Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kadınlar mı Çok Zeki ? Yoksa Erkekler mi ? ( araştırma )

ANIL YÜNCÜ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dbrajans.com
arkadaşlar bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum ufak bir araştırma konum var o yüzden bu konuyu açıyorum cevaplarınızda sadece ''KADIN'' veya ''ERKEK'' diye yorumlarınızdan ziyade birazcık yorum istiyorum şimdiden teşekkürler :) :)

17-18 yaşlarındaki 100 bin kişiye uygulanan testlerle erkeklerin mi yoksa bayanların mı daha zeki olduğu sorusuna yanıt arandı. Sonuçlara göre erkeğin IQ su kadından 4 puan yüksek. Araştırmacı Rushton bunun nedenlerinin taş devrine kadar uzandığı iddiasında....

Daha önce zekanın ırkla ilgili olduğunu söyleyerek tepki çeken İngiliz bilim adamı John Philippe Rushton bu kez de erkeklerin IQ sunun kadınlara göre 4 puan daha yüksek olduğunu söyledi. Kanada daki Western Ontario Üniversitesi nde psikoloji profesörü olan Rushton, yaşları 17-18 arasında değişen 100 bin kadın ve erkek gönüllüye zeka testleri uyguladı. Rushton, sözlü ve yazılı ifade, yaratıcılık, problem çözme gibi bölümlerden oluşan testlerin sonuçlarında erkeklerin kadınlara göre ortalama 3,63 puan daha yüksek not aldığını tespit etti. Bilim adamı kadınların iş hayatında yükselememesinin nedenini de buna bağlayarak "Bunun nedeni sosyal adaletsizlik değil. Kadınların erkeklerden daha az akıllı olmasıdır. Satranç şampiyonlarının da erkeklerden çıkması bunu gösteriyor" demesi tartışmaları alevlendirdi.

Erkeklerin daha zeki olmasının sebeplerinin taş devrine kadar geriye gittiğini söyleyen Rushton, "Kadınlar eş seçerken kendilerinden daha zeki erkekleri tercih ediyor. Bu nedenle de nesiller ilerledikçe erkekler daha zeki oluyor" dedi. Ayrıca erkek beyninin kadınınkinden daha ağır olduğunu belirten Rushton, "Bu da erkek beyninde daha fazla nöron var demektir. Nöronlar da bilgi akışını hızlandırarak daha zeki olmayı sağlar" diye konuştu. Bilim adamı, okullarda kız çocuklarının erkeklerden daha başarılı olduğu yönündeki eleştirilere de cevap vererek "Bu kızların daha erken gelişmesiyle ilgili. Ergenlik tamamlanıp durumlar eşitlendiğinde erkekler daha zeki oluyor" dedi. Profesör Rushton bundan 4 yıl önce de siyahilerin suça daha yatkın olduğunu ve Asyalıların da daha zeki olduğunu söyleyerek tartışma çıkarmıştı.

Alıntı

Son düzenleme:

Benzer konular

gfb_cnn_1907

👑Efsanevi Grafiker👑
seçim yapmak imkansız. her insan kendi içinde zekidir...

redeath333

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kavga çıkmasın sonra burada,sakıncalı bir başlık :D

redeath333

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben fikrimi söyleyeyim o zaman :)
Yaşlı insanlar bana çok zeki gelir,kadın erkek diye ayırmıyorum..Sonuçta bu bir yetenek değil.

gfb_cnn_1907

👑Efsanevi Grafiker👑
şimdiki çocuklarda çok zeki herşeyi biliyorlar :) kadın erkek ayrımı yapılırsa kan davası gibi kaç yıldır konusulan bu konu atışmaya döner gibime geliyor :)

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Aynı yaşta iki cinsten; kadının hep daha zeki olduğu kanıtlanmıştır...
Tabi ki eğitim ve kültür farkı gibi olaylar bunu etkileyebilir ama salt IQ olarak düşünürsek; kadınlar daha zekidir...
Lakin genelde duygusal zekaları daha fazla ağar bastığı için; bu görmezden gelinir...
Erkekler genelde genel düşünürler...
Yanındaki kadın ise onun herhangi bir ayrıntıyı görmesine yani ince düşünmesine yardımcı olur :wink:
Ben erkek ve kadının bir bütün olduğuna ve her daim birbirini tamamladığına inanıyorum...
Kimse kimseyle rakip değil; ve olamazda çünkü şartlar eşit değil...
Kadın daha zeki, erkek daha güçlü...
İkiside birbiri olmadan olmaz; bunlar tamamlayıcıdır...
Buz ve rakı gibi :) :wink:

gfb_cnn_1907

👑Efsanevi Grafiker👑
Tabi ki eğitim ve kültür farkı gibi olaylar bunu etkileyebilir ama salt IQ olarak düşünürsek; kadınlar daha zekidir...
Lakin genelde duygusal zekaları daha fazla ağar bastığı için; bu görmezden gelinir...
Yanındaki kadın ise onun herhangi bir ayrıntıyı görmesine yani ince düşünmesine yardımcı olur :wink:
Ben erkek ve kadının bir bütün olduğuna ve her daim birbirini tamamladığına inanıyorum...

süper söylemişsin esracım aynen de katılıyorum :)

ANIL YÜNCÜ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dbrajans.com

gerçekten güzel bir yorum :)

Kadın geleceğinden endişeliyse evlenecek bir erkek bulur,erkek evlenene kadar geleceğinden endişeli değildir :))

arkadaşlar konu sadece araştırma için açıldı inşallah sorun olmaz :)

Konfüçyüs ne demis "Hangisi daha zeki bilmem ama siz hiç bir çift bacak peşinde koşan kadın gördünüz mü?" :)

invincible

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Kadın geleceğinden endişeliyse evlenecek bir erkek bulur,erkek evlenene kadar geleceğinden endişeli değildir :))

Konfüçyüs ne demis "Hangisi daha zeki bilmem ama siz hiç bir çift bacak peşinde koşan kadın gördünüz mü?" :)

Konfüçyüs ile aynı zaman diliminde yaşamıyoruz :/ ( Hep görüyorum. :emo1: :p )

ANIL YÜNCÜ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dbrajans.com
Konfüçyüs ile aynı zaman diliminde yaşamıyoruz :/ ( Hep görüyorum. :emo1: :p )

o zaman neden onların bulgularıyla teorileri veya araştırmalarıyla yaşıyoruz neden onları ders olarak görüyoruz ? herkes biliyor ki o zamanların düşünce gücü daha geniş ve hala bazı bulguların o zamanın şartlarıyla nasıl yapıldığı tartışılıyor içinde bulunduğumuz zamanın bilgi düzeyi daha farklıysa neden bunları tartışıyorlar neden bunu çözmeye çalışıyorlar? demekki o zamanların inasının bilgisi daha gelişmiş bir düzeydeydi.

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

Bende tam olarak bundan bahsediyorum işte :)
Bu asla içinden çıkılamayacak bir ironi...
Ama birbirini tamamlayan bir bütün...

postaki

👑Efsanevi Grafiker👑
Ben hiç adın bilgin yada mucit duymadım.
Buluşların isimleri hep erkek.

Belkide fırsat bulsalardı hanımlarda bulabilirdi bu icadları..Ev, çocuk işleri derken zamanları kalmamış da olabilir.

Kadınlar mı? Erkekler mi? diye zekayı sınıflandırmak doğru gelmedi bana.

invincible

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
o zaman neden onların bulgularıyla teorileri veya araştırmalarıyla yaşıyoruz neden onları ders olarak görüyoruz ? herkes biliyor ki o zamanların düşünce gücü daha geniş ve hala bazı bulguların o zamanın şartlarıyla nasıl yapıldığı tartışılıyor içinde bulunduğumuz zamanın bilgi düzeyi daha farklıysa neden bunları tartışıyorlar neden bunu çözmeye çalışıyorlar? demekki o zamanların inasının bilgisi daha gelişmiş bir düzeydeydi.

