Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw mı Illustrator mü?

• Adobe Illustrator Kullanacağım

Oy: 326 43.2%
  • Corel Draw Tercihimdir.

Oy: 390 51.7%
  • Ben Gelenekçiyim Freehand' e Devam...

Oy: 39 5.2%

• Kullanılan toplam oy
    755

douboo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corel'i seviyorum ben ve internet sitesi dahilinde herşeyi yapabilirim :) Gayet yeterli ve sağlam bir program.Sadece seçme olanağı daha kolay olması gerekirdi, yani komutlar arasındaki seçme olanağı biraz uğraştırıyor ama problem değil ..

luuis

🏅Acemi Tasarımcı🏅
coreli yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. özelikle açık hava reklamcılığında ilk tercih edilen programdır sebebi yeterince hızlı olması ve baskı makinalarına renkleri olduğu gıbı aktarması. illlütrosör hıc kullanmadım ama merak ettiğimi söylemeliyim...

Lothlorien

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar,

Baktığımda sayısal değerlerde corel birinci iken yorumlarda illustratör birinci gözukuyor. Ben bu işe yeni başlıyorum daha önce ufak tefek amatör çalışmalarım vardı ama amacım logo,broşür,kartvizit vs yani matbaa ile ilgili işler yapmak bunun için sizce corel+photoshopmu yoksa illustrator+photoshopmu öğrenmeliyim karar veremedim illustratorde hazırlanan bir dosyayı baskıya verirken renkte sorun oluyor diyorlar ne yapacağımı bilemedim kafam karıstı:) yorumlarınızı alabilirmiyim hangisi daha mantıklı sizce

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba Arkadaşlar,

Baktığımda sayısal değerlerde corel birinci iken yorumlarda illustratör birinci gözukuyor. Ben bu işe yeni başlıyorum daha önce ufak tefek amatör çalışmalarım vardı ama amacım logo,broşür,kartvizit vs yani matbaa ile ilgili işler yapmak bunun için sizce corel+photoshopmu yoksa illustrator+photoshopmu öğrenmeliyim karar veremedim illustratorde hazırlanan bir dosyayı baskıya verirken renkte sorun oluyor diyorlar ne yapacağımı bilemedim kafam karıstı:) yorumlarınızı alabilirmiyim hangisi daha mantıklı sizce

Ps yi öğrenmeye kararlıysan ai yi öğren çünkü komutlar filtreler felan aynı.. corel tamamen zıt ps ile

Lothlorien

🌱Yeni Üye🌱
resim efktleri icin ps öğrencem mecbur ama benim takıldıgım nokta sunlar hangisi daha rahat ogrenilir. ps illust. aynı firma olduğu icin ilerisi adına dahamı mantıklı olur. matbada işi verirken sorun yaşarmıyım renklerde

hsyngl

🏅Acemi Tasarımcı🏅
illüstratör e geçiş yapmaya çalışıyorumda freehand siz de olmuyor ki

atmxeon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
t.me
Photoshop + CorelDraw kullanıyorum Neden?

Photoshop bilindiği gibi fotoğraf editörü, effect bakımından gayet zengin, bu konuda üstüne yok zaten...

Corel ise bambaşka bir dünya, bu güne kadar hiç bir baskıda farklı bir renk almadım, renklerin tutması için ayar felan da yapmıyorum bi dünya (illustrator, indesing gibi).

Bazı arkadaşlar çoklu sayfadan bahsetmiş, corel ile katalog da hazızrladım, derhide hazırladım, insert te. Belki kullanmayı iyi bildiğimdem illustratordan daha iyi geliyor. Cihazlarla uyumluluğu mükemmel, macro programlanabiliyor, Corelden direk kesime gönderebiliyorum CutPlot;)..

Neden üllustratore geçeyimki? Kullanmıyormuyum evet kurcaladım effect bakımından da çok zengin ama çok da cins be arkadaşlar. Corel sade, net, takvim vs tasarımlar için hazır scriptleri var. Ve kullanıcısı en fazla olan program. Freehand kullanan matbaacılarda az değil hani... Eskiler diyelim...

