Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mental ray ile basitce studio render

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
çok hoşuma giden bi sunum şekli olan studio renderı mental ray ile nasıl yapabiliriz, basitçe bi bakalım..

öncelikle sahnemizi hazırlayalım.. çalışma alanına 4x4 lük bi plane atalım.. daha sonra bunu "poly" hale getirip aşşağıda gördüğünüz gibi "top" penceresinden baktığımızda sol üst köşede kalan vertexi seçip "remove" diyelim..
88835620.jpg

seçtiğimiz vertexi sildikten aşşağıdaki edgeleri seçelim..
14607937.jpg

daha sonra "front" penceresindeyken klavyeden "shift" tuşuna basılı tutarak aşşağıdaki gibi yeni yüzeyler oluşturalım..
75816282.jpg

bu işlem bittikten sonra seçili objeye modifier listten "turbosmooth" uygulayalım ve artık sahnemiz hazır..
82922753.jpg

şimdi sahnemize aşşağıda gördüğümüz gibi 3 adet "target area" ışık yerleştirelim.. ışık değerleri ile ben oynama yapmadım.. daha sonra exposure control altından zaten ışıkları ayarlayacağız.. duruma göre belli bi yönde ışık yoğunsa veya düşükse o zaman değerlerle oynarız.. şimdilik sadece gölgeleri açalım ve "ray traced shadows" seçelim.. ışıkları ayarladıktan sonra sahnenin herhangi bir yerine "skylight" atalım.. sahnemiz yaklaşık olarak aşşağıdaki gibi bi hale gelmiştir..
49734739.jpg

şimdi sahneye sunmak istediğimiz modelleri çağıralım.. ben daha önceden yaptığım bir koltuğu koydum.. istediğim bir açıdan da kamera ekledim..
sahnem aşşağıdaki şekli aldı..
82999016.jpg

daha sonra render menüsü altından mental ray'i aktif edelim..
67269541.jpg

basitçe bir render alacağımızdan standart ayarları kullanacağız.. şimdilik enable final gather kutucuğunu işaretleyip preset ve diffuse bounce değerini aşşağıdaki gibi tutalım.. preset değerini düşük tuttuğımızdan dolayı render süremiz düşük olacak, buna karşılık kalite de düşecek..
diffuse bounce değeri ise ışığın dağılımı ile ilgili ve değer ne kadar artarsa render süremiz uzar.. şimdilik bize bu değerler yeterli..
53240135.jpg

şimdi sıra geldi en can alıcı, bazen insanı çıldırtan noktaya.. "exposure control" :) ilk önce exposure control kullanılmış bir resimle kullanılmamış bi resmi görelim.. aynı ışık v.s. ayarlarında aşşağıdaki iki resimden soldakinde exposure control kullanılmadı, diğerinde ise "mr photographic exposure control" kullanıldı.. resimler küçük olduğundan pek farkedilmiyo olabilir ama sizler büyük renderlarda denediğinizde farkı göreceksinizdir..
39542492.jpg
34438321.jpg

şimdi gerekli ayarlara bakalım.. MR exposure control aktif edildikten sonra "render preview" diyelim ve küçük alanda kabaca renderımızı görelim..
muhtemelen ışık ayarları kötü bi haldedir.. daha sonra "exposure value" bölümünü seçip ışığı istediğimize yakın bi değere getirelim.. değerleri değiştirdikçe küçük render önizlememiz de değişecektir.. istediğimiz netliği yakaladıysak problem yok.. yaklaşık birşey yakaladıysak eğer hemen altında bulunan "photographic exposure" sekmesini seçelim ve altındaki değerlerle oynayarak gereken netliği yakalayalım.. küçük denemelerle sonuca ulaşabilirsiniz..
daha sonra da hemen altındaki image control bölümünden parlaklığı, gölgelerin koyuluğunu, renklerin canlılığını felan ayarlayabilirsiniz.. bunlar için de küçük denemeler yapıp önizlemede sonucu görebilirsiniz..
46913331.jpg

final render:
finalsxg.jpg

photoshop'ta biraz noise, biraz da blur verilmiş hali..
finalcopy.jpg

umarım açıklayıcı olabilmişimdir.. kolay gelsin..