Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik tasarımda yeteneğin önemi???

_oZe_

🌱Yeni Üye🌱
Grafik Tasarımda yetenegin önemini merak ediyorum..herkez yapamaz deniyor ama meraklı olsamda çizim yeteneğim zayıfsa seçmem yerinde olurmu merak ediyorum.? herkezin yardımları için şimdiden teşekürler.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik Tasarımda yetenegin önemini merak ediyorum..herkez yapamaz deniyor ama meraklı olsamda çizim yeteneğim zayıfsa seçmem yerinde olurmu merak ediyorum.? herkezin yardımları için şimdiden teşekürler.

Evet yetenek gerçekten önemlidir. Biran yeteneğinizin olmadığını ama bu bölümü seçtiğinizi varsayalım. Belli bir noktaya kadar temel eğitiminizi sonuna kadar tamamlayabilirsiniz ama iş ödevler konusuna geldimi düşündüklerinizi aktarma gibi bir yeteneğiniz yoksa o zaman sorun yaşarsınız. Bu iş hayatındada böyledir. Hernekadar teknik bilgi donanımına sahip olsanızda yeteneğiniz yoksa yapamassınız demiyorum ama zorluk çekersiniz.

_oZe_

🌱Yeni Üye🌱
yani çizimle kastınız nedir tam olarak?

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Okul içerisinde üniversitelere göre ders dağılımları vardır. Ama genel dağılımlar hemen hemen aynıdır. Örneğin temel tasarım dersinde prespektif çizimlerden tutun renk scala oluşturmalarına nokta çizgi çalışmalarına kadar birçok dersler mevcuttur.
Sonra desen dersleri vardır. insan anatomisinden tutunda imgesele kadar birçok çizim çalışmaları. Animasyon dersleri vardır. Maskot, figür vb. çizimler. Grafik tasarım dersleri mevcuttur. Logo, kurumsal kimlik, afiş, broşür vb. çalışmalar. Bunların çoğu çizimdir. Unutulmayacak bir konuda bazı ders sistemleri el çizimi ve bilgisayar çizimi olarak ayrılıp istenmektedir.
Site içi arama yaparsanız şayet ( temel tasarım, karakalem, animasyon vb.) nasıl çizimler yapıldığı hakkında azçok fikir sahibi olabilirsiniz.

altang

🌱Yeni Üye🌱
Grafik tasarım yapabilmek için iyi bir çizim yeteneği olması şart değildir. Bunun gerekli olmadığını gösteren tasarımcılar yetiştirdim.

Tasarım yapabilmenin bazı ihtiyaçları vardır. Bunlardan ilki görsel zekaya sahip olmaktır. Bunu nasıl anlarsınız. Görselliğe olan merakınız, görsel objeleri toplamanız, görsel yayınlara ilginiz, grafikten keyif almak, tasarım ürünlerine ilgi duymak ve bunun gibi şeyler zaten bunu belli eder. Bundan sonra tasarım yapabilmek için önce gözünüzü geliştirmeniz gerekir. Bu da çok bakarak, inceleyerek olur. Zaten ilginiz varsa bunu hep yapıyorsunuzdur. Fakat biraz daha neden - sonuç ilişkisini düşünerek incelemek gerekir. Gözü geliştirmek tıpkı kas geliştirmek gibidir. Beyinde çalışan bölgeler gelişir. Görsel düşünmek ve görselle ilgilenmek gözünüzü eğitir. Yani sadece bakmak yetmiyor. Görsel düşünmek...

Buraya kadar olan kısım sizi sadece tasarımcı adayı yapar. Bundan sonrası da eğitimsiz olmaz. Her tasarım dalı analitik düşünce ile oluşturulur. Türkiye'de din nedeni ile yasaklanmış olan resim yüzünden süsleme sanatları gelişmiştir. İnsanımızın en büyük eğilimi tasarımı süsleme ile karıştırmasıdır. Güzel görselleri bir araya getirerek tasarım yapılmıyor. Tasarım bir sorunun çözümüdür. Ortada sorular vardır. Tasarım bu sorulara cevaptır. Bir derde deva olur. Grafik tasarımcı olmanın en zor noktası burası ile ilgilidir. Eğitimsiz olarak bu noktayı aşmak zordur. Bu eğitimin okulda olması şart değilse de doğruların öğrenileceği bir yerden eğitim almak şarttır. Emin olun ki bu doğru yerler "Grafik tasarım kursları" değildir. Oralarda sadece yazılımı kullanmayı öğretirler, bazı örneklemeler yapılır. Bu kursların adının değiştirilmesi gerekir. Henüz bildiğim kadarı ile tasarım öğreten bir kurs açılmadı. Bu kurs mezunları piyasa da "operatör" denilen kişilerdir. Operatörler tasarımcıların ürettiği fikri teknik anlamda hazırlarlar.

