Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Müslüm Gürses Kolaj Çalışması (Tipografi)

Benzer konular

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tipografi bunun neresinde?
Biraz açıklayıcı bilgi verebilirmisiniz?

ygraphic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grafikgezegeni.com
Nihat kardeşim bu tipografinin kollarından kolaj olarak geçer isme dikkat edin tipografinin olmassa olmaslarından bir çalışmadır.

ygraphic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grafikgezegeni.com
nihat bey siz bu işden anlıyormusunuz. benimde zaten bahsettiğim olay bu bu bölüm tipografi bölümü değilmi bende burada tipografinin kollarından olan kolaj çalışmamı paylaştımm siz uzatıyorsunuz konuyu sölemek istediklerinizde benim sölediklerimle aynı kapıya çıkıyor....

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu tarz kolaj - tipografi çalışmalarını gördüm ve bence başarılı. Yalnız tipografiyi sadece saçta değil de tüm çalışmada kullansaydınız daha mı iyi olurdu? (Yoksa zaten öyle de ben mi göremiyorum?)

Birşey daha; iki mesajınızda da "...tipografinin kollarından kolaj çalışması..." demişsiniz. Kolaj tipografinin bir dalı mıdır? Yoksa ikisi ayrı kategorilere mi girer? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevineceğim.

Emeğinize sağlık, iyi çalışmalar.:)

ygraphic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grafikgezegeni.com
kolaj tipografinin olmassa olmazlarından biridir. Tipografiin dalıdır tipografinin amacı bilindiği gibi harfler le oynuyarak bir espiri yaratmak dır. kolaj ise o harflerden bir eser ortaya çıkarmaktır. Örnekte olduğu gibi çalışmada bir espiri yakalamak tır amaç.

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
Kolaj NEDİR...
Kolaj "collage", düz bir yüzey üzerine fotoğraf, gazete kâğıdı, ve benzeri nesnelerin yapıştırılmasıyla ve bazen boya ile de karıştırılarak uygulanan bir resimleme tekniğidir.

Birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen, hatta aykırı gibi duran bazı formları bir araya getirip beklenmedik bir espri içine sokarak izleyiciyi şaşırtmak , birbirleriyle iletişim içinde olabilecekken dahi, fiziki veya sosyal koşulların engellediği olağan birliktelikleri sağlayabilmek veya birtakım olağan dışılıkları sunabilmek için kolaj yöntemi fotoğrafçılara geniş olanaklar sağlamaktadır.

Kolaj yaparken, yapılanın kolaj olduğu anlaşılsın istendiğinde, teknik olarak çok özel veya özenli bir çabaya gerek kalmayabilir, Eğer iki ayrı fotoğraftaki (üç, dört veya daha fazla da olabilir ) görüntü kesilip bir araya taşınarak ( bunlardan biri fotoğraf iken, diğeri resim, gazete küpuru veya basılı herhangi bir görüntü olabilir, Hatta doğrudan somut bir nesne bile sunum sırasında kullanılabilir) üst üste -yan yana, birbirlerine yapıştırılarak doğrudan sunuluyorsa, burada çok özel bir çaba, teknik olarak gerekli değildir. Bununla birlikte, bir araya getirilecek materyallerin seçimi konusunda elbetteki özel bir çabanın varlığı hissettirilmelidir, Kolajı yapılan fotoğrafların (ya da diğer nesnelerin) doğrudan sunumu düşünülmüyor ise, yani yapılan birleştirmenin bir röprodüksiyonu alınmak suretiyle tek negatifte veya pozitifte nihai durumu saptanarak , buradan yeni ve tek bir görüntü sunulmak isteniyorsa, teknik olarak özen gösterilmesi gereken en önemli aşama röprodüksiyon aşamasıdır, Röprodüksiyon alınırken (eğer yapay ışık kullanılmıyorsa) çekimi yapılan kolajlanmış materyallere objektifin paralel tutulması, netlemeye dikkat edilmesi ve ışığın homojen olması önem kazanmaktadır.

Siyah-Beyaz fotoğraflar kendi aralarında kolajlanabilir, Siyah-Beyaz fotoğraflarla Renkli fotoğraflar kolajlanabilir. Renkli fotoğraflar kendi aralarında kolajlanabilir. Ya da fotoğraf dışı materyaller fotoğraflarla kolajlanabilir. VS...

Tipografi NEDİR...

Tipografi, yazıyı belli bir forma sokma tekniğidir.Yazı tasarımcıları tek bir yazı ailesi için bile uzun süre çalışırlar.
Grafik tasarımda da tipografinin önemi elbetteki çok büyüktür.Tipografi sayfa üzerindeki temel elemanların başında gelir.Yazı hem içerik olarak hem de görsel olarak bir etkiye sahiptir.Resim, illüstrasyon yada renk kullanmadan grafik tasarımlar oluşturmak mümkündür fakat yazı ve tipografi grafik tasarım ihtiyaçlarının karşılanmasında temel öğedir.Sadece tipografik elemanlarla da oldukça etkili tasarımlar elde etmek mümkündür.
Grafik tasarımda tipografi ile ilgili bazı basit kuralları göz önünde bulundurmamız gerekir.Örneğin başlık, altbaşlık ve metin sıralaması sayfa üzerinde yaratılmaya çalışılan bir öncelik sırası düzenidir.

Kolaj tipografinin dalı degildir...
Yaptıgınız çalışma portrenin üzerinde harflerle oynama yapmışsınız bunu sözüm yok.Güzel ve ya degil görecelidir bana güzel gelmeye bilir başkasına gelmez bişi diyemem ama.
Ama ilk önce yaptıgınız teknik ne onu araştırın derim..
Teknikler hakkında bilgi sahibi olun kulaktan dolma bilgilerle çalışma sergilemeyin ve konuşmayın derim....

Emeginize sağlık.
Başarılar diliyorum....

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Umarım bu yazdıklarınız konu ile ilgili bilgi eksikliği çekenlere faydalı olur.:)

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Konuyu görünce şaşırdım.. Yıllardır kolaj (potpori desekte..) yapıyorum.. ßen mi bugüne kadar yanlış biliyordum diye düşünürken yorumlara baktım..
Miray ve Nihat bey'in açıklamaları için teşekkür ederim..

muhibbi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu tip çalışmaların genel ismi tipografik portredir.Fakat sizin çalışmanız da bu sınıfa girmiyor maalesef.Bu tarz çalışmalarda tüm hatlar harflerden oluşur.Sizin çalışmanızda sadece saç kısmında ki o da kısmen bu kurala uyulmuş.Geriye kalan kısımlar karakalem çalışması.

Aşağıda Konuya uygun bir çalışma mevcuttur.İnceleyin ve farkı görün

govemor

🌱Yeni Üye🌱
Çok amatör ömercim =) erdinç hocan beğendi mi? =)