Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İşte yeni nüfus cüzdanlarımız‏...

laterit

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok sistematik olur en iyisi bence eline sağlık paylaşımın için

ispirto

🌱Yeni Üye🌱
yahu kasılmayın bu kadar.
açık olun.
yırtın kimlikleri ortaçağa dönelim isterseniz.

düzen alır merak etmeyin.

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
tasarım bencede kötü.ama kolaylık sağlayacağı kesin.tabi çalınırsa düşünemiyorm sonunu.türkiye nelere alıştı arkadaşlar ufacık bir çipli kartamı alışamicaz.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Valla hangi birinden alıntı yapacağımı şaşırdım.. :s bu kadar tepki görmek bi yandan güzel.. demekki bazı gerçekler var ortada benim sucum ise bunları gösterip cözüm yada eleştirel bakmamak..

Evet espirel Cem Yılmazdan... bişi hariç güldürürken düşündürmezmiş cem yılmaz ama sorun şuki ben güldürmeye çalışmadım ve espri yapmadım.. oluşabilecek sorunları dile getirken biraz alaycı örnekler vermem olmuş..

Sizce ben yada benim gibi düşünen arkadaşlar böyle bişi karşı olabilirlermi... tabiki hayır..

Ama Ülkenin büyük birkısmında Hala elektrik yokken.. elektiriği geçtim okul yokken yol yokken Sevgili hükümetimin milyon dolarlık bir bütceyi böyle lüks bir yatırama harcaması.. Syn Horus'un da bahsettiği eğitim ve öğretim için o şoföre verilebilecek bir eğitim için biraz ironik değilmi...

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Daha önceden defter şeklinde nüfus cüzdanları varmış... O tip nüfus cüzdanlarından şimdiki kullandığımız nüfus cüzdanlarına geçiş sırasındada bir çok tedirginlik yaşanmış ama olmuş işte kullanıyoruz şimdi... Zaten toplum olarak her zaman yeniliklere karşı tedirgin olmuşuzdur ya o ayrı mesele... Benim tahminimce nüfus cüzdanlarının bu hale getirilmesindeki sebeplerden en önemlisi, şu an kullandığımız kimliklerde "gereksiz ve kimseyi alakadar etmeyen bilgiler"in bulunması... Düşününsene "Dini" ibaresini... Kimin hangi dine inandığı veya hangi dine inanmadığı laik bir devlette hiç kimseyi ilgilendirmez... Yasalar çerçevesinde olmasada, uygulamalar çerçevesinde sırf bu yüzden bir çok insan ayrımcılığa tabi tutulmuştur, tutuluyordur... Yada doğum yeri, Annesinin Adı, Babasının Adı, Kütük No, Sıra No vs. vs... Bazı insanlara sırf doğum yerlerinden dolayı potansiyel suçlu gözüyle bakılmaktadır... Aslında gözü açıklar Şu an kullandığımız kimliklerden hakkımızdaki bütün bilgileri elde edip bizim adımıza kanunsuz işlere daha rahat kalkışabilirler... Ama önümüzdeki dönemde kullanılması düşünülen kimliklerde hakkımızda daha çok bilgi edinilmesi için çok donanımlı teknolojik bilgilere ihtiyaç vardır ki, o da herkesin harcı değildir...

Sonuçta; Olması gereken kimlik şekli bu bahsedilen türdür... Ve bu kimliğin felsefesi de yukarda sözünü ettiğim şeylerdir... Eğer bu kimliğin kullanımı için gerekli teknolojik alt yapı yoksa yapsın efendim devlet... Ne yani bizim bu kimliği kullanan ülkelerden eksiğimiz ne... Aslanlar gibide kullanırız... Benim hakkımdaki bilgileri benim rızam olmadan hiç kimse görmesin, bilmesin... Bu benim en tabi hakkımdır...

ispirto

🌱Yeni Üye🌱
git kimliğinden iki fotokopi çektir olayı biter...
yalnız kafalarda biter mi şüpheliyim.

bi süre bu kimliklerlede fotokopi çektirirler bize.
kaderimiz bu...
çekeriz.

guento

🌱Yeni Üye🌱
geçerlilik tarihi 15.10.2018 yazıyor..ne alaka ?
kendi ölüm tarihin sanıp o tarihi bekleyenler olur bu ülkede... :))))

immortal90

🌱Yeni Üye🌱
artık parmak izyle kimlik bilgileri taşıyabilicez yani gbt çekilirken parmak bas dickler :D

Ferdisenel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Dünyada kaç ülkede örneği var acaba? Biz bu gün 2. Dünya ülkeleri ile 3. Dünya ülkeleri arasına sıkışmış sonradan görme bir toplumuz.. amaç güzel olsada kullanırken çok sıkıntılar yaşanacak gibi.. bence acele etmeyelim...

1- sahtekarlık diz boyu.. merak etmeyin güzel ülkemin cin fikirli insanı bulur buna bi kılıf
2- Ülkenin halan % 25'inde elektrik hizmeti tam manasıyla götürülemişken elektronik bir nufüs....
3- Basit bir kart uygulaması olan KentKart'ı (İzmir toplu taşım) bile otobüste duran koca bir makinaya göstermeyi bilmeyen teyzenin kartı şöforun yüzüne tutması ve şöförün '' DIIIT'' şeklinde bir ses çıkarması olayına gülerek düşünürken böyle bir uygulama....
4- Ya en önemli işlemin sırasında bir T.C. kurumunda görevli bıyıklı be göbekli esmer amca sana " du oğlum makina soğuk" derse....

bunlar işin espirisi gibi gözüksede TÜRKİYE'NİN acı gerçekleri herşeye rağmen böyle seviyorum ÜLKEMİ ve merakla bekliyorum nasıl olacağını neler yaşanacağını..

katılıorum :)