Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Acaba Gerçekten Bizmiyiz

mustafaozcicek

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mustafaozcicek.com
Öncelikle Selamlar
Ben şu grafikerlik konusunu biraz açmak istiyorum daha doğrusu tartışmak veya eleştirmek buna benzer bişe işte her neyse...
Ben erzurumda yaşayan ve grafikerlik yaparak para kazanan biriyim. Anlayacağınız bende grafikerim. Fakat üzüldüğüm bir çok nokta var. Bunların en büyüğü bu meslekte taklit oranının çok yüksek olması. Bugun benim keşfettiğim bir figürü yarın başka bir tabelada veya afişte görmek çok kötü birşey olsa gerek ki yaşamadım da değil... Bu site dahil olmak üzere gezdiğim bir çok paylaşım sitesinde hep bu olay sürdürülüyor. Örneğin en basitinden fontlarla birlikte gelen hazır şekiller hadi bunları kullanmak ve bunlarla yeni şeyler ortaya çıkarmak mümkündür fakat yapılan işte bir başkasının tasarımını hissettiren ve yapan kişininde göğsünü kabarta kabarta ben yaptım demesi bence hiç hoş bir şey değil.
vede son olarak ta şunu söylemek istiyorum; birçok resim düzenleme programı kullanıyorum ve bunların hiçbiride orjinal değil yani yapılan işten gelen para ne kadar helal ? bunun için bir çözümn bulunmalıhep beraber düşünebilirsek belki photoshopun o karşılama ekranında bulunan isimler gibi birgün bizimde kendi yaptığımız programın üzerinde ismimiz olur. bu konunun sonunu getirmedim hep beraber bitirelim istiyorum bu yüzdende cevaplarınızı bekleriimmmmm

Benzer konular

ercü

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dediklerini yapmak için önce windows prog.kullanmamak gerekir

ilavus

🌱Yeni Üye🌱
Dünyada en çok yapılan hırsızlık fikir hırsızlığıdır,çalışmayı,emeği birebir kullanmak,benzetmek,taklit etmek yanlış,ama esinlenmek kötü bir hareket değil...
Bir inşaat firmasına katalog hazırlıyordum,internette bir proje üzerinde kalem gördüm,hoş bir fotoğraftı,bunu alıp kullansam yanlış olacaktı,ben de fotoğrafdan esinlenerek bir mizansen yaptım,proje çizen bir el fotoğrafı çekip kullandım.Bu bence fikir hırsızlığı değil.!?!
Yada web sitesi tasarımı yaparken,hazır templateler kullanmam,ama 3-5 sitede gördüğüm hoş çalışmaları karıştırarak ortaya yeni bir tasarım çıkartırım,buna benzer örnekleri hepimiz yapıyoruzdur mutlaka...

Lisanssız program kullanmaya gelince,evet,kullandığımız işletim sistemi dahil,pekçok program lisanssız...Hatta diyebilirim ki,bedava programlar haricinde,ciddi ajanslar dışında herkes lisanssız program kullanıyor.Etik açıdan yanlış olduğu su götürmez gerçek,bu kazanılan paranın helalliği vicdani açıdan tartışılmaz,zira bir emeği kaçak kullanıyoruz,şu an bendeki programları satın almaya kalksam 40-50 bin dolar para vermem gerekir.

Maalesef yapıyoruz..:upset:

iyireklam10

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet Lisans almak için o parayı vermek gerekir türkiye şartlarında malesef bu imkansıza yakın enrde ise oyuzden lisanssız kullanmak daha iyi :)

önce biz hak etmemiz lazım sonra bizde hak edenlere illaki vereceğiz ama biz hak ettiğimizi alabiliyormuyuz türkiyede iş ve para genelde hep işverenin karnını doyuruyor ... İşçi sadece nerde ise karın tokluguna çalışıyor hemen hemen her sektörde...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle bir programcı değilim. Keşke olsaydımda bu gibi fikirleri olan insanlarla birleşipte böyle projeleri gerçekleştirebilseydim. Sadece adımı orada görmek bile beni mutlu edecekken orada adım varken parada kazanabilmek gerçekten güzel bir duygu olsa gerek. Fakat ilavus a katıldığımıda söylemek istiyorum ve kısa kesip "malesef" diyebiliyorum.

