Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cmyk gazete reklamı

musaakalın

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle herkese merhaba,

şimdi benim şöyle bir sorunum var. Normalde gazete reklamı yaparken önceleri photoshop kullanıyordum. web Uncoated renk ayarında gazete reklamı tasarladıgımda, baskıdan sonra her şey soluk görünüyor. Örneğin avea yada turkcell reklamına bakıyorum renkler canlı canlı. Bizimkinde öyle çıkmıyor. corel ve illustrator de şansımı denedim. Fakat Photoshopda yaptığım efektleri ve oradaki özgürlüğü diğer programlarda malesef bulamıyorum. tasarımı photoshopda yapıp siyah yazıları falan illustratorde yazsam olur mu acaba. Sizin tavsiyeniz nedir bu konuda.

Şimdiden teşekkürler.

Benzer konular

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle herkese merhaba,

şimdi benim şöyle bir sorunum var. Normalde gazete reklamı yaparken önceleri photoshop kullanıyordum. web Uncoated renk ayarında gazete reklamı tasarladıgımda, baskıdan sonra her şey soluk görünüyor. Örneğin avea yada turkcell reklamına bakıyorum renkler canlı canlı. Bizimkinde öyle çıkmıyor. corel ve illustrator de şansımı denedim. Fakat Photoshopda yaptığım efektleri ve oradaki özgürlüğü diğer programlarda malesef bulamıyorum. tasarımı photoshopda yapıp siyah yazıları falan illustratorde yazsam olur mu acaba. Sizin tavsiyeniz nedir bu konuda.

Şimdiden teşekkürler.

Tabi ki de olur hem de doğrusu bu çünkü 8-9 punt kullandığınız bir yazı photoshop'da yapılan bi tasarımda gazetedi harflerin kenarları kırık çıkar çünkü gazete baskısı ve kullanılan kağıttan dolayı (habertürk gazetesi hariç) ofset ve web baskısına göre daha geridedir ayrıca renkler ayarlarını da cmyk olarak yapın. Ayrıca siyah yazılar özellikle de puntosu küçük ise açık zeminlerde veya beyaz zeminlerde yazılan yazıları %100 black yapın c-m-y 0 olacak renklerde çünkü yazıya dört rengi de verirseniz siyah olarak baskıdan dolayı yazılar kayar ve flu çıkar. Çünkü 4 rengi de kağıt ve baskı dolayısıyla üst üste oturtmak zor.

Bir de varsa imkanınız yaptığınız işi göndermeden önce gazete kağıdına bir prova baskısı alın derim hiç olmazsa baskıdan önce işi görmüş olursunuz.

Son düzenleme:

musaakalın

🌱Yeni Üye🌱
Tabi ki de olur hem de doğrusu bu çünkü 8-9 punt kullandığınız bir yazı photoshop'da yapılan bi tasarımda gazetedi harflerin kenarları kırık çıkar çünkü gazete baskısı ve kullanılan kağıttan dolayı (habertürk gazetesi hariç) ofset ve web baskısına göre daha geridedir ayrıca renkler ayarlarını da cmyk olarak yapın. Ayrıca siyah yazılar özellikle de puntosu küçük ise açık zeminlerde veya beyaz zeminlerde yazılan yazıları %100 black yapın c-m-y 0 olacak renklerde çünkü yazıya dört rengi de verirseniz siyah olarak baskıdan dolayı yazılar kayar ve flu çıkar. Çünkü 4 rengi de kağıt ve baskı dolayısıyla üst üste oturtmak zor.

Öncelikle cevabın için teşekkürler. Peki color settingsde nasıl bir ayar yapayım. US Web Uncoated iyi midir?

Bir de bu yaptığım gazete reklamlarının soluk çıkmasının sebebi nedir acaba?

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle cevabın için teşekkürler. Peki color settingsde nasıl bir ayar yapayım. US Web Uncoated iyi midir?

Bir de bu yaptığım gazete reklamlarının soluk çıkmasının sebebi nedir acaba?

Soluk çıkmasının sebebi kullandığınız renkler olabilir, eğe varsa elinizde soluk çıkmış bir iş buraya yükleyin üzerinden konuşalım daha iyi olur.

Ayrıca ayarlarını bu şekilde yapabilirsiniz:

8 bit olarak kullanacaksınız.

Alt alta cevap yazmayınız ekleme yapacaksanız düzelt butonu ile yapınız çünkü flood oluyor, ve flood yapmak yasaktır.

www.grafikerler.net/forum-kurallari-mutlaka-okuyunuz-t48.html#post84

Aklınıza sonradan bir şey gelirse, yanlış yazdığınız bir şeyi ya da yanlış grafikleri mesaj içeriğinden düzenlemek için mesajınızın altında cevap yoksa mesajınızda ki DÜZELT butonuna tıklayarak ekleme yapınız. Düzenleme işlemi belirli bir zaman sonra gerçekleştirilemeyeceğinden düzenleme butonu aktif olma özelliğini kaybedecektir. Flood içerikli mesajlar silinir. Tekrarı halinde kullanıcıda art niyet tespit edilirse forumdan uzaklaştırılır...

Son düzenleme:

sLyman

🏆Pro Tasarımcı🏆
bunların yanı sıra LCD ekran kullanıyorsan ekran kartından gamma brightnes ve contrast ayarlarında değişiklik ayarları yapman gerekebilir. bunların hepsinin toplamı kalibrasyon ayarları diye geçer. en kolay yoluda bastırdığın işle ekrandaki uyuşana kadar ayarlamaya devam et. tabi odanın ışık ayarları hiç değişmeyecek şekilde sabit ve monitör en az 30 dakika çalışmış olmalı bunlara dikkat et

musaakalın

🌱Yeni Üye🌱
Etkisi oldu verdiğiniz ayarların teşekkür ederim. Baskıdan sonra da LCD ayarlarını düzenlemeyi düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Lcd ve benzer monitörler (tn paneller) baskı yada herhangi bir profesyonel iş için üretilmemiştir. Daha çok oyunlar ve filmlerde canlı renkleri hızlı bir biçimde ortaya koyması için üretilmişlerdir. Tabi ki çok ucuzdurlar. 1000 TL altı bir LCD'ye ne yaparsanız yapın renk gösterimi en kısa ifadeyle komik olacaktır. BU yüzden sıradan bir tüplü monitör bile küçük ayarlarla gayet yakın renkler verirken LCD ekranına bakılarak yapılan düzeltmeler çok kötü sonuçlar verebilmektedir.

Eğer olanağınız varsa çift monitör kullanın rahat çalışma açısından bir geniş ekran lcd yanında da bir tüplü ekran. En ucuz seçenek sanırım bu. Tabi pantone/renk kataloğunu da unutmamak lazım. Katalogsuz çalışmamak lazım.

Bir ekleme yapayım adobe yazılımları kullanıyorsanız. Bridge sayesinde tüm yazılımlara renk senkronu sağlayabilirsiniz. Örneğin alttaki resim benim kullandığım ayarlar. (not: bridgeyi Türkçe kullanabilirsiniz)

k-595411-iresim.jpg
[/URL][/IMG]

Son düzenleme: