Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

photoshopta yaptığım vektörü eps olarak kullanmak istiyorum

apparent

🌱Yeni Üye🌱
photoshopta yalnızca pen tool ile yaptığım logoyu eps olarak kaydedip illustratorde ve corelde kullanmak istiyorum. elimde sadece illustrator programı var. logoyu photoshopta eps olarak kaydettiğim zaman illustratörde vektörel olarak açamıyorum. sanki bir jpeg dosyası gibi gözüküyor. bunu nasıl yapabilirim?

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Photoshop vektörel tabanlı bir program olmadığı için bunu yapma şansınız yok.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
Nihat Baysal'ın söylediği gibi çizimsel(vektör) program değil photoshop, piksel tabanlı olduğundan ! Neden illustrator da çizmeyi denemiyorsunuz ki? illustrator da pen tool var olarak biliyorum?

apparent

🌱Yeni Üye🌱
neden illustratorde çizmeyi denemiyorum; bunun sebebi photoshopta çizdikten sonra vektöre style vermem :/

apparent

🌱Yeni Üye🌱
halletmenize sevindim, kolay gelsin ! :)

teşekkür ederim :) belki bu konuda sorun yaşayanlarada ekstra bilgi olur.

yaptığım aşamaları anlatayım;
logoyu a4 kağıdı boyu büyüklüğünde psde eps olarak kaydettim. ve aide açıp çözünürlüğünü kontrol ettim. herhangi bir bozulma olmadı. layerler birebir aiye geçti bu konudada sorun olmadı. daha sonra aide hem cd hem ai kaydettim.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
teşekkür ederim :) belki bu konuda sorun yaşayanlarada ekstra bilgi olur.

yaptığım aşamaları anlatayım;
logoyu a4 kağıdı boyu büyüklüğünde psde eps olarak kaydettim. ve aide açıp çözünürlüğünü kontrol ettim. herhangi bir bozulma olmadı. layerler birebir aiye geçti bu konudada sorun olmadı. daha sonra aide hem cd hem ai kaydettim.

Öyleyse sonuç şu mu çıkıyor; Ps de çizim yapıyor isek, büyük çözünürlükte bir sayfa içinde logo vb. çalışmamızı yapalım daha sonra corel & Fr ,Ai de açtığımızda herhangi bir bozulma ile karşılaşmayız...

apparent

🌱Yeni Üye🌱
Öyleyse sonuç şu mu çıkıyor; Ps de çizim yapıyor isek, büyük çözünürlükte bir sayfa içinde logo vb. çalışmamızı yapalım daha sonra corel & Fr ,Ai de açtığımızda herhangi bir bozulma ile karşılaşmayız...

büyüklüğünün önemi yok. ben psde verdiğim efeklerin illustratorde uygun boyutta net görünmesi için büyük kaydettim. efektlerde malesef bozulma oluyor. bunun akabinde düz efektsiz bir kaç çizim yaptım bunlarda hiç bir sorun olmadı.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
büyüklüğünün önemi yok. ben psde verdiğim efeklerin illustratorde uygun boyutta net görünmesi için büyük kaydettim. efektlerde malesef bozulma oluyor. bunun akabinde düz efektsiz bir kaç çizim yaptım bunlarda hiç bir sorun olmadı.

hm...
peki birşey sormak istiyorum, illustrator'a yabancıyım...
Ps de yazdığın bir text ile illustrator da yazdığın bir text arasında fark var mı?
Programların biri piksel üzerine biri vektör üzerine sanırım olacaktır yanlış mı?

:iloveyou:
Aoratos Design​

apparent

🌱Yeni Üye🌱
hm...
peki birşey sormak istiyorum, illustrator'a yabancıyım...
Ps de yazdığın bir text ile illustrator da yazdığın bir text arasında fark var mı?
Programların biri piksel üzerine biri vektör üzerine sanırım olacaktır yanlış mı?

:iloveyou:
Aoratos Design​

illustratore pek aşina değilim ama bence fark olmamalı. ben photoshop hakkında çok yanlış bilinen şeyler olduğunu düşünüyorum. evet dediğiniz gibi piksel tabanlı ama ben bir çok kez baskı yaptırdım. yani vektörel işlerimi yapabiliyorum. ama bu konuda fazla deneyimli değilim. daha net bilgi verebilecek arkadaşlar muhakkak vardır. ikimiz içinde bu daha iyi olur :)

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çizdiğiniz logonun bir binaya uygulanmak üzere büyütülmüş halini, ya da bir kartvizite basılmak üzere küçültülmüş halini çok merak ediyorum.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
illustratore pek aşina değilim ama bence fark olmamalı. ben photoshop hakkında çok yanlış bilinen şeyler olduğunu düşünüyorum. evet dediğiniz gibi piksel tabanlı ama ben bir çok kez baskı yaptırdım. yani vektörel işlerimi yapabiliyorum. ama bu konuda fazla deneyimli değilim. daha net bilgi verebilecek arkadaşlar muhakkak vardır. ikimiz içinde bu daha iyi olur :)

Ben photoshopa fotoğrafçılıkla attım, hiç grafik tasarım ilgim yoktu...Resim çek, kes(decube et) , rötuşla ve fonla aşamalarından giderdim. Yani hep kalıp çalışmışımdır, photoshop'un piksel tabanlı olduğunu kendimi geliştirmem gerektiğini anlayınca anlamış oldum... Artık bir resim gördüğümde içimden şöyle bir düşünce yürütüyorum : acaba bu resmin aynısı bana yaptırsalar nasıl yaparım ? diyorum... Ps iyi derece şuan fakat vektör konusunda geriyim...
Ama çoğu kişi bana ; Corel vb. vektör programında yapılanın aynısını photoshopta yapamaz mısın sorusunu soruyor...Cevabı ne olabilir ki , tabi ki evet ! Biliyorum da demiyorum her geçen gün photoshop'un bir özelliğini öğreniyorum...Yaşam da filozof olmak gerek!
Bırakalım bu konuyu, yoksa uzayacak :D

apparent

🌱Yeni Üye🌱
Çizdiğiniz logonun bir binaya uygulanmak üzere büyütülmüş halini, ya da bir kartvizite basılmak üzere küçültülmüş halini çok merak ediyorum.

screenlarla izah etsem daha anlaşılır olacaktır...

photoshopdaki hali;

eps olarak kaydedilmiş illustratordeki hali;

vahdetipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.vahdetkarakaya.com
herkes biliyordur ama paylaşayım genede. photoshopta pen aracıyla çizdiğiniz çizgileri path'leyip exporttan illustrator dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
herkes biliyordur ama paylaşayım genede. photoshopta pen aracıyla çizdiğiniz çizgileri path'leyip exporttan illustrator dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

ben bilmiyordum mesela, teşekkürler :)

:handshake:​