Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarım nedir?

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Grafik tasarım bir mesajı iletmek için metnin ve görsellerin algilanabilir ve gorulebilir bir düzlemde organize edilmesidir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, paketleme gibi birçok ortamda uygulanabilir. Temel ilkeleri hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm, ve birliktir.

TARİHİ
Grafik tasarımın tarihi İÖ 14,000'lerde yapılmış mağara resimlerine ve İÖ 4.yy'da yazının başlamasına dayandırılabilir. Sonraları daha çok el yazması dini içerikli kitaplar ilk yayınlar olacaktır. Johann Gutenberg'in Avrupa'da 1450'lerde hareketli matbaa'yı icadı ıle kitaplar yaygınlaşmaya başlamıştır. O dönemlerde entellektüel düşünce din etrafında olduğundan ilk basılıp dağıtılmaya başlanan kitaplar dinsel kitaplardır. Basılı yayınlar için harf ve metin dizimi erken dönem grafik tasarım pratikleridir.
Türkiye'de İbrahim Müteferrika ilk defa 14 Aralık 1727'de Müteferrika Matbaasını kurmuştur. Burada basılan kitaplar dünya kitap tarihine ve Osmanlı kültürü tarihine dair önemli bilgiler vermektedir. Bu matbaada 1729-1742 tarihleri arasında 16 kitap basılmıştır. 1729'da "Vankulu Lugati" Arapça harflerle ilk basılan kitaptır. Katip Çelebi'nin 1732'de basılan "Cihannuma"sı içinde harita ve çizimler vardır. J. B Holderman'ın "Grammaire Turque" kitabı 1730'da Osmanlı'da Latin alfabesini kullanan ilk baskı olmuştur. 1732 yılında basılan "Tarih-i Hind-i garbi" (Amerika'nin keşfi), Amerika hakkında Müslüman bir yazar tarafından yazılan ilk kitaptır, 13 tahta baskı içerir.
1891-1896 arasında William Morris tasarladığı kitaplarla zamanına göre çok başarılı grafik tasarım işler üretmiştir. William Morris'in isleri grafik tasarim icin bir pazar oldugunu gostermistir. Bu donemler tasarımın sanattan ayrılmaya başladığı dönemlerdir.
Birinci Dünya savaşı sonrasında 19.yy'ın sanat ve tasarım görüşlerine tepki olarak yeni düşünceler oluşmaya başladı. 1919'da Almanya'nin Weimar şehrinde kurulan Bauhaus okulu sanat ve tasarım alanında birçok yeniliğin öncüsü oldu.

...alıntıdır..

Benzer konular

tepeajans

🌱Yeni Üye🌱
bence grafik tasarım herşeydir...

hayal gücünde oluşturduğunu canlandırıp-çizebiliyorsan bu işde en güzel tasarımdır.

ozkanozel16

🏆Pro Tasarımcı🏆
shedesign...
güzel bi anlatım olmuş... araştırma emeğine saygı....

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.. inşallah faydalı olabilmişimdir.. iyi geceler iyi forumlar

diyojan

🌱Yeni Üye🌱
meraba ben şuanda lisedeyim ve hangi bölümü okumak istediğime henüz karar vermedim şuanda EA bölümündeyim ve Lise2'deyim grafikerlik bölümü sadece meslek liselerinden mi yoksa EA'da devam edersemde grafikerlik okuyabilirmiyim ve EA'danda oluyorsa nasıl oluyor bilgi verirseniz çok mutlu olurum.Aklımda şuan çok büyük bir istekle grafikerlik var..şimdiden teşekkürler..

tepeajans

🌱Yeni Üye🌱
Ea grafik tasarım bölümü var ün.

Meslek liselerinde bilbisayar programcılığı var. çünkü ben ordan mezunum...

AMA OKULDAN ÇOK KURSDA ÖĞRENMEK DAHA İYİ.

diyojan

🌱Yeni Üye🌱
Ea grafik tasarım bölümü var ün.

Meslek liselerinde bilbisayar programcılığı var. çünkü ben ordan mezunum...

