Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur Biri Yardım Etsin.

kiok

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar,

Ben bu sene kısmet olursa liseyi bitirip üniversiteye girmeyi planlıyorum.Ancak şöyle bir durum var ki İstanbul gibi bir yerde yaşamama rağmen İstanbuldaki üniversitelerde '' Grafikerlik'' tarzında bir bölüm bulamadım(Devlet Üniversiteleri Özele Gidecek Durumum Malesef Yok).Sadece Haccettepe Üniversitesi dikkatimi çekti.Orada internet ortamından araştırdığım kadarıyla böyle bir bölüm var ve yetenek sınavı ile alıyor.Şimdi asıl olay ve Kafamı Karıştıran Sorular Şunlar;

*Üniversite Alanlarındaki ''Grafik Tasarım'' ile ''Grafikerlik'' Aynı şey mi?
Yani Bilgisayar Ortamında Freehand Corel Gibi Bazı Programlarla Yaptığımız Çalışmaların Bulunduğu Alan mı?

*Bu Grafik Bölümü Yetenek Sınavlarında Ne Soruyorlar veya Ne Yaptırıyorlar Acaba ?

*Birde Aramızda Grafik Bölümü Olarak Üniversitede Okuyan Bi Abi veya Abla Varsa Beni Aydınlatırsa Sevinirim.Bu Grafik Bölümü Üniversitelerdeki Çizim Üzerine mi Oluyor Yoksa Bilgisayar Ortamındaki Çalışmalar mı?

Çok Aklım Karıştı Lütfen Yardım Edin. Şimdiden Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.:crying:

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Merhabalar,

Ben bu sene kısmet olursa liseyi bitirip üniversiteye girmeyi planlıyorum.Ancak şöyle bir durum var ki İstanbul gibi bir yerde yaşamama rağmen İstanbuldaki üniversitelerde '' Grafikerlik'' tarzında bir bölüm bulamadım(Devlet Üniversiteleri Özele Gidecek Durumum Malesef Yok).Sadece Haccettepe Üniversitesi dikkatimi çekti.Orada internet ortamından araştırdığım kadarıyla böyle bir bölüm var ve yetenek sınavı ile alıyor.Şimdi asıl olay ve Kafamı Karıştıran Sorular Şunlar;

*Üniversite Alanlarındaki ''Grafik Tasarım'' ile ''Grafikerlik'' Aynı şey mi?
Yani Bilgisayar Ortamında Freehand Corel Gibi Bazı Programlarla Yaptığımız Çalışmaların Bulunduğu Alan mı?

*Bu Grafik Bölümü Yetenek Sınavlarında Ne Soruyorlar veya Ne Yaptırıyorlar Acaba ?

*Birde Aramızda Grafik Bölümü Olarak Üniversitede Okuyan Bi Abi veya Abla Varsa Beni Aydınlatırsa Sevinirim.Bu Grafik Bölümü Üniversitelerdeki Çizim Üzerine mi Oluyor Yoksa Bilgisayar Ortamındaki Çalışmalar mı?

Çok Aklım Karıştı Lütfen Yardım Edin. Şimdiden Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.:crying:

Güzel Sanatlar Fakültesine Giriş
buradan ulaşabilirsiniz

Faydalı Olması Dileğiyle...

bycapkin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba güzel kardeşim. İyi bir tasarımcı olursan iyi bir Grafiker olursun. Bunun için öncelikle bu işi sevmelisin. Beyninde canlandırıp, bilgisayar ortamında veya kağıt üzerinde yaptığın her şey senin yarattığın bir tasarımdır.
Genel olarak üniversitelerde Grafik Tasarım bölümü olarak geçer. 4 yıllık düşünüyorsan 1. sınıfta eğiitimini alırsın. 2. yada 3. sınıfta bölüm seçersin. Grafik/Tasarım - Serigrafi - Matbaacılık vs.
Şahsen 2 yıllık Üniversite mezunuyum. 1. sene'm ssayısal derslerle ve 1 kaç sözel derslerle geçti bunların yanında desen dersi baskı teknikleri dersi ve fotografcılık gbi dersler aldım.
2. Sınıfta Agırlıklı olarak bilgisayar üzerinde uygulamalı dersler aldım. Bu okul/hoca olarak değişir. Ben pek şanslı değildim işi part-time çalışarak öğrendim.
Yetenek Sınavı için bildiğimi söyleyim. Mesela Önüne 3-5 obje koyarlar bunlara 1 dakika bakma süresi verirler sonra üstünü kapatırlar çizersin :) yada bir portre.. yetenek sınavı ile girersen karakaleminin iyi olması gerekir.

kiok

🌱Yeni Üye🌱
Murat Vardar ve bycapkin Sizlere Teşekkür Ederim.

Ben 6.Sınıftan beri Matbaalarda Çalışan abimin Matbaacı Olmasından Dolayı Bu işi Öğrenmeye Çalışmış Biriyim, Freehand 9 vardı Benim Zamanımda Şimdi Mx cıkmış sanırım. Freehand iyi kullanırdım, Diğer Programlarda Acemilik Çekerdim, Şu ana kadar Bi 6 Sene Kadar Oldu Matbaada Bişeyler Öğrendim,Ancak Profesyonel Olduğum veya muhteşem olduğumu söylemiyorum kendimi Beğenmişlik yapmakta istemem Grafiker Daima Kendini Geliştirmeli Derler Bana Görede Bu Böyledir.Grafikerlik Çok Sevdiğim ve Zamanında Hayal Ettiğim Birşeydi.Ancak Kafamda Kalemle çizilen olarak yapılan grafikerlik ve Pc Ortamında Yapılan Grafikerlik Olarak Ayrım Olmuştu. Yeni Öğrendim Çizimide içinde Barındırdığını :(. Etrafımda Bu Mesleğe Olanak Sağlayan Çok yerde var açıkçası Matbaacılar siteleri Olsun Grafik Tasarım Yerleri vs. Ancak Sınava 1.5 ay kaldı ve El çizimi Hiç Çalışmadım Bilgimde Yoktu :) Severek Yapabileceğim ilk 3 Meslekten Biriydi Grafikerlik Bunada Engeller Çıktı Hayırlısı artık ne diyelim. :(

KastiDesign

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Istanbulda Mımar Sınan Unıversıtesı var bu bolumu bıtırıp de bunu bılmemen cok tuhaf bende bu sene mezun olucam grafık tasarım bolumunu bıtırdım ama unıversıtesıne gırıs yetenek sınavıyla oldugu ıcın ve benım de karakalemım kotu bu yuzden reklamcılık okumaya karar verdım kazanırız ınsallah :)

zzx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sakın öyle bir saçmalık yapma

kiok

🌱Yeni Üye🌱
Marmara Üniversitesi ve Mimar Üniversitesi Var Öğrendiğim Kadarıyla ve Sanırım Yetenek Sınavları Zormuş. Dediğim Gibi Benim Resim veya Çizim Tarzı Hiç İşim Olmadı,Devamlı Programlarda Bişeyler Yapmaya Çalıştım.Umarım Olabilirim,Sınavlar Agustostaymıs Galiba Eğer bu Doğruysa 5-6 Ay Çalışıp Deneriz Şansımızı Olmadı Bir Sonraki Seneye Kısmetse Hayırlısı Neyse o Olsun.

suledrk

🌱Yeni Üye🌱
Meslek lisesi grafik ve foto. bölümü son sınıf öğrencisiyim yanlış bilgilerle karar vermek istemiyorum buaralar basım yayım teknolojileri bölümünü kendime uygun gördüm bu bölümü secersem grafik foto bölümünden mezun olucağım için okuldan ek bi puan gelirmi yoksa gelmezmi ? yardımlarınız bekliyorum şimdiden çok teşekkürler :)

GrafikvMedya

🌱Yeni Üye🌱
sakın öyle bir saçmalık yapma

Bence arkadaşların akıllarını karıştırma, günümüzde en iyi mesleklerden biri Grafikerlik.

Grafikerliği düşünen arkadaşlara önerim, tasarım gücünüz yüksekse okunabilecek güzel bir bölüm ;)

anselmus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sevgili kiok,
bu meslek bitmiştir. Mühendislik, mimarlık oku.

GrafikvMedya

🌱Yeni Üye🌱
Sevgili kiok,
bu meslek bitmiştir. Mühendislik, mimarlık oku.

Mihendislik ve mimarlıkta güzel yalnız grafik mesleğinin bitme olasılığı sıfır :) Reklam ve medyanın çok yaygın olduğu bir çağda yaşıyoruz, en ufak bir firma bile reklam yaptırma peşinde, grafik mesleği bitermi Allah aşkına..

zzx

🏅Acemi Tasarımcı🏅