Ben eskilerin zekasına dair bir yorum yapmadım, değişen devrin değişen insanlarını özetledim. Kadınlar artık erkekler peşinde gayet rahat koşabiliyorlar, erkeklerin kadınlar için kavga ettiği gibi kadınlarda erkekler için kavga edebiliyorlar. Demekki konfüçyüs zamanından bu yana bazı şeyler değişmiş..
Kim zeki kim değil genellemesinin doğru sonuç vermeyeceğini bilmek için zeki olmaya gerek yok. :/

Kadınların bulgularından kastın nedir anlamadım.. Erkeğinde kadınında bu güne gelinmesinde katkısı olmuştur tabiki ama ben kadınlar diye bir ders görmedim duymadım.. Üstelik bu güne kadar geliştirilen teknolojilerin büyük çoğunluğunda erkeklerin imzası vardır, kadınların isminin geçmemesinin nedeni zekaları değil, erkeklerin amaç olarak gördükleri şeyleri araç olarak görmeleridir.

Erkeğin bilgisayarına olan merakını, sürekli ram'ini işlemcisini yenilemesini, kadınınsa bilgisayarı bir araç olarak görüp, işini halledebildiği sürece içinde ne olduğuna bakma gereği duymamasını örnek verebiliriz. (İstisnalar kaideyi bozmaz..)

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
Postaki'ye katılmamak elde değil... Mucitler hep erkek neden aceba... tesadüftür belkide...

Ama bence gereksiz...
Her ikiside oldukca zeki...
Ama erkek yada kadın zeki diye cevap verenlere anlam veremiyorum :)
bu meselede dipsiz kuyu :)

d3niz

UI Pilot
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.d3niz.com
Bu nasıl bir konudur böyle? Yani bu zekilik cinsiyete,yaşa,ırka boya posa bakan bir şey değildir. Bu yüzden ne erkekler zekidir diyebiliriz ne de kadınlar zekidir. Bunu söyleyen biri varsa hiç inanmayın. Gülün geçin. Yani bilimsel bir kanıt olsa bile ben o kanıta ancak tüm dünya teste katılırsa inanırım. :giggle:

Pınar Bozdemir

👑Efsanevi Grafiker👑
kasın erkek ayrımı yapmak yanlış olabilir:) bence her insan kendi içinde zekidir arkadaşlar benim fikrim bu :):wink:

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
Katılmamakla birlikte şöyle bir yazıya rastladım gezinirken :)

Londra'daki University College'ta görevli Professor Adrian Furnham tarafından yapılan araştırmada erkeklerin kadınlardan daha zeki olduğu kanıtlandı. Yetenek testlerinde erkeklerin kadınlardan az da olsa daha başarılı olduğu, aynı zamanda erkeklerin kendilerinin daha zeki olduklarını düşündükleri için kadınlara karşı bir psikolojik avantajları da bulunduğu ortaya çıktı.

İngiliz bilimadamı Rushton da aynı görüşte

İngiliz bilim adamı John Philippe Rushton'dan tartışma yaratacak bir araştırma daha: "Erkekler kadınlardan daha zeki." Daha önce zekanın ırkla ilgili olduğunu söyleyerek tepki çeken bilim adamı bu kez de erkeklerin IQ'sunun kadınlara göre 4 puan daha yüksek olduğunu söyledi. Kanada'daki Western Ontario Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Rushton, yaşları 17-18 arasında değişen 100 bin kadın ve erkek gönüllüye zeka testleri uyguladı. Rushton, sözlü ve yazılı ifade, yaratıcılık, problem çözme gibi bölümlerden oluşan testlerin sonuçlarında erkeklerin kadınlara göre ortalama 3,63 puan daha yüksek not aldığını tespit etti. Bilim adamı kadınların iş hayatında yükselememesinin nedenini de buna bağlayarak "Bunun nedeni sosyal adaletsizlik değil. Kadınların erkeklerden daha az akıllı olmasıdır. Satranç şampiyonlarının da erkeklerden çıkması bunu gösteriyor" demesi tartışmaları alevlendirdi.