Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Telefonda konuşma adabı

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
Telefon yaygın haberleşme araçlarından birisidir. Telefonla konuşurken dikkat edilmesi gereken hussuslar şunlardır:

-Telefonunuzu en çok 4 kere çaldırın ve gülümseyerek açın. Tebessümle beraber harekete geçecek yüz kaslarınız, ses tonunuzu etkileyecek, kulağa daha olumlu gelmesini sağlayacaktır,

-Arayan sizseniz öncelikle kendinizi tanıtın. Karşınızdakinin durumunun konuşmak için uygun olup olmadığın öğrenin,

-Çalan telefonu açtığınızda ’buyurun’ demek kuru bir ’Alo’dan daha çok kulağa hoş gelecektir,

-Diğer kişinin söylediklerini ve ihtiyaçlarını anlamak için çaba gösterin,

-Suskunluk en iyi yanıt olduğunda susup dinleyin. İyi bir sebep olmadıkça diğer kişinin sözünü kesmeyin,

-Telefon hattının diğer ucundaki kişi ve yanınızdakilerle aynı anda konuşmamaya özen gösterin,

-Gereksiz sözlerle konuşmayı uzatmayın,

-Telefon defteriniz telefonun yanında olsun,

-Polis, itfaiye, ambulans gibi önemli telefon numaralarını açıkça görünebilecek bir yerde bulundurun,

-Bir topluluk içerisinde otururken çalan cep telefonunuzla yüksek sesle konuşmak, hem yanınızdaki insanlara, hem de çevrede oturanlar saygısızlık olacaktır. Buna dikkat edin,

-Direkt telefon alıcısına doğru, öksürmeyin, hapşırmayın, burnunuzu silmeyin. Özür dileyip başınızı çevirerek bu ihtiyacınızı gidermeniz en doğru davranış olacaktır,

-Konuşmayı adeta bir ’sözlü el sıkışma’ iyi dilek ve temennilerle bitirmeye dikkat edin.

-------------------------------- alıntı -----------------------------------

Benzer konular

volkanc

🏅Acemi Tasarımcı🏅
-Eğer telefonda konuşurken, dışarıdan birine cevap vermeniz gerekiyorsa hattın diğer ucundaki kişiye bu durumu bildirin ve karşınızdaki kişiye daha sonra cevap verin.

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
-Eğer telefonda konuşurken, dışarıdan birine cevap vermeniz gerekiyorsa hattın diğer ucundaki kişiye bu durumu bildirin ve karşınızdaki kişiye daha sonra cevap verin.

------------------------------------------------
teşekkürler...başarılar :)

a.g.s.l

👑Efsanevi Grafiker👑
Arayan sizseniz öncelikle kendinizi tanıtın. Karşınızdakinin durumunun konuşmak için uygun olup olmadığın öğrenin

Çok faydalı bir paylaşım canım....:)
Paylaşım adına teşekkür ederim.

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arayan sizseniz öncelikle kendinizi tanıtın. Karşınızdakinin durumunun konuşmak için uygun olup olmadığın öğrenin

Çok faydalı bir paylaşım canım....:)
Paylaşım adına teşekkür ederim.

canım beğenmene çok mutlu oldum :)
rica ederim ...

chrisersan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bazen arıolar sonrada sen kimsin diolar ya deliriorum yaaaa...

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
bazen arıolar sonrada sen kimsin diolar ya deliriorum yaaaa...

bende aynen sevmem öyle diyenleri...
bana sen kimsin dediklerinde bende diyorumki siz kimi arıyorsunuz daha kim olduklarını demeden çat kapıyorlar...
teşekkürler....

