Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tif ve png bozuk çıkıyor

fiko06

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar corelde hazırlamış olduğum çalışmalarımı indesign a attığım zaman, bazen bozuk bazen normak çıkıyor. Hem png olarak denedim hem de tif acaba neden. Yardımcı olacak arkadaşıma teşekkür ederim.

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
eps denesen birde cunku en uyumlu format o diye biliyorum adobe programları için

denedim simdi yazılar biraz bozuluyor sanki ama resimde herhangi bi bozulma olmadı

Son düzenleme:

fiko06

🌱Yeni Üye🌱
onu şimdi denedim de rakamların üzerindeki derecelerde kayma oluyor. Benim anlamadığım bazı şekilleri düzgün çıkarıyor bazılarını neden bozuk çıkarıyor. Saçmalıyor yani resmen

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
In Desing on goruntu alir orjinal goruntuyu sen secmedigin muddetce almaz. On goruntu aldigi icinde ekanda renkler ve yazilar bozuk gozukebilir. Normaldir.
Wiev menusunun altinda
display performance seceneginden
High quality display secersen kaliteli goruntu almis olursun.
Bu durumda fotograflar ve cizimler sayfaya gomulmus olur.
Matbaaya yolladiginizda ayrica fotograflari gondermenize gerek kalmayacaktir.
Bu secenegi secmenizi onermem. Calisacaginiz dokuman agirlasir.
Su anda bozuk dediginiz bicimde kalsin.(otamatik ayar)
Matbbaya yolladiginizda pacgage secenegini secerek yollarsan dokumanlarin
ve fontlarini birlikte alir.
Bu secenek neden kalmalidir.
Ekranda sadece fotograf ve cizim yerleri belli olsun yeter babinda bir goruntu sana veriyor.
Ben filme gittigimde gider orjinal dosyadan beslenirim.
Bu demek oluyorki kalitenden bir sey kaybetmiyorsun.
Sadece ekrandaki kalitem kotu baskida kotu cikmayacam.
Beni bir baska yere gondereceksen, filimciye veya matbaaciya benim pacgage secenegimden faydalan.
Bunu secersen ben senin icin tum calistigin fontlari resimleri ve cizimleri ayri bir dosya olusturarak oraya tasiri.
Ustelik RGB resimin varsa onun icinde seni uyaririm. Yani git sunu CMYK yap derim.
Fotograflarini PNG kullanma. Baski icin Tiff, eps, psd kullan. Sorunsuzdur.

Mini bir sozluk- Sayfaya resimin gomulu olmasi. Baglantisiz resim. Link yok
On goruntu - Buralarda fotogoraf veya cizimlerin var haberin olsun turunden verdigi bozuk goruntu

Iyi calismalar

fiko06

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim, eline sağlık.

Çok işime yarayacak bunlar.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
display performance seceneginden
High quality display secersen kaliteli goruntu almis olursun.
Bu durumda fotograflar ve cizimler sayfaya gomulmus olur.
Matbaaya yolladiginizda ayrica fotograflari gondermenize gerek kalmayacaktir.
Bu secenegi secmenizi onermem. Calisacaginiz dokuman agirlasir.

Arkadaşlar yanlış bilgilendirme olmasın. İndesing'da linkli dosyaların görüntüleme düzeyini high quality'e çekmenin onun dosyaya bağlanmasıyla hiç bir alakası yoktur.

Yani resmin gösterilme kalitesi onu dosyaya embedlemez. Hiç bir programda da bunu yapmaz. Örneğin freehandde bu özelliği preferences/redrawdan ayarlarsınız. Fakat o benzer tüm fotoğraflarda bunu kullanır.

Yani ne yapmak lazım linkli bir dosyayı çalışmamıza gömmek için. Link panelinde istediğimiz dosyanın sekmesinin üstünde sağa tıklayıp embed özelliğini görünce tıklamak.

Ayrıyeten indesign ve illustratorde en uygun bitmap dosya formatı psd'dir.
Kolay gelsin.

Melih Yongacı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

Indesign programı çoklu sayfa özelliği nedeniyle olsun çalışmanın hızlı olabilmesi mantığından hareketle olsun ekran gösterimi standart olarak View > Display Performance menüsünde bulunan " Typical Display " olarak ayarlanmıştır. Siz eğer ekran gösterimini görüntü anlamında iyileştirmek istiyorsanız aynı menüye gidip " Hight Quality Display " olanı seçmelisiniz.

Hiç bir programda görsellerin görüntü kalitesinin iyileştirilmesi ( Photoshop hariç ) ekran görüntüsü ayarıyla olmaz. En önemlisi de Indesign programına görseller File > Place komutu verip çağırdığınız görseli Window > Link paletinde bulunan açılır ( Pop-up ) menüden Embed File komutu vermelisiniz. Görsel yeniden içe aktarılır ve Link paletinde " Embedded " ikonu belirir.

Bilginize,

Saygılar...

nuriQocca

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Embed durumundan nasıl çıkartabilirim peki mevcut görseli..
PDF export yaptığım tüm görseller için bunu yapmalımıyım? anladığım kadarıyla ındesign sayfaları dışarıdan linklerle besleniyor embed yaptığımızda dökümana gömüyor, dışarıyla ilişiği kalmıyor bu da dosya doyutunun büyümesine neden olmaz mı?