Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu Dersi bana Türkçeleştirebilen varmı ?

Benzer konular

_EZEL_

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Konu Günceldir... :) Halen yardıma ihtiyacım var :(

_EZEL_

🏅Acemi Tasarımcı🏅

Kardeş Allah razı olsunda 2 ders iyi güzel tam istediğim eders yani 3. linkte konunun resimleri gözükmüyo :S o ders çok lazım bana :S

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Kardeş Allah razı olsunda 2 ders iyi güzel tam istediğim eders yani 3. linkte konunun resimleri gözükmüyo :S o ders çok lazım bana :S

3. linkteki sayfanın en altına inip, benzer konular kısmını inceleyebilirsiniz. Böylelikle konudan konuya gezerek, forumda ilginizi çeken konulara kolayca ulaşmış olursunuz.

Arama yapmayı bilmeyenler için çok faydalı bir özelliktir bu.

_EZEL_

🏅Acemi Tasarımcı🏅
3. linkteki sayfanın en altına inip, benzer konular kısmını inceleyebilirsiniz. Böylelikle konudan konuya gezerek, forumda ilginizi çeken konulara kolayca ulaşmış olursunuz.

Arama yapmayı bilmeyenler için çok faydalı bir özelliktir bu.

yok bulamadım :S ama hiçbir derste parlak çizgi yapıyorlar ya o düzgün anlatılmamış.. Yardımcı olan yokmu ?

killer-mine

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bak bakalım türkçeye çevirmeye çalıştım dersi işine yarıycak mı bakalım....

İNDİR

_EZEL_

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Başka bi yere upload etsen error veriyo :(

killer-mine

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ADVANCED GLOW EFFECTS​

Bu tutorial’da layer style, pen tool ve color blending kombinasyonları kullanarak gerçekten keskin görünen parlama efektleri yapacağız. Sonuç gerçekten çarpıcı ve daha önce bilmediğiniz bazı püf noktalarını görüceksiniz.

Adım 1:

Daha önce yazdığım bir çok tutorial’da olduğu gibi radial gradient ile başlıyoruz. Bu seferki oldukça kaba ve kahverengiye çalan kırmızı renkten siyaha doğru. İşte kullanılan renk kodları:
Foreground colour - #922f00
Background colour - #000000

82028111.jpg

Adım 2:

Bu tutorial’da gerçekten ihtiyacımız olan yoğun bir merkez, öyleyse yapmamız gereken bi once yaptığımız layer’ı duplicate etmek ve yukarıdaki katmanın blending mode’unu “Colour Dodge” olarak ayarlamak. Blending mode’ların darkening, lightening, colourizing ve inverting gibi birkaç çeşidi var. Color Dodge muhtemelen lightening’in en güçlü olanı. Sizinde ekran görüntüsünde görebildiğiniz gibi merkezde hoş bir görüntü oluşturdu.

57093799.jpg

Adım 3:

Şimdi parlama efektimizde hoş dokulu bir arka plan olmasına yardım edecek olan bir çeşit dumanlı sis yapacağız. Bunun için yeni bir layer oluşturuyoruz, background ve foreground renklerinin beyaz - #ffffff ve siyah - #000000 seçili olduğundan emin olalım.
Daha sonra Filter > Render > Clouds. Bu size aşağıda görüldüğü gibi rastgele bir bulut pattern’i verir.

54052567.jpg

Adım 4:

Şimdi layer’in opacity’sini “Overlay” ve transparency’sini %30 olarak ayarlayın. Bazı örneklerde bu yeterli oluyor, fakat bizim daha sisli bir görünüme ihtiyacımız var !
Öyleyse Filter > Sketch > Chrome diyerek detail ve smoothness’ın varsayılan değerleri olarak sırasıyla 4 ve 7’yi kullanıyoruz. Aslında eğer isterseniz bu ayarları karıştırabilirsiniz fakat bu ayarlar iyi olmuşa benziyo.
Tamamladığınızda sonuçlar daha fazla dumanlı görünmeli ( overlay’ı seçtiğinizde ve transparency’i %30 yaptığınızda). Sonuçları bi sonraki ekrangörüntüsünün background’unda görebilirsiniz.

16023754.jpg

Adım 5:

Şimdi parlamaları yapmaya başlamadan önce, parlatmak için bir şeylere ihtiyacımız var. İşte pen tool’u çıkattığımız yere geldik. Eğere pen tool’u çok fazla kullanmadıysanız etrafta biraz oynamanızı tavsiye ediyorum. Burada kısa yollar’ı kullanarak yapabileceğiniz bazı hileler var fakat bu tutorial’da bunlara ihtiyacınız yok. Aslında tüm yapmak istediğimiz bir takım hoş eğriler. Neyse ki bu çok zor değil. Buradaki hile çok fazla nokta kullanmamak. Pen tool’un doğal eğrilerine inanmak yerine her nokta için mouse’u dışa doğru sürükleyin böylece daha büyük bir açı elde edersiniz.Aşağıda görülen S eğrisinde sadece üç nokta kullandım, başlangıç noktası, bitiş noktası ve ikisinin arasındaki kıvrımı veren nokta.

