Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafikerlerin En Buyuk Sorunlarınan biri... Kalibrasyon

designerc

🌱Yeni Üye🌱
merhaba,
Öncelikle "aDoBe" arkadaşımıza bu konuya değindiği için teşekkür ediyorum.

Konuya gelince;
Evet ne yazık ki matbaa sektöründe baskı veya diğer görsel ürünlerin tasarımında renk değerlerinin,sonlandırma kısmında istenilen değerlerde olmamasının nedenlerinden biriside kalibrasyon ayarlarının doğru yapılmamasıdır.
Evet bazı arkadaşlarımızında bildiği gibi kalibrasyon ayarları ortama ve kullanım alanlarına göre değişmektedir.
Ben yaklaışık 10 yıldır bu işin içindeyim ve deneyimin bu konuda cok fazla etkisi vardır.(deneyimden kastım renk değerlerinin baskı sonrasında nasıl olacagını bilmek ve ona göre tasarımda renk değerlerini dogru secmektir.)ama herkesin bu deneyimi kazanması tabiki yıllara bağlıdır. Diyeceksinizki bizde dogru renkelri yakalmamız için yılları mı bekliyicez tabiki hayır!..

Bunun için yapıcağınız cok şey var;
*Pallete renk kartelesi kullanmak,(tavsiye edilir)
*Matbaa baskısı CMYK formatında oldugu için calışmayı CMYK olarak hazırlayıp, cıktı alacagınızda renk degerlerini RGB olarak ayarlayıp cıktı almak,(cünkü printer foramtındaki tüm yazıcıkar RGB formatında baskı yaparlar. Siz CMYK renkerini RGB formatında basarsanız Bazı renklerin gözle görülür ciddi fark oldugun görüceksiniz)
*Sabit bir calışma ortamı yaratmak, ışık konstratelerini ve ekranınızın kalibrasyon ayarlarını dogru şekilde ayarlamak..
ve bircok farlı cözüm üretebiliriz..

Smoke6

🌟Usta Tasarımcı🌟
evet aDobe güzel Birşeyi Yani Kalibrasyon'u Konu Etmişsin Teşekür Ederim Bizi Bilgilendirdiğin İçin..

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
evet aDobe güzel Birşeyi Yani Kalibrasyon'u Konu Etmişsin Teşekür Ederim Bizi Bilgilendirdiğin İçin..

rica ederim dostum. umarım aydınlatıcı olmustur. bu konuya yılbaşından sonra yıne değineceğim. bu arada sizde deneyımlerınız ve bılgılerınız paylaşabilirseniz daha zengin ve doğru bilgilerler arkadaslarımızı yonlendırmıs oluruz.

hepinize tesekkur ederim

eternalist

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.icradanihaleler.com
Gerçekten önemli bir sorun kalibrasyon, bu sorunun çözümünü paylaştığın için çok teşekkür ederim. Bilgilerin çok işime yarayacak ,emeğine sağlık.

HERNEYSE

🏅Acemi Tasarımcı🏅
adobe nin cıkarmış oldugu bir program var adını hatırlayamadım.bu program oturum acıldıgında otomatik devreye giriyor ve çalıştıgınız ekranda aldığınız görüntüyü baskıya birerbir gönderiyor..

ALOR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu yararlı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim.

erdalyilmaz

🌱Yeni Üye🌱
bu konu aslında çok çok önemli insan başına gelince anlıyor, yalnız anlatımı sade yapabilirseniz sevinirim.ayrıca corelde kendi kalibrasyon ayarlarıda var sanırım tam bilgim yok ama.