Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Arapça Neden Önemli bir dildir?

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑

İslamiyet'in Arapların dışında yayılmasıyla birlikte, bu dinin kutsal kitabının dili Arapça, sadece Türkler değil diğer milletler için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir dil kabul edilmiştir. Diğer yandan Türk milletinin kültür mirasının vazgeçilmez parçaları olan el yazması ve basılı binlerce eserin Arapça ile yazılması, milletimiz bu dilin önemli dillerden kabul etmesi sonucunu doğurmuştur. Türklerin, Arapça konuşan toplumlarla Selçuklulardan itibaren gittikçe artan siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri de bu dilin Türk toplumundaki önemini artıran etkenlerden olmuştur.

Türk milletiyle ilişkisinin tarihi boyutu bir an olarak göz ardı edilse bile, Arapça günümüzde de önemini ve dünya dilleri arasındaki etkinliğini gittikçe artıran bir dildir. Zira Arapça 22 Orta Doğu ülkesinde 350 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulan bir dildir. Ayrıca 24 Arap olmayan Müslüman ülkede 1 milyara yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir. Petrol üretimi ve petrokimya endüstrileri sebebiyle dünyanın ilgisi birçok Arap ülkesinin ekonomileri üzerindedir. Uluslararası ticaret, politika bilimi, uluslararası hukuk ve kültür tarihi öğrencileri, Arapça öğrenerek çok şey kazanabilirler. Antik arkeoloji ve Mısır'daki piramitler, sfenksler gibi tarihi eserler ve Arapça'nın edebi yoğunluğu, Arapça öğreniminin önemini artıran öğelerdir. Bütün bu açıklamalar günümüzde neden Arapça öğrenilmeli sorunu bir ölçüde açıklamaya yetecektir.

Günümüzde, İlahiyat fakülteleri, Fen Edebiyat fakültelerinin Doğu Dilleri Bölümü ve Gazi Eğitim Fakültesinin Arapça Öğretmenliği bölümü dışında pek fakültenin Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümlerinde Arapça yardımcı ders olarak okutulmaktadır. Arapça ilahiyat fakültelerinin temel derslerinin başında gelmektedir. Ona bu niteliği İslami kaynaklarının hemen tümünün Arapça olması ve bu dil bilinmeden bu alanda araştıma yapmanın imkânsız olmasıdır.

Benzer konular

yusii

🌟Usta Tasarımcı🌟
güzel paylaşım teşekkürler :clapping:

senay74

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende öğrenmek istiyorum bukonuda yardımcı olacak varmı ankaradayım burda nerden veya kimden öğrenebilirim. Teşekkürler.

Bayfresh

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bence Ingilizce sosyal acidan daha onemli bir dil..

Aramizda kac arkadas, Piramitlerin uzerindeki eserleri okumak icin Misira gitti veya gidecek? Kac kisi petrol krallariyla, petrol anlasmasi yapicak?

Ayrica pirmatlerin uzerindeki eserler ARAPCA dil degildir.

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑

Aramizda kac arkadas, Piramitlerin uzerindeki eserleri okumak icin Misira gitti veya gidecek? Kac kisi petrol krallariyla, petrol anlasmasi yapicak?

Yaklaşıma bak süper anlatım süper uslup .........saygı göstermek lazım

Bayfresh

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yaklaşıma bak süper anlatım süper uslup .........saygı göstermek lazım
ne alakasi var? Birkere senin vermis oldugun ornekler ya yanlis,yada cogu arkadaslarimiz icin gecerli bir sebeb degil.

Saygida kusur ettigimi sanmiyorum..

slow1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.slowgraphicdesign.blogspot.com
Arapça çok zengin ve geniş bir dil'dir.. dinimiz arapça olarak sunulmuştur bizlere.. osmanlı arapça alfabe ( osmalnlıca) kullanmıştır mimar sinanlar fatih sultan mehmet hanlar arapça eğitim almışlardır.. öğrenmekte fayda var.. şuan bile farkında değiliz ama arapçayı zaten günlük hayatta kullanıyoruz osmanlı torunuyuz.. saygılar selamlar

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Arapça çok zengin ve geniş bir dil'dir.. dinimiz arapça olarak sunulmuştur bizlere.. osmanlı arapça alfabe ( osmalnlıca) kullanmıştır mimar sinanlar fatih sultan mehmet hanlar arapça eğitim almışlardır.. öğrenmekte fayda var.. şuan bile farkında değiliz ama arapçayı zaten günlük hayatta kullanıyoruz osmanlı torunuyuz.. saygılar selamlar

Osmanlıca ve arapçaan günümüz türkçesine geçen bir çok kelime mevcut onlarıda sitemizde paylaşmıştım zaten bir çoğunu :)

silvershadow

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.recepdurali.com
Güzel paylaşım olmuş tebrikler :)
İlahiyat mezunu biri ile tarihi yerleri gezmek güzel oluyor... O çeviriyor hepsini :) [Eşim] :)

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️

bir kişinin bile Kur'anı-ı Kerimi arapça olarak okuması herşeyedeğer bence.
şuan için ingilizce popüler olabilir ama bu değişkendir. bugün ingilizce, yarın almanca bir başka devirde belkide çince, bir zamanlar osmanlıcanın popüler olması gibi. bu o devirde gücü elinde tutmakla alakalı bir durum ve geçicidir. ama arapça her daim, her dönemde öğrenilmesi gereken bir dildir. arapçayı bilmeyen toplum emin olun bilimdede ilerleyemez. bugün ileri düzeyde olan toplumların bile temel referansı arapça yazılı olan Kur'an'dır. :angel::angel::angel:

MIY1988

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba,

Arapım,Mısır Kökenliyim.Her ne kadar çok az paylaşım yapılmış olsa bile bu güzel sitede böyle bir bölüm olması iyi olmuş.Arapça biliyorum.Evde Arapça konuşuyoruz ancak Arapça okumayı hakkıyla öğrenemedim.Benim hatam.İnşAllah o büyük eksiği de kapatırım.

Konu ile çok alakası olmasa da bu mesajımı gören arkadaşlara,Amr Diab'ı ve Elissa'yı dinlemelerini öneriyorum. : )

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆

İslamiyet'in Arapların dışında yayılmasıyla birlikte, bu dinin kutsal kitabının dili Arapça, sadece Türkler değil diğer milletler için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir dil kabul edilmiştir. Diğer yandan Türk milletinin kültür mirasının vazgeçilmez parçaları olan el yazması ve basılı binlerce eserin Arapça ile yazılması, milletimiz bu dilin önemli dillerden kabul etmesi sonucunu doğurmuştur. Türklerin, Arapça konuşan toplumlarla Selçuklulardan itibaren gittikçe artan siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri de bu dilin Türk toplumundaki önemini artıran etkenlerden olmuştur.

Türk milletiyle ilişkisinin tarihi boyutu bir an olarak göz ardı edilse bile, Arapça günümüzde de önemini ve dünya dilleri arasındaki etkinliğini gittikçe artıran bir dildir. Zira Arapça 22 Orta Doğu ülkesinde 350 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulan bir dildir. Ayrıca 24 Arap olmayan Müslüman ülkede 1 milyara yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir. Petrol üretimi ve petrokimya endüstrileri sebebiyle dünyanın ilgisi birçok Arap ülkesinin ekonomileri üzerindedir. Uluslararası ticaret, politika bilimi, uluslararası hukuk ve kültür tarihi öğrencileri, Arapça öğrenerek çok şey kazanabilirler. Antik arkeoloji ve Mısır'daki piramitler, sfenksler gibi tarihi eserler ve Arapça'nın edebi yoğunluğu, Arapça öğreniminin önemini artıran öğelerdir. Bütün bu açıklamalar günümüzde neden Arapça öğrenilmeli sorunu bir ölçüde açıklamaya yetecektir.

Günümüzde, İlahiyat fakülteleri, Fen Edebiyat fakültelerinin Doğu Dilleri Bölümü ve Gazi Eğitim Fakültesinin Arapça Öğretmenliği bölümü dışında pek fakültenin Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümlerinde Arapça yardımcı ders olarak okutulmaktadır. Arapça ilahiyat fakültelerinin temel derslerinin başında gelmektedir. Ona bu niteliği İslami kaynaklarının hemen tümünün Arapça olması ve bu dil bilinmeden bu alanda araştıma yapmanın imkânsız olmasıdır.
Arapça "önemli" bir dil değildir, diğer yabancı diller gibi bir dildir. İslamiyetin kutsal kitabının dilinin arapça olması bu dile ayrı bir önem "kazandırmaz". Türkler'in kültür mirası sayılabilecek yazılı eserleri "arapça" yazılmamış sadece"arap alfabesi" kullanılarak dönemin Türkçesiyle yazılmıştır. Türk milleti tarihinde hiçbir dönem arapçayı önemli bir dil olarak görmemiştir sadece devlet bazında dönemin siyaseti gereği diğer dillerle birlikte kullanmıştır.

Arapça dünya genelinde sosyal ve siyasi bakımdan 300 milyondan fazla insanın konuştuğu bir dildir, bu açıdan bakıldığında almancadan, ispanyolcadan farkı yoktur.

Şayet islam dini üzerine araştırmalar yapıyorsanız evet antik arapçayı öğrenmek elzemdir özellikle bugün bile "tefsir profesörlerinin" aynı konular hakkında farklı farklı yorumlarını görünce bu dili bütün çerçevesiyle öğrenmek o kişi için önemlidir.

Günümüz siyaseti ve ekonomisinde "en geçerli" dil ingilizcedir çünkü kabul edelim etmeyelim ingiltere ya da diğer adıyla büyük krallık yıllar içinde yaptıkları sömürge faaliyetleri ile ingilizceyi neredeyse tüm dünyada geçerli bir dil haline getirmiştir.

Mesela diplomasi dili fransızcadır ve bunun böyle olmasının sebebi fransızcanın fonetik yapısının "romantik" veya "seksi" olması değil dilin ifade yapısının mecaza yer vermeyecek kadar keskin olmasıdır.

Anlatmak istediğim şey şu; dünya üzerinde 6 bin'den fazla dilin olduğu bilinmekte ve her dil kendi içinde büyük önem taşımaktadır.

SaykoX

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Müslüman bir kişi için ırktan önce dini gelir, dini insanlara, hayvanlara, doğaya iyi ve güzel davranmayı birazda ibadet etmesini dua edip hem rahatlamasını hem derman bulmasını emreder. Hayatında çok sayıp sevdiği kitabının orjinal dilinin kutsal olduğuna inanmak haliyle çok normal. Bu hristiyan, yahudi, aşırı millitetçiler, komunistler, mağaradaki adam, saraydaki kral içinde geçerli. Dikkat edilmesi gereken aşırıcılık diye düşünüyorum, kısacık ömüre ölümsüz nefretlere gerek yok.