Özkan TÜRK

🏆Pro Tasarımcı🏆
acaba sizinde çalışmalarınız görsek :) bakalım nede olsa farklı çalışıyosunuz ışık olur bize ne dersiniz

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
Mustafa ozcicek arkadasım.
cok kısa yanıt vermeye calısacagım....
bırıncısı....

dunaynın neresıne gıdersen gıt, hangı ulkeye bakarsan bak yenı seyler ureten kısıler bu ısın artık fantezi kkısmını yasayan belırlı bı rahatlıkta yasayan ınsanlar. yanı gelcek kaygısı pek olmaya. dusun bır ıs alıyorsun aylarca uzerınde calısyorsun ve yuzlerce bin doları alıyorsun. bunu bı dusunsene ne harıka degıl mı. sen kendını onların yerıne koy bak ne tasarımlar yaparsın. bence fıkır hırsızlıgı dıyerek acımasız olmayalım. bence bu esınlenmektır. bırının yaptıgını bırebır aynı kullanmak hırsızlıktır. ama buldugun fıkrre kendı musterının yapısı dogrultusunda yorumlar katmak o senın becerın ve emegındır bana gore. bızım hepımızın ana sorunu cok kısa zamanda cok cabuk ve cok sayıda ısler cıkarma oldugu ıcın bır yerde bu esınlenmeye mecbur kalıyoruz. bızım ısımız dusunce ısıdır. eger bundan sıkayetcı ısen demek kı ay sonunda odeyecegın faturalar, kıran vs vs gıbı bı sorun yok demektır. o zaman bu ısı bence yapmayıp ılk basta dedıgım gıbı fantezı kısmını hayatına alabılırsın bence o zaman daha cok yenı ıslere ımza atarsın.

ıkıncı konu.....
evet sana bu noktada katılıyorum adobenın acılısında gordugun ısımler sadece bır kısmı yanılmıyorsam sadece photshop ıcın calısan beynın sayısı (beta testerlar dahıl) 3 bın gıbı bır rakam. tabıkı lısanlı kullanmak gerekıyor. ama onlarda kullanıcıları ve bu ısı yapanları daha cok tesvık edıcı gırısımlerde bulunmalı tabı devletler de. yanı dusun calıstıgım ajansta matbaa kısmı dahıl temel programlarımızı goz onune alırsam yaklası (tum makılerde tabı) 50 bın dolar gıbı sadece program yatırımı deyınce ısveren sence ne kadar yapıcı yaklasır bu konuya. sadece bu sıkıntıdan gecıcıde olsa kurtulmak ıcın 1 veya 2 tane alıyor. sonrası nasıl olsa calısır bu deyıp unutma. yanı dusunun bıraz daha makul ve mantıklı fıyat yaklasımları olsa uretıcı ve yapımcıların veya ıthalatcıların bence daha cok yaygınlasır. dusunsene 100 dolara ben photoshop u almayyı goze alırım. seve seve hemde ben nasıl mege saygıdan bahsedıyorsam benım emegımı ortaya koydugum bana yardım eden programlar alet edevat cantam aracım da bır suru emek sonucunda yazılıyor. tabıkı duyarlı olurum

ucuncsu....
sevgili dostum bence bunu tartısmaya acmak yerıne bız grafıkerler ıcın engın tecrube bılgı ve bırıkımlerını aktarsan daha cok ınsan tarafından bunun bılınmesını saglasan bence cok daha erdemlı bır yaklasım olurkiii, bızım bunlara daha cok ıhtıyacımız var.

sevgiyle kal....

ilavus

🌱Yeni Üye🌱
Bir firma benden web sitesi yapmamı istedi,istekleri doğrultusunda bir taslak çizdim,ön tasarım yaptım,sundum.Firmanın müdürü de bu arada başka ajanslardan teklif istemiş.Benim tasarımımı yeterli görmedi,"yanlış anlama ama ben bilmem ne ajanstan da teklif aldım,onlar da bir ön çalışma yapmışlar,bizim istediğimiz buna benzer birşey" dedi.Evveliyata dayalı işlerimiz olduğu için bana o tasarımı da gösterdi...Ben 1000 usd istemiştim,diğer arkadaşlar 1500 usd istemiş ama onların tasarımını beğenmişler...
Neyse cd yi taktı,hoş bir çalışma olmuş,kendi firma logoları,animasyonlar falan derken güzel çalışılmış bir flash tasarım..."Ben de yaparım bunu ama arkadaşlar çalışmış,uğraşmış,iş onlarda kalsın" dedim...Tasarımlarını çalmak içime sinmezdi.Bu arada da source kodlarına bakasım geldi nedense,şeytan dürttü belki...

O da ne,adamlar html i olduğu gibi kullanmış,sadece page title ı değiştirmişler, taglar olduğu gibi canada da bir web sitesinin bilgileri...Kopayaladım,adres satırına yapıştırdım,"loading..."
ne yapıyor bu diye bakıyorlar...Derken site açıldı,bizimkilere "çalıştık sizin siteyi" dedikleri 1500 dolarlık tasarım.Bire bir aynı,sadece logo farklı :)

E çalan mı kazansın,çalışan mı siz karar verin...

