Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

mac font sorunu

emesencik

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar
Bugün İmac satın aldım, 24 inch, 3.06 İşlemci
Üzerinde MAC OX Version 10.5.2 yüklü
Freehand in içine bir yazı yazdığımda harfler kare nokta şeklinde çıkıyor.
Çok acilen yardıma ihtiyacım var.

Ne yapmam gerekiyor.
Yardım edebilecek birisi varsa telefonunu veya mailini bırakırsa çok sevinirim veya ne yapabileceğim hakkında bir şey söylerse.

Not: Bilgisayarı aldığım Türkiye distribütörü ile görüştüm, sorunun adobe den kaynaklandığını söylediler. Adobe ile görüşmem gerektiğini söyleyip işin içinden çıktılar.

Ben freehand de nasıl türkçe yazı yacağım ? şaka gibi valla yaa

Benzer konular

Melih Yongacı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

Yazınızın " Not " bölümünde şu açıklamayı yapmışsınız...

" Not: Bilgisayarı aldığım Türkiye distribütörü ile görüştüm, sorunun adobe den kaynaklandığını söylediler. Adobe ile görüşmem gerektiğini söyleyip işin içinden çıktılar. "

Şimdi Apple Macintosh bilgisayarın Türkiye distribütörü Bilkomdur. Karşılaştığınız bu sorunun çözümünün Adobe'den kaynaklandığını size bu firmadan kim söyledi..? Bunu öğrenmek istiyorum. Bu kadar cahilce bir açıklamayı Bilkom'dan kim yapmış olabilir merak ettim açıkçası. Sorunun sisteme yüklenecek Tiger Turkish TU Support klavye betiği ile çözüleceğini hala bilmeyecek bir bilgi düzeyine Bilkom'da kim sahip onu merak ediyorum.

Bunun yanında özellikle System 10.5 Leopard ile başlayan ve Adobe Design Premium serisinden kaynaklanan Unicode font sorunları ayrı bir şey. Fakat carbon yazılım olan FreeHand MX gibi bir program için yine Bilkom tarafından üretilmiş bir betiğin olduğunu bile bilmeyen bu kişi kim bunu merak ediyorum.

Lütfen, bilgilendirirseniz memnun olucam...

Saygılar...

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sayın Melih Yongacı Bey,

Yazılarınızı ve ilgili çözüm önerilerizi ilgiyle takip etmekteyim. Yalnız burda atladığınız bir durum var. Benim bildiğim kadarıyla Tiger için hatta Panther için Bilkom tarafından geliştirilen bu betik'in Leopard sistemde kullanılmasını Bilkom önermiyor zaten ve diyor bu betiği kullanmak size kalmış olabilecek herhangi donanımsal ve yazımsal hatadan sorumlu değiliz diye. Anlaşılan şu ki Panther ve Tiger de kullanılan bu TigerTuSport paketi Leoparda da kurulup kullanılabiliyor. Ve Klavye betik problemi Carbon ve Unicode yazılımlar arasında çözümlenebiliyor hiç değilse. Yani Frehand de çalışırken Carbon betik Illistratörde çalışırken unicode betik seçerek çalışabiliyoruz. Bu Tigersuport betiğini bilkom leopard sistemlere kurulmasını önermiyor. Belki onun için böyle bir cevap verilmiştir diye düşünüyorum.

Yalnız bu çözümsüzlük içinde çözüm üretmeyip tekel bir zihniyetle X2 katı kar ile satış yapan ve suçu başka bir yazılım firmasına yüklemeye çalışan bir şirketi de tasvip etmiyorum. Aç Steve'e telefon yaz faxını daya döşe bizde Türkçe desteği istiyoruz kardeşim de. Uganda diline bile destek veriyorsunuz de değilmi?

Sevgiler, saygılar...

Vedat Baykay

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar benim sorunumda mac'te freehand MX'te internetten aldığım bir metni copy-paste yaptığımda türkçe karakter sorunuyla karşılaşıyorum.. karakteri kendim belirlesem bile, türkçe karakter kullansam bile olmuyor.. yazıyı tek tek düzeltmekten başka bir çarem kalmıyor.. bu konuda bir çözüm önerisi sunacak arkadaş varsa mutlu olurum.. şimdiden teşekkürler..