Neler yeni
grafik-tasarım-nedir.jpg

Grafik Tasarım, kitlelere bilgi/mesaj iletmek için görsel içerik oluşturma sürecidir. İletişim Tasarımının bir alt kümesi olarak kabul edilen Grafik Tasarım, fotoğraflar, renkler, tipografi, illüstrasyonlar ve simgeler gibi öğeleri kullanarak görsel içerik oluşturmak için kullanılır.

İlk olarak yaklaşık 17.000 yıl önce mağara resimlerini oluşturmak için kullanılan bir sanat formu olarak kabul edilen Grafik Tasarım, artık logo oluşturmak, kitap, gazete ve dergilerde kullanılan tasarım, reklam, ürün ambalajı, tabela ve benzerleri için kullanılmaktadır.

Grafik tasarım, profesyonellerin mesajları iletmek için görsel içerik oluşturduğu bir zanaattır. Grafik Tasarımcılar, görsel hiyerarşi ve sayfa düzeni tekniklerini uygulayarak, kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için tipografi ve resimler kullanır ve kullanıcı deneyimini optimize etmek için etkileşimli tasarımlarda öğeleri görüntüleme mantığına odaklanır.
 

KingsMan

YAVRU ARI
Katılım
3 Haz 2022
Mesajlar
81
Tepkime puanı
46
Puanları
18
Konum
Aksiyon
grafik-tasarim-nedir-yorum.jpg

Grafik tasarım nedir?
Grafik tasarım
, Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü (AIGA) tarafından "görsel ve metinsel bilgilerle fikir ve deneyimleri tasarlama ve yansıtma sanatı ve uygulaması" olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle, grafik tasarım, belirli kavramları veya düşünceleri iletmek için görselleri kullanır.

Grafik tasarımcılar, bilgisayar yazılımlarını kullanarak veya elle, insanları harekete geçiren, eğiten ve büyüleyen fikirleri ifade etmek için görsel tasarımlar oluşturur. Reklamlar, broşürler, dergiler ve raporlar gibi uygulamalar için genel yerleşim düzenini ve üretim tasarımını oluştururlar.

Grafik Tasarım Öğesi:

Çizgi, şekil, renk, doku, tip, boşluk ve görüntü, grafik tasarımın yedi temel bileşenidir. Her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bu temel bileşenlerde ustalaşırsanız grafik tasarım portföyünüzü geliştirebilirsiniz.

Grafik Tasarım Türleri:


Grafik tasarım türlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.
  1. Logo tasarımı
  2. Paketleme dizaynı
  3. Web ve Mobil Tasarım
  4. Düzen ve Baskı Tasarımı
 
Üst