BENCE CORELDRAW... HER YÖNÜYLE

grafik79

🌱Yeni Üye🌱
sistem el verene kadar freehand, ama geleceği olmayacağı da bir gerçek.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Adobe Creative Suite 2 çıktığında, büyük bir gazetenin dergi grubunda, popüler bir dergide çalışıyordum... O zaman istanbul adobe ekibi gazeteye gelip programı tanıtacağını duyurdu. işimiz Dergi olduğu için Photoshop ve Quark kullanıyorduk. Koca plazada Quark 6 kullanan 3-5 kişiden biriydim. Geriye kalanlar Quark 4.5 kullanıyorlardı... O zamanlar Quark'ı yenilmez dev olarak nitelendirdiğimiz cahiliye yıllarıydı diyebilirim. Dediğim gibi işiniz gazete, dergi, kitap gibi işlerse PS ve Quark herşey için yeterliydi... Tabi o yılların ferrarileri yeni yeni çıkmış olan Alüminyum kasa Power Mac G5'leri de yaad edelim... (intel öncesi) Bizim dergi para yaptığında daha yeni gelmişlerdi, üzerlerindeki strafor kokusunu hala hatırlarım :)

Neyse, lafı daha fazla uzatmayayım... Bu Adobe'ci abiler geldiler ve CS2 yi perdede anlatmaya başladılar... Daha önce Adobe'nin "Page Maker" adlı programını denemiş ve beğenmemiştim. CS 2 deki indesign'ın da benzer bişey olduğunu düşünerek aklım başka yerde boş boş perdeye ya da diğer dergilerdeki güzel hanımlara bakıyordum... Sonra Anlatıcı şimdi hatırlayamadığım bir iki kilit cümle söyledi, bir anda dikkatim ekrana kilitlendi ve orada aynı gün ( derginin baskıya verilmesine 2 gün var ve ben erken bitirtiğim için ağda "quake" atarız diye düşünmekteyken) dergiyi ID ye çevirmeye karar verdim. Bu çevirme işi quake kadar olmasa da oldukça eğlenceliydi ve teslimden 3 saat önce bitirebildim. Bu kadar kolay PDF yapmak tarifi imkansız bir rüya gibiydi arkadaşlar, FH ve Quark kullanıpta PDF iş göndermesi gerekenler bu tarifi iyi anlarlar...

Şimdi diyeceksiniz, yahu mesele ID değil ki Ai. Evet... Ancak aynı Adobe toplantısında, koskoca toplantı salonu olarak hep bir ağızdan "FH yi niye bitirdiniz, sırf Ai yi satmak için değil mi? sizi gidi kapitalist sömürücü kimseler sizi..." eleştirileriyle bayılacak hale getirdiğimiz adobeci abilerin, ısrarla FH nin ai ye Rakip olmadığını, olamayacağını, sadec Türkiye'de ilgi gördüğünü, problemli bir program olduğunu, bu yüzden bitirdiklerini ama illa FH kullanmak istiyorsak ID kullanabileceğimizi söylemeleriydi.

Gerçekten de, eğer illüstrasyon yapmıyorsanız, kullandığınız fh'nin ID kullanımından pek bir farkı yoktu aslında. Bu mevzuyu da bundan anlattım. Aslında broşür, afiş, katalog, ilan gibi çalışmalar ID de fh den de, ai den de çok daha hızlı ve temiz çalışılabilmekte... Fakar Quark'a benzer arayüzü görünce diyoruz ki bu kitap dergi için...
Yeni başlayanlar ya da başlayacak olan arkadaşlar için söylebilirim ki, illüstratif işler harici her işini ID de yapmak Ai'den de FH den de daha çok zaman kazanmanız anlamına gelecektir. Sadece biraz daha programı derinlemesine irdelemeniz gerekmektedir. Aslında Web sitesi ya da akıllı platform yayınları için bile ID tek başına yetebilen efsanevi bir program haline gelmiştir...

Corel Draw ise nevi şahsına münahasır, sevenlerinin Fenerbahçe sever gibi tutunduğu, aslında her işi yapabilecek araçların olduğu ama gözlemleyebildiğim kadarı ile sonuçtan çok sorun üreten, Ai, FH, ID ye göre çok daha fazla hakimiyet gerektiren, karmaşık bir program... İlk bakışta çok kolay geliyor ama, programı iyi bilen arkadaşların da ortak fikri CD ye hakim olmayınca yaptığınız işin burnu pislikten kurtulmuyor.

