Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

CorelDRAW'da türkçe tireleme artık mümkün!

mahmutkebir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.tirelebeni.com
Merhaba arkadaşlar...

CorelDRAW, 17. sürümünde dahi türkçe tirelemeye yer vermedi...
ve biz grafikerlerin sabrı da kalmadı eminim...
Bu sorunu en pratik ve en hızlı çözmek için kolları sıvadım ve herkesin rahatlıkla kullanabilmesi için pratik bir web sitesi yazdım. eminim hepiniz çok kullanışlı bulacaksınız.

Siteyi kısaca anlatmak istiyorum:
öncelikle şunu belirtmeliyim ki gireceğiniz metnin harf kısıtlaması yok. dilediğiniz kadar paragrafı bir tıkla tireleyebileceksiniz...

Kullanım şekli:
İlk başta yazı alanına tirelenmesi gereken çok paragraflı metin yapıştırıyoruz.
TXCl4.jpg

Daha sonra "tirele" tuşuna basıyoruz ve alt kısımda çıkan tirelenmiş paragrafın tamamını seçip (çift tıklama ile kolaylıkla seçebilirsiniz.) kopyalıyoruz.
aTWv.jpg

Son olarak CorelDraw'ın herhangi bir sürümünde yazı alanı açıp içerisine yapıştırıyoruz. Tüm metin tirelenmiş vaziyette gelecektir.
iVD0B.jpg

tirelebeni - onlineHyphenator

faydalı olması dileğiyle... keyifli kullanımlar :)

Son düzenleme:

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
uygulama gayet güzel ancak bazı sorunlar da mevcut

bunlardan biri tirelenmiş metni Corel içine alıp yazı alanını genişletmeyi daraltmayı deneğimizde tireler hemen bozuluyor.

ikincisi bazı sözcüklerde tireleri yanlış yere koyabiliyor. Örneğin "hesa-plamak"

üçüncüsü yazı alanı site içinde genişletilip daraltılabiliyor ama sadece yatay olarak
dikey olarak belli bir sıradan fazlasını almıyor

mahmutkebir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.tirelebeni.com
uygulama gayet güzel ancak bazı sorunlar da mevcut

bunlardan biri tirelenmiş metni Corel içine alıp yazı alanını genişletmeyi daraltmayı deneğimizde tireler hemen bozuluyor.

ikincisi bazı sözcüklerde tireleri yanlış yere koyabiliyor. Örneğin "hesa-plamak"

üçüncüsü yazı alanı site içinde genişletilip daraltılabiliyor ama sadece yatay olarak
dikey olarak belli bir sıradan fazlasını almıyor

öncelikle bir soru soracağım kullandığınız corel'in versionu kaç ve hangi browser ile tirelettiniz merak ettim...
sorularınıza sırayla cevap vereceğim...

Corel içerisinde yazı alanını genişletip, daralttığınızda tireler kesinlikle satır sonlarında belirecek ve hiç bir bozulma olmayacaktır.

ikincizi bahsettiğiniz kelimeyi şimdi tirelettim... sonuç: he-sap-la-mak
caps:
W023u.jpg

üçüncüsü sonuç alanını sadece küçük önizleme olarak kullandım
dikey konumlandırmaya fazla gerek duymadım çünkü sonuç elementine çift tıklayınca içerisindeki tüm metni otomatikmen seçecektir ve siz de bunu rahatlıkla kullanabileceksiniz.

yorumunuz için teşekkürler fakat söylediklerinize şaşırdım doğrusu...

Son düzenleme:

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
artık indesign kullanın, corel drawda sayfalı iş yapacağım diye kendinizi paralamayın. 300-400 sayfalık kitabı dipnotları ile birlikte 4-5 saatte bitirmenin keyfine varın. Tireleme mi? O CS3 ve CS4 ten beri sorunsuz olarak var zaten...

mahmutkebir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.tirelebeni.com
Tabii ki inDesign Corel'e göre bu konuda çok çok daha üstün. Fakat birçok tasarımda (Küçük bir el broşürü dahi) tireleme ile çok daha iyi sonuçlar verebiliyor. Bazen gerçekten Corel gibi bir programda bunun olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle bu siteyi açtım. Ayrıca macro da yazdım Corel'de tek bir tuşla tireleme yapılıp aynı zamanda yapılan tirelemeleri tekrar geri alabilme imkanı tanıyor. Yakında onu da satışa sunacağım.