AMA OKULDAN ÇOK KURSDA ÖĞRENMEK DAHA İYİ.

peki hangi üni.lerde war acaba grafik tasarım bölümü EA'dan gidebilceğim..

tepeajans

🌱Yeni Üye🌱
bölümler hersene değişebilir ün. onun için öss gircen seneki öss klavuz kitapçığını incelemen gerekiyor şuan kimse net cevap veremez değişebilir çünkü... ama her özel ün. vardır.

kübraa_873

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bölümün en gzl üniversitesinin eskişehirde olduğunu biliyorum ama ıspartada da var

Art Lord

🌱Yeni Üye🌱
slmlar grafikerler.net.......yeni başladığım kursta grafik tasarım bölümü istediğim için grafik tasarımla ilgili bi araştırma ödevi aldım...sanırım yetenek sınavlarındaki mülakatlarda soruluyormuş..birkaç tane bilindik grafiker araştırmam gerekli fakat bulamadım googledan...5 türk 3 yabancı grafiker bulmam gerekiyor...bu konuda yardımcı olabilirseniz çokçok sevinirim :)

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Türklerden en iyi bildiklerim (grafiker olarak sınırlandırmıyorum illüstratör vs de dahil)
Kerem Beyit
Mehmet Gözetlik

Art Lord

🌱Yeni Üye🌱
atölye hocam bana bi kaç örnek verdi...william morris ...murilo maciel...mengü ertel ...bu üçü...yalnız benim bu ayın 25ine anlatacak 8 grafikere ihtiyacım war :D isim bulamıyorum..:D:D

t_uqba

🌱Yeni Üye🌱
meraba arkadaşlar belki yanlış bi yere soracagım ama zaman daralıyor ve bilgi alman lazım. ben meslek lisesi ögrencisiyim bilgisayar web tasarım bölümüm ama bn grafikerlik üzerine okumak istiyorum lise son sınıftayım grafiker olmak içn yetenek cizim fln gerekiyor mu? graifk egitimi veren okullar 2 yıllık mı 4 yıllık mı:S

macscream

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
grafikerlik üzerine okumak istiyorsan yetenek sınavlarına girip başarılı olmalısın, üniversiteler 4 yıllık, 2 yıllık varmıdır onu bilmiyorum.

bu alanda bi üniversite istiyorsanız elinizi çabuk tutup bi resim kursuna gidin ayrıntılı olarak bilgi edinebilirsiniz hem..

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
meraba arkadaşlar belki yanlış bi yere soracagım ama zaman daralıyor ve bilgi alman lazım. ben meslek lisesi ögrencisiyim bilgisayar web tasarım bölümüm ama bn grafikerlik üzerine okumak istiyorum lise son sınıftayım grafiker olmak içn yetenek cizim fln gerekiyor mu? graifk egitimi veren okullar 2 yıllık mı 4 yıllık mı:S

bence sadece grafik bölümü ve yetenek sınavıyla girilen benzeri bölümler yeterli değil. gazi üniversitesinde ve marmara üniversitesinde matbaa bölümleri var bakmayın adının matbaa olduğuna corel+adobe+macromedia+quark gibi tüm programları öğretiyorlar aynı zamanda işin baskıya hazırlık sürecini de öğretiyorlar. bence grafik bölümünden çok daha avantajlı grafikerlik yapmak isteyenler için.. ama ressam yada resim öğretmeni olmak istiyorsanız oraya gidip günlerce desen çizebilirsiniz!!!

Gabr1ella

🌱Yeni Üye🌱
2 yıllkta bir eğitimi var EA dan alıyorlar, ama büyük ihtimale 4 yıllıkta olması gerekio... buna yetenkek sınavıylada girilio ama yetenk sınavında başarılı olmak zor bence ... sonuçta ne kadar yeteneğin olursa olsun teknik bilgileri bilmek gerekiyor ve orda güzel sanatlar lisesi mezunu olmuş birçok kişi ile yarıışıcaksınız yani bir eğitim almak gerekiyor aslında ben inaşallah bu sene giremyi düşünüorum denemek amaçlı kendime güvenmiorum bu konuda çnkü :):)