Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

History Nedir ?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
History araç kutusu adındanda anlaşıldığı üzere "Geçmiş" anlamını taşır. Her photoshop kullanıcısının history in ayarlarını yaparak mutlaka temelini iyi kavramış olması gerekiyor diye düşünüyorum...
Örnek 1:
01.jpg

Örnek 2 de gösterilen fotoğrafta sarı alanla seçili yapılıp kırmızı ok ile gösterilen alan "unlited-1" history nin ilk başlangıcıdır. Belgenin ilk hali.
Örnek 2:
02.jpg

Örnek 3 de gösterildiği gibi history paletinde yapılan her adım kayıt edilir. İsterseniz mouse nız la isterseniz klavyenizle geri adım yada ileri adım alıp yapmış olduğunuz yanlış işlemi düzgün yapmanızı sağlar.
Örnek 3:
03.jpg
Gelelim hemen history nin genel ayarına. photoshop un üst menüsünden edit>preferencens>performance
04.jpg
a tıklayınız.​

Tıkladıkdan sonra History& Cache ayarında History States i : 250 yapın. Cache levels : 6 da kalsın.

05.jpg

Bu ayarı yaptığınızda history de 250 kere geri gidebilirsiniz. 250 bence standart rakamdır.

Create new document from current state :
06.jpg

Anlamı çalıştığınız görselde en son adımda çalışmış olduğunuz dosyanın aynısından oluşturmaktır. Ancak history inizin son adımı ele alır ve öncesini ele alamaz bu kopya.

Create new snapshot :
07.jpg
Anlamı çalıştığınız görselde en son kaldığınız adımı history paletinde kayıt etmeye denir. Yani history de seçili olan güncel en son adımdan bir tane kopya oluşturmak.

Delete Current State :
08.jpg
Anlamı history inizdeki son yapmış olduğunuz işlemi silmeyi ve bir adım geri gitmenizi sağlar.

Evet history paletinin özellikleri bunlardır arkadaşlar. Gelelim history paletinin bir kaç özelliğine.
History paletini eğer göremiyorsanız Yukarıdaki photoshop menülerinden Window>History sekmesine tıklarsanız history paleti açılır.
09.jpg

Klavyeden history sekmesini yönetebilirsiniz.
"Ctrl+z" ile history sekmenizi bir adım geri götürebilirsiniz.
Step Backward "Alt+Ctrl+Z" : History ayarınız kaç ise örneğin : "250" adım sa "250" kere geri götürebilirsiniz.
Step Forward "Shift+Ctrl+Z": History inizi fazla geri aldıysanız ileri adıma götürebilirsiniz.

History nin sağ üst tarafındaki ok işaretine bastığınızda karşınıza aşşağıdaki örnekte gösterdiğim gibi yeni bir menü çıkacaktır. Bu menüden bahsedelim birazda.
10.jpg

Yukarıda bahsettiğim gibi
Step Backward "Alt+Ctrl+Z" : History ayarınız kaç ise örneğin : "250" adım sa "250" kere geri götürebilirsiniz.
Step Forward "Shift+Ctrl+Z": History inizi fazla geri aldıysanız ileri adıma götürebilirsiniz.

New snapshot :
Anlamı çalıştığınız görselde en son kaldığınız adımı history paletinde kayıt etmeye denir. Yani history de seçili olan güncel en son adımdan bir tane kopya oluşturmak.

Delete :
Anlamı history inizdeki son yapmış olduğunuz işlemi silmeyi ve bir adım geri gitmenizi sağlar.

Clear History:
Historyinizi temizlemeye yarar. Yaptığınız tüm adımlar silinmiş olur.

New document :
Anlamı çalıştığınız görselde en son adımda çalışmış olduğunuz dosyanın aynısından oluşturmaktır. Ancak history inizin son adımı ele alır ve öncesini ele alamaz bu kopya. Duplicate state olarak ilk adımı sayar.

History Options:

History paletinin ufak tefek bir kaç ayarı mevcuttur içinde.

Yanlış, eksik bir bilgim var veya kafanızın karışmasına sebep olan bir unsur gördüyseniz lütfen bu konudan bildirin hem yanlışımı düzeltiyim hemde kafanızın karışmasına sebep olmayalım...

Saygılarımla kolay gelsin.