Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Katalog fiyatlandırma

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle bu bir sorun değil soru. Biraz karışık olacak ama takıldığınız yerde sorabilirsiniz. ;)

1 ay kadar önce bir matbaa da çalışmaktayken işverenimin arkadaş olduğu başka bir matbaa kataloğunu bana yaptırıyordu. Ama iş benim değil, matbaanındı. Ben oradan ani bir kararla ayrılınca %80'i biten katalog öylece kaldı ama müşteri illa kataloğum da kataloğum diye tutturdu. Şimdi işini yaptığım matbaa bu kataloğu tamamlamamı ve bununla ilgili de fiyat vermemi bekliyor. Şimdi ne fiyat verirsem veriyim kabul edecekler mecbur ama bu konuda hakkaniyetli davranmak istiyorum. Daha önce freelance bir iş yapmadım bu yüzden de fiyat veremiyorum.

Bana yardımcı olabilir misiniz?

CarverTD

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Valla insanlar dürüst olsa bedavacı olmasa hakettiğin para en azından 1500-2500 lira arası olmalı ama kimsenin emeğe saygısı kalmadı artık. Ne koparabilirsen kopar bence :)

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Valla insanlar dürüst olsa bedavacı olmasa hakettiğin para en azından 1500-2500 lira arası olmalı ama kimsenin emeğe saygısı kalmadı artık. Ne koparabilirsen kopar bence :)

Ama şöyle bir durum var. Adam % 80 için zaten eski işyerime ödeme yapacak. Ben geri kalan % 20 lik kısım için çalışığp para alacağım. Ne yapsam ne desem bilemedim :[

rokozay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu tarz işlerde "işin %80'i-%20'si " diye bir mantık doğru değil.. olmaz... olmamalı..

iş matbaaya (baskıya) girene kadar grafikerin tek parça işidir. bölünmez..

eğer yapabiliyorsa eski işvereniniz o kalan %20'yi de yapsın paranın tamamını alsın..
yok yapamıyorsa yani sizin elinizdeki %80'i baskıya sokamıyorsa (yani film-ctp alamıyorsa) onun elindeki %80'in hiç bir anlamı yok..

gelelim fiyatlandırmaya... işin fiyatını iki faktör belirler..
1- Piyasada genelde kaça yapıldığı (eski tabirle "piyasa rayici")
2- Sizin kendinize belirlediğiniz günlük gelir ile o işin tamanını toplam kaç günde yaptığınız...

biraz açayım
benzer bir kataloğu, piyasada biri 500 liraya yapıyorsa sizin 1,500 lira demeniz hem abestle iştigaldir hemde müşteri kaçırır.
Kendinizi işveren yerine koyun, sizin yaptıklarınızı yapacak bir elemana kaç lira maaş verirdiniz.. bölün 30'a.. sonra çıkan rakamı o işi kaç günde yaptıysanız onunla çarpın..
burada önemli olan işin tamamını normal çalışma temposunda kaç günde yaptığınızdır.
tamamı önemli çünkü örneğin bir sayfaya 3 gün uğraşırsınız ama başka sayfayı 1 saatte yaparsınız..

sanatsal beceri ve çalışmalar bu mantığın tamamen dışındadır.. bunun bir ölcütü birimi yoktur..
birde işi yapabilmek için ekstra masraflar ettiyseniz onlarıda eklemeyi unutmayın.. örneğin fotoğraf çekimi, 3d modelleme/render, 2 den fazla prova/maket hazırlığı ve sunumu vs...