Ancak CS programlarında böyle bir durum yok, Bu yüzden de Anketin sorusu koşulsuz Ai oluyor benim için...

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Ai + Ps kullanıyorum, ID 'na geçmeyi arzuluyorum ancak yeni bir programa hakim olmaya üşeniyorum. Benim durumum bu.

Corel mi? Allah korusun, tek korkum şimdiki işimden ayrılıp ilerde tasarım işi yapan bir yere girdiğimde orda bana corel dayatmaları :) Kullananların halini gördükçe adobeye şükrediyorum. Coreli kullananın burnu balçıktan çıkamıyor gördüğüm kadarıyla. Ya benim gördüğüm insanlar coreli derinlemesine öğrenememişler yada program gerçekten sorunlu.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Grafink arkadaşıma aynen katılıyorum. bu en baştan doğru bir soru değil.

Değil adobe dünyasında başka yazılımlar içinde corel drawın tam bir karşılığı yok.

Hele hele ai hiç bir şekilde corel'in karşılığı değil. Corel günlük baskı vb işlerinin tamamının üstesinden geleceğiniz abi ben her işi yaparım idareten de olsa diyen bir yazılım. Paketin içinde gelen bir kaç programla birlikte başka bir yazılıma da aslında ihtiyacınız yok. Her işi yapıyor ama hep bir sorun var bazen programda bazen kullanıcısında.

adobe yazılımları kullanıyorsanız günlük baskı/tasarım işindeyseniz mecburen indesign, ai ve ps yi birlikte kullanacaksınız. Ha işlerinizde çok fazla illustratif öğeler, gelişmiş vektörler kullanmıyorsanız (çizmiyorsanız) gerçekten fazla aiye ihtiyacınız yok. Indesign-Ps ikilisi işinizi görür. Ben dergide çalışırken tüm afiş, broşür, dergi reklamları ve derginin kendisi için indesign/Ps yetiyordu. Ai'yi keyfi açıyordum doğrusu.

Yani corel, Ai'nin rakibi değil zaten daha ortaya bir yazılım. Sizde illustrator falan değilseniz ai'ye çok ihtiyaç duymazsınız. Dergi, broşür vb işleri ai'de yapıyorsanız zaten hata yapıyorsunuz demektir. (seçim olayı değil gerçekten hata. Ai bunun için üretilmedi)

elbistannet

🌱Yeni Üye🌱
Her yiğidin farklı yoğurt şekli var diyorlar ya mevzu aynen o. Ben corel kullanıcısıyım. illustrator da bir ara kullandım lakin iddialı değilim. 14 yıldır corel kullanıyorum ve illustrator da yaptığınız ve bizim corel de yapamayacağımız bir örnek veriniz. Artı coreldraw'ın powerclip özelliğini tüm illustratora değişmem. SEn onu tercih etmişsin, ben yada bizler corel'i. her ikisinin de artı yönleri vardır muhakkak. lakin yine de corel yine de corel. vazgeçmem için corelde yapamayacağımız bir iş söyleyin.

elbistannet

🌱Yeni Üye🌱
Ai + Ps kullanıyorum, ID 'na geçmeyi arzuluyorum ancak yeni bir programa hakim olmaya üşeniyorum. Benim durumum bu.

Corel mi? Allah korusun, tek korkum şimdiki işimden ayrılıp ilerde tasarım işi yapan bir yere girdiğimde orda bana corel dayatmaları :) Kullananların halini gördükçe adobeye şükrediyorum. Coreli kullananın burnu balçıktan çıkamıyor gördüğüm kadarıyla. Ya benim gördüğüm insanlar coreli derinlemesine öğrenememişler yada program gerçekten sorunlu.

Burnumun balçıktan çıkmadığı oldu lakin ilk başladığım yıllardı o yıllar takvimler 2 rakamıyla başlamıyordu.:) şim di mi dersen sanki tasarım yaparken beni hissediyor :)

mozturk1989

🌱Yeni Üye🌱
ben yaptığım tüm katalogları,dergileri illustratorde yapıyorum.
karşılaştırılacak programlar 1- draw - frehand - illüstratör 2- quark - indesign

dgnszgn

🌱Yeni Üye🌱
Gerçekten freehand'dan ayrılmak zor olacak ama illustrator'e geçitm