81690753.jpg

Adım 6:

Güzel bir eğri yakaladıktan sonra, yeni bir layer oluşturun. Daha sonra paintbrush tool (B) ‘a tıklayın ve çok ince hard brush seçin. Bildiğiniz gibi soft brush’lar bulanık olanlar ve hard brush’lar daha katı. Bu durumda önerim kalınlığı 3 seçmeniz.
Brush renginizin hangisi olduğunu not edin çünkü daha sonra layer style ile kullanacağız

60180004.jpg

Adım 7:

Şimdi tekrar PEN tool’u seçin. Daha sonra sağ tuşa basarak “Stroke Path”’ı seçin. Alttaki resimde göründüğü gibi küçük bir dialog kutusu açılacaktır. “Brush”’ı seçin ve “Simulate Pressure”’ın seçili olduğundan emin olun. Bu eğrinizin sonlarına konik bir görüntü vereceğinden önemlidir ve eğrinin mükemmel görünmesini sağlar. Sonra tekrar sağ tuşa basarak “Delete Path”’ı seçin.

24349996.jpg

Adım 8:

Şimdi yukarıda görünen gibi bir şekil elde etmiş olmalısınız. Sadece ince, çok iyi bişey.

54314031.jpg

Adım 9:

Şimdi biraz parlama ilave edeceğiz. Parlamalarımızı yapmanın en kolay yolu layer styles kullanmak. Ve layer style’ı kullanmayı size anlatmanın en iyi yolu sayfanın alt kısmındaki örnek Photoshop PSD dosyalarını download etmenizi söylemek, daha sonra onları açın ve nasıl olduklarına oradan bakın.
Nutshell dosyasının içine iki set parlama efekti ekledim. Bunu yapmak için ilk olarak outter glow kullandım ve sonra ikinci parlama kullanmak istediğim için ,drop shadow ayarlarını değiştirdim böylece parlama oluştu. (siz bunu distance’ı azaltarak ve blend mode’u color Dodge olarak değiştirerek yapabilirsiniz) aynı zamanda objeyi beyazlatmak için color overlay kullandım, böylece yoğun parlamanın merkezi gibi oldu.

84764268.jpg

Adım 10:

Öyleyse şimdi aynı çizgiyi elde ettik fakat üzerinden güzel bir parlama geliyor. Layer style kullanmanın güzelliği diğer layer’lara da kopyalanıp yapıştırılabiliyor olması. Bunu yapabilmek için sadece layer’ın üzerinde mousun sağ tuşuna basıp “Copy Layer Style”’ı seçmek gerekiyor daha sonra yeni bir layer açıp layer üzerinde sağ tuşa basarak “Paste layer style” ‘ı seçmek.

62323756.jpg

Adım 11:

Şimdi daha dolanbaçlı çizgiler elde etmek için aynı işlemi birkaç kez tekrarlıycaz.
Bu örnekte ben “Stroke Path” yapmadan önce paint brush boyutunu değiştirerek biraz daha kalın yaptım . aynı zamanda üçüncü bir çizgi ve bir kısmını silerek diğer iki çizgiyle birlikte üçgensel hoş bir şekil oluşturdum.

49720823.jpg

Adım 12:

Burda içine biraz text ekledim ve aynı layer style’ı text layer’larına da uyguladım.
Text inize daha çok ilgi ve dikkat göstermeniz önemli. İlk başladığınızda basit fontlar kullanın ve harfler,kelimeler,boyutlar arasındaki mesafeyle oynayın. Bazı küçük hilelerle daha fazlasını yapabilirsiniz. Ben burada üç kelimeyi parlatarak, büyüterek ve düzenli giderken FX yazısını küçülterek , harfler arası boşlukları büyüterek tezatlıklar oluşturdum.
Character penceresini kullanarak text deki boşlukları kontrol edebilirsiniz. Eğer açık değil ise Window > Character den görebilirsiniz. Farklı ayarları karıştırarak hangisinin neyi kontrol ettiğini öğrenebilirsiniz.

22252511.jpg

Adım 13:

Şimdi biraz parçacıklar ilave edelim. Bunu yapabilmek için yeni bir layer oluşturduktan sonra - size 3 – olan minik bir fırça seçelim ve sadece noktalar koyalım. Eğer parlamanın merkezinde kümelenmiş olursa merkezden yayılıyormuş gibi görünmesinde yardımcı olur.
Merkezdeki bazılarını üzerine bir kez daha tıklayarak daha büyük yapabilirsiniz.
Daha sonra Glow layer Style ‘ı bu layer’a da yapıştırın.

64229409.jpg

Adım 14:

Şimdi çok güzel görünüyor,fakat eğer bu çiğ kırmızı renk yerine ince bir renklendirme yaparsak daha da iyi görünebilir.
O zaman yeni bir layer yaratalım ve aşağıda görülen gibi maviden beyaza doğru radial gradient kullanalım.

34450560.jpg

Adım 15:

Daha sonra Layer’ın Blending mode’unu “Colour” olarak ayarlayalım ve opacity değerini %50 seçelim. Göreceksiniz ki bu resmi mavimsi yapıcak. Bence bu şimdiden çok daha hoş görünüyor, fakat extra adıma geçmek için bir çift extra layer oluşturdum, bir tanesi soluk sarı ve diğeri soluk pembe. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.
Her layer’ın blending mode’unu “color” ve ince opacities değerleri verdim böylece birbirleri içinde karıştılar.

21151508.jpg

Adım 16:

Ve işte elde ettiniz, çok hoş renk karışımıyla ve ince sisli arka fonuyla birleştirilmiş ileri parlama efekti,
Sadece unutmayın ki ayarlardan deneyerek ve farklı nesneler üzerine parlama efekti uygulayarak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ve farklı renk kombinasyonları deneyin, bazı kombinasyonlar gerçekten çok güzel olabiliyor. İyi şanslar!

31643413.jpg

seckwotr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bunu görünce birtek ben uğraşmamışım dedim kendkendime...

güncel.