Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

InDesign'da yaptığım ilk gezete çalışmam bakarmısınız

izmopolitan

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar InDesign'i yeni öğreniyorum ve bir gazete tasarımı yaptım eksiklerimi yazar önerilerde bulunursanız sevinirim dediğim gibi yeni öğreniyorum ve ilk gazete çalışmam
yorumlarınızı bekliyorum.
https://www.izmopolitan.com/gazete.jpg
gazete.jpg

Benzer konular

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Üzerinde çok çalışmanız gerek..
Renkler kötü
Haberler içiçe girmiş
Bir simetri göremiyorum
Resimler Deforme olmuş
10 üzerinden 1 veriyorum..

Ulusal Gazete örneklerine bakıp aynısını yapmaya çalışarak başlayın bence..

izmopolitan

🌱Yeni Üye🌱
öneriniz ve yorumunuz için teşekkürler dediğinizi uygulamaya çalışacağım

izmopolitan

🌱Yeni Üye🌱
başka yorum yazacak yok mu arkadaşlar her türlü yorumlarınızı bekliyorum

Ferhatim44

🌱Yeni Üye🌱
TEK KELİMEYLE BERBAT OLMUŞ
Bizim Öğrenciler bundan daha iyisini yapar...Renk Geçişleri sıfır Mizanpaj düzgün değil...
Yazı boyutları ve fontlar uygunsuz..Bence..

sokrades

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar yapmış olduğunuz yorumlar yapıcı yorum değil, bu şekilde nereye varmaya çalışıyorsunuz sizlerin ilk yaptığı çalışmalar sanat eserimiydi? Arkadaş ilk yaptığı gazete tasarımını buraya koyarak eksiklerini görmek istemiş ama kimse şöyle yap böyle yap dememiş yol göstermemiş. çok yazık arkadaşlar çok yazık.
hele sen muhammet sen ki bu işte çok tecrubeli usta bir insansın ve benimde arkadaşımsın senden çok şey öğrendim senin yol gösterici olman gerekliydi açıkçası bu yorumu senden hiç beklemezdim.
ve sen ferhatim44 sana söyleyecek tek söz bulamıyorum.eğer içinde birazcık tasarımcılık ruhu olsaydı bir tasarımcının yaptığı çalışmaya o kelimeleri kullanmazdın.

ve izmopolitan arkadaşım

tasarımlarının çok daha iyi olacağını düşünüyorum.
gazete tasarımlarında 9 sütun kullanmalısın (arkadaşım muhammetten öğrendim)
makale içi yazılarda 11 punto helvetica veya times roman kullanman hoş olur,
başlıklarda arial black kullanabilirsin vaya swiss olabilir
haberler arasına 1 mm az olmayacak şekilde çizgiler koyarsan ve her haberin arasında mutlaka 0,5 mm mesafe bırakırsan oldukça güzel sayfa tasarımlarına imza atacağına ben inanıyorum.
sayfa tasarımında mutlaka klavuz çizgilerini kullan ama kutu kutu tasarım yapmamaya çalış,
ve gazete tasarımlarında iki resmi asla yan yana kullanma (aynı haber içinde olabilir ama iki ayrı haberde kullanma) ve iki başlığı yanyana kullanma,
bu konuda örnek alacağın gazete tasarımları olarak zaman gazetesi,hürriyet gazetesi, ve çok sevgili arkadaşım ve aynı zamanda bana tecrubesi ile gazete tasarımlarımda yardımcı olan muhammed arkadaşımın gazete tasarımlarını inceleyebilirsin.

iyi çalışmalar dilerim.
eksiğim kaldıysa yapıcı yorum yapabilecek arkadaşlar tamamlayabilir.

codestech

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşım çalışman emeğin için tebrik ederim sen yorum hepsini oku yapıcıları baz al kendine.. daha iyi olabileceğini unutma birgün arkana bakınca vay be neler yapıyodum neler yapıyorum diyeceksin.. haber yazılarında çerceve kullanma yani bir iki tane kullan sayfa başına içeridende paragraf 2mm boşluk bırak köşelerden içeri gir reim koy hemen haberini yaz yanına çervevesi filan görünmesin..

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar yapmış olduğunuz yorumlar yapıcı yorum değil, bu şekilde nereye varmaya çalışıyorsunuz sizlerin ilk yaptığı çalışmalar sanat eserimiydi? Arkadaş ilk yaptığı gazete tasarımını buraya koyarak eksiklerini görmek istemiş ama kimse şöyle yap böyle yap dememiş yol göstermemiş. çok yazık arkadaşlar çok yazık.
hele sen muhammet sen ki bu işte çok tecrubeli usta bir insansın ve benimde arkadaşımsın senden çok şey öğrendim senin yol gösterici olman gerekliydi açıkçası bu yorumu senden hiç beklemezdim.
ve sen ferhatim44 sana söyleyecek tek söz bulamıyorum.eğer içinde birazcık tasarımcılık ruhu olsaydı bir tasarımcının yaptığı çalışmaya o kelimeleri kullanmazdın.

ve izmopolitan arkadaşım

tasarımlarının çok daha iyi olacağını düşünüyorum.
gazete tasarımlarında 9 sütun kullanmalısın (arkadaşım muhammetten öğrendim)
makale içi yazılarda 11 punto helvetica veya times roman kullanman hoş olur,
başlıklarda arial black kullanabilirsin vaya swiss olabilir
haberler arasına 1 mm az olmayacak şekilde çizgiler koyarsan ve her haberin arasında mutlaka 0,5 mm mesafe bırakırsan oldukça güzel sayfa tasarımlarına imza atacağına ben inanıyorum.
sayfa tasarımında mutlaka klavuz çizgilerini kullan ama kutu kutu tasarım yapmamaya çalış,
ve gazete tasarımlarında iki resmi asla yan yana kullanma (aynı haber içinde olabilir ama iki ayrı haberde kullanma) ve iki başlığı yanyana kullanma,
bu konuda örnek alacağın gazete tasarımları olarak zaman gazetesi,hürriyet gazetesi, ve çok sevgili arkadaşım ve aynı zamanda bana tecrubesi ile gazete tasarımlarımda yardımcı olan muhammed arkadaşımın gazete tasarımlarını inceleyebilirsin.

iyi çalışmalar dilerim.
eksiğim kaldıysa yapıcı yorum yapabilecek arkadaşlar tamamlayabilir.
Güzel arkadaşım.. Benim yorumum söylediklerin aksine yapıcı bir yorumdur..
Güzel olmayan bir çalışmaya güzel demekle yanlış yönlendirmiş olurdum..
Ama herşey ortada..
Yazdığım yorumu okuduğunda daha da dikkatli çalışarak daha iyisini yapabileceğini düşündüm ve hala daha öyle düşünüyorum..

sokrades

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben yaptığın yorumda bir yapıcılık göremedim.
ayrıca bir yol gösterme bir bilgi paylaşımıda görmedim
salt yorum gördüm ve sana yakıştıramadım

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
ben yaptığın yorumda bir yapıcılık göremedim.
ayrıca bir yol gösterme bir bilgi paylaşımıda görmedim
salt yorum gördüm ve sana yakıştıramadım
Evrencim.. Konuyu dağıtma lütfen.. 2 Mesajla gazete yapmasını kim öğretebilir?
Elinden geleni en iyi şekilde yapacak ki kişi takıldığı yeri sorucak..

sokrades

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben öğretmekten bahsetmiyorum kardeşim.ben bilginin paylaşımından bahsediyorum.yorumların yapıcı olması gerektiğinden bahsediyorum.ama nedense beni anlamamakta ısrar ediyorsun

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
insan yanlışlarını görmeyi ve onları kabul etmeyi becerebilmeli önce... bunu beceremeyen grafiği geçtim, çizgi bile çizmesin!

selimArslanoğlu

🌟Usta Tasarımcı🌟
TEK KELİMEYLE BERBAT OLMUŞ
Bizim Öğrenciler bundan daha iyisini yapar...Renk Geçişleri sıfır Mizanpaj düzgün değil...
Yazı boyutları ve fontlar uygunsuz..Bence..

Burda biz kimiz yargı mahkemesimi yada işi bastıracak olan kişimi hayır
biz sadece yapılan esere (eser diyorum çünkü) her ne kadar eksiği olursa olsun ne kadar kötü bir çalışma olursa olsun bir zaman harcanmıştır ve bir emek vardır yapılan çalışmayı haksız yere güzel oldu demek yada çalışmayı yerden yere vurarak küçümsemeye varar kelimeler kullanmak kişinin azmini ve şevkini kırmak için kendimizi bu işin bir numarası görerek yada şuanki bilgi ve tecrübelerimizi bu işe yeni başlamış kişlerdede farz ederek yaptığımız yorumlardan kaçınıp daha yapıcı daha yol gösterici olmamız lazım.
kaldıki bu işi kimse okunuşma ile birlikte öğrenmedi.... Saygıyla Kalın

marooned

🌱Yeni Üye🌱
Bana kalırsa bir Hürriyet Gazetesi al ve font kullanımlarını incele...
Hürriyet haberlerin içinde Helvetica veya Times kullanmıyor bu arada. Başlıklarda bu ikisini kullanablilirsin ama düz metinlerde slab serif bir font işini görecektir. Ancak 11 punto fazla olur. 9,5 punto işini görür.

