Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

otomatik yakalama yada yerleştirme komutu hakkında

enes80

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle araştırdığım istediğim komut tam olarak indesing te varmı bilmiyorum ama yardım olan olursa çok sevinirim .
şimdi ben autocad ci olduğum için ordan örnek vereyim .
örneğin 10cmx20cm ebatlarında 20 tane diktörtgen kutcuklarlar oluşturdum , bunların içine resimler yerleştireceğim . 10 tane yatay 10 tanede dikey olmasını istiyorum . ama 90 derecelik açıyla belirli bir sırada olmasını istiyorum . yani autocad de "osnap" diye bir komut var ben o komutu seçersem kutucuğu bloklayıp seçtiğimde bana sadece koşelersen yakamama müsede ediyor . yani kutucuğu köşelerinden yakalayıp bir diğerinin köşenise taşıyabiliyoum . ne aşağı ne yukarı tam sıfır olarak yerleştiriyor . hepsi aynı hizada oluyor . en ufak bir aşağı veya yukarı kayma olmuyor . ard arda 10 tane kutu . tek hizada .
ancak ben indesigte böyle bir komut bulamadım . yani kutuları yanyana yerleştirip içlerine resim koyuyorum ama kutular tek hizada olmuyor .
kısaca benim istediğim tek bir hizada kutuları yerleştiyim . seçtiğim resimlerde kutuların tam köşelere gelsin daha sonra resmi seçtiğimde kutucuğun tamamını kaplasın ama hepsi aynı hizada olsun
sabrınız için teşekkürler . çok uzun olduysa kusura bakmayın .

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Align hizalama sistemiyle yapabilirsin anladığım kadarıyla sen tüm kutuların üsten veya yandan hizalanmasını istiyorsun Windows açılır menüsü altındaki Object & Layout kısmından ulasabilirsin Align paneline (Shift + F7 kombinasyonu'da Kısayoludur.) Distribute ise aralarındaki mesafeleri otomatik ayarlıyıp nesneleri ona göre hizalıyor

303q8.jpg

Son düzenleme:

enes80

🌱Yeni Üye🌱
cevabınız çok yararlı oldu teşekkürler . ekteki resme göz atarsanız oradaki kutucukları birbirine tam sıfır mesafeyle yerleştirmek istiyorum . bunun bir komutu varmı acaba ?
birde örneğin bu kutulara kişilerin vesikalık resimlerini yerleştirip tam olarak kutucuğu kaplamasını istiyorum bunun komutu nedir acaba. çok teşekkürler .
31y8c.png

rokozay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Buradan cevap gelmesini beklerken biraz kurcaladıysan çoktan çözmüşsündür..

Align penceresinin option kısmında alt alta iki bölüm daha var..
ikincisinin değerini 0 girip yanyana görünen kutucukları tıklarsan
o an sayfada seçtiğin tüm ögeleri birbirine 0 cm boşlukla hizalayacaktır..

anlatması yapmasından çok daha zor.. bir iki kez pratik yaparsan sonrasında refleks olarak yapmaya başlarsın..

eğer karışık olduysa şöyle ifade edeyim.. istediğin şey çok basit.. align yüzer paletini biraz daha kurcalaman gerekiyor..
kolay gelsin

video koyayım dedim ama sandığımdan daha zormuş ekran videosu çekip bir yere yüklemek

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Enes Edit Açılır Menüsü Altındaki "Step and Repeat" Özelliğinide kullanabilirsin bu durumda yapman gereken adımlar söyle olmalı Örn; 30 x 30 mm bir kara çizdin step and repeat özelliğini seçip Create as a grid özelliğine işaretlemen gerek ardından columns değerini kopyalayacağın kadar artırman gerek daha iyi anlıyabilmen için resim yüklüyorum

33hwy.jpg

33hxk.jpg

Gelelim 2. sorunun cevapına en kısa yolu Ctrl + D kombinasyonuyla resimleri Place etmendir.

Place penceresi açıldıktan sonra çıkan pencereden resmi seçebilirsin birden fazla resim secceksen SHİFT tuşunu kullan tüm resimleri seçtikten sonra tamam de zaten değişikliği görceksin

Son düzenleme:

enes80

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkürker aradığım buydu .