Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustrator'da yaptığım logo ilgili sorun

yakamoz2406

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba illustrator da logo çalışması yaptım 300dpi ve cmyk modunda 200px x 680px ölçülerinde çalışmam. Ama logoyu daha küçük kullanmam gereken yerlerde web sitesi yada tahsilat makbuzu gibi küçülttüğümde logoda bozulma meydana geliyor. Sorunun neyden kaynaklandığını bulamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim..

futurist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba illustrator da logo çalışması yaptım 300dpi ve cmyk modunda 200px x 680px ölçülerinde çalışmam. Ama logoyu daha küçük kullanmam gereken yerlerde web sitesi yada tahsilat makbuzu gibi küçülttüğümde logoda bozulma meydana geliyor. Sorunun neyden kaynaklandığını bulamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim..

senin çalışman baskı için olmuş. web tasarım için rgb de çalışman gerekiyor. webdeki bozulmanın kaynağı o olabilir. birde küçültürken en ve boyunu kendisinin oranında küçültmeyi dene. yani
200-680 px ya bunu 100-100 px yaparsan bozulur. senin logon dikdörtgen diktörtgen şekilde küçültmelisin. tahsilat makbuzu gibi derken ne demek istedin anlamadım. makbuza bilgisayarda yerleştirme yaptın kötü mü duruyor.

bundan sonrası daha çok bilgi ver daha çok yardım edeyim. sakıncası yoksa logoyu buraya koy

yakamoz2406

🌱Yeni Üye🌱
tahsilat makbuzu için yazıcıdan çıktı alıyoruz ve makbuzda logomuz var. Büyük olan dosya yeni logomuz küçük olan eskisi.

yakamoz2406

🌱Yeni Üye🌱

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Buradaki tek sorun renk farkı.. Sanırım sorun ettiğiniz bu?
Belirtmekte fayda var cmyk ile rgb renk tonları farklılık yaratır bu gayet normal.
Fakat eski rgb logonuzla şuaki rgb logonuzda renk farkı mevcutsa şayet, eski logonuzun renk değerlerini yeni logonuya uygulayarak sorunu çözebilirsiniz..

futurist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
value gibi yazacaktım. o yazmış sadece eklemek istediğim şu var
eğer renk değilse sorun, ek olarak bozuk da çıkıyorsa şayet şundan olabilir:
baskı yaparken genelde 300 dpi derler ama her baskı için geçerli değildir. boyutta ve basılan ürüne göre değişir.
adobe sitesinden:
görüntü ve çözünürlük:
-72 ve 300 dpi olan görüntü yaklaştırıldıkça 300 değişmez 72 bozulur
- dosya boyutunu etkileyen diğer faktör dosya formatıdır png,gif,jpeg,tiff
-yazıcı çözünürlüğü dpi olarak bilinen inç başına mürekkep dosyası oluşturur.
-65 lpi= haber bültenleri ve market kupanları için kullanılar tram
-85 lpi= genellikle gazeteli yazdırmak için kullanılır
133 lpi= 4 renkli dergileri yazdırmak için
177 lpi= genellikle yıllık raporları ve kitaplar
daha ayrıntılı liste için adobe photoshop çözünürlük bölümünü okumalısın. bu arada bunları yazarken benimde merak ettiğim lpi ve tram nedir bilen var mı?

bence:
*renk ayarlamalı için pdfye kaydedip baskıya göndermek daha iyidir. gerçi her matbaanın huyu farklı. sor ne istiyorlar
*yazdığın bu resimdeki renk için cmyk renk kataloğu bulup tam rengini girersen ekranda gördüğünle aynı olmasa da baskıdan katalogdaki gibi gelecektir.
* eğer çok bastıracaksanız ve yanlış olursa diye korkuyorsan şimdi internette ofset baskıları bile 250 gibi bir rakam basıyorlar yoksa normalde 1000 den aşağı yoktu nasıl oluyor anlamadım ama fiyatta çok uygun orada bir bastırıp bakarsınız çok kötüyse kayıbın az olur. güzelse bastır kaç bin istiyorsan...

hangisi işe yaradıysa yazarsan sevinirim yanlışım varsa bende öğreneyim