Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign'da Corel'deki gibi Convert to Bitmap

serdar53

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar Corelde bildiğiniz üzere Convert to Bitmap var bu benim için corelde bulunan çok iyi bir özellik.

Çünkü yüksek çözünürlüklü bir jpeg dosyasını dilediğim ebatlarda sayfada küçülttükten sonra Convert to Bitmap yaptığım zaman otomatik olarak yüksek çözünürlüklü olmasından kaynaklanan yüksek dosya boyutu küçülüyor.

Buna benzer bir özellik indesing'da varmıdır ?

Benzer konular

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Düzenlemeleri photoshop yada illustrator yapıp indesing alırsınız

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İndesign'da resmin büyük boyutlu olması sizi neden rahatsız ediyor. Zaten link üzerinden çalışılır ve pdf formatında çıkış alınır indesign dosyası. PDF formatında çıkış alırken resim boyutları downsampling yapılarak 300 dpi'a düşürülür. Corel'de embed yaparak mı çalışıyorsunuz. Indesign'da bunlara gerek kalmaz.

serdar53

🌱Yeni Üye🌱
İndesign'da resmin büyük boyutlu olması sizi neden rahatsız ediyor. Zaten link üzerinden çalışılır ve pdf formatında çıkış alınır indesign dosyası. PDF formatında çıkış alırken resim boyutları downsampling yapılarak 300 dpi'a düşürülür. Corel'de embed yaparak mı çalışıyorsunuz. Indesign'da bunlara gerek kalmaz.
Rahatsızlık değilde şöyle birşey var.
Corelden alışılmış olan birşey.

Bildiğiniz gibi corelde embed olarak çalışıyor.

ben indesign'da link üzerinden çalışmam beni biraz tedirgin etti.

çünkü ben corelde bir yerel gazete hazırlıyorum ve çalışma sıralamam şu şekilde

mailden indiriyorum
masaüstüne açıyorum
maasüstünden corele sürüklüyorum.
ardından akşam gazete bitince masaüstüne indirdiğim birçok dosyaları siliyorum.

şimdi link üzerinden çalışırsam acaba bir karmaşa içerisinde olurmuyum diye endişelenmekteyim.

Hani yoksa bir alternatif yapacakta birşey yok gibi görünüyor.

corel'e alıştığım gibi İndesing'a da alışmalıyım herhalde.

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Adobe candır , zevktir..... vazgeçilmezdir :)

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
İnşallah bende Adobe'ın sana vermiş olduğu bu heyecanı yaşayabilirim. :[

İnşallah sadece pes etmeyin ayrıca ezberlemeyin neyin ne oldugunu bilin siz araştırın bulamadığınız ve cözemediğiniz sorunları forumlarda paylaşın , araştırıp bulursanız size katkısı çok fazla olacaktır

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Rahatsızlık değilde şöyle birşey var.
Corelden alışılmış olan birşey.

Bildiğiniz gibi corelde embed olarak çalışıyor.

ben indesign'da link üzerinden çalışmam beni biraz tedirgin etti.

çünkü ben corelde bir yerel gazete hazırlıyorum ve çalışma sıralamam şu şekilde

mailden indiriyorum
masaüstüne açıyorum
maasüstünden corele sürüklüyorum.
ardından akşam gazete bitince masaüstüne indirdiğim birçok dosyaları siliyorum.

şimdi link üzerinden çalışırsam acaba bir karmaşa içerisinde olurmuyum diye endişelenmekteyim.

Hani yoksa bir alternatif yapacakta birşey yok gibi görünüyor.

corel'e alıştığım gibi İndesing'a da alışmalıyım herhalde.

Link ile çalışmak özellikle indesign için büyük kolaylık, embed olayını buradaki bir çok arkadaşım gibi bende önermem çünkü dosya boyutlarını şişirir. Kullanacağınız görselin yüksek boyutlarda olması da çok sorun olmamalı çünkü indesign bunun için size üç seçenek sunuyor

fast display- makine performansınız yüksek değilse ve çalıştığınız dosyalar büyükse bu seçeneği kullanabilirsiniz tek sıkıntısı görselleri ekranda alan olarak göstermesi

typical display- görselleri size çözünürlüğünü düşürerek gösterir ama orijinal dosyaya dokunmaz yani görseliniz yüksek ise baskıya gönderirken yine yüksektir

high quality display- makinenin kasma modudur, dokümanı baskı formatında gösterir çalışma yüklüyse en baba makinede bile kasma yapabilir.

ayrıca dilerseniz bu seçenekleri bütün dokümana değil birbirinden bağımsaz görsellere tek tek uygulayabilirsiniz böylelikle sadece şüpheye düştüğünüz görseli yüksek görür diğerlerini yine düşük olarak çalışabilirsiniz

