Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: ''Pen Tool'' (Adobe Photoshop CS)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu derste Pen Tool ne demek ve kullanımı hakkında sizlere aşağıda ki anlatımı hazırladım.

1. Mesela bu resimde sadece çiçeğin görünmesini istiyoruz. Bunun için Pen Tool kullanıyoruz.

2074096b8016909654fw1.jpg

Daha rahat çalışmanız Zoom kullanarak (Z) resmimizi büyütüyoruz.
Her hangi bir noktadan başlıyorsunuz. Pen Tool ile tıkladınız her yer kare şeklinde nokta olur. Daha sonra ikinci noktayı yerleştiriyoruz. Tıkladıktan sonra mouse üzerinde sol tuşu basalı tutmamız lazım. Bu şekilde çizgimize eğim vermiş oluyoruz.

1copybq6.jpg

2. İkinci nokta Alt tuşu ve mouse üzerine sol tuşu basılı tutarken eğim kırıyoruz. Böylece üçüncü nokta eğim alacak.

3. Eğer siz yanlış işlem yaptıysanız CTRL + ALT + Z ile işlemi geri alabilirsiniz ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

4. Unutmayın Pen Tool kullanırken başlangıç nokta aynı anda son nokta olur. Yani başladığınız noktaya tıklayarak bitiş noktamızı kapamış oluyoruz.

31do3.gif

Pen Tool Palet:

Add Anchor Point Tool

41po8.gif

Bu araç bize lazım olan yerlere nokta eklememizi sağalar. Eğer siz Pen yolu üzerine istediğinize yere tıklarsınız sonucu görebilirsiniz. Eğer siz Pen ile güzel seçim yapmamışsanız Add Anchor Point Tool kullanarak bu yanlışlık düzeltebilirsiniz.

Delete Anchor Point Tool

9copyzn3.jpg

Bu aracı kullanarak fazla yaptığımız noktaları ve size lazım olmayan noktaları silebiliyoruz. Delete Anchor Point Tool ile her hangi noktaya tıklarsınız son uç görebilirsiniz.

Convert Point Tool

51sk6.gif

Bu araçla her hangi noktaya tıkladığınızda alt tuşuna basılı tutarak sola ve ya sağa eğim yönlerini değiştirebilirsiniz. CTRL tuşuna basılı tutarsınız noktanızın yerini değiştirebilirsiniz.

10copylb0.jpg

CTRL + ALT + Mouse üzerinde sol tuşa tıklarsanız Pen yolunu kopyalaya bilirsiniz.

5. Tekrar Pen Tool (P) dönüş yapıyoruz. Pen yolu üzerine mouse sağ tıklama yapınız… Çıkacak menüden Make Selection seçiniz. Feather Radius en az 1 px kullanın. Bu işlem seçim alanı kenarlarını yumuşatır.

61lj4.gif

6. Seçtikten sonra Ctrl + c (Kopyalama) Ctrl + V (Kopyalananı yapıştır. Böylece otomatik yeni layer açılır. Çiçeği görebilmek için sadece Background gözünü kapatın.

71tj2.gif

7. Zoom (Z) Alt ve sol mouse üzerinde tuşları kullanarak resim küçültebilirsiniz.

8. Çiçek olan layer üzerine Ctrl tuşu ile beraber tıklayarak çiçek seçili hale gelir. Select – Feather (Ctrl + Alt + D) 5 px, daha sonra Select – Inverse (CTRL + Alt + I) Delete tuşuna basın. Böylece kenarları yumuşatacak ve o kadar keskin durmaz.

81oh2.gif

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
kasta095; güzel bir ders olmuş, emeğine ve eline sağlık.

Saygılarımla

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
ellerine sağlık kasta095 yine güzel anlatım olmuş

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teleset, teşekkür ederim

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
eline sağlık kasta095. ben bu anlatımını nasıl da görmedim. :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim:)

hehe uyuyorsundur:) karıştır daha neler bulursun:utann:

barisk

🌟Usta Tasarımcı🌟
mükemmel çalışmalarından birisi eline sağlık... : )

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekküler. iyi çalışmalar

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederiz :)elinize sağlık kasta hanım ..benim gibi yeni başlayanlar için çok açıklamalı bir anlatım olmuş :)hep söylüyorum ,iyi ki varsınız:)