Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskı---Yanlışımı söylermisiniz

futurist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhabalar.Ben size birşey anlatacağım sizden ricam siz bu anlatığımın eksik kısımını tamamlamanız yada yanlış kısmını düzeltmeniz olacak.

Ben hayali bir kartvizit yapayım. Bu yaptığım
1- programı açıyorum(illustrator yada photoshop)
2 karşıma "yeni dosya" sayfası geliyor
3- photoshop için
resulation: 300 pixel/inch
color mode:CMYK 8 BİT
width ve heigh ayarı cm yapıp ok diyorum

illustrator için
widht height: cm değer
bleed: 0.1 cm
color mode : CMYK
raster efect: 300 ppi.

4- OK DİYORUM SAYFA AÇILIYOR.
5-
XZCWf.jpg

illustratorde ŞÖYLE BİRŞEY YAPTIM. çok güzel şimdi bunu matbaaya göndermek istiyorum.

6--önce bunun içindeki yazıya gelip sağ tıkla+create outline dedim ve yazıyı vektör yaptım.
7--tasarımı açtığım 8*5 cm alandan 0.5 cm içte kalacak şekilde ayarladım. kesimde bir problem çıkmasın diye

8--en başta zaten bleed ayarı vermiştim.(taşım ayarı) bu sayfanın 8*5 dosyamın biraz dışında kalıyor zemin rengi yani sarıyı çizerken bu çizgiden başlattım. çünkü kesimde kartvizit kenarı beyaz çıkmasın diye

9--şimdi geriye yaptığım renklerin baskıda tam istediğim gibi çıkması. mesela siyah siyah olsun grimsi değil.
Bu yüzden siyah rengin üstüne gelip rengi açıyorum c-m-y-k yazan yerleri pantone kataloğundaki cmyk değerini giriyorum. Burdaki sorun elime bir katalog alıp çalışacak değilim sanıyorum. bunu programın içinden halledemiyormuyuz.?
Bir eklenti vardı. google chrome-chroma yazan bir katalog online biliyorsunuzdur orası süper ama rgb kodlarını veriyor.
online yada ona benzer cmyk kodlarının yazılı bir değer kısmı yokmu bakılacak?

10- çözdüm tamam dedim kayıt yapcam. ai. yada tiff olarak kayıt yapıyorum. ama a4 dosyadan büyükse tiff kayıt yaparken LZW seçeneğinide işaretliyorum

11-illa yaptığımın pdf çıktısını almalıyım fontu yanlış yaptıysam pdf de gözüküyor. bir yerde yazıyordu overprint yap kaydet pdfyi yazmışlar bunu anlamadım ne demek?

12-son olarak ben tasarımıma resim eklemek istiyorum. bir aslanı getirip koyacağım jpg olan bir resim.

ns8ZE.jpg

burdaki aslanı illustatöre direk atmadan önce photoshopta açıp boyutunu ayarlıyorum. image/mode/cmyk yapıp kaydedip sonra illustratore atıyorum.

13 son bitmiş halini kaydedip tiff yada ai. olarak matbaya gönderiyorum.

şimdi siz değerli matbaacı arkadaşlardan buradaki eksiklikleri söylemniz. özellikle şu cmyk değer mevzusunu acilen öğrenmem lazım.

Benim forumdaki diğer yazılarımı okuyanlarda herşeye acil yazıyorsun diyecekler. Hayat hızlı ben ne yapayım :)

Benzer konular

chabalco

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
senin kafan epey karışmış gibi geldi bana .. yazdıklarını uyguladıysan doğru yapmışsın ama burada soru ne ben tam olarak anlamadım ..saygılar.

futurist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
senin kafan epey karışmış gibi geldi bana .. yazdıklarını uyguladıysan doğru yapmışsın ama burada soru ne ben tam olarak anlamadım ..saygılar.

çok kısa özet geçiyorum.
hemen hemen tanıdığım her grafikerin sorunu seçtiğin bir rengin matbaadan (yani ofset baskıdan) aynı renk olarak gelmesini istemesi.

siyah yapıyorlar programda baskıdan gri geliyor.
fıstık yeşili göderip haki yeşili geliyor.
cmyk kodlarını bulunduğu bir kod kataloğu yokmu.
yok demeyin kesin vardır. pantone kataloğu gibi birşeyden bahsediyorum işte sorunum tam olarak bu.........
gerisi basit ayrıntılar

RYUDORF

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.adobegrafik.com
window menüsüne tıkla ve sırasıyla şu menüler
swatch library>color books>pantoneler

ama senin sorunun bu değil tam olarak..

ekranda gördüğün rengi baskıda çıkarabilmen için ya çok iyi boya değerlerini bilmen gerekir yada çok iyi calibre bir monitör ve yanında doğru ayarlanmış adobe color management gerekir.

monitör calibresini yapmak istersen ayrıca sor..
adobe color management ayarı için ayrıca sor..
renk bilgisi için ayrıca sor..

semafatma

🌱Yeni Üye🌱
renkle ilgili bütün sorular için **** arayabilirsin (şaka mı bu)

Moderatör tarafında düzenlendi:

pain_decide

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
selam,

bir logonun rengi pantone rengi ise cmyk değerlerinin aynısını yazsanızda renk bire bir olmaz. sebebi ise pantoneler yapma hazır boyalardır. trigromi yani cmyk basıldığında renkler aynı olmaz. siyahın %100 siyahmı. yanı cmyk dan olan siyah değilse sıkıntı yasatabilir.
siyah tek renk olmalı baskıda. buna rağmen gri gibi çıkıyorsa. o tamamen baskıyla alakalıdır. boyası az gelmis olabilir.

zeroth

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ayrica pantone renk kullanirsan bir cok ofset firmasi senden extra renk parasi ister cunku onlar standart renk degildir.. ayarlari CMYK yapmalisin Pantone degil..

korhanyilmaz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
cmyk renk değerlerini filmcinden alabilirsin. örnek veriyorum herkesin siyah değeri farklıdır. kimi 30 0 0100 yapar değeri kimi ise 30 0 10 100 oyüzden renk değerlerini filmcin ile paylaşıp öğrenmekte fayda var. ayrıca baskı ustaların ile görüşmelisin. onlar yılların emektarları olup, değerler ile araları iyidir:)