konular

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
sorunuz açık değil. anlayamadım açıkçası ama
sadece illustrator da değil genel olarak kesim ve kırım çizgilerine kros denir.
küçük kılavuz çizgileridir.
öğrenmek istediğiniz nedir?

...geldi krosları koymaya...

kirimkrosudr9.jpg
kesimkrosulm7.jpg

Kros Nedir?
Kros, net ölçümüzün kesim yerlerini belirlemek için, tam kesim noktalarına koyduğumuz minik, yardımcı kesim veya kırım çizgileridir. Örnek çalışmamız 4 renkli olduğu için kroslara registration yani C:100 M:100 Y:100 K:100 değerleri verdik. (örn. mavi ve siyahtan oluşan 2 renkli bir işimiz olsaydı, kroslara C:100 M:0 Y:0 K:100 değerleri vermemiz gerekecekti.) Krosların yüksekliği için 5 mm yeterlidir. Kros kalınlığı ise (çizgi kalınlığı) hairline (0,25-0,3 pt gibi) olmalıdır.

osm.dmr

🌱Yeni Üye🌱
registration ı soruyodum tşkr ederim. cros çizgileri baskıda çıkmayan çizgilerdir ve ben bunları nasıl tanımlayacağımı bilmiyodum sanırım anladım. 4 Renk çalıştığımız zaman C = 100, M = 100, Y = 100 ve K = 100 değerlerini girdiğim zaman cros çizgisini halletmiş oluyorum sanırım. Doğrumu anladım ?

tmm buldum ya çok basitmiş :( renk paletinden hallediliyomuş. vaktini aldım kusura bakma

Moderatör tarafında düzenlendi:

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Evet osm.dmr doğru anlamışsınız hande demir'in verdiği bilgiye ek olarak şunu ekleyebilirim;

Dökümanınızı kaç renk çalışırsanız çalışın kros çizgilerinizi registration verdiğinizde otomatik olarak tüm renklerde çıkacaktır. iki renk, üç renk, 5 renk ya da 7 renk hiç farketmez.

Saygılarımla

osm.dmr

🌱Yeni Üye🌱
Evet osm.dmr doğru anlamışsınız hande demir'in verdiği bilgiye ek olarak şunu ekleyebilirim;

Dökümanınızı kaç renk çalışırsanız çalışın kros çizgilerinizi registration verdiğinizde otomatik olarak tüm renklerde çıkacaktır. iki renk, üç renk, 5 renk ya da 7 renk hiç farketmez.

Saygılarımla

Teşekkürler.

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
evet kroslarda hep registration kullanmayı alışkanlık edinin. konuyla ilgili yine ufuk dural'ın başka yazısından önemli bilgileri eklemek isterim.

Kroslarımıza renk verirken renk paletinden registration seçersek, tasarımımız iki renkte olsa, yedi renk te olsa tüm renklere otomatik olarak krosları atayacaktır..

Ayrıca; Kroslarımız sadece kesim ve kırım için bir belirteç değildir..Başka bir görevide baskı sırasında operatöre işin ayarlı basılmasında takip kolaylığı sağlar..

Saygılarımla

registration ı soruyodum tşkr ederim. cros çizgileri baskıda çıkmayan çizgilerdir ve ben bunları nasıl tanımlayacağımı bilmiyodum sanırım anladım. 4 Renk çalıştığımız zaman C = 100, M = 100, Y = 100 ve K = 100 değerlerini girdiğim zaman cros çizgisini halletmiş oluyorum sanırım. Doğrumu anladım ?

tmm buldum ya çok basitmiş :( renk paletinden hallediliyomuş. vaktini aldım kusura bakma

birşeyi yanlış anlamanızdan endişe ettim tekrar okuyunca.
Baskıda çıkmayan renklerdir demişsiniz??? baskıda bu renkler çıkar.
Sakın baskı alanı içine bu renklerde çizgi bırakmayın. Baskı alanı dışında yukarıdaki görseldeki gibi konulur kroslar. birde şu konuyu inceleyin lütfen.
https://www.grafikerler.net/montaj-hazirliginin-puf-noktalari-t10624.html?t=10624

Son düzenleme:

hacoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
photoshopta cros nasıl yaparım

Bora ELMAS

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Pen ile çizdiğiniz çizgi renginizi CMYK renk paletinde değerlerini %100 yaparsanız kros elde etmiş olursunuz.