Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

mac mi? Pc mi ?

• MAC

Oy: 424 53.5%
  • PC

Oy: 369 46.5%

• Kullanılan toplam oy
    793

altang

🌱Yeni Üye🌱
91 yılından beri bu işi profesyonel olarak bilgisayar üzerinde yapıyorum.
95 yılında web ve multimedia işleri yüzünden pc edinmek zorunda kaldım. Windows 95 tam bir kabustu. Sonraları windows toparlandı. Bunca zaman her iki ortamda çalıştım. Zamanla mac'in yalanlarına birbir şahit oldum. Yıllarca daha hızlı olduğu yalanı ile kandırıldık. Oysa kendileri intele geçtikleri gün eskisinden 5 kat hızlıyız diye ana sayfaya yazdılar. Sistemin 64 bit olduğu yalanı ile kandırıldık. Oysa hiç bir zaman 64 bit programlar olmadı. Sistemin stabil olduğunu söylediler. Çakılan mac'lerden illallah dedim. 3 tipinde hata, 11 tipinde hata, bilmem ne tipinde hata... 30 mac bulunan eğitim verdiğim sınıfta hala çatır çatır çakılan, doğru dürüst çalışmayan mac'lerden illallah dedim. Virüslerin çok az olduğu mac ortamında görsellerin mahvulduğu virüslü zamanlar yaşadık. Mac yıllardır dünyanın en kötü mouslarını bize kullandırdı. Yıllarca en zayıf ekran kartlarına mahkum etti. Bilmiyorum ben mi çok sıkıldım, ama mac sistemi bana çok sıkıcı görünüyor. Macromedia web yazılımlarını pc için yazdı, mac üzerinde emülasyonla çalıştırdı. Daha da yazarım ama biliyorum zaten kimse uzun yazı okumayacak. Pc için de bir sürü sorun sayabilirim. Fakat her zaman yanyana karşılaştırma şansına sahip olduğum bu iki sistemin pek de öyle birbirlerinden daha matah olmadıklarını üzülerek gördüm.

G E R Ç E K L E R
PC ya da Mac birbirinden üstün değildir.
Tasarıma faydaları yoktur.
Sadece sizin alışkanlıklarınız sizi mac ya da pc tercihine zorlar.
LCD ekranların çoğu grafik amaçlı değildir. Uygun LCD ekranla grafik işler tüplü sistemlerden daha iyi yapılır.
Ekran renkleri sorunu kalibrasyonla ve uygun monitör kullanımı ile ilgilidir.
Sistem önemsizdir, esas olan yazılımlardır. Her iki ortamda da Adobe üzerinde çalışılıyorsa arada bir fark yoktur.
Freehand kullanıcıları alışkanlıkları yüzünden ve illüstrator'u kullanmayı bilmedikleri için freehand'dan vazgeçemez.
Mac sadece pahalıdır. O paraya değer bir ürün değildir.
İsteyen mac, isteyen pc kullanır ama tasarımınız zerre kadar değişmez.

Mac ve PC savaşını bırakın.
Freehand - Illustrator savaşını bırakın.
Okullu-alaylı-kurslu kavgasını bırakın.
Benzeri tüm kavgaları bırakın.

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Güzel açıklama olmuş teşekkür ederim... =) Anladığım kadarıyla abartı bir sistemde kursak, mac'in performansını veremeyeceğini söylüyorsunuz. Böyle duyumlar bende almıştım. Demekki burdada bir doğruluk payı var.

Ve demekki, bu konuyu daha derin bir şekilde irdelemem lazım. Tasarım konusunda mac'in performansı önde giderken acaba 3D modelleme konusunda Mac'in performansı pcye göre nedir. ?

Eğer biliyorsanız birde bunu öğrenmek isterim =)

Dipnot: Bende mac kullanıyorum ve külüstür denebilcek bir mac bu, özellikleri şu şekilde, 1.4ghz işlemci, 256mb ram, 1280x1024 destekli (70hz) ve sanırım ekran kartı onboard. (Okulda olan sistem bu)

Ancak bu makinada adobe cs2 serisini, hemen hemen sorunsuz kullanabiliyorum. (Aşırı İşlemler hariç) Bu özelliklerde bir pcde ise bunun mümkün olmayacağını kestiriyorum zaten.

Demekki gerçekten bir performans farkı var maclerde...

Ozaman son söz olarakdan okadar parayı veripde bir mac alırsam, "grafik/tasarım/web tasarım/modelleme (amatör)" konularında istediğim performansda kullanabilirim.

Sevgiler,Saygılar...