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
-Çalan telefonu açtığınızda ’buyurun’ demek kuru bir ’Alo’dan daha çok kulağa hoş gelecektir,

4 senelik asistanlık hayatımda ve özel hayatımda öğrendiğim ve sürdürdüğüm ilk kural şudur ki;
Telefonu Buyurun diye açmak hoş değildir...
Hatta kabalığa kaçtığı bile söylenebilir :giggle:
Şahsen benim telefonuma buyurun diye yanıt verenlere "buyurduk" diye ters cevap veresim gelir ve çoğu zaman terslemekten hiç çekinmem :giggle:
İş hayatında buyurun kelimesi hoş karşılanmaz arkadaşlar...
Buyurun kelimesi genelde konuşmak istemediğiniz yada konuşamayacağınız durumlarda kullanılır...
Örneğin birini ararsınız; merhaba diyip kendinizi tanıtırsınız nasılsınız diye sorarsınız; karşıtaraf ya teşekkür ederim siz nasılsınız der yada en kaba ve soğuk ses tanuyla sorunuza "buyurun" diye cevap verir!!! :S Eğer konuştuğunuz kişi müşterinizse;
Siz de ozaman hiç istifinizi bozmadan direk konuya girerek en kısa şekilde konuşup telefonu kapatırsınız... (ki bu benim başıma okadar çok geliyorki inanın bazen nasılsınız demeye korkuyorum :S :p )
Ki değil tedarikçinizse "buyurduk" diyip bu sefer siz ses tonunuzu emirvaki bir ses tonuyla değiştirerek emir buyurup telefonu kapatırsınız :giggle:
Yani "buyurun" kelimesi bir olumsuzluk halidir benden söylemesi ;)
Bence en iyisi yazıda ki gibi tebessüm ederek en güzel ses tonuyla merhaba dedikten sonra peşine isminizi getirmektir...
Örn:
-Merhaba Ben Esra ... v.b. gibi... :)

Veyahut in güzeli eğer telefonu ilk siz açıyorsanız; günün saatlerine göre karşılama kelimeleri kullanmaktır.
Günaydın; iyi günler, iyi akşamlar gibi... ;)

Emin olun böyle olduğu zaman karşınızda ki insanında tavri ona göre değişecektir...

Paylaşım için çok teşekkürler
Saygılar

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆

4 senelik asistanlık hayatımda ve özel hayatımda öğrendiğim ve sürdürdüğüm ilk kural şudur ki;
Telefonu Buyurun diye açmak hoş değildir...
Hatta kabalığa kaçtığı bile söylenebilir :giggle:
Şahsen benim telefonuma buyurun diye yanıt verenlere "buyurduk" diye ters cevap veresim gelir ve çoğu zaman terslemekten hiç çekinmem :giggle:
İş hayatında buyurun kelimesi hoş karşılanmaz arkadaşlar...
Buyurun kelimesi genelde konuşmak istemediğiniz yada konuşamayacağınız durumlarda kullanılır...
Örneğin birini ararsınız; merhaba diyip kendinizi tanıtırsınız nasılsınız diye sorarsınız; karşıtaraf ya teşekkür ederim siz nasılsınız der yada en kaba ve soğuk ses tanuyla sorunuza "buyurun" diye cevap verir!!! :S Eğer konuştuğunuz kişi müşterinizse;
Siz de ozaman hiç istifinizi bozmadan direk konuya girerek en kısa şekilde konuşup telefonu kapatırsınız... (ki bu benim başıma okadar çok geliyorki inanın bazen nasılsınız demeye korkuyorum :S :p )
Ki değil tedarikçinizse "buyurduk" diyip bu sefer siz ses tonunuzu emirvaki bir ses tonuyla değiştirerek emir buyurup telefonu kapatırsınız :giggle:
Yani "buyurun" kelimesi bir olumsuzluk halidir benden söylemesi ;)
Bence en iyisi yazıda ki gibi tebessüm ederek en güzel ses tonuyla merhaba dedikten sonra peşine isminizi getirmektir...
Örn:
-Merhaba Ben Esra ... v.b. gibi... :)

Veyahut in güzeli eğer telefonu ilk siz açıyorsanız; günün saatlerine göre karşılama kelimeleri kullanmaktır.
Günaydın; iyi günler, iyi akşamlar gibi... ;)

Emin olun böyle olduğu zaman karşınızda ki insanında tavri ona göre değişecektir...

Paylaşım için çok teşekkürler
Saygılar

paylaşımımı sabırla okuduğunuz ve yorum yazdığınız için teşekkürler...

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Ben Alo kelimesini kullanıyorum, bir sorunla karşılaşmadım hiç :D

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar siz Alo kelimesinin açılımı yani anlamını biliyor musunuz?
Durun ben size söyleyeyim...

Telefonu icat eden Alexsander Graham Bell bir kıza aşıktı...
Ve aslında amacı sağır insanlarla iletişime kolayca geçmeyi sağlayabilmekti...
Derken telefonu buldu ki o ayrı bir hikaye ve şu sözleri söyledi...
"bir gün her şehirde bundan bir tane olacak" :)

Ve zaten ilk telefonu sevgilisinin evine kurmuştu...
Ve telefonu açtığında çalışmaktan bir türlü kovuşamadığı Allessandra Lolita Oswaldo diyerek kızın adını anıyordu...
Derken çalışmalar sürdükçe telefonlar çoğaldı...
Ve o her seferinde sevgilisinin aradığını sanarak telefonu kızın adını söyleyerek açıyordu...Zamanla bu kelime kısalarak Ale Lolos oldu..
Daha sonra da ALO olarak değişti...
Ve insanlar Graham ' ın saygısından dolayı onlarda bu sözü telaffuz ederek açmaya başladılar...
Böylece ALO kelimesi doğmuş oldu...
Yani telefonun icandından beri kullanılan bu kelime; aslında büyük bir aşkın ve bu büyük aşkın bir erkeğe yaptırabileceği en faydalı şeyin bir kanıtı olarak kullanılmaktadır... :wink:

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆

Ve telefonu açtığında çalışmaktan bir türlü kovuşamadığı Allessandra Lolita Oswaldo diyerek kızın adını anıyordu...
Ve o her seferinde sevgilisinin aradığını sanarak telefonu kızın adını söyleyerek açıyordu...Zamanla bu kelime kısalarak Ale Lolos oldu..
Ve insanlar Graham ' ın saygısından dolayı onlarda bu sözü telaffuz ederek açmaya başladılar...
Yani telefonun icandından beri kullanılan bu kelime; aslında büyük bir aşkın ve bu büyük aşkın bir erkeğe yaptırabileceği en faydalı şeyin bir kanıtı olarak kullanılmaktadır... :wink:

------------------------------

gerçekten etkileyiciymiş Alo'nun günümüze gelişi...
çok teşekkür ederim bu kadar faydalı bir o kadarda yararlı bir bilgiyi
paylaştığın için başarılar...

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
------------------------------

gerçekten etkileyiciymiş Alo'nun günümüze gelişi...
çok teşekkür ederim bu kadar faydalı bir o kadarda yararlı bir bilgiyi
paylaştığın için başarılar...

Rica ederim :)
Sen güzel paylaşımlar yaparsında biz yorum yapmaz mıyız? :giggle:
Saygılar

volkanc

🏅Acemi Tasarımcı🏅

Amma sallamışsınız :) Ekşi Sözlükten falan mı buldunuz bu açıklamayı :)

Gavurlar telefonu Hello diye açarlar, biz de onlardan aldığımız bir icat için sanırım Alo kelimesini uydurmuşuz.

Sanırım bu aralar en yaygın açılış cümlesi "Efendim".

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
Amma sallamışsınız :) Ekşi Sözlükten falan mı buldunuz bu açıklamayı :)

Gavurlar telefonu Hello diye açarlar, biz de onlardan aldığımız bir icat için sanırım Alo kelimesini uydurmuşuz.

Sanırım bu aralar en yaygın açılış cümlesi "Efendim".

----------------------------------

yorumunuz için teşekkürler...
başarılar...