Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tipografi yardim

teodor11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar tipografik şekilde bi poster hazırlamam lazımda .( Bu konularda biraz yeniyim bi türlü becerebilmi$ degilim.)

midtones ve shadows teknigi ile guzel bi $ekilde hazırlanıyor ama layer mask ekle bölümü ps cs2'de böyle bi bolum yok : )

ben payla$ıyımda teknigi, profesyonel arkada$lar kısa bi video ile bi açıklamada bulunurlarsa çok iyi olur : )

1.jpg

Yeni bir döküman yaratın. (File>New) D tuşu ile foreground coloru siyaha çevirin. Type Tool ile 3-4 kelime yazın. Punto ve fontlarının farklı olması estetiği arttıracaktır. Rectangular Marquee tool ile kelimeleri ayrı ayrı seçin. Kelime alanı seçili iken Edit>Define Brush ile seçili alanı bir brusha dönüştürün.

2.jpg

Portrenin bulunduğu dökümana dönelim. Select>Color Range’ye uğrayın. Bu alet sizin istediğiniz rengi, ışık veya gölgeyi otomatikmen seçmeye yarıyor. Bizim istediğimiz gölgeyi ayırdetmek. Shadow seçeneğini tercih edin. Tamam diyerek çıkın.

Ctrl-J ile seçili alanı kopyalayın. Yalnızca gölgelerin bulunduğu bir layerımız oldu artık. Tekrar background layerını seçin

4.jpg

5.jpg

Tekrar Color Range’ye uğrayın. Bu sefer tercihimiz Midtones. Ok’ledikten sonra örnekte kullandığımız resme uygulanmış efektten dolayı portre çevresi de seçili. Sizin çalışmalarınızda muhtemelen rastlayacağınız bir sorun olduğundan başımıza gelmesi iyi de oldu.

Lasso toolu seçin. Alt tuşuna basılı tutarak portre haricindeki kısımları seçin. Alt tuşunun özelliği seçtiğiniz kısmı mevcut seçili alandan çıkarmasıdır. Hayallerimizin seçili alanına kavuşunca Ctrl-J ile midtones layerı yaratmış olacağız.

Background layerımızın gözünü kapatın. (layer penceresinden) Midtones layerına tıklayın. Edit>Fill’e uğrayın. %50 gri bir fill efekti uygulayacağız. Preserve Transparency seçili olacak. Shadow layerı için ise %50′lik siyah fill efekti gerekiyor.

8.jpg

Background layerı görünür kılın. Brush toolu seçin. Foreground coloru gri olarak ayarlayın. Midtones layerını seçin. Grilik bulunmayan bir yüz kısmı var ise -misalen kulakta bir grilik yok ise kulağın dış çeperine bir gri şerit çizebilirsiniz. Anlatılması pek mümkün olmayan bir olay. Çünkü dersin son kısmı ile bağıntılı bir olay. Öngörü gerektiriyor.

Ctrl-E ile midtones ve shadow layerlarını birleştirin.

Yeni bir layer yaratın. D tuşu ile renkleri olağan şekline sokun. Brushes penceresine ulaşın. Brush Tip Shape kısmından hazırladığımız kelime fırçasını seçin. Anlatmak istemediğim, yaşamanız gereken bir kısım. Shape Dynamics gibi kısımları irdeledikçe anlayacaksınız. Yoğun ve düzensiz bir kelime yığını yaratın. Tek bir tıkta, kargaşa çıkmalı. Bu kargaşa ve keşmekeşi çekinmeden boyayarak elde edin.

10.jpg

11.jpg

Yeni bir layer yaratın. Ctrl-Gerituşu ile layerı beyaz ile doldurun. Bu layerı yazıların altına, portrenin üstüne yerleştirin. Siyah-gri alaşımı portre layerı haricindeki tüm layerları görünmez kılın. Ctrl-A ve Ctrl-C ile görüntüyü kopyalayın.

13.jpg

Tekrar tüm layerları görünür kılın. Kelime layerını seçin. Layer penceresinde bulunan Layer mask ekle butonuna Alt tuşuna basılı tutarak tıklayın. Ctrl-V ile siyah-gri portremizi maskeye yapıştırın. Seçili bir alan oluşursa Ctrl-D ile bu alanı kaldırın. Renkleri ters-düz etmek için Ctrl-I tuş kombinasyonunu kullanın.

14.jpg

15.jpg

Maskenin kapsama alanı haricinde de çıkıntı kelimelerin bulunması için yeni bir layer yaratın. O layerda kelimecikleri brush tool ile dağıtın

16.jpg

Kelimelere gradient overlay layer style ekleyeceğiz. Bu sayede bir dizi renk geçişi sağlanacak. Blending optionstan yada fx şeklindeki layer style ekle simgesinden hareket ile Gradient Overlay’ı seçin. Mavi, kırmızı ve sarı renkleri gradient editorda seçerek bu 3lüden bir renk dizisi yaratın. Aynı efekti ex-aşkımız olan çıkıntı kelimelere de uygulamak için Copy layer style ve Paste layer style komutlarını kullanın.

18.jpg

***$unu bi video $eklinde anlatamaz mısınız** veya layer mask ekle olayını?