BUnların dışında indesign sizi birçok programda olduğu gibi, eksik görsel/font, metin alanına sığmayan yazı ve bunun hangi sayfada olduğuna karşı uyarır.

indesign şu meslekte başıma gelen en güzel şey diyebilirim, o derece:D

serdar53

🌱Yeni Üye🌱
Link ile çalışmak özellikle indesign için büyük kolaylık, embed olayını buradaki bir çok arkadaşım gibi bende önermem çünkü dosya boyutlarını şişirir. Kullanacağınız görselin yüksek boyutlarda olması da çok sorun olmamalı çünkü indesign bunun için size üç seçenek sunuyor

fast display- makine performansınız yüksek değilse ve çalıştığınız dosyalar büyükse bu seçeneği kullanabilirsiniz tek sıkıntısı görselleri ekranda alan olarak göstermesi

typical display- görselleri size çözünürlüğünü düşürerek gösterir ama orijinal dosyaya dokunmaz yani görseliniz yüksek ise baskıya gönderirken yine yüksektir

high quality display- makinenin kasma modudur, dokümanı baskı formatında gösterir çalışma yüklüyse en baba makinede bile kasma yapabilir.

ayrıca dilerseniz bu seçenekleri bütün dokümana değil birbirinden bağımsaz görsellere tek tek uygulayabilirsiniz böylelikle sadece şüpheye düştüğünüz görseli yüksek görür diğerlerini yine düşük olarak çalışabilirsiniz

BUnların dışında indesign sizi birçok programda olduğu gibi, eksik görsel/font, metin alanına sığmayan yazı ve bunun hangi sayfada olduğuna karşı uyarır.

dediğiniz gibi embed olayı dosyayı bayağa bi şişiriyor.
sorun yok aslında sadece corelden alışılagelmiş bir alışkanlıktan vazgeçmek söz konusu.

İndesing'ın youtubede farklı kanallardaki eğitim videolarını defalarca izledim.

zaten altyapı corelden hazır. ve gazetede kullandığım tekniklerde belli. o teknikleri nasıl yapacağımı öğrendiğim taktirde ki öğrendim hatta bu grafikerler.net ve sayenizde öğrenmeyede devam edeceğim. Hedefim seçilen bir dizgici olmak. bunun içinde zaten adobe indesing'a şimdiye kadar geçmediğim için pişmanlığım bulunmakta.

tavsiyeleriniz ve ilgileriniz için "TEŞEKKÜR" eder "SAYGI VE SEVGİLER" sunarım.

serdar53

🌱Yeni Üye🌱

sorun yok aslında sadece corelden alışılagelmiş bir alışkanlıktan vazgeçmek söz konusu.

zaten altyapı corelden hazır. ve gazetede kullandığım tekniklerde belli. o teknikleri nasıl yapacağımı öğrendiğim taktirde ki öğrendim hatta bu grafikerler.net ve sayenizde öğrenmeyede devam edeceğim. Hedefim seçilen bir dizgici olmak. bunun içinde zaten adobe indesing'a şimdiye kadar geçmediğim için pişmanlığım bulunmakta.

serdar53

🌱Yeni Üye🌱

serdar53

🌱Yeni Üye🌱
Ayrıca dikkatimi çeken bir durumda fotoğrafta .

Corelden EPS olarak exportladığım bir objeyi indesign'da açtığım zaman mavi olan çizgiler neden objenin siyah çizgilerine sıfır değil.

Bu şekilde kılavuz çigilerine snap yaptırınca haliyle aradaki boşlukta olucak.

uğraşırsam hallediyorum ama sebebini merak ediyorum .

AYRICA SON YAZDIĞIM CEVAPLAR BİRDEN FAZLA OLMUŞ.CEVAPLA BUTONUNA TIKLADIĞIMDA FATAL ERROR ALDIM FAKAT VERİTABANINA GÖNDERMİŞ YAZDIKLARIMI.

sunshine20

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Serdar eski bir corelci olarak sana tavsiyem adobe programlarına geçmen, iş değişikliği nedeniyle mac kullanmaya mecbur kalınca adobenin tüm programlarını öğrendim ve şimdi işlerimi adobe sayesinde daha hızlı ve kolay halledebiliyorum.Sende biran önce coreli bırakmaya çalış arkadaşım.

serdar53

🌱Yeni Üye🌱
Serdar eski bir corelci olarak sana tavsiyem adobe programlarına geçmen, iş değişikliği nedeniyle mac kullanmaya mecbur kalınca adobenin tüm programlarını öğrendim ve şimdi işlerimi adobe sayesinde daha hızlı ve kolay halledebiliyorum.Sende biran önce coreli bırakmaya çalış arkadaşım.

En büyük temennim benimde budur zaten.

Pratik yaparak coreldeki performansımı adobe'a aktarmam gerekli.