Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

(özellikle marmara grafik tasarımda) yetenek sınavlarının mülakatlarında ne sorulur

onuraskin

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba ben Güzel sanatlar lisesinde 4 sene eğitimin ardından üniversteye gitmek için hazırlanıyorum Çok iyi bir desen ve hayal gücünü tasarım gücünle harmanlayacak iyi bir imgesel çıkartırsan sınavı kazanabilirsin başarılar dilerim.

seksek

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,
Marmara ÜNV. GSF. Grafik Tasarım bölümünde okuyorum.3. senem şu an.Genellikle gündemdeki güncel konular,sergiler ve grafik tasarımla ilgili bazı terimler soruyorlar .Mülakat odasına girdiğinde sordukları ilk soru ise neden grafik tasarım?Kendine güven,bilmiyorsan bilmiyorum diyerek sorulara cevap ver,kendin ol.Zaten genellikle sen yönlendiriyorsun onları ilgilendiğin alanları soruyorlar ve onun üzerinden ilerliyorlar.Başarılar diliyorum...

Loody35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sakin ol kardeşim :) Yaparsın.. edersin.. qrafik herşeydir..

immortal_05

🌱Yeni Üye🌱
özel yetenek sınavları hakkında bana daha detaylı bilgi verebilecek birisi varsa rica ediyorum ondan acaba benı ve benım gibi soruları olan arkadaşlarımı aydınlatabilirlermi mesela ne istiyorlar kursa gitmenin ne kadar yararı olur sınavın tarihi detayı sadece bir kaç saatlik çizimlemi alıyorlar yoksa ayrı sınavlarda varmı cevaplayacak herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum merakla vereceginiz cevapları bekliyorum

delux_74

🌱Yeni Üye🌱
Tamda konunun üstüne geldim, kendimi şanslı hissediyorum. Aynen arkadaşın istediği gibi bende Marmara üni. Güzel Sanatlar Fakültesi > Grafik Sanatları Bölümüne girmek istiyorum. Benim de sorum aynı. Yetenek sınavı nasıl geçiyor, ne yapmam lazım. Ben düz lize mezunuyum. Bu işin eğitimini felanda almadım. Ama kendimi bildim bileli hep çizim yaparım. Grafik tanımını da lisedeyken öğrendim ve grafity tarzı çizimlere yöneldim. Bilirsiniz repçilerin yaptığı gibi ilginç yazı stilleriyle yazılar yazmak gibi.. Onun haricinde Her türlü araç çizimleri de yaparak 3 boyutu işlemeyide geliştirmeye çalışıyordum ve hala devam etmekteyim. Şimdi kağıt üzerinden çizimi bırakıp Adobe photoshop dan çizimlerimi yapıyorum. Şimdi yetenek sınavında istenilen belgelerde ben bu yaptığım grayfity ve araç çizimlerimi + pc de yaptığım çizimerlimi göstersem şansım ne olur. Şahsen çizimde karikatür tarzı çizimlerimde oldukça başarısızım. Sebebi ise karikatürü kafamda canlandıramamam. Ama yakın zamanda gördüğüm birşeyi yada bakarak yaptığım şeylerin kara kalemle renksiz fotokobi gibi aynen çizimini gerçekleştirebiliyorum. Grafik tasarımında da eğer ben kafamda canlandırabilirsem görüntüyü çizime aktarmak hiç problem olmayacak. Şimdi demek istediğime geleyim. Bu yaptıklarımı yetenek sınavında belge olarak kabul ederler mi? Grafik tasarımında tasarımı hafızamda oluşturmak için yada daha iyi tasarım çıkartmak için yapmam gereken egzersiz nedir? Kara kalem ile yaptığım çizimde netlik ve temiz görüntüyü pek veremiyorum. Kara kalemle çizimin tekniğini anlatan dökümanı nereden bulabilirim.
Şahsen yetenek sınavında bu sorularımın üstesinden gelemessem rakiplerim beni zorlıyacak gibi, ama bu problemlerimi aşarsam çok daha kaliteli ve temiz tasarım çıkartabileceğimi sanıyorum.
Sorduğum sorular hakkında bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa sevinirim. Sınava girecek arkadaşlarada başarılar...

talha_wm

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhabalar öncelikle bilgi veren herkese teşkkr ederim bende seneye sınava girmeyi planlıyorum mimar sinan ve marmara grafik düşünüyorum.
Aşağıdaki linkte birçok soru işaretinizin cevabı var
Güzel Sanatlar Fakültesi'ne Nasıl Girilir - UZMAN TV

Bu yoldaki bütün arkadaşlara başarılar diliyoorm...

XPPRO

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bır ısın zorlugu sızın onu ne kadar ıstemedıgınızle orantılıdır.
siz sadece kendınıze ınanıp hedefe odaklanın; sızın ıcın artık mumkunsuzluk kalmamıstır.

Rabbim hayırrınıza yuruyecek yolunuzu acık etsın.

mavihera

🌱Yeni Üye🌱
bi kaç sene önce kirpi,el bunun gb bi kaç nesne werip benzettiğiniz yada hayalinizde gerçeklştirebileceğiniz günlük yaşamda olan bir eşya ile ilişkilndirin denmiş diye duymuştum aslında bunun sıınırı yok örneğin eskişehirde '' manda yuwa yapmış söğüt dalına '' diye konu bile wermişler herkez şewk kırıcı yorumlarda bulunmuş ama biraz hayalini zorlarsan yeteneğinde iyiyse gayet yapılır.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bi kaç sene önce kirpi,el bunun gb bi kaç nesne werip benzettiğiniz yada hayalinizde gerçeklştirebileceğiniz günlük yaşamda olan bir eşya ile ilişkilndirin denmiş diye duymuştum aslında bunun sıınırı yok örneğin eskişehirde '' manda yuwa yapmış söğüt dalına '' diye konu bile wermişler herkez şewk kırıcı yorumlarda bulunmuş ama biraz hayalini zorlarsan yeteneğinde iyiyse gayet yapılır.

Arkadaşa yardımcı olmaya çalışmanız çok güzel...Fakat;
Dediklerinizden hiç bir şey anlaşılmıyor. Lütfen Türkçeyi deforme etmeyin.
Türkçe' de "w" yok.

"Türkçemiz parmak, izimiz"

nillale

🌱Yeni Üye🌱
Mü grafik mezunu

Evet ben yıllar önce adı Marmara GSF olmadan önce Henüz Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek okulu olan bu okulun grafik bölümü mezunuyum:) Bir kızım AÜ GSF grafik bölümü mezunu grafik tasarımcı, diğeri önce MÜGSF Entas da okurken Doğuş tasarım üniversitesi grafik bölümüne geçiş yaptı. Yani baba hariç ailece grafik tasarımcıyız. Ben mezun olduğumdan beri bir çok kişi çalıştığım kuruma geldi ve ders aldı. Ancak ben emekli olduktan sonra bir şekilde kendimi öğrenci yetiştirirken buldum tabi kızlarım nedeniyle oldu. Şu an 11 yıldır profesyonel olarak güzel sanatlara öğrenci yetiştiriyorum. Çocuklarımda sınava girerken onlarla ilgilendiğim için bu konuya bir çok kişiden daha hakim ve sorumluluğumun ne kadar çok olduğunu biliyorum. Aklınıza takılan konuları bana sorabilirsiniz. Öncelikle grafik bölümü son yılların gözdesi olduğu için AÜ, MÜ, MSÜ GSF lerde en çok tercih edilen bir bölüm. Dolayısıyle puanları çok yüksek. Bunu geçebilmek için deseninizin çok iyi olması gerekiyor. Çok çizim yapmalısınız. Ve tabi bu arada görsel olarak kendinizi beslerken, genel kültürünüzü artırmak içinde faliyetlere katılmalısınız veya okumalısınız.
Sınavda önce bir eleme sınavı yapılıyor, çünkü aşağı yukarı 3000 ila 3500 öğrenci baş vuruyor. geçen yıl 3 günde sabah,öğleden sonra 6 oturum yapıldı. Yani siz 1.ci gün öğleden sonra istemişseniz o gün sınava giriyorsunuz. Geçen yıl sorulardan biri kavanoz açan el, bir diğeri bardak tutan el vs. Bu sınavı geçenler seçtikleri 3 bölümün 2. ci aşama sınavına giriyor.
Örneğin grafik te çevre ile ilgili bir afiş yapılması istenmiş. Her bölüm için ayrı sınav ikinci aşamada yapılıyor. Bu sınavıda geçtiniz 3 üncü aşamada mülakat yani sözlü görüşmeye giriyorsunuz. Burada size çeşitli sorular yöneltirken bir yandan götürdüğünüz dosyada ki işlerinizi inceliyorlar.
Alacakları 30 veya 40 öğrenci ikinci aşamaya kalan öğrenci sayısı 400 ü geçiyordu geçen yıl. bu nedenle çiziminizin iyi olması ve genel kültürünüz, sanat tarihi bilgilerinizinde az olmaması gerekiyor.
öğrenci resimleri görmek isterseniz
xxxxx.xxxx.xx
bu adrese bakabilirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi: