Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indirdiğim 3ds max dosyalarının kaplamaları görünmüyor

begon

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar indirdiğim 3ds max dosyalarındaki kaplamalar görünmüyor. ne yapabilirim? lütfen yardımcı olun

paidar

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba;
Daha Detaylı bilgi ve hata kodunu yazarsan daha iyi yardım elde edebilirsin diye düşünüyorum
kanımca iki nedenden kaynaklanıyor olabilir.
1.indirdiğin dosyada texture dosyaları yoktur
2.çalışmayı yapan kişinin hedef klasörü farklı olduğundan sahneyle texturelerı aynı yere koyup texturların hedef yolunu o klasör olarak gösterirsen yada tekrar materyal olarak atarsan sorun çözülür diye tahmin ediyorum

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
paidar'ın söylediklerine ek olarak;
eğer indirdiğiniz dosyaların materyalleri sizin kullandığınızdan farklı bi render motoru için hazırlanmışsa ondan dolayı da materyalleri göremeyebilirsiniz..

en iyisi bi resim ekleyin, o zaman sorun daha iyi aylaşılır..

sakızlı

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
klavyeden m tuşuna baıp materyal editörü açarsan orada default yazan yerin sağında bir damlalık göreceksin. çalıştığın dosyadan hangi objenin materyalini istiyorsan damlalığı götür ve üstünde bırak kolay gelsin

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar sorunu bende oldu render yaparken her yerde gözüküyor sadece seçtiğim texture gözükmüyor tamamen simsyah nedeni nedir acaba?

sakızlı

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
slm ..materyal editörde mi görünmüyor..damlalığı kullandınız mı acaba ?

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
hayır materyalde editörde gözükmüyor acaba yanlış mı yapmıştım? damlalığı nedir anlatabilir misin yeni öğreniyorum da

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
şimdi editör gözüküyor ama texture nesneyi koyduğumda bile gözükmüyor düz sanki aşağıdaki resim gibi
Untitled-1_3.jpg

Son düzenleme:

sakızlı

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben 2009 sürümünü kullanıyorum bu arayüzü tam bilmiyorum.ama yinede yardımcı olabilirim.damlalık diffuce color yazısının yanındaki şekil.onu bas ve sahnedeki obje üzerinde tıkla. .sana materyal editörde textürünü verecektir.viewport ekranında görmek için de bu arayüzde hangisi bilmiyorum ama diffuse color yazısının üstündeki butonlar üzerinde fareyi gezdir.''show standart map in wievport'' yazısı beliren kutuya tıka resim perspektif ekranında da görülecektir..slmlar

not:eğer yine görülmüyorsa.o textür jpg dosyası bilgisayarınızda ise kendiniz yerini tanıtmanız gerekir.bitmap parameter bölümünden...eğer dosya yoksa yapacak birşey yok..

Son düzenleme:

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
teşekkürler eve gidip bi deneceğim
bir tane sorun var vray render hakkında... renkli nesneler zemin plane vs vs yerleştim vray olarak ışığı koydum ve kamera yerleştik render yapıp hala simsiyah çıktı bazen çok az ışık gözüküyor diğerinde metalray normal görünüyor sebebi nedir anlamıyorum sanırım vray bi ayarlanması gerekiyor diye düşünüyorum ama neresi ayarlayabilirim önereceğiniz dersleri var mı?

sakızlı

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
camera normal camera mı yoksa fiziksel kamera mı..normal ise ışık yetersiz gelebilir.yok fiziksel kamera koymuşsan sadece ışıkyetersizliği değil.cameranın objektif ayarlarının uygun seviyede olmamasından kaynaklanabilir.çünkü fiziksel kamerada normal fotoğraf makinası gibi ışığı alma miktarı ,objektifin açık kalma süresi gibi birtakım değerlerin ayarlanması gerekmektedir. normal kamera ile bir dene ..eğer hala karanlıksa ışık ayarını artır.yinede sahneyi ve ayarları görmeden zor.yanlış yönlendirmek istemiyorum.ders konusuna gelince şu anda bilemiyeceğim ama bir bakayım..slmlar

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşım bende aynı sorunu windows 7 de yaşadım windows 7 desteklerimiyor. bence xp'ye tekara geçtim kurdu bunu vray ayarlarını yapınca yapıyorsa windows 7 den
hatırlattığın için teşekkürler iki tane win7 ve xp kullanıyorum xp geçip 3D max 2010 vardı vray ve texture denedim işe yarıyor renderi geçerken gözüküyor sistem gereksinim windows 7 diye yazmamışlar 2011 destekleniyormuş sağol

https://www.abcadcam.com.tr/Urunler...ds_Max_Design_2010_Sistem_Gereksinimleri.aspx

camera normal camera mı yoksa fiziksel kamera mı..normal ise ışık yetersiz gelebilir.yok fiziksel kamera koymuşsan sadece ışıkyetersizliği değil.cameranın objektif ayarlarının uygun seviyede olmamasından kaynaklanabilir.çünkü fiziksel kamerada normal fotoğraf makinası gibi ışığı alma miktarı ,objektifin açık kalma süresi gibi birtakım değerlerin ayarlanması gerekmektedir. normal kamera ile bir dene ..eğer hala karanlıksa ışık ayarını artır.yinede sahneyi ve ayarları görmeden zor.yanlış yönlendirmek istemiyorum.ders konusuna gelince şu anda bilemiyeceğim ama bir bakayım..slmlar

teşekkürler herşeyi denedim normal falan koydum ışık artırdım hiç olmadı zaten windows 7 de 3D max 2010 desteklemediğini dolayı vrayı düzgün çalışmıyor o yüzden xp de denedim oldu yine teşekkürler yardımcı olduğun için