Bunun sebebi aslında Mac lerde ezelden beri olan 64 bit olayı. PC lerde yeni yeni gördüğümüz 64 bit anakartlar mac de Mac Os işletim sisteminden beri kullanılmakta. Performansı da arttıran önemli etkenlerden biri bu bence.. Bende tabiki MAC diyorum. :)

lovies

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.ilkeroztuna.com
Mac diyorum Bunun yapılış amacı belli daha açıklamasına gerek yok diye düşünüyorum:)

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
eskiden apple ın ürettiği sistemler (MacOS 7 - 8 - 9) kapalı kutuydu
tıpkı bir konfeksiyodaki dikiş makinaları gibi grafik çalışılırdı
ama mac os x ten sonra mac lerin daha hantallaştığını gördüm
artık bir grafik makinası olmadığını,
çoğu gelişmiş uygulamanın mac üzerinde çalışmıyor olduğunu gördüm
şuan için, mac in pc den tek üstünlüğü
sadece süt gibi kıvamında bir mouse deneyimidir.
başka bir artısı olduğunu idda eden varsa ne özelliği var bilmek isterim

Ejder Han

🌱Yeni Üye🌱
Bunun sebebi aslında Mac lerde ezelden beri olan 64 bit olayı. PC lerde yeni yeni gördüğümüz 64 bit anakartlar mac de Mac Os işletim sisteminden beri kullanılmakta. Performansı da arttıran önemli etkenlerden biri bu bence.. Bende tabiki MAC diyorum. :)

Gecikmelide olsa, teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

(Ayrı bir post açmak istemediğim için aynı post’dan yazıyorum.) - Alıntı ile alakasızdır -

Ben bu konuyu biraz araştırdım, Mac almanın PC almaya göre herhangi bir avantaj getirmeyeceğini kendi gözümle gördüm... 64bit olayına gelirsek bugünlerde 8 GB ram alıp kökten 64bit'e geçmek istiyorum, windowsda...

Cs4 bildiğim kadarıyla gerçek 64bit destekçisi bir program (yanılıyor da olabilirim). Bu nedenle cs4'ü 8gb ram ilede test etmek istiyorum performans açısından.

Herneyse konu dağılmasın, ben merak ettiğim yanıtları buldum. Teşekkürler...

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
bilinen en büyük animasyon firmalarında power mac kullanılmakta...
ama tabii onlar standar ekran kartını kullanmıyorlar. ortalam bir mac fiyatına eş değer kart/lar kullanıyorlar.

web için ortalama bir pc ya da imac ideal diye düşünüyorum. sonuçta 72 pixel çalışıyosunuz. orda büyük paralara gerek yok.

animasyon yapmayacaksanız 3d modelleme için 8 çekirdekli bir power mac sizi coşturur.
acelem yok diyosanız 2 çekirdekli bi model de tercih edebilirsiniz.

zafer_34

🌱Yeni Üye🌱
kesinlikle mac

mac kullanan biri pc kullanmak istemez

Baterist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Evet tasarım deyince mac ama yaygın olan pc.
bende pc kullanıyorum.

mutti

🌟Usta Tasarımcı🌟
PC kullanıyorum MAC tecrübem olmadı ama bende MAC dedim açıkcası bir çok tasarımcı arkadaşım grafikte MAC i öneriyorlar

enesarda

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tasarımda mac ama artk herseyde mac dıyebılırım 2 masaustum var ama mac la tanısınca onların yuzune bakasım gelmıyor :D

insidethefire

🌟Usta Tasarımcı🌟
bir mac fiyatına ondan çok üstün bir pc toplanabilir , quadro grafik kartlı, pc taraftarıyım

Mirhasan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kullandigim Pc-Laptop Ama Biorinide Alicam Mac -Guzel Ve Duyduguma Gore Virus Bulasmiyormus

yasemin özbek

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben pc kullanıyorum ama mac kullanmayı okadar çok istoyorum kı :( :

redeath333

🏆Pro Tasarımcı🏆
pc ile kasmıyorum artık,mac kullanıyorum işler rahat yetişiyor..

Pınar Bozdemir

👑Efsanevi Grafiker👑
ben pc kullanıyorum ama bazen çok zor oluyor bilgisayar kasılıyor felan ozaman sinir oluyorum:smile:

FiRARDA

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.ss.ss
bende Lacianın Photon19vision u var ve renk çıktılarında heredeyse kayıpsız sorun yaşıyorum ayrıca mac yerine pc diyorum 2000$ bir pc ile zaten mac i 5 e katlarsınız... Ayrıca zaten mac in içindeki bileşenlerde normal pc de olan cihazlar..