Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik ve Web Başlangıç - Imac/Donanım Soruları

GauchoYanki

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar. grafik ve web tasarım alanına girmek istiyorum. daha önce okuldayken kısa filmlerimiz için premiere kullanmışlığım var. ama artık 9 yıllık bir imac 21.5inc'im var. 9 yıl boyunca alanımla ilgili işlerde çalışmadığım için mac'i sadece film izlemek ve facebook'a girmek için kullandım :D. konuyu uzatmatan amacıma geleyim: amacım ps, illustrator, premiere, indesign, coral draw vb gibi programları en yüksek değil ama oralama bir performansta çalıştırabilecek bir donanıma sahib olabilmek ve render hızını mümkün olduğunca hızlandırmak. Imac'e format attıracağım ve bir takım değişiklikler isteyeceğim apple store'dan. sizden istediğim nasıl değişiklikler yapmalıyım ki, daha verimli hale gelsin bilgisayarım. Yardımlarınız için teşekkür ederim, kolay gelsin.

Şu andaki konfigürasyonum:
* 2,8 GHz Intel Core i7 - processor'ı yükseltmem tavsiye edildi, örneğin kaça çıkarmalıyım? -
* AMD Radeon HD 6770M 512MB - bunu da geliştirmem söylendi ama anlamadım :) -
* 1 TB SATA Disc - SSD harddisc'ler çıkmış ve bilgisayarın hızını etkiliyormuş; örneğin 500gb SSD harddisc güzel olur dediler -
* 12 GB Ram - bunun fena olmadığını düşünüyorum -
* Son olarak; konuya hiç hakim olmadığım için bazı grafik programlarının sadece windows'ta çalışabileceği, bunun içinde harddisc'i böldürüp bootcamp kurmam, yani windows kurmam gerektiği söylendi. bunun doğruluğu veya olabilitesi açısından ne düşünüyorsunuz?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba arkadaşlar. grafik ve web tasarım alanına girmek istiyorum. daha önce okuldayken kısa filmlerimiz için premiere kullanmışlığım var. ama artık 9 yıllık bir imac 21.5inc'im var. 9 yıl boyunca alanımla ilgili işlerde çalışmadığım için mac'i sadece film izlemek ve facebook'a girmek için kullandım :D. konuyu uzatmatan amacıma geleyim: amacım ps, illustrator, premiere, indesign, coral draw vb gibi programları en yüksek değil ama oralama bir performansta çalıştırabilecek bir donanıma sahib olabilmek ve render hızını mümkün olduğunca hızlandırmak. Imac'e format attıracağım ve bir takım değişiklikler isteyeceğim apple store'dan. sizden istediğim nasıl değişiklikler yapmalıyım ki, daha verimli hale gelsin bilgisayarım. Yardımlarınız için teşekkür ederim, kolay gelsin.

Şu andaki konfigürasyonum:
* 2,8 GHz Intel Core i7 - processor'ı yükseltmem tavsiye edildi, örneğin kaça çıkarmalıyım? -
* AMD Radeon HD 6770M 512MB - bunu da geliştirmem söylendi ama anlamadım :) -
* 1 TB SATA Disc - SSD harddisc'ler çıkmış ve bilgisayarın hızını etkiliyormuş; örneğin 500gb SSD harddisc güzel olur dediler -
* 12 GB Ram - bunun fena olmadığını düşünüyorum -
* Son olarak; konuya hiç hakim olmadığım için bazı grafik programlarının sadece windows'ta çalışabileceği, bunun içinde harddisc'i böldürüp bootcamp kurmam, yani windows kurmam gerektiği söylendi. bunun doğruluğu veya olabilitesi açısından ne düşünüyorsunuz?

Merhabalar,

* 2,8 GHz Intel Core i7 : istediğiniz nesil e yükseltebilirsiniz. Hepsi hızlı çalışacaktır.

* AMD Radeon HD 6770M 512MB : Ekran kartın biraz eski kalmış, sana demişlerki artık 2GB yada 4GB ekran kartları ile daha iyi verim alırsın.

* * 1 TB SATA Disc : Senin HDD de yeni teknolojilerin biraz eskisinde kalmış, Artık önerdikleri gibi SSD hdd ler var. Bunlardan bir tanesini alırsan bilgisayarın 2 kat daha hızlanacaktır. ( Bunu hissedersin zaten ) Önerilen MB. 500gb SSD uygundur. bütçen yetiyorsa 1 TB. olanlara bakmanda da fayda var.

* 12 GB Ram : Evet uygun ama DDR kaç olduğuda önemli.

* Son olarak sorduğun soruda da bu kişiden kişiye değişir. Bence elindeki mac i doğru konfigürasyon yaptırdıktan sonra bir windows a ihtiyacın kalmayacaktır. Bence gereksiz. Ama yine de tercih sebebidir.

GauchoYanki

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim Gökhan bey. Yardımcı oldunuz. Bu arada 1333 MHz DDR3 memory module diyor. bundan da pek anlamıyorum :/ umarım grafik & web tasarım öğrenmekte ve çalışmak için geç kalmamışımdır. iyi çalışmalar.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok teşekkür ederim Gökhan bey. Yardımcı oldunuz. Bu arada 1333 MHz DDR3 memory module diyor. bundan da pek anlamıyorum :/ umarım grafik & web tasarım öğrenmekte ve çalışmak için geç kalmamışımdır. iyi çalışmalar.

Bence geç kalmadınız, zaten her gün yeni bir trend ve yeni moda akımıyla herşey değişiyor. Değişimden uzak kalmamanız adına takipte kalmanızı tavsiye ederim.:)

Saygılar