Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

büyük görsel fakat 72 dpi sorunu

cihanhosgor

🌱Yeni Üye🌱
tasarlayacağım broşürde kullanacğım görselleri açtığımda her birinin 72 dpi olduğunu gördüm. daha önceden bana gelen her görsel 300 dpi olduğundan sıkıntı yaşamıyordum. fotoğrafların boyutu yaklaşık 80 cm/60 cm. yani fotoğraflarımın boyutu büyük ama düşük rezidasyonda. nasıl bir yöntem uygulamalıyım? teşekkür ediyorum, kolay gelsin.

konsantre

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğer 4/1 e kadar küçültecekseniz öylece kullanın sorun çıkmaz. Normal CMYK, tiff yapıp kullanabilirsiniz.

cihanhosgor

🌱Yeni Üye🌱
teşekkür ederim. direk photoshoptan küçültüp de mi illustratore almalıyım yoksa illustratorun içinden mi küçültmeliyim?

konsantre

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Photoshopta küçültecekseniz, Image size açıp istediğiniz ölçüye getirdikten sonra 300 pixel/inch veya 120 pixel/cm olarak düzenleyebilirsiniz. Illustratorde veya herhangi bir vektör programda küçültmek isterseniz, 4/1 oranında küçültülecekse vektör programa import edip direk küçültebilirsiniz. Her iki türlüde kullanabilirsiniz.

Çözünürlük aynı zamanda ölçüye orantılıdır.

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
tasarlayacağım broşürde kullanacğım görselleri açtığımda her birinin 72 dpi olduğunu gördüm. daha önceden bana gelen her görsel 300 dpi olduğundan sıkıntı yaşamıyordum. fotoğrafların boyutu yaklaşık 80 cm/60 cm. yani fotoğraflarımın boyutu büyük ama düşük rezidasyonda. nasıl bir yöntem uygulamalıyım? teşekkür ediyorum, kolay gelsin.

hangi programı kullanacaksın eğer corelde tasarım yapacaksan ve fotoğrafları küçülteceksen dpi otomatik artar yani 72 dpi fotoğrafın 750 800 dpiyı geçer bazen 1200-1500 de olabiliyor veya daha fazla-

konsantre

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaş illustrator kullanacağını söylemiş.

cihanhosgor

🌱Yeni Üye🌱
Photoshopta küçültecekseniz, Image size açıp istediğiniz ölçüye getirdikten sonra 300 pixel/inch veya 120 pixel/cm olarak düzenleyebilirsiniz. Illustratorde veya herhangi bir vektör programda küçültmek isterseniz, 4/1 oranında küçültülecekse vektör programa import edip direk küçültebilirsiniz. Her iki türlüde kullanabilirsiniz.

Çözünürlük aynı zamanda ölçüye orantılıdır.

bilgi için teşekkür ederim. :))

hangi programı kullanacaksın eğer corelde tasarım yapacaksan ve fotoğrafları küçülteceksen dpi otomatik artar yani 72 dpi fotoğrafın 750 800 dpiyı geçer bazen 1200-1500 de olabiliyor veya daha fazla-

illustratorde yapacağım tasarımı. bu vesileyle bilmediğim bi olayı daha öğrenmiş oldum. konsantre ve graphicturk bilgiler için çok teşekkür ederim.

cok_yasa_kamil

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

ben de ekran görüntüsüyle anlatmaya çalışayım, başka arkadaşlar da yararlansın ;)

cm'i büyük imajların çözünürlüğünün düşük olması bize kolaylık sağlar aslında. çünkü hem çözünürlüğü hem de cm'i düşük imajlar başa derttir :)

elinizdeki görüntüye örnek olacak bir dosyada Image>Image size menüsünü kullanıyoruz,

imgsize1.jpg

1. görüntüdeki gibi 146 cm*97 cm dosyamız var ama 72 pixel çözünürlükte.

çok basit bir hareketle bunu 300 pixele çıkarıyoruz. Çözünürlük yükselirken boyutlar azaldı. Eğer boyutlar da azalmasın derseniz alttaki "resample image"ı seçiniz. ama resmin kalitesi bozulacaktır...

imgsize2.jpg

eğer resmi kullanacağımız alan 15 cm ise, gereksiz dosya boyutundan kurtulmak ve AI'de imaj küçültmesine gitmemek için alttaki görüntüde olduğu gibi görseli yeniden boyutlandırabiliriz (bunu tavsiye ederim)

imgsize3.jpg

(Bu düzeltme Photoshop ile yapılıyor, belirtmeyi unutmuşum)