Çizim yeteneği nerede gerekiyor. İllüstrator yani çizer olmak için çizim yeteneği gerekiyor. Eski yıllarda fotoğrafın yaygın olmadığı zamanlarda tasarımcılar görselleri çizmek zorundaydılar ve bunun için iyi bir çizim yeteneğine sahip olmaları gerekirdi. Bakınız İhap Hulusi. Bugün ise piyasa (tüm dünyada) iş hayatı boyunca hiç çizim yapmayan insanlarla doludur. Bakınız Bülent Erkmen. Bülent beyin hiç bir çizimine rastladınız mı?

Yine de çizim yeteneği olan bir tasarımcı olmayandan daha üstündür. Bu yetenek işlerine de yansır. Aranacak asıl üstünlük zekadır. Tasarımda en çok bu işe yarar.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik tasarım yapabilmek için iyi bir çizim yeteneği olması şart değildir. Bunun gerekli olmadığını gösteren tasarımcılar yetiştirdim.

Tasarım yapabilmenin bazı ihtiyaçları vardır. Bunlardan ilki görsel zekaya sahip olmaktır. Bunu nasıl anlarsınız. Görselliğe olan merakınız, görsel objeleri toplamanız, görsel yayınlara ilginiz, grafikten keyif almak, tasarım ürünlerine ilgi duymak ve bunun gibi şeyler zaten bunu belli eder. Bundan sonra tasarım yapabilmek için önce gözünüzü geliştirmeniz gerekir. Bu da çok bakarak, inceleyerek olur. Zaten ilginiz varsa bunu hep yapıyorsunuzdur. Fakat biraz daha neden - sonuç ilişkisini düşünerek incelemek gerekir. Gözü geliştirmek tıpkı kas geliştirmek gibidir. Beyinde çalışan bölgeler gelişir. Görsel düşünmek ve görselle ilgilenmek gözünüzü eğitir. Yani sadece bakmak yetmiyor. Görsel düşünmek...

Buraya kadar olan kısım sizi sadece tasarımcı adayı yapar. Bundan sonrası da eğitimsiz olmaz. Her tasarım dalı analitik düşünce ile oluşturulur. Türkiye'de din nedeni ile yasaklanmış olan resim yüzünden süsleme sanatları gelişmiştir. İnsanımızın en büyük eğilimi tasarımı süsleme ile karıştırmasıdır. Güzel görselleri bir araya getirerek tasarım yapılmıyor. Tasarım bir sorunun çözümüdür. Ortada sorular vardır. Tasarım bu sorulara cevaptır. Bir derde deva olur. Grafik tasarımcı olmanın en zor noktası burası ile ilgilidir. Eğitimsiz olarak bu noktayı aşmak zordur. Bu eğitimin okulda olması şart değilse de doğruların öğrenileceği bir yerden eğitim almak şarttır. Emin olun ki bu doğru yerler "Grafik tasarım kursları" değildir. Oralarda sadece yazılımı kullanmayı öğretirler, bazı örneklemeler yapılır. Bu kursların adının değiştirilmesi gerekir. Henüz bildiğim kadarı ile tasarım öğreten bir kurs açılmadı. Bu kurs mezunları piyasa da "operatör" denilen kişilerdir. Operatörler tasarımcıların ürettiği fikri teknik anlamda hazırlarlar.

Çizim yeteneği nerede gerekiyor. İllüstrator yani çizer olmak için çizim yeteneği gerekiyor. Eski yıllarda fotoğrafın yaygın olmadığı zamanlarda tasarımcılar görselleri çizmek zorundaydılar ve bunun için iyi bir çizim yeteneğine sahip olmaları gerekirdi. Bakınız İhap Hulusi. Bugün ise piyasa (tüm dünyada) iş hayatı boyunca hiç çizim yapmayan insanlarla doludur. Bakınız Bülent Erkmen. Bülent beyin hiç bir çizimine rastladınız mı?

Yine de çizim yeteneği olan bir tasarımcı olmayandan daha üstündür. Bu yetenek işlerine de yansır. Aranacak asıl üstünlük zekadır. Tasarımda en çok bu işe yarar.