serbay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Herkesin beğenilmeyen çalışmaları muhakkak vardır, mutlak olan şudurki hepsindede azımsanmayacak kadar verilmiş bir emek vardır. Hiç kimse doğarken grafiker olarak doğmadı, ve dahası çırak yada öğrenci oldu sonra grafiker oldu. Eleştirirken doğrularını söylemek, varsa hataları; güzel bir şekilde uyarmak ve çözümün parçası olmak için çözüm yollarınıda göstermek gerekir. Tabi bunlarda sadece benim fikrim.

borisut

🌱Yeni Üye🌱
geneli itibariyle hiçbir şeyin olduğunda bir şey olduğunu sanan bizler bu konularda neden saldırgan oluruz. bu iş dallarında diğeri hep tehdit algılanması gibi. yorumlara bakıldığında daha çok psikolojik vaka görmekteyim. kendimde dahil. bu yorumlar geneli itibaiyle bizlere ders olsun. mütevaziliğin dışı insalığa girmez pek.
çalışmaya gelince. türkiye'de eğitilmişlerin yaptığı bir iş değildir bu işler. alaylı olarak işlenen bu süreçte yorumlar deneyimlere dari bir çok alt yorumdur. kahvede okuy muhabbeti gibi. eğitim alan da bu işleri yapmaz. alın koca bir çelişki.

çalışmaya dair yorumum nacizane bir programı öğrenmek adına erken bir yorum olacak ancak ilk başka görünen acele yapıldığı. yazıların kutularına dengeli atılmamış. renkler üzerinde biraz daha düşünülebilir. beyaz dengesi olması gerekir diye düşünüyorum. sonuçta yazıya ve fotoğrafa odaklanma için beyaz dengesi şart. ve bir kaç renk kullunımı. onun dışında birbirinin ikizi olan quark ve indesing için yorum yapmaya gerek yok. mesele ne yaptığımız. sonuçta araçlara hakim bir kişinin hızlıca öğrenimini gösterdiği bir çalışma olmuş. yani programı öğrendim ben der gibi bir çalışma olmuş. ama direkt olarak bir gazete çalışması diyemeyiz. eli işleyen işini hakim bir zihnin hızlı ve seri bir çalışması.
nacizane yorumumdur. başarılar dilerim.

Katsumoto

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aga gazeteleri eline al bak tasarımlarına ondan sonra gazete tasarlamaya çalış naçizane benm görüşüm budur.

gazeteci035

🌱Yeni Üye🌱
eline sağlık güzel fakat iraz daha canlılık olmalı...sana bu konuda biraz yaardımcı olabilirim... istersen..

rmzrsln

🌱Yeni Üye🌱
Açık açık eleştirmelerimi yapmak istiyorum:
1)İlk olarak kendi fikrin olarak ortaya bir gazete koysaydın çok güzel olurdu böyle "Hürriyet Çakmalığı" yapmış olman çok kötü.
2)Diğer mesajlarda da denildiği gibi renkler çok kötü.^
3)Haberler iç içe.
4)Harfler arası boşluğu çok fazla yapmışsın çok bayağı bir gazete gibi görünüyor.
5)Resimlerin quality si çok düşük.
6)Resimlerin kesimleri çok kötü.
7)InDesign konusunda daha 40 fırın ekmek yemen lazım.En azından 6 ayını sırf eğitime versen senden anca düzgün bir çalışma beklenir.
Alınmak yok eleştiriler tamamen yapıcı içeriklidir.

darkgorgoth

🏅Acemi Tasarımcı🏅
adam olacak cocuk ***undan belli olur derler sevgili kardesim , herkes illaha grafiker olacak diye de birsey yok ..basarılı işler cıkarabilecegin farklı islere de yönelebilirsin .. gazete tasarımı yapman sart degil .. ( bkz: yapıcı eleştiri - değerlendirme var yanlışları inceleme var yönlendirme var )