Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand mi Corel mi?

freehand mi? Corel Draw mı?

• corel

Oy: 966 60.5%
  • freehand

Oy: 631 39.5%

• Kullanılan toplam oy
    1,597

artdevil

👑Efsanevi Grafiker👑
tabikide ikisini karşılaştırdığımızda corel
freehand eski bi program ve artık yeni sürümleri ve güncellştirmeleri bildiğim kadarıyla yok
ve bildiğim kadarıyla freeahand paketini adobe satın aldı o yüzden yaklaşık 3 - 4 senedir yenisi yok bildiğim kadarıyla yalnışsam lütfen düzeltin arkadaşlar
corel en yeni sürümleri ve güncelleştirleri var bu yüzden iksi arasında deretdütsüz corel diyorum

FRTDESIGN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.webevin.com
Freehand Karmaşık ve Sıkıcı
Corel Düzenli ve Eğlenceli

Genelde Freehand Tercihtir Her yerde fakat COREL diyorum.
Bide Mac'mi Pc'mi diye bi anket yapın :D
Ondada Mac tabikide derım ama iğrenç bişey o yuzden PC olurdu.

tirilye

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tabiiki Corel... Freehand'de yapılıp ta Corel'de yapılamayan neredeyse hiçbirşey yok.

onlykorebe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Serbest el gibisi varmı.Tutuksuz yargılanmak gibisi varmı en ağır suçlarda :)
Freehandi'm freehand'im canım benim canım benim, seni ben pek çok pek çok severim :D
--

nfs

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben de Corel taraftarıyım. Corel Kullanıyorum...

troyali

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben corelciyim corel kullanıyorum

fkarahan40

🌱Yeni Üye🌱
İkisini de yıllarca kullandım

Feylesoft kardeşimiz kabaca bir karşılaştırma yapmış, anladığım kadarı ile Corel'i yeterince tanımıyor. Ben yıllarca Freehand kullandım, sonra Corel'e geçtim. Karşılaştırmalara açıklık getirmek istiyorum.

1. Resimleri embedleyerek çalışırsanız yavaş çalışır. "Link bitmap externally" ile Freehand'deki gibi resimleri harici dosya olarak importlarsanız sorun çıkmaz.

2. Corel'deki araçlar hiç bir grafik tasarım programında yok. Kullanmayı bilirseniz hepsinin ne kadar faydalı araçlar olduğunu görürsünüz.

3. En çok bu maddeye güldüm. Fh'de çoğu işlemler için kısayol bile olmadığı gibi, mevcut kısayollarda da 3'lü tuş kombinasyonlarına dahi giriyor. Bu nasıl pratiklik anlayışı. Corel'de komutlara ve araçlara kısayol atayabiliyorsunuz. Ayrıca, makrolarla kendi fonksiyonlarınızı oluşturabiliyorsunuz (Photoshop'taki Actions gibi). Visual basic biliyorsanız, Visual Basic Application ile ihtiyacınıza göre uygulamalar geliştirebilirsiniz.

4. Corel PhotoPaint'i istemeyen kullanmaz. Burada CorelDraw ile Freehand'i kıyaslıyoruz.

5. Corel'i de hem Mac ortamında, hem de PC ortamında bizzat kullandım. Mac'te sıkıntı yoktu.

6. "Fh: Çalışma tutarsızları çok seyrek görülür./Cr: Ansızın dosyanız açılmaz işin ortasında tak diye kapanır" demiş kısmen doğru. Corel'in bu sorununu gidermek için hizmet paketlerini (Service Pack) kurmak gerekiyor. Bir de öyle ansızın kapanmaz. C.A.R.M devreye girer ve çalışmanızı kurtarma klasörüne kaydetmenizi sağlar.

7. Bu maddeye cevabı 1'de vermiş oldum. Resimleri gömerseniz (Embedlerseniz) Fh de kayışı koparıyor.

8. Bu madde de benden olsun. Fh uygulamalar arası dosya alışverişinde çok sıkıntılı. Oysa corel, onlarca dosya formatını tanıyor, kendi dosyası gibi açıyor. Fh'deki gibi arka plansız bir görüntüyü importlamak için bir kaç takla atmanızı istemiyor. Aynı şekilde Corel onlarca dosya formatına export yapabiliyor.

köftehor

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bencede corel çünkü gün geçtikçe beni özellikleriyle şaşırmaya devam ediyor

NRKZ

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ikisinide kullanıyorum.. corel daha derli toplu fhand de biraz daha kullanışlı diyebilirim... fakat coreli tercih ederim kesinlikle.. sebebi güncel olması.. sürekli bi değişim ve gelişim içerisinde programlar... takip ederken başı dönüyor insanın. kısa bir süre içinde fhand çıtanın altında kalıcak bence.

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
ozturksaliha.blogspot.com
ilistrator ve indesign ortalığı süpürmeye başlamış çoktan, sizse burda neyi tartışıyorsunuz :)
corel belki biraz daha dayanır ama freehand mi kaldı arkadaşlar?

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Freehand aynı yolu, 3 kat hızlı alır. corel'e kıyasla... ( tabiiki Photo Shop ile kombine edildiğinde, zaten Ps siz bir FH eksik bir FH dir.) velhasıl, fatihası okunmuş bir programdır. bunu da bilmek gerekir. Ayrıca Corel'in macte sorunsuz çalışması diye bir olay yok. Çünkü corel, macosX'te yok... Duayyen abileriniz varsa onlardan bir Os8-9 versiyonunu yükleyip kullanabilirsiniz ama bu da OSX altında 9 çalıştırmak demek. bi sürü sıkıntı dert tasa... (öööf, yazarken bile fenalık geldi)

Bir arkadaşın kısa yol önermesine karşılık olarak şunu diyebilirim, FH de sürekli ihtiyaç duymadığınız hiç bişeyin kısa yolu yoktur standart olarak... ancak, Fh'de istediğiniz her yere istediğiniz şekilde kısayol atayabilirsiniz, Kısa yol yok gibi birşey doğru değildir... Ayrıca FH her yönden özelleştirilebilir bir programdır, ancak bu biraz uzmanlık gerektirir. Ve FH'nin bu derecede elastik olduğu gerçeğini genelde sadece MAC kullanıcıları bilir. ( hakikaten öyle, PC ciler FH yi, duvara asılı bir tablo gibi kullanıyorlar nedense)

selinaa_a

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kesınlıkle corelı tek gecerım frehand de kullandım hıc sewmedım o programı.corel hemen hemen her yıl yenı serısını cıkarıo sureklı gelısen bı program..

eskicumali

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben corel ve photoshop kullanıyorum ve tüm işlerimi halledebiliyorum ayrıca coreli de vektörel ihtiyacım olduğunda photoshop a eklemek istediğim materyallerde kullanyıorum yani corel in hakkını verebilen başka bir programa ihtiyaç duymaz - resim/fotoğraf da işleyebilirsiniz- ancak geneli benim gibi kullanyıyor sanırım. freehand i kullanmadım bilmiyorum ama kullanan arkadaşlar da var ikiside çok teferruatlı iyi kullannın da hangisini kullannırsanız kullanın :(:

eskicumali

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet arkadaş doğru yazmış ilk önce pc ni mac mi kullanıyorsunuz o önemli encak en kısa yol bildiğin yol dur! bu da bir gerçek...