Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İçerisine Sığdır

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaslar;

CorelDRAW10 kullanıyorum. Dusunun ki, sayfa içerisinde 10*10 kare var ve bu karenin içerisine import etmem gereken *dxf dosyalar var.

Yani amacım, sayfa içerisindeki butun nesneleri tek olcu olarak yapmak. Bir nesne çizip diğerlerinide bu olcuye getir deme şansım varmı?

iyi çalışmalar.

İçerisine Sığdır!

Mutlaka bir yolu vardır bilen yok mu arkadaşlar?

Moderatör tarafında düzenlendi:

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
tekrar flood yaparak forum kurallarını ihlal ederseniz bunu hiç öğrenemeyeceksiniz

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar sanıyorum makro ile bu işlem yapılabilir. Ama nasıl yapabilirim. Lütfen yardım edermisiniz?

grafifun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
dediğinizi çok iyi anlamadım ama. anladığım kadarıyla siz bütün dosyaları aynı ölçülerde Corel'e import etmek istiyorsunuz. file/import. deyip pencere açıldıktan sonra resimde gördüğün ayarları yaparak bütün dosyalarını aynı boyutta açabilirsin yani resemple, yada crop. crop adı üstünde keserek o boyuta getirir. resemple ise boyutunu küçültür.
kkkklx4.jpg

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
Ben bir katalog yapmaya calisiyorum. Sayfada 12 adet çerçeve olduğunu farzedelim. Ben farklı boyutta olan resimleri bu çercevelerin icerisine yerlestirmeye calisiyorum.

Sizin bahsettiginiz dogru. Fakat bu islemi import ederken değilde import ettikten sonra yapmamın yolu yok mu?

iyi calismalar

grafifun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben sizin derdinizi hala anlayamamakla beraber
o zaman effect/power clip olayını bi deneyin. belki o işinizi görürü. yada bir fotoğrafa istediğiniz boyutu verdikten sonra diğer resmi tıklayın ve (Ctrl + R) yapın yani yaptığınız işi onun üzerine clonlayın. bu işi diğer hepsini seçerekde yapabilirsiniz yani birden çok objeyi bir anda aynı boyuta getirebilirsiniz.

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
Evet, aslında pover clip ile oluyor fakat resmi hemen o cerceveye sıgdırsın istiyorum. Yani Pover clip yaptıktan sonra gidip Edit contents dememe gerek kalmasın istiyorum. Aslinda tum sorun bu.

Cunki elimde birkac degil 1000 e yakın islem gorecek nesne var. Diyorum ki. Edit contents dememe gerek kalmadan secer secmez icerisine sigdirsin.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
iyide neden görselleri önce photoshopta istediğiniz boyutta ayarlayıp sonra corele almıyorsunuz?

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
iyide neden görselleri önce photoshopta istediğiniz boyutta ayarlayıp sonra corele almıyorsunuz?

Bahsi gecen nesneler dxf uzantılı. Ayrıca dosya olarak degilde nesne olarak (gruplayıp) islem yaptiriyorum. Photoshop un faydasi ne olacak burada?

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
haklısın
ben ilk mesajdaki uzantı kısmını kaçırmışım

grafifun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben bunu yine tekrarlıyorum bunu deneyin.
"bir fotoğrafa istediğiniz boyutu verdikten sonra diğer resmi tıklayın ve (Ctrl + R) yapın yani yaptığınız işi onun üzerine clonlayın. bu işi diğer hepsini seçerekde yapabilirsiniz yani birden çok objeyi bir anda aynı boyuta getirebilirsiniz."

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
isterseniz bir deneyin bakalim olacak mi? Oyle olmuyor. (ctrl+R) ile

Bu sorunun özeti şu; Power Clip dedikten sonra Edit Contents yapmadan otomatik olarak verilen cerceveye sigdirmak.

grafifun

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
o zaman şekli önceden Ctrl + R ile içine koyacağınız box ın boyutuna yakın hale getirmek. onun dışında valla bilmiyorum. hala da anlamış değilim sorunu

mtozer

🌱Yeni Üye🌱
Kardes simdi Ctrl ile kısmen olur. Yani Olculer dikdortgen ise % ile yapılabilir veya kare ise ama her ikisi birden olursa o zaman tıkanırız. :)

Oyle sey istiyorum ki; grubu tam verdigim cercevenin icerisine oturtsun. Bunların hepsi aynı olcu olsa dedigin dogru. Ama kimi x=110 y=150 kimi ise x=50 y=45 bu durumda 60*60 bir cerceveye buyuk olanı kucultup sigdiracak. Kucuk olanıda buyultup sigdiracak. :)