Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Solventin Zararı

poemlove

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok geçmiş olsun. umarım en kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz.

burada geçti mi bilmiyorum, bu işte çalışan bir çok kişi zor şartlarda çalışıyor. üstelik çalıştığının karşılığını da alamıyor. en son bir matbaa çalışanı bana "ne uzuyoruz ne kısalıyoruz, yıllardır buradayım" dedi. 10 yıldan uzun bir süredir aynı büroda aynı işi yapıyor. her yer toz.

belki daha önce konuşulmuştur ama genç arkadaşımızın bu rahatsızlığı türkiye'de matbaa ve benzeri işlerin her aşamasında çalışan arkadaşlarımızın sömürüsüyle sonuçlanıyor. üstelik sadece parasal anlamda değil, bedenen de sömürülüyoruz.

grafikerler meslek kuruluşu diye bir şey var. ona da baktım. ancak grafikerlikle sınırlı kalınmış ve öyle grafiker haklarını korumaya yönelik bir çalışmaları da pek görünmüyor. açıkçası tasarımdan matbaaya, kağıtçıya kadar geniş yelpazede bir güvenlik önleminin alınması ve tüm çalışanları baskı altında tutan bu düzensiz gibi görünen ama öyle olamayan işin bazı yasalara bağlı tutulması gerekiyor. yoksa arkadaşlarımızı yok yere genç yaşlarında kötü sonuçlarla küçük çalışma yerlerimizden uğurlayamak zorunda kalabiliriz.

sizce grafikerler.net gibi olumlu bir zeminden mesleki bir birliktelik çıkar mı? eğer buradan çıkmazsa çıkacak bir yer bulmalı ve toplu hareket etmeliyiz. bugün türkiye'de mesleki statümüz pek kabul edilmese de, burun kıvırılsa da çalışıp ölüyoruz. bir şey yapmamız gerekir. arkadaşımızın işverenine karşı durmak ilk yapacağımız şey olabilir.

antikor

🌱Yeni Üye🌱
Allah sana öncelikle sabır ve şifa versin, senin uyarı yazını okuyup da solventi eline alan arkadaşlara da akıl versin.''Hiç bir insan sağlığıyla oynayan bir iş yerine mahkum değildir''

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
Solvent şişede durduğu gibi durmuyor...
Sigara gibi birşey....
Zararını bildiğimiz halde soluyoruz....

venom

🌱Yeni Üye🌱
çok geçmiş olsun....ben 2aydır dijital baskıcı olarak çalışıorm gerçekten çok zor havalandırmayı da her zman açamıosn baskı bozuluo özel maske almayı düşünüorm bu yüzden....

reverse.angle

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşımıza büyük geçmiş olsun.

Solvent cidden çok tehlikeli. Bende çalıştığım mimarlık firmasında hem grafik işlerini yapıyor, hemde dijital baskı makinasını kullanıyorum (2 iş tek maaş yani) ve pek çok baskı merkezine göre havalandırmamız iyi olmasına rağmen endişelenmekten alamıyorum kendimi. Umarım başıma kötü birşey gelmez. Sonuçta iş her zaman bulunur ama sağlığımızı kaybedersek işin geri dönüşü olmaz.

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
2008 in 3. ayında yazmışsın
Başlığa bakıp hiç içine girmiyordum girdim yıkıldım lütfen bir cevap yaz...

Arkadaşım bu mesajdan sonra hiç yazmamışsın Her neredeysen okadar üzgünümki anlatamam Annemide kanserden kaybettim, Allah yardımcın olsun ÇOK ÜZÜLDÜM ...

Bendede gece öksürükleri arttı doktora görünmem gerekiyor ama sallıyordum kötü şartlarda çalışıyorum hemen önlem alıcam... olmazsa işi bırakırım...

ÇOK ÜZÜLDÜM

Chunky

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok büyük geçmiş olsun. Allah yanında ve şifanı veren olsun kardeşim...

birhanusta

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım inşallah saglığına kavuşursun ben 86 yılından beri matbacılıkla uğraşıyorum yaşım 38 çocuk denecek yaşda başladım mesleğe pompalı ofset dediğimiz baskı makinasında çalışıyorum o zamanlar makinayı benzinle yıkardık ölecek gibi olurdum makinanın arkasında leş gibi kokardı benzin. solventle 2000 yılında tanıştık koku yok makinayı yıkıyoruz tertemiz tam 10 senedir solvent soluyorum öyle berbat matbaalarda çalıştımki ne havalandirması sözün özü bu yazılanları okuyunca kendimi çok kötü hissettim anlıyacağın yanlız değilsin çözüm önerileri sunan arkadaşlar bu dediğinizi hiçbir patron yapmaz sonuç mesleği değiştirmek tabiiki genç arkadaşlar bizlerin işi zaten bitmiş...

soravan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok geçmiş olsun bende dijitalda çalışıyordum orda grafik makine ve montaj işlerine bakıyordum ama iflas ettim doktora gittiğimde bana sende madde bağımlılığı varmı diye sordu yok dedim sigara bile içmem bana kötü durumun dedi nerde çalıştığımı sordu ben dijital baskıcıda çalışıyorum dedim bana iş para bunlar önemli şeyler ama sağlık bence daha önemli dedi ben o ay içerisinde kararımı verdim işten çıktım şuan 5 aydır işsizim ama gerçekten mutluyum eski karın şişmeleri felan yok bu işi yapılıyorsada davlumbaz sistemi yapılmalı türkiyede gelip kapalı yerlerde alanlarda sigara içmeyin diyorlar ama böyle birşeyden hiçkimsenin haberi bile yok ve binlerce insan bu gibi yerlerde zehirlenip kansere yakalanıyor arkadaşım bu iş yerlerine şart koşun işlerini kapatın demiyoruz ama eyer kimyasal ağırlıklu bir işse davlumbaz şartını öne sürebilirler tabiki sigara da zararlı ama bir nefes dijital solvet i on paket sigaradan daha zararlıdır....

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
çok geçmiş olsun bende dijitalda çalışıyordum orda grafik makine ve montaj işlerine bakıyordum ama iflas ettim doktora gittiğimde bana sende madde bağımlılığı varmı diye sordu yok dedim sigara bile içmem bana kötü durumun dedi nerde çalıştığımı sordu ben dijital baskıcıda çalışıyorum dedim bana iş para bunlar önemli şeyler ama sağlık bence daha önemli dedi ben o ay içerisinde kararımı verdim işten çıktım şuan 5 aydır işsizim ama gerçekten mutluyum eski karın şişmeleri felan yok bu işi yapılıyorsada davlumbaz sistemi yapılmalı türkiyede gelip kapalı yerlerde alanlarda sigara içmeyin diyorlar ama böyle birşeyden hiçkimsenin haberi bile yok ve binlerce insan bu gibi yerlerde zehirlenip kansere yakalanıyor arkadaşım bu iş yerlerine şart koşun işlerini kapatın demiyoruz ama eyer kimyasal ağırlıklu bir işse davlumbaz şartını öne sürebilirler tabiki sigara da zararlı ama bir nefes dijital solvet i on paket sigaradan daha zararlıdır....

Geçmiş olsun.

Fakat davlumbaz çözüm değil.

Solvent buharını, makina üzerinden henüz ortama yayılmadan tahliye eden sistemler nispeten daha mantıklı.

Over Design

🌱Yeni Üye🌱
Çok geçmiş olsun kardeşim. Konuyu baştan sona okudum. Ve konu sahibinin cevap yazmamasınada endişelerim dahada arttı umarım iyisindir ve cevap yazarsın.
Burası Türkiye bende iş dolayısıyla 15 gündür baskıya bakmak zorunda kaldım baskıcı arkadaşa solventin zararlarını anlattığım halde solvenle yıkanmadığı kalıyor. Boyalı ellerini dahi solventle yıkıyo makina kafasını her baskıdan sonra silmek zorundasın bu şartlardan dolayı bende istifa ettim. Allah korusun sağlık herşeyden önemli.

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
Değerli arkadaşlar birçoğunuz solvent’ in zararını bildiğiniz halde hala baskı yaptığını biliyorum.

Ben de bundan 6 ay kadar öncesine kadar bildiğim halde önlem almıyordum. Dijital baskıda çalışalı 1 yıl 3 ay oldu 2 hafta önce doktora gittiğimde akciğer kanserisin dediğinde çok şaşırdım. Akciğerin bitmek üzere dedi. Testler filan 1 hafta geçti akciğerine tamamen yayılmış dedi.

Ben yaptım hayatımı bitirdim yaşım daha 19. bari bunu okuyan arkadaşlar biraz kendilerine gelsinler ne yaptıklarını işin çocuk oyuncağı olmadığını anlasınlar ben kimsenin benim durumuma düşmesini istemem. Eğer benim gibi 19 yaşınızda hayatınızın bitmesini istemiyorsanız lütfen önlem alın.

Herkese hayırlı işler dilerim.

Çok üzgünüm...
En son 09-04-2008 tarihinde sitemize giriş yapmışsınız.
Dualarım sizinle.. Her nerede iseniz

Arkadaşlar sağlık için atılan bir adım, tedavi için atılan yüz adımdan daha yararlıdır.

Tüm benzer şartlarda çalışan arkadaşlarımızın koşullarını iyileştirmelerini temenni ediyorum. Lütfen ihmal etmeyin.

Bir gün varız, bir gün yokuz...
Bi varım, bi yokum..

Geçmiş olsun...
Bende 3 senedir çalışıyorum dijital baskı merkezinde hatta 2 tane baskı makinası kullanıyorum. Birisi Roland(solvent bazlı) diğeri hb(su bazlı) çok şükür bugüne kadar hiç sorun yaşamadım. İlk günler çok sersem oldum ama alıştı şimdi bünye artık solvent kokusu yada tiner kokusu almıyorum.

Benimde tek sorunum makina temizlerken ojelerimi çıkarması :) ama olsun işimi çok seviyorum ;);)

Allah başka dert vermesin!

qqarizmaa35

🌱Yeni Üye🌱
Bir söz var belki içinizde bilenler vardır.

Bir düşünür şöyle diyor. İnsanları anlamıyorum;Para kazanmak için sağlıklarını hiçe sayarlar,sağlıklarını kaybedincede varlarını yoklarını harcamayı göze alırlar.

bertay

🌱Yeni Üye🌱
kardeşim bu birtek matbaacılıkta değil mobilya sektöründe de temizliğe yardımcı olarak kullanılıyor. İş verenlerin ucuzcu tutumu insanların sağlıklarıyla oynayabilecek cesareti veriyor onlara. Allah sonumuzu hayr etsin.

28vedat

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle geçmiş olsun bu solvent benimde bitirdi doktora gittim ve astım olduğunu söyledi ama benimki baskıdan değil metal yağ çıkarma solventinden oldu Allah bu işyerlerinde bunlara göz yuman patronlara diyecek bişey bulamıyorum aman uzak durun ben yandım durumum diğer arkadaş kadar kötü değil ama bende hayatım boyunca iz bıraktı

Albayrammatbaa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Geçmiş Olsun Kardeş. İnşallah Eski Sağlığına Kavuşursun.
Allah Sabır Ve Şifa Versin :/ :/