Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kartvizit yapımında Photoshop mu Corel mi yoksa illustrator mu?

shanzalize

🌱Yeni Üye🌱
Öncelik Merhabalar
Umarım yanlış yerde yada daha önce paylaşılmış bir konuyu paylaşmıyorumdur

Arkadaşlar Kartvizit baskılarında hangi programı kullanmalıyım?
Aslında Photoshop'çuyum ben ama maalesef photoshopta yaptığım kartvizitler, Corelde yapıp gönderilmiş kartlar kadar net ve berrak çıkmıyor.?

bana 8,4 x 5,1 çalış ve kenarlarından 3 milim ayır.
300 dpi ve cmyk olarak çalış tiff olarak gönder
olur dediler

aynısını yaptım ve şuanda yapıyorum. ama daha kaliteli ve daha sağlam photoshop ile nasıl kart yapabilirim.

Bir çok siteye baktım photoshop ile süper kartlar ve baskılar alıyorlar ama püf noktası nerde anlamadım. >:|:O Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

artika.55

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
merhaba. kartvizitleri photoshopta yapmak yerine illustratorda frehandda corel de yapmayı denediniz mi? maalesef Photoshop ta yazılan yazılar baskıda net çıkmayabilir. kenarları kırık kırık olacaktır. Birde degrade kullandınız mı? Burdaki geçişler bir rengin %100 den %0'a kadar geçişiyle olur iki rengin birleştiği nokta malesef beklenen gibi koyu yada net olmayabilir.

shanzalize

🌱Yeni Üye🌱
merhaba. kartvizitleri photoshopta yapmak yerine illustratorda frehandda corel de yapmayı denediniz mi? maalesef Photoshop ta yazılan yazılar baskıda net çıkmayabilir. kenarları kırık kırık olacaktır. Birde degrade kullandınız mı? Burdaki geçişler bir rengin %100 den %0'a kadar geçişiyle olur iki rengin birleştiği nokta malesef beklenen gibi koyu yada net olmayabilir.

Cevabınız için teşekkürler

Freehand kullanmadım, Sadece photoshop kullandım
Acaba arkaplanı photoshopta yapıp Sadece Yazıları Corelde yazsam nasıl olur sizce?

Diğer sorum ise : Acaba illustratorda yapılan kartvizitleri baskıya alırlarmı yoksa converte yapmamız mı lazım?

serkanbens

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Cevabınız için teşekkürler

Freehand kullanmadım, Sadece photoshop kullandım
Acaba arkaplanı photoshopta yapıp Sadece Yazıları Corelde yazsam nasıl olur sizce?

Diğer sorum ise : Acaba illustratorda yapılan kartvizitleri baskıya alırlarmı yoksa converte yapmamız mı lazım?

İllustrator'de convert yapacaksınız.Convertleyip ister Aİ formatı ister pdf gönderin.Çalışmanın yazıları convertli küçük ebatlılar için DPİ 300 ve renk ile taşmaları verilmişse baskıda problem olmaz.

MucahitAsan

🌱Yeni Üye🌱
Siyahlık değelerini kontrol ediniz. Ayriyetten "View>Proof Setup"tan farklı renk formatlarını deneyerek gerçekçiliğini yakalamayı deneyebilirsiniz.Kartvizit boyutu ufak olmasına rağmen daha net bir görüntü için logoları kendiniz çizmeyide deneyebilirsiniz.

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Öncelik Merhabalar
Umarım yanlış yerde yada daha önce paylaşılmış bir konuyu paylaşmıyorumdur

Arkadaşlar Kartvizit baskılarında hangi programı kullanmalıyım?
Aslında Photoshop'çuyum ben ama maalesef photoshopta yaptığım kartvizitler, Corelde yapıp gönderilmiş kartlar kadar net ve berrak çıkmıyor.?

bana 8,4 x 5,1 çalış ve kenarlarından 3 milim ayır.
300 dpi ve cmyk olarak çalış tiff olarak gönder
olur dediler

aynısını yaptım ve şuanda yapıyorum. ama daha kaliteli ve daha sağlam photoshop ile nasıl kart yapabilirim.

Bir çok siteye baktım photoshop ile süper kartlar ve baskılar alıyorlar ama püf noktası nerde anlamadım. >:|:O Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

ben Photoshop ve Corel derim. Şöyle ki

kartvizitin zeminine kullanacağın görsel için Photoshop'a ihtiyacın var. Ayrıca yazıya vereceğin efektler için de Photoshop gerekir.

Photoshop'la işin bitince yazıların yerleştirilmesi, adresler, diğer tipografik özellikler için ise kesinlikle Corel

anlayacağın her iki programa da ihtiyacın var

baskı kalitesi konusuna gelince işin içine Kalibrasyon giriyor. Yani monitörünü kalibre etmen lazım

bunun için ise baskının hangi makinada hangi tür mürekkep kullanılarak basıldığını bilmen lazım

yaptığın çalışmayı RGB değil de CMYK olarak yapıp renk değişmesi olmamasını garantilemen lazım

son olarak baskıya gönderirken biraz kontrast ayarları yapman lazım

çok fazla LAZIM oldu değil mi

e, biraz da sabır lazım

ErsemErcil

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kartvizit ve baski icin hazirlanan diger seyler Indesign'da hazirlanir.
Arka plan icin resim kullanicaksaniz Photoshopla bu resimi 300dpi'ye ve CMYK'ye cevirip indesign dosyanizin icine Place yaparsiniz.
Arka plan icin bir pattern yada motif cizmek isterseniz ayni sekilde Illustrator'de cizer Indesign'a eklersiniz.
Yazi buyuklugu, satir araliklari vs en kolay ve duzgun sekilde Indesign'dan ayarlanir cunku.

ozgurdk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Söylediğin 3 Ana programdada yapabilirsin fakat, corelde genellikle matbaacılar logo çizimlerini gerçekleştirir. Asıl Kurumsal Kimlik Tasarımları illustratörde olur, taşma payları crosslar vs.vs. Illustratörde yapman daha sağlıklı... :)