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bir firma benden web sitesi yapmamı istedi,istekleri doğrultusunda bir taslak çizdim,ön tasarım yaptım,sundum.Firmanın müdürü de bu arada başka ajanslardan teklif istemiş.Benim tasarımımı yeterli görmedi,"yanlış anlama ama ben bilmem ne ajanstan da teklif aldım,onlar da bir ön çalışma yapmışlar,bizim istediğimiz buna benzer birşey" dedi.Evveliyata dayalı işlerimiz olduğu için bana o tasarımı da gösterdi...Ben 1000 usd istemiştim,diğer arkadaşlar 1500 usd istemiş ama onların tasarımını beğenmişler...
Neyse cd yi taktı,hoş bir çalışma olmuş,kendi firma logoları,animasyonlar falan derken güzel çalışılmış bir flash tasarım..."Ben de yaparım bunu ama arkadaşlar çalışmış,uğraşmış,iş onlarda kalsın" dedim...Tasarımlarını çalmak içime sinmezdi.Bu arada da source kodlarına bakasım geldi nedense,şeytan dürttü belki...

O da ne,adamlar html i olduğu gibi kullanmış,sadece page title ı değiştirmişler, taglar olduğu gibi canada da bir web sitesinin bilgileri...Kopayaladım,adres satırına yapıştırdım,"loading..."
ne yapıyor bu diye bakıyorlar...Derken site açıldı,bizimkilere "çalıştık sizin siteyi" dedikleri 1500 dolarlık tasarım.Bire bir aynı,sadece logo farklı :)

E çalan mı kazansın,çalışan mı siz karar verin...

Doğru, dürüst olup kaliteli işler yapmaya çalıştığınız müddetçe batmaya mahkumsunuz. Batmaktan vazgeçerseniz: Her türlü çirkeflik mübahtır. << tıklayın

ilavus

🌱Yeni Üye🌱
Neticede işi ben yaptım,müdür diğer arkadaşlara gitmiş ve onların bilgisayarından kanadadaki siteye girmiş ve benim dediğim gibi; " buna mı 1500 usd istediniz" demiş,onlar da "bu bir templateydi herkes böyle yapıyor" demiş...

sonuç : çalışan kazanır...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
1500 dolara ben burda site teklifi versem beni soplarla kovalarlar... dipnot olarak belirteyimm :)

ozur dilerim eklemeyi unutmusum... mustafa arkadasımızdan henuz bı yanıt veya calısma gelmedı. ınsallah kendı actıgı topic i takip eder yakın bir zamanda

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Fikir hırsızlığı tüm dünyada çok ciddi, bir suç olarak kabul görmüştür ama ülkemizde birisinin fikrini kopye etmek maalesef çok doğal olarak kabul ediliyor.
Sanat dışında bir örnekle açıklayacak olursak, birisi okulun birinde kantinin kapalı olduğunu farkedip köşeye hemen bir tezgah kondurup simit satmaya başlayınca, simitçinin burda iyi satış yaptığını farkeden birtakım uyanıklar üçüncü gün mutlaka bu adamın yanına bir simit tezgahı koyarlar koymakla kalmaz o adamıda ordan kovarlar. Bu fikir hırsızlığının en basit türüdür. Sorun burda bizim zihniyetimizdedir, Kul hakkı, haram lokma, gibi deyimlerin bulunduğu ülkemizde, üstelik bunları günlük hayatında sık sık kullanan insanların hiç tereddüt etmeden fikir kopyelediklerini, çalınan bir fikir olunca kılını kıpırdatmadıklarını gördüm. Bunun derinine inince şunu gördüm bu ülkede düşünmek iş sayılmıyor, emek verdiğimiz, kafa patlattığımız bir sürü iş, insanlar tarafından gerçek değeri verilmeden yok pahasına alınıyorlar.
Eğer eline kazma kürek alıp bedenen çalışıyosan yaptığın iş, işten sayılıyor. Fikir kopyeciliği o kadar ileri düzeydeki yaptığınız herşey sanatsal olsun olmasın kopyeleniyor örneğin sitemiz ve konularımız bazı hırsızlar tarafından kopyeleniyor.

Hemen hepimizin fikri kopyelenmiştir. Oysa biz sanatsal geçmişi müthiş eserlerle dolu olan bir milletiz, kendi sanatsal kaynaklarımız yıllar boyunca yetecek düzeyde.

O kadar çok yazacak şey varki insanları sıkmayalım.

mustafaozcicek

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mustafaozcicek.com
Teşekkür

Arkadaşlar Yorumlarınıza Saygı Duyuyorum Ve hepinize cevap yazdığınız için teşekkür ediyorum biz inşallah bu forumda paylaşarak çok güzel işler çıkartıcaz bakarsınız birgün adobeyi dize getiririz :lol: