Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

Grafi_qirll...

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Herkese hayırlı olsun, umarım hakeden tasarım kazanır, diğer yarışmalar gibi olmaz sonucu,umarım...

maviaynet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tl yarışmasındaki paspartu hakkında

yarışmaya 3 adet çalışma yolladım.yaklaşık 45 gündür corel kullanıyorum :) baya acemiyim anlıcanız.ben paspartu ne demekdi bilmediğim için simgelerin paspartulu hallerinide yolladım.istedikleri diğer şartların hepsi tam ama fazladan paspartuluda jpeg çıktılarınıda dosyaya koydum acaba sorun olurmuki?

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hadin beyler, "TL simgesi" ilgili kim ne yaptıysa görelim..

slave

🌱Yeni Üye🌱
Yarışmanın ne zaman sonuçlanacağı hakkında bilgisi olan varmı?

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bende şu simgeyle katıldım, jüri değerlendirmesi 15 Kasım'da bitmiş olmalı, 19 Aralık'ta sonuçlar açıklanacak diye ilanda belirtmişler. Katılan arkadaşlar çalışmalarını paylaşabilirler mi?

https://666kb.com/i/byo57gethaafgttb1.jpg

valla ben 3 simge yaptım ama diskalifiye olma ihtimali yüksek..

birincisi; rumuzları 5 harfden fazla kullanmışım ( şartları iyi okumadım daha doğrusu nasıl gözümden kaçtı anlamadım)..
ikincisi; hepsini ayrı ayrı zarfların içine doldurmuş ve teslimat zarfının içine koymuşum; ve içlerinde ne var yazmayı unutmuşum...

olayın farkına varınca da onların şartlarına uygun tekrar göndermişim,
sonra yine dumur olmuşum, zira farkında olmadan eski rumuzları yazmışım ve kimlik belgesini imzalamayı unutmuşum..

benimkiler jürinin değerlendirmesine kaldı..
bakmazlarsa çok şey kaybederler..

bu arada "shoresh" simgeni inceledim.. emek vermişsin bu güzel; ama bir para simgesi olmaktan uzak.. yazmakta zorlanılır.. daha basit bir şeyler olabilirdi..

shoresh

🌱Yeni Üye🌱
Ben de 3 simge yaptım ama ikisini kendim eledim:) Evet, T ve L'nin kombinasyonlarına öncelik verileceği aşikar lakin şöyle C* ay yıldızı simgeleyecek çok basit bir çalışmada birinci olabilir, benim çalışmam çok fazla havalı ve karışık gözüküyor ama 3 hamlede çizilebiliyor, tabi bir simge için 3 hamle çok denebilir fakat kullanılan para birimlerini baya karıştırdım, ortalama 3 hamlede çiziliyorlar, euro mesela. Şartnamenin her adımına dikkat ederlerse sanırım ortada seçecekleri çalışma kalmayacak. Örnek bir şablonla başvuruları alabilirlerdi fakat nedense çok fazla karıştırmışlar. Dediklerine göre yapmaya çalıştım. Senin başına gelenler de Panthom, artık ne desem Tanrı'nın eli katılmana engel olmuş gibi :) Fakat bakılmadan eleneceğini sanmıyorum, için rahat olsun. Ne diyorlar, "Önemli olan yarışmaktı:))"

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tasarlayacağım simgelerle bir benzerlik olmasın diye önce dünya ülkelerinin eski yeni tüm para simgelerini, sayı, sembol, script ve harf karakterini ( latin ve diğer ülke harf karakterleri ) hepsini inceledim ( buna simgesel logolar da dahil ) ..
ardından para simgelerinin tipografik yapılarını kontrol ettim simgeler ne kadar küçülürse küçülsün ifadeleri bozulmuyor, el ile yazarken asimile olmuyor ( yani başka bir harf ve karektere kaymıyor).. anlayacağın simgeler tasarlanırken rastgele yapılmamış.. tüm ayrıntılar düşünülmüş.. simgenin yarısını bile kessen yine o simge olduğu anlaşılıyor..
ve hepsi el yazımına uygun tasarlanıp basit yazım akıcılığı sağlanmış.. olayın bir de sosyo-psikolojik tarafı var.. bu simgeler hemen benimsenmemiş zamanla benimsenmiş..
o simgeleri para birimi olarak seçip değerlendirenler ileriyi görerek değerlendirmişler..
"a bu bizi ifade etmiyor, istediğimiz bu değil, bu "s"'ye benziyor şuna benziyor gibi saçma sapan fikir üretmemişler.. eğer "euro" ve "doları" biz yapsaydık ve emin ol, şu an o yere göğe sığdıramadıkları bu simgeleri bizim jüriler diskalifiye edeceklerdi..

shoresh

🌱Yeni Üye🌱
İşte tam da bu son yazdıkların yüzünden yapılacak çalışmayı uluslararası kafayla değil yerel kafayla oluşturmak gerekiyor. Jüri üyelerinin geneli, yüksek dereceli devlet memurları. Geri kalan akademisyenlerin ölçütleri ne olur onu bilemem tabi ama lokal bir beğeni ölçeğini temsil ediyorlar bana göre. Demem o ki, bizim halkın beğenilerinin ve tercihlerinin ön plana alınması önem arz ediyor. Biz, bir şeylerden etkileneceksek hemen etkilenmek isteriz, geleceğe bakmaktansa şimdi yaşadıklarımızı önemseriz. Bir eserde modern vurgulardan çok, kendi kültürümüze ait, bilinçaltımıza yerleşmiş tınıların varlığını direk görmeyi yeğleriz. Ben çalışmamı da daha çok bunu dikkate alarak yaptım. Sen niye çalışmalarını paylaşmıyorsun, merak ettim :)

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
benimkilerin diskalifiye olma ihtimali yüksek ama şunu da göz önünde bulunduruyorum.. bir beğeni çıkmayabilir ve yarışma tekrarlanabilir ve bu sefer şartlara dikkat ederim diye her ihtimali düşünüyorum.. bir pislik olmasın diye de simgeleri öyle bir yaptım ki ne taklit edilmesine nede bir benzerinin oluşmasına imkan yok ve bir o kadar da basit.. yarın başka bir rumuzla ya da başka türlü görürsem simgeleri, hak iddia edebilirm..
ben simgeleri tasarlarken doğrudan bilgisayarda çizim olayına girmedim..
önce kafamda oluşturduğum simgelerin el ile yazımını değerlendirdim..
kafamda tasarlasam da el yazımında istediğim sonuç çıkmıyordu..
sonra kafamda ki tasarımları bıraktım el ile şekiller yapa yapa tasarımı çıkarmaya çalıştım
bazen de yaptığım şekiller tasarıma uymuyordu..
ya paunda kayıyor ya euro ya dolara ya da ortaya farklı bir şey çıkıyordu..
anlayacağın el yazımında diğer para simgelerinden bir türlü kurtaramıyordum..
on binlerce el yazımı yaptım.. bunun için 2-3 defter yüzlerce kağıt tükketim..
yine de istediğim şey çıkmıyordu..

belki 45 gün hiç bir şey çıkmadı.. denemediğim yol kalmadı..
ne çıktıysa yarışma bitimine 3 kala çıktı..
eğer evrenselliği göz önünde bulundurularsa yani benzersiz bir simge istiyorlarsa dedim, ilk bakışta TL ifadesinden biraz uzak ama aslında çok da yakın bir simge oluşturdum..
ikicisi biraz geleneksel oldu yani ay yıldızın ay'ını kullanarak bir simge oluşturmaya çalıştım..
ama burada da sorun millet ay çizemeyeceğine göre, el yazımında ifade bozulmasın diye
değişik bir kalıp kullandım yani grafikte ay olur ama yazımda kontür olur ama türklerin para simgesi olduğu anlaşılır hiç olmazsa dedim..
üçüncü simge en basit simgeydi.. yani üflesen bile yazılabilir.. ama favorimdi..
para çizgilerini saymazsak üç simgede tek çizimlikti..

bu arada simgeleri tasarlerken diğer para simgelerinin tüm tasarım aşamalarını incelemiştim..
bu kadar emek verip, diskalifiye olmak çok fena ( bu koyacak )...
sonuçlardan sonra yayınlayacağım..
ya da kazara tv ekranlarında görürsün ( kazara diyorum bak ha)

maviaynet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
öncelikle selamun aleyküm kardeşlerim bende 3 adet çalışma yolladım ve yarışmanın tüm kurallarını harfiyyen uyguladım.yaklaşık 2 aydır corel kullanıyorum çok acemiyim anlayacanız.yaptığım çalışmalarımı sizinle paylaşmak isterdim lakin yarışma açıklanıncaya kadar beklemeyi tercih edecem.hayırlısı bakalım.19 aralıkda görüşmek üzere
saygılarla
selamunaleyküm

hzrfn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar bende 3 tane gönderdim. bu çalışma elimde kaldı paylaşayım dedim.:)

13040032.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
neyse, bende elimde kalanı atayım.. euro'ya benzemeseydi bu "çuk" otururdu..
yazarlarken de artık, yukarı eğik "C" yazarlar ve üstüne de iki ya da tek çizgi çekerler olur biterdi...

scaled.php

Son düzenleme:

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
@planthome yarışmaya baya bir kafa yormuşsunuz sanırım. :smile:

Neyse ben tek çalışma ile katıldım.
Şartname kısmında hata yapmadım diye ümit ediyorum, şartlara oldukça dikkat ettim.
Çalışmamı yarışma sonuçları açıklandıktan sonra sergileyeceğim.

z1a2g3l4i

🌱Yeni Üye🌱
Ben de sadece bir çalışma ile yarışmaya katıldım.Nacizane amatörce bir çalışma benimki.Burdaki arkadaşlar gibi ne grafiker ne de mimar..Sadece kendimce tasarladığım bir simgeyi gönderdim.Hayırlısı bakalım.gönderdik bekliyoruz.Ama benim dikkatimi çeken juri değerlendirmesi 1-15 kasım fakat sonuç açıklanma tarihi 19 aralık.Neden bu kadar çok ara vermişler ki.Sonuçta juri değerlendirecek sonraki bir ayda ne yapacaklar ki....

z1a2g3l4i

🌱Yeni Üye🌱
Ben de sadece bir çalışma ile yarışmaya katıldım.Nacizane amatörce bir çalışma benimki.Burdaki arkadaşlar gibi ne grafiker ne de mimarım..Sadece kendimce tasarladığım bir simgeyi gönderdim.Hayırlısı bakalım.gönderdik bekliyoruz.Ama benim dikkatimi çeken juri değerlendirmesi 1-15 kasım fakat sonuç açıklanma tarihi 19 Aralık.Neden bu kadar çok ara vermişler ki.Sonuçta juri değerlendirecek sonraki bir ayda ne değerlendirecekler?....

erkansali

🌱Yeni Üye🌱
slm arkadaslar

oncelikle herkese selamlar,yeni uyeyim ,pek umidim olmasada benim tasarımlarımda asagıdakiler....

Son düzenleme:

maviaynet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
üzeri kar yağışlı yazı fonu acil yardım lütfen!!!!

selamun aleyküm arkadaşalar hani üzerine kar yağmış fontu varya corelx5 de yok mu benmi bulamadım bilmiyorum nasıl bulurum yardımcı olurmsuunuz?
teşekkürler
allaha emanet

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
selamun aleyküm arkadaşalar hani üzerine kar yağmış fontu varya corelx5 de yok mu benmi bulamadım bilmiyorum nasıl bulurum yardımcı olurmsuunuz?
teşekkürler
allaha emanet

Yardım istemek için, niye bu konu?

Konu başlığında "Font Bankası" yazmıyor ki..

"Merkez Bankası" yazıyor.

maviaynet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
acemilik işte:(

kuusra bakmayın 2 aylık az bir corel bilgim var bu sitedede yeniyim.biliyordum