Her grafikerlik diploması olanda bahsettiğiniz üstün zekanın olduğunu bu yaşıma kadar ben göremedim..Tamam yaratıcılık için bir zekaya sahip olunması şart, ama diploma herşey demek değildir..Küçük görülen oparatörlükten grafikerliğe geçmiş birçok kişinin de elleri öpülesi tasarımlar çıkarttığı gerçektir..Eğitim şarttır fakat eğitimin bünyede verdiği reaksiyon herkese göre değişmektedir..
Kurslar tabiki bir yere kadar temel programları öğrenmek için başlangıç, isteyen level atlar istemeyen fotoğrafçılık kursuna da yazılır... Eğitim tabiki şart ama Güzel sanatlar fakültesinde 300 kişiden 270 inin çöpten adam çizemediği, tasarımı F harfinden başlayan sunumlarla çalıştıklarını biliyorum..
Ayrıca her tasarımcının eskiz çalışmaları yapması, bilgisayar sektöründen önce nasıl tasarım yapıldığını siz eğitimciler daha iyi bilmelisiniz..Rapido iyi bir başlangıçtır..Çizim kesinlikle olmalıdır.

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
yetenek ve hayalgücü

yetenek ve hayal gücünüz olmazsa tasarımcılık bir işe yaramaz istediğiniz kadar diplomanız olsun ben tabelacılığa ilk başladığım yıllarda güzel sanatlar fakültesi mezunu bir abimiz yanımızda işe başlamıştı resim grafik bölümünden ki o zamanlar bilgisayar nerede her işimizi rapido ve fırça ile görürdük kimi zamanda çini mürekkebi bu abimiz fırçayı eline alıp yazı yazamamayı bırak eline cetvel alıpda bir harf bile çizemiyordu yani diploma ile iş olmuyor biz fırçayla boyayıp deterjan kutusunun resmini yaparken onlar okulda ders görüyordu merağınızda olacak tabi bu işe ben bizim reklamcılar gibi sade harf kesmeyi öğreneyim bilgisayarda yeter deseydim eskişehirdeki tabelacı arkadaşlarımızdan bir farkım kalmazdı ben oturdum bir haftada bilgisayar öğrendim oturdum bir haftada corel öğrendim oturdum 2 haftada photoshop öğrendim bilgisayarcılara kızdım format atmayı öğrenim bilgisayarcılara kızdım bilgisayar tamir etmeyi öğrendim yani herşey merakla başlıyor

altang

🌱Yeni Üye🌱
Üstün zekadan hiç bahsetmedim. Güzel Sanatlar mezunlarının üstün zekalı olduğunu da söylemedim. Güzel Sanatlar'dan mezun olmak gerektiğini söylemedim. Bu işleri en iyi güzel sanatlar mezunlarının yapabildiğini de söylemedim. Tam tersine çizim yeteneği olmayan kişilerin de tasarımcı olabileceklerini söyledim. Hatta eğitim alınacaksa bu eğitim Güzel Sanatlar Fakültelerinde olmasının da şart olmadığını söyledim.

"Grafik tasarım yapabilmek için iyi bir çizim yeteneği olması şart değildir. Bunun gerekli olmadığını gösteren tasarımcılar yetiştirdim." cümlesinden bunu anlamak gerekiyor. Bu kişiler güzel sanatlara girmemiş kişilerdi. Bazıları operatördü ve tasarımcı olarak işlerine devam ediyorlar.

Operatörlüğü küçümsemedim. Operatörlük bir seviyedir. İsteyen istediği ya da becerebildiği seviyeye çıkar. İyi bir operatör, kötü bir tasarımcıdan çok daha hayırlıdır. Her seviye için, her meslek için aynı şeyi söyleyebilirsiniz.

Okullar öğrencilerini usta tasarımcı olarak mezun etmezler. Onlara belli bir formasyon verirler. Ustalaşmak ancak iş başında gerçekleşir. Çok çalışma ustalık getirir.

"Güzel sanatlar fakültesinde 300 kişiden 270 inin çöpten adam çizemediği"ni belirtmişsiniz. Bu bilgiye nasıl ulaştınız? Benim bildiğim kadarı ile Güzel Sanatlar fakültelerine binlerce aday başvurur ve bunların içinden mümkün olduğunca en iyileri seçilir. Yani gelenlerden en iyileri bunlar. Bunlar dışında bir yerlerde gizlice yaşayan ve harika yetenekleri olan birileri var mıdır?

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Bence Yetenek ve Çalışmak

güzel sanat olsun, kurs olsun hepsi fasa fiso, tamam onlar bir akan çeşmedir ama şişenin kapağını açarsan dolar ama diğer açıdan bakarsak boş.
Çünkü benim eğitmenim ne kurslu ne de okulluydu, şuan hürriyet gazetesinde kendisi, ve benim eğitmenimdi

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
yetenek ve hayal gucu onu calısmaya uygulama ayrılmaz parcalardır bunlar butunu olusturur...
kolay gelsın :)

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Üstün zekadan hiç bahsetmedim. Güzel Sanatlar mezunlarının üstün zekalı olduğunu da söylemedim. Güzel Sanatlar'dan mezun olmak gerektiğini söylemedim. Bu işleri en iyi güzel sanatlar mezunlarının yapabildiğini de söylemedim. Tam tersine çizim yeteneği olmayan kişilerin de tasarımcı olabileceklerini söyledim. Hatta eğitim alınacaksa bu eğitim Güzel Sanatlar Fakültelerinde olmasının da şart olmadığını söyledim.

"Grafik tasarım yapabilmek için iyi bir çizim yeteneği olması şart değildir. Bunun gerekli olmadığını gösteren tasarımcılar yetiştirdim." cümlesinden bunu anlamak gerekiyor. Bu kişiler güzel sanatlara girmemiş kişilerdi. Bazıları operatördü ve tasarımcı olarak işlerine devam ediyorlar.

Operatörlüğü küçümsemedim. Operatörlük bir seviyedir. İsteyen istediği ya da becerebildiği seviyeye çıkar. İyi bir operatör, kötü bir tasarımcıdan çok daha hayırlıdır. Her seviye için, her meslek için aynı şeyi söyleyebilirsiniz.

Okullar öğrencilerini usta tasarımcı olarak mezun etmezler. Onlara belli bir formasyon verirler. Ustalaşmak ancak iş başında gerçekleşir. Çok çalışma ustalık getirir.

"Güzel sanatlar fakültesinde 300 kişiden 270 inin çöpten adam çizemediği"ni belirtmişsiniz. Bu bilgiye nasıl ulaştınız? Benim bildiğim kadarı ile Güzel Sanatlar fakültelerine binlerce aday başvurur ve bunların içinden mümkün olduğunca en iyileri seçilir. Yani gelenlerden en iyileri bunlar. Bunlar dışında bir yerlerde gizlice yaşayan ve harika yetenekleri olan birileri var mıdır?

Konu gittikçe uzar da uzar..Konuşulacak tartışılacak çok şey var..Bunu siz eğitimci yönünüzle zaten biliyorsunuz..Olay tartışmak değilde paylaşmak olduğundan sanırım ben size sadece torpilli öğrencilerin, yetenekliyide yeteneksizide aynı kefede tutan Yetenek sınavlarında torpilli sınav düzmecesini hatırlatmadan PEKİ SİZ HAKLISINIZ diyorum..

tarius

🌱Yeni Üye🌱
Eğitimin gerekliliğine inanan biriyim "altang" arakadaşımızın dediği gibi bunun okulda olması kesinlikle şart değil, (bu biraz şans işi tabi =>) gerçekten bu işi bilen insanlarla birlikte çalışmak grafiker olabilecek kapasiteye sahip birine (ki bunu o kişiye eğitimi veren ya da vererenler gayet iyi anlayacaklardır) inanılmaz yol katettiriyor, o insanların deneyimlerinden bilgi birikiminden çalışma strateji ve tarzlarına kadar aklınıza gelebilecek herşeyden nasipleniyosunuz :) tabi, tasaramıcı olabilmek için bir parça da olsa yeteneğiniz olması size çok daha hızlı yol aldırıyor mesleğinizde, ha yetenek olmazsa olmaz demiyorum "creedwar"ın dediği gibi eğitimin bünyede verdiği reaksiyon herkese göre değişmektedir... sözüde gözardı edilemez ki bu insanlar aldığı eğitimle çok başarılı olabilmektedirler saygılar...

_oZe_

🌱Yeni Üye🌱
yetenek önemlidir bence....ama sizce yetenek zamanla aşınır mı_? bir kaç reklam kampanyası fikrim var acaba tutar mı dersiniz_?

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
İstediğiniz kadar yeteneğiniz olsun diplomanız ve şansınız yoksa herşey boş. Eğer kendinizde bu eğilimi görüyor ve başarabileceğinize inanıyorsanız eğitiminizi aldıktan sonra zaten kapılar kendiliğinden açılacaktır. Biraz girişimci ruh da gerekli tabii.