Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Resmi saran yazı nasıl yapılyor?

serdar1406

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Aşağıdaki resimdeki gibi resmi saran yazı photoshopta nasıl yazılıyor arkadaşlar. Birde Yıllık (andaç) tasarım örnekleri nerede bulabilirim?

Benzer konular

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Evet bende merak ediyorum, ps veya ai de nasıl yapılır acep? Ben kendim space ile boşluk bırakarak yapıyorum bu tür yazıları :) path çizip mısraları onun üzerinde dizebilir miyim, yazı yazıyorum ama mısra dizemiyorum

secem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence bundan daha iyisini freehand de yapabilirsin. resmi tıf olarak freehand de ımport ederek çağır. sonra resmi kenarını pentool ile çiz. yazını da yaz sonra yazıyı ve pentool ile çizdiğin çizgiyi beraber seç ve tex menüsünden flow around selection yap. yazın o çizgiye ye şekil alacaktır.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop'ta yazı alanının şeklini path'le çizip şeklin içine T butonuyla tıklayıp yazabilirsiniz.

Illustrator'de yine yazı alanının şeklini pathle çizip Area Text butonuyla bu sefer şeklin içine değil path'e tıklayıp yazabilirsiniz.

Bir yöntem de yazıyı normal text kutusu olarak yazıp şeklin yazıyı ittirmesini sağlamaktır. (Böylece resim yer değiştirince yazı otomatik şekil değiştirir.)
(Photoshop'ta böyle bir yöntem yoktur.)

Illustrator'de resmin etrafına path örülür. Path üstte olmak şartıyla her ikiside seçilip menüden Object Clipping Mask>Make denir. Sonra menüden Object Text wrap>Make diyerek resme ittirme gücü vermiş oluruz. Menüden Object Text wrap> Text wrap Options'la ittirme miktarını ayarlabiliriz. Ve resmimizin yazımızı (Resim üstte olmak şartıyla) ittirdiğini görürüz.

Indesign'da da aynı yöntemler kullanılabilir. Farklı olarak şeffaf psd dosyalarında path örmeye gerek yoktur. Indesign'da resmi seçip, menüden Object>Clipping Path>Options'a geliriz.
Type: Alpha Channel veya (Dedect Edges)'i seçeriz.
Insert Frame'e eksi değer gireriz. Ve resim kendi şekliyle yazıyı iter.

Son düzenleme:

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
İllustratorde çok kolaymış bu işi yapmak. Yazacağınız alanı path ile çizip area type tool u seçerseniz yazıların dizilimi pathe göre şekil alıyor. Çok basit gerçekten. Ps de bu yapılamaz heralde.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
İllustratorde çok kolaymış bu işi yapmak. Yazacağınız alanı path ile çizip area type tool u seçerseniz yazıların dizilimi pathe göre şekil alıyor. Çok basit gerçekten. Ps de bu yapılamaz heralde.

PS'de yapılamaması gayet doğal çünkü programın amacı bu değil. Bu tür çalışmalar için öncelikle indesign veya en kötü illustratör daha pratik bir çözümdür.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yıllık gibi çok sayfalı ve (örnekte görüldüğü gibi) yoğun yazılı bir işi ThreeBuddha'ın önerdiği gibi Indesign ile yapılmalıdır.
(Illustratör kullananlar Indesign kulanmakta zorlanmazlar, arabirimi çok benzer.)

harunirgin

♾️Grafik Gurusu♾️
Dizgi vb işler için vektörel tabanlı programları tercih etmek bu tip işlemler için de kolaylıklar getirir. Açıklama ve bilgilendirmeler için rhinokurt'a teşekkürler.

serdar1406

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar ben alayınıza teşekkur ederım. Suan vaktım yok ama en kısa surede bu acıklamaları okuyup ona gore calısmalara baslıycam

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
PS'de yapılamaması gayet doğal çünkü programın amacı bu değil. Bu tür çalışmalar için öncelikle indesign veya en kötü illustratör daha pratik bir çözümdür.

Ps yi hor görmemek lazım, programın neredeyse yapamadığı hiç bir şey yok :angel:

Ps de nasıl mı yapılıyor bu tür yazılar? Çizdiğimiz pathi shape(şekile) çevirip üzerinde tıklayıp yazıyoruz, yazılar şeklin içine dolmaya başlıyor. Bu kadar :wink:

Bunu da bugün tesadüfen keşfettim

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop, Illustrator, Indesign bu üç program birbirini rakibi veya alternatifi değiller. Üçü de beraber kullanmak için var.

Indesign hem resimleri hemde vektörleri harici link olarak alıp ekranda temsili görüntüsünü gösterdiği için ve gelişmiş mizanpaj özeliklerine sahip olduğu için çok sayfalı işlerde büyük avantaj sağlar.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Photoshop, Illustrator, Indesign bu üç program birbirini rakibi veya alternatifi değiller. Üçü de beraber kullanmak için var.

Indesign hem resimleri hemde vektörleri harici link olarak alıp ekranda temsili görüntüsünü gösterdiği için ve gelişmiş mizanpaj özeliklerine sahip olduğu için çok sayfalı işlerde büyük avantaj sağlar.

Yani önümüzdeki sayfanın kendini değilde bir nevi önizlemesi gibi birşey gördüğümüz için çok hızlı çalışır. Bunu mu kasdettiniz, ben hala indesign in çoklu sayfalarda ne gibi kolaylıklar sağladığını bilmiyorum. Ai ile arasında bu konuda çok mu fark var gerçekten?

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yani önümüzdeki sayfanın kendini değilde bir nevi önizlemesi gibi birşey gördüğümüz için çok hızlı çalışır. Bunu mu kasdettiniz, ben hala indesign in çoklu sayfalarda ne gibi kolaylıklar sağladığını bilmiyorum. Ai ile arasında bu konuda çok mu fark var gerçekten?

Evet onu kastettim.
Aradaki farklar için resimli örnekler hazırlayayım en iyisi. Indesign bölümüne de ekleyeyim.
Bu arada sen de programı karıştır istersen.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ps yi hor görmemek lazım, programın neredeyse yapamadığı hiç bir şey yok :angel:

Ps de nasıl mı yapılıyor bu tür yazılar? Çizdiğimiz pathi shape(şekile) çevirip üzerinde tıklayıp yazıyoruz, yazılar şeklin içine dolmaya başlıyor. Bu kadar :wink:

Bunu da bugün tesadüfen keşfettim

PS'nin bunu yapabiliyor olması sonucu değiştirmez çünkü çok sayfalı ve metinli işlerde bunun bir işlevselliği yok en basitinden bir alanın içindeki yazının üzerine bir resim koydunuz ve ittirme verdiniz bu mizanrpaj her değişikliğe uğradığında tekrar tekrar bu işlemi yapmaktansa baştada belirttiğim gibi indesign kullanmak çok daha pratik.