Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop programında renk ayrımı nasıl yapılır?

cotanaknak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba Arkadaşlar, Photoshop programında renk ayrımı nasıl yapılır?
Bana yardımcı olursanız sevinirim.Tşkler.

Paint

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sorununu tam anlaya bilseydim yardımcı olmaya çalışabilirdim
renkleri degiştirmek istiyor isen select>Colar renge resmin üzerindeki istedigin eyedropper tool yardımı ile seçerek resim üzerindeki seçtigin rengi işaretler rengi kopyala bilir yada rengini degiştire bilirsin yada image>adjustment>replace color da aynı işleme yarar ama Color renge tavsiyemdir umarım işine yarar

cotanaknak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tşk ederim.Aslında ben de tam olarak anlamadım bir ilanda eşarp desenine ps de renk ayrımı yapabilecek ..... böyle yazıyordu.

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
ps üzerindeki renk ayrımı çok kolay olmasına rağmen bilmeyen için tam bir işkence olabilir

adamlar film üzerine cmyk renklerinin ayrı ayrı basıma hazırlanmasını istemişler bir filme cyan,bir filme magenta,birine yellow ve son olarak key (black) bu dört renkle daha sonra kumaş üzerine matbaa usulü baskı yapacaklar...bence...

Paint

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sende anlamadıysan fazla bir yardımım dokunamıyacak ozaman Rakun senin dediklerini de ben pek anlamadım yardım istegine verile bilcek en çılgın cevap :)

birde şöyle bişi var onu anlatayım ister isen :D belki budur rakunun söyledigi gibi sanırım
window menüsünden Channels etkin hale getir etkin hale getirdigin zaman aynı resim 4 farklı resim halinde göreceksin RGb Red Green blue yani farklı formatlarda neyse anlatmak istedigim indicates channel visibilty kısaca göz simgesi telafuzu bile zor :D
tek tek bu göz simgelerini kapayalım bir tane ben resim seçtim ve mause sag tuşla duplicate channel yaptım aşadaki resimde var daha sonra çogaltıgım resmin göz simgesini kapayıp diger resim resimlerin göz simgelerini etkinleştirdim ve layer menüme geri döndüm

layer menüsünde yeni bir layer açıp ben beyaz olarak seçtim background umu sen istedigini yapa bilirsin ve 1tane daha layer açtım ve bu layer boş bırakıyoruz ve ( Select> Load Selection tıkladım ve açılan pencerede Channels tıkladım channels de çogaltıgımız blue copy karşımıza çıkcak onu seçip ok diyoruz resimdeki gibi yeni layerimize resim şeklinde işaretliyecektir içini doldurmak için Ctrl+shift+I uyguluyorum yada select inverse yapa bilirsin renk paletinden ben Mavi bir renk seçip paint bucket tool ile içini dolduruyorum aşagıda örnek resim var

bu yol ile resmi istedigimiz renk verebiliriz shift tuşuna basılı tutup iki layeri de seçili hale getirip mause sag tuş ile açılan panelde merge layers tıklayıp 2 resmi birleştirelim.
bu uygulamayı bir kaç defa farklı renklerle de uygulayarak resme farklı renkler kata bilirsin.
kolay gelsin

cotanaknak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tşk ederim arkadaşlar ama ben hiçbir şey anlamadım.Sorun siz değilsiniz.Benim ps bilgim zayıf.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Renk ayrımı yapabilmek için programdan önce baskı sistemini öğrenmeniz lazım... Yani burada tümdengelim mantığı kullanmak lazım... Sırasıyla baskı tekniği, kalıp ve pozlama, film, renk ayrımı ve bunun programda yapılışı... Forumda aratın detaylı bilgi bulacaksınız...

koray

🌱Yeni Üye🌱
matbaa mantığıdır renk ayrımı arkdasımın dedığı gıbı cmyk renklerının ayrılması bır rengı sısırırsın bır rengı dığer rengın altına verırsın v.s baskıda kayma olustuğu ıcın bunu ısterler

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Sadece Renk Ayrımı işi yapan kişiler var Matbaa'larda ve Ajanslarda Teknik olarak ve bilgi olarak burda anlatılarak ögrenilebilecek birşey değil bence uygulamaları izlemeniz gerekebilir..

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Paint arkadaşım anlattıklarından tam verim alamasam da işimi gördü sayılır.Çok teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Renk ayırma olayı beni çok sıktığı için öğrendiğim bir başka yöntemi de paylaşmak istedim.

Resmimizi açıyoruz. Magic Wand Tool'u (W) alıp ayırmak istediğimiz rengin üzerine tıklıyoruz. Anti-alias'taki işareti kaldırıp tolerance kısmına düşük bir değer veriyoruz (mesela ben 5 verdim). Seçili kısmı ctrl + c ile kopyalayıp yeni bir sayfaya yapıştırıyoruz. Ctrl tuşuna basılı tutarak layerımızı tıklıyoruz. Kalem aracını alıp seçili kısmı tarıyoruz. Sonra thresold yapıp işimizi bitiriyoruz.
Diğer renkler için de aynı işlemi